Binnenlandsche Berichten. yv j W** r/^fr^ 'V f ief" (Toejuiching) en verlangde dat den sergeant at aimt zou worden gelast, Brad- jjv. laugh den toegang tot de zaal te beletten, v Onder deze discussie kwam Bradlaugh binnen E- en nam zijne plaats in. De Voorzitter ves- tigde de aandacht der vergadering op deze i nieuwe daad van verzet. Daar Gladstone weigerde, handelend op te treden verzocht Sir Stafford Northcote zijne motie in dien Zin te mogen wijzigen, dat Bradlaugh »ge- ,-weigerd hebbende zich te onderwerpen aan 'A Jj^het gezag van bet Lagerhuis en met ver achting van dat gezag op ongeregelde wijze den"eed hebbende willen afleggen als lid zou worden vervallen verklaard." Dit amen dement werd met 291 tegen 89 stemmen aangeaomen. Bradlaugh stemde met de min derheid. Gladstone onthield zich van stemming. jNadat vervolgens was bepaalddat er een ^nieuwe verkiezing voor, een lid in de plaats -.-„wan Bradlaugh zal worden uitgeschreven, Jjeeft Bradlaugh de zaal verlaten. De Iersche agitator Michael Davitt, die thans in de gevangenis zit, is te Meath zonder cppositie gekozen tot lid van het Parlement. De telegraafkabel tusschen Nagasaki lr£ü Shanghai is gestoord. De telegraaf-kabels HongkongAmoij en ^Amoy —Shanghai zijn hersteld. OOSTENRIJK. Officieel wordt gemeld, dat den 18den dezer een detachement, uitgezonden naar den kant van Oratovicahan, des avonds door onge veer 60 opstandelingen was aangevallen, die echter verdreven werden. De verkenoing3- - ^detachementen vonden den 19den dezer Orato vicahan onbezet, maar toch werd er des avonds op hunne buitenste patrouilles gevuurd. Deze leden evenwel geen enkel verlies. Na ontvangst van het bericht van de stations-commando's ^Jarcin en Konjica dat de opstandelingen uit - Dzepa den weg over Svanplanina onveilig .maakten, de Katholieke bevolking schrik aan joegen en in" de omstreken roofden, werden door het generaal commando-Saragivas de*- noodige maatregelen genomen. Uit Trnova wordt van 20 dezer gemeld, dat de opstan delingen zich concentreerden op grooten afstand in westelyke en zuidelijke richting van daar. Uit Sarajevo wordt onder dagteekening van 20 dezer gemeld dat er veel sneeuw viel. ITALIË. Maandag was het vier jaren geleden dat Leo XIII Paus werd. Hy ontving bij die gelegenheid, in goede gezondheid, tal van gelukwenschen. Het proces van gravin Giuseppina - Mastaï-Ferretti, een nicht van Pius IX, tegen ,de drie kardinalen, die uitvoerders waren van den uitersten wil van den overleden Paus, is nu door het gerechtshof te Rome te haren gunste beslist. Het hof heeft hare rechten op de uilkeeriug van een gedeelte der erfenis erkend, en de gedaagden in de kosten ver oordeeld. - De gemalin van don Carlos, die eeDigen 'tijd geleden bij den Paus werd ontvangen, zond kort daarop uit Viareggio, waar zij thans woont, aan Paus Leo XIII een doos, waarin een prachtig geborduurd misgewaad. Toen de doos op het Vaticaan aankwam vond men .daarin niets dan snippei3 papier. Het misge waad is nog altijd zoek ondanks alle na- «poringen der politie. DÜITSCHLAND. - Naar de ITordd. Allg. Zeit. meldt, heeft generaal Skobeleff bevel ontvangen onmiddellijk naar St. Petersburg terug tekeeren. DENEMARKEN. Binnenkort zullen ook de Deensche spoorwegen worden opgenomen io de Euro- peesche Vereen iging van