Binnenlandsche Berichten. benadeeld, omdat het noodzakeVyk» is hooger,?,- vrachten te bedingen voor vervoer" naar Amerika, als men er op rekenen moet in ballast terug te varen of lang te blijven liggen. Dikwijls dragen alleen de speculanten Zelf of hun medespeculanten de gevolgen hunner speculatiën, maar bjj zulk een reus achtige locking up van producten, ais ditmaal is waargenomen, verspreidden zich de gevol gen wijd en zjjd. Men hoopt, dat deze corners thans gebroken zijn, maar het is te vreezen, dat dit nog lang niet ten volle waar is. Sommige staten der Unie hebben strenge wetten tegen dergelijke operation, maar wat baten z|j op den duur, vooral als de regeeriug der Unie het voorbeeld geeft door met haar protectiostelsel in waarheid een reusachtigen corner te legaliseeren ten nadeele der con sumenten en koopers van artikelen van invoer? KJ—I .1 aegi i ii a> Ofllcleele Medcdeelingen. B|j Kon. besluit van 23 dezer, no. 3, is aan Mr. C. Pijnacker Hordijk, op z|jn verzoek, met ingang van 10 dezer, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in het oud-Vaderlandsch recht en zijne geschiedenis aan de Rijks universiteit te Utrecht. Bij Ministerieele beschikkingis Mr. L. Serru- rier, conservator bij 's R|jks Ethnografiseh Museum te Leiden, benoemd tot directeur van dat Museum. DEN HAAG, 24 Febrnarl #82. H. D. H. de Vorstin van Waldeck-Pyrmont zal tot aanstaanden Maandag 27 dezer hier ter stede verblyven. H. M. de Koningin maakte gisteren met .hare moeder, de Vorstin van Waideck-Pyr- imont, in een open rijtuig een rijtoer door de stad. Naar wij vernemen, is Dinsdag II. bij ons Hof de officieele uitnoodiging ontvangen van de Koningin van Engeland aan IIH. MM. den Koning en de Koningin, om de voltrek king van het huwelijk van den Hertog van Albany en Prinses Helena van Waldeck- Pyrmont bjj te wanen. SCHIEDAM, 24 Febrnarl 1882. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, waarvan wij in ons volgend nummer het gewoon verslag zullen opnemen, is de hper II. A. M. Roelants herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur. Tot onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon tevens meer uitgebreid lager onderwjjs voor meisjes is benoemd Mej, J. A. De Verwer te Vlaardingen. De verordening op da havenloodsdienst, ingevolge het rapport van de commi«sie voor de strafverordeningen ook in verband met een adres van, M.Van- Engers enAv-RoelofaXl Jr. is gewjjzigd, .wat betreft de Terplichting, om zich van havenloodsen te bedienen. Voorts is, naar aanleiding van een adres van J. F. Gudde en anderen, om continuatie van vergunning tot heetstoken op de openbare straat, de lijst vastgesteld der kuipeis aan welke deze vergunning bij uitzondering en tot wederopzegging wordt verleend. Nog is in deze zitting ingekomen en aan de leden in afdruk rondgedeeld het eind-ver slag van de voorbereidende werkzaamheden betreffende den aanleg eener drinkwaterlei ding te Schiedam, door den ingenieur H. P, N. Halbertsma. Van Interlaken, langs den Mont-Blanc, naar huis was het vervolg van zijn reisverhaal, Üat de heer F. Haverschmidt zjjnen talrijken hoorders in de vrveeniging Paulus mededeelde. Die zijn reisverhalen zoo weet te vertellen als de heer Haverschmidt en wie vei staat daarvan beter de kunst zouden wij gaarne toewenschen dat hem ieder jaar het voorrecht beschoren was eenige weken op reis te kunnen gaan, Na de pauze droeg de heer Haverschmidt een paar Marine-schetsen voor van Werurneus Buning, nl. »De Mottige en Dolle Gys" waar mede hij zijn hoorders veel genoegen deed. Voor de leden der vereeniging: sNut en Genoegen" en tal van genoocligden trad gisteravond in Musis Sacrum als spieker op de heer Koopssans van Boekeren uit Leiden. Een oud verhaal van Herodotus, over de wjjze, waarop de Griek Clysthenes zijn dochter uithuwelijkte, lag ten grondslag aan de geestige verhandeling van den begaafden spreker, die op kluchtige wyze den toestand der Gi ieksche vrouwen vergeleek met dien der hedendaag- cche. Snedige gezegden, vernuftige woordspe lingen, aardige parodieën op bekende gedicht jes, met eene benijdenswaardige stembuiging voorgedragen, wisselden elkander schijnbaar in bonte mengeling af, doel» vormden zoo'n goed geheel, dat zij niets gezochts hadden eu hoorderessen en iioorders tot liet eind§ toe boeiden. Voorzeker: »Nut en Genoegen" kon het batig saldo harer kas niet nuttiger en aangena mer besteden dan door zulk een spreker uit te noodigen. Moge het niet de laatste maal zijn, dat doze vereeniging zoo'n gelukkigen iuval heelt. De St.-Ot. no. 46 bevat eene wet van 30 Januari, houdende vaststelling van de begroo ting van uitgaven voor den aanleg van Staats spoorwegen, voor den dienst 188'2. De jongste Vlaardiogsehe verkiezing van 2 leden der Provinciale Staten geeft de VI. Gt. aanleiding tot de juiste opmerking, dat de liberale kiezers door liuti eigen onhandigheid hun candiilaat het onderspit hebben doen dat ik mij niet meer kwaad heb te maker. en soms-was 't als bekroop hem de lust om nog eens ferm los to trekken en uit te bulderen «ls weleer. Maar togen wie of waarover Alles ging goed en niet moer als vroeger, hard tegen hard, stug en dwars. De vrees was er uit maar de goede wil er ingekomen. Hot hcmelschc zonnelicht was in de sombere woning doorge drongen, en had ervreugd en warmte gebracht, en Jacques Barmou, al had hij ook nog zoo de vervaarlijke oogen van weleer opgezet, was niet bij machto om dal zonnetje weg te kijken I Wie tr vooral geheel dan invloed van ondervond en toonde, was Francois. Hij was goedhartig en willig van aard, maar zou onder liet schrikbe wind van Barmou een ledepop geworden zijn, een automaat. Men had nu van hem kunnen zeggen, dat hij aweör bij kwam." Hij deed, en gelijk al do anderon, vroeger niet meer dan hij moest, en dat hom op de ruwste wijs gelast werd jaals Barmou hom niet uitschold of raasde, was bij als een onopgewonden horologe: liij stond stil. Maar onder Martha's invloed was hij, van nature zeer gevoelig voor een goed woord, altijd in beweging. Hij zag haar naar de oogenen die oogen waren andero dwangmiddelen dan die welke Jacques Barmou tot zijn beschikking had Eindelijk begon zij het te bemerken welk een macht zij op hem uitoefende, maar wel verre van or misbruik van te maken, begon zij zich dadelijk in acht te nemen. Zij wachtte zich, ongemerkt, zorgvuldig hem eenigen dienst meer te vragen. Hij deed zijn uiterste best om haar aangenaam te zijn, haar alles uit do hand te nemen, maar hoe meer hij haar naderde, hoe meer zij zich voorzichtig terugtrok, vermeed met hem alleen