Spoorwegbestuien. (Duitschland, Oosteunjk, NedeilaudenBelgië.) Het gerucht uit Weenen, als zou het ontslag der Engelsche en Fransche controleurs- generaal waarschijnlijk zyn, is vau allen grond ontbloot. Ofllcieele Medcileollugen. De Minister van Financiën heeft, by reso lutie van 14 dezer, vastgesteld de 309de Staatsloterij. Zij bestaat uit 21000 loten, 10500"prijzen en 2 premidn. De collecte wordt geopend op Maandag 27 Maart en gesloten" op Zaterdag 8 April daaraanvolgende. De trekking van de eerste klasse vangt aan 24 April, en de laatste 100 nummers worden getrokken op Zaterdag 15 Juli 1882. DEN HAAG, 28 Februari 1882. De eerste voorstelling van Glaudia door de Kon. vereeniging het Nederlandsch Tooneel werd eergisteravond door den Koning en de Koningin bijgewoond. De directie bood H. M. - bij hare komst een keurigen bloemruiker aan, waarin het gekroonde naamcijfer van haar Koninklijken gemaal prijkte. Als nastukje werd de Bruiloft van Kloris en Bocsje opge voerd, waartoe het getieele Amsterdamsehe gezelschap was overgekomen, en waarin Tho- znasvaer en Pieternel ditmaal hunne wenschen uitten voor 't heil van het Koninklijk echt paar naar aanleiding van 's Konings geboorte dag. IIH. MM. vernamen die hulde echter nist, daar zjj na den afloop van O'taudie den schouwburg verlieten, waarvan de ingang, ter eeie van den verjaardag van Z. M., met een gasilluminatie prijkte. H. D. H. de Vorstin van Waldeck Pyrmont en haar negenjarig dochteitje, Prinses Elisa beth van Waldeck, kwamen gistermiddag ten 1 ure 45 mm, per Holl. spoor uit Middelburg te 's Hage aan. de Koningin bevond zich in het stationsgebouw en veiweikomde. op de meest hartelijke wijze hare moederen jongste zuster, die daarop met H. M. een vserspanmg door jockeys geleid hofrijtuig be-' stegen, waarmede de vorstelijke peisouen zich naar het paleis de3 Konings begaven. De Koning had den eersten stalmeester, kapitein baron Beutmck en Jhr. De Jonge van Zwyns-1 bergen, dienstdoend kamerheer, opgediagen de Vorstin van Waldeck aan het spooiwpg- station te ontvangen. Volgens een nadere mededeeling is het bezoek van Z. M. den Koning aan Oranje- Nassau, dat eerst op gisteren was bepaald eenige dagen uitgesteld. Naar men verneemt, kanweldra een mutatie tegemoet gezien woiden onder liet personeel der secretat issen bij .de Nedeilandsche gezant schappen. SCUMDAM, 23 Februari 1882. Aan de Kamer vau Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden een exemplaar van het bericht^omtrent den handel en de scheepvaart m het Britsche Koninkrijk over de maand Januari 1882. Een genotvolle avond was op gisteren voor de leden van ons Nuts-departement weggelegd. Voor de 5e leesvergaderiog trad als spreker op de lieer W. H. Goteling Vinnis van Haarlem, met eeoe door hem" vervaardigde bewerking van Ponsard's »Lion amoureux" waaraan spreker den titel heeft gegeven van: Burger Humbert". Met ingespannen aandacht werd de voordracht van dat schoons drama, dat door spreker meesteilyk vertaald en in rijm is gebracht, gevolgd. Zoowel het stalen geheugen van den spieker, die het geheele diama uit het hoofd vouidioeg, als de keurige wijzo waai op bet ''Werd voorgedragen, Wekte ieders bewondèritig.-"- Een dergelijk werk mag een aanwinst voor het' tooneel geuaemd wordeen met genoegen vernamen we dat, het door de Veieeniging, »het Nederlandsche Tooneel" binnenkort zal worden opgevoerd. Ên veitaler èn acteur zal het daarbjj zeker aan succes niet ontbreken. Na de pauze droeg spreker nog een keurig versje voor van Boelen, getiteld Verzuchting". Ook met de voordracht van dit geestige stukje verwierf spreker luiden by val. In de pauze werd aan de leden de gelegen heid gegeven tqt het bezichtigen van nog enkele vruchten van huisarbeid, door een lid van 't depailement vervaardigd. Zeker zullen allen in bewondering hebben gestaan over het tentoongestelde en daarin opnieuw het bew'ys hebben gezien welke kunstproducten indezoogeuaamde ledige of veiloienoogenbiik- ken van 't leven, die, helaas! door zoovelen met nietsdoen worden doorgebracht, door de menschelijke hand zonder behulp van werk tuigen, kunnen worden vooitgebiacht. Hedeunamiddag circa 3l/s uur is een begin van biand ontstaan in de branderij van de heeren Van der Tuyn en Van Steenbergen in de Konijnenbuuit alhier. De onderknecht zich naar boven willende begeven ontdekte den brand, riep den meesterknecht L. Van Dijkdie zich onmiddellijk naar de plaats des ge vaars begaf. Door tegenwoordigheid van geest van de weikheden der branderij T» gelukte het den brand die reeds een gevaar- lyk aanzien verkreeg te blusschen. Op den zolder tyj den schoorsteen van de eeiste ketel schynt de brand, waarvan de oorzaak onbekend is, ontstaan te zij'n. Een groote hoeveelheid vlas en eenige zakken meel zyn door den brand vernield, en een beschot is er door beschadigd. Je"'**' Yj "oog- op-'datronmetelijke 'veld,v' waar?nog véle ondernemingen gelegenheid voorgoederen^ ruil vinden kunnen? Als"in naburige rjjkezr de verhoogde tarieven'den afzet Van eenig artikel bemoeilijken of beletten, wordt er ge klaagd en gejammerd, alsof nijverheid en handel moesten onder gaan, en dadr in Afrika en eldeis liggen et terreinen in over vloed waar de ondernemende en kundige koopman de voortbrengselen onzer nij vei heid slijten kan "Waarom zou Nederland niet evengoed als Hamburg en andere koopsteden een aantal kantoien in Afnka kunnen hebben. (AT. 21. Ut.) Het N. v. d. 2). bevat het volgende: Den 4 Maart e. k. zal hetstoomschip-dmsfer- dam, van de nNedeilandsch-Amenkaansche Stoomvaartmaatschappij", te Rotterdam, van daar veitiekken, om op de terugieis te Am sterdam te lossen en dan omstreeks 10 April weer naar New-York uit te varen. Dit zal dan de eerste boot zyn, die de nieuwe lijn van die Maatschappy tusschen Amsterdam en New- York openen zal. Behalve deze zullen op die Ijjo dienst doen de JU dam, de Schiedam en de Zaandam; laatst genoemde is nog op stapel, maar komt met Mei gei eed. Al deze schepen meten 3500 ton. De heeren Wambersie en Zu., te Rotter dam, zullen te Amsterdam een succursaal vestigen, om, evenals daar, als vrachtagenten op te tieden. De hoofddirectie blijft, wat comptabiliteit en administratie belieft, te Rotterdam. Verder zal alles, wat op de vaait betiekking heeft, van Amsieidaui uitgaan en geiegeld wordeu; terwijl ook de laudverhuizeis zoowel te Am sterdam als te Rotteidam zullen kunnen scheep gaan. De wed. J. Fei hoef in den Pi ius Alexander- polder onder Kralmgen, wier man by het spoorweg-ongeluk in het vong jaar by Rot terdam is omgekomen, en die de haar aan geboden som van f 6000 van de hand heeft gewezen, heeft gisteren van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij de f 10,000 ontvangen, die zy als schadeloosstelling ge- eischt had. Gisteren is van Rotterdam naar Afrika's Westkust vei trokken het nieuw gebouwde stoomschip Be Afrikaan, voor rekening van de Nieuwe Afnkaansche Handelsvennootschap. Nog geen di ie jaren zijn er vei loopen sedert den val der Afnkaausche Handelsvereniging, en reeds heelt de nieuwe Maatschappy een eigen stoomsch'p in de vaartWel een bewijs, dat onder kundige leiding de haudel op Afnka een goede zaak is Waarom vestigt onze handel niet meer het Dat gedeelte van de znak-Vau der Heyden, 't welk io verband staat met deu naam ven kapitein Kauftnaun, den .kommaudaut der dwangarbeiders in Atjeh, komt in de Indische bladen aan de orde, doordat de heer Kauf- mann zelf m de Locomotief een uitvoerige veiantwoording nopens de verschillende pun ten van beschuldiging opeubakr .maakt. 'In de beschouwingen over deze verant woording mogen nog aarzelingen en beden kingen voorkomentoch erkennen voor- en tegenstanders, dat omtrent de stiafoefeniugen op dwangarbeiders veel overdrevens verhaald is; de straffen mogen niet zacht geweest zyn, maar zóó wreedaardig en vei fijnd ais beweerd werd, waren ze toch niet.'Dit punt mag men in confêsso rekenen of er nu met toch nog te krachtig huisgehouden, te veel aan-den lijve gestraft is, dit blijft een punt zóó af hankelijk van subjectieve opvattingendat daarover wel nooit het ware licht zal opgaan, (N. v. d. B.) De plaatselijke commissie te Arnhem voor het gè3enkteeken ter eere van Cremei. heeft in eene vergadering met deelnemers besloten, de vervaardiging van het gedenkteeken op te- dragen aan den beeldhouwei P. A. De Leeuw. Het model, door dezen geleverd, stelt de buste van Cremer en haut relief tn een krans van lauwerbladeren voor, die geflankeerd wordt door twee geniussen, in zittende houding. Onder de buste leest tneu: Jacobus Jan Cremer, geb. te Arnhem 1 Sept. 1827, overl, te 's-Hage 5 Juni 1880." Men hoopt den len Sept. e. k. dit gedenkteeken, dat in den gevel van het buis op het Velperplein, waar Cremer- geboren is, te kunnen onthulleu. De kanunnik J. J. Putman, bekend door zijne studiën over Calderon,.is door den Koning van Spauje benoemd tot ridder der orde van Carlos III. Blijkens mededeelingen van den heer G. F. Penning, postdirecteur te Gor'mchem, bedia- gen de gezamenlijke giften, die voor de 4 weduwen en 19 kinderen van de verongelukte» op de Merwede zijn ingekomen, f 11,035.30, Volgens een uit New-York ontvangen telegiam. kan tusschen 22 en 24 dezer storing in den dampkring verwacht worden op Noord- Engelsche en Noorweegsche kusten vergezeld van regen, sneeuw en harden wind van het Z.W. tot Nooid. Volgens het Utr. Bhl. zal.de inillioenea- juffiouw Struik spoedig naar da Tiansvaal vei trekken. Vrijdag vertrok van 's Giavendeel zekere B. N. met een- bedrag van omstreeks f 1000, waarvoor hij in last had in Zeeland vlas te gaan- koopen. In plaats echter vau aan die opdracht te voldoen, heeft hij zich naai Amerika bege ven, zijne vrouw met vijf kinderen achter latende, terwijl een zesde verwacht wordt. Naar wij vernemen is de redactie van het volksblad de Zwaluw "opgediagen aan mejuf frouw E. De Leeuw, die als Geertiuidi Caai eisen zich zulk'een goeden naarn iu onze leltei kunde heeft vei wol ven.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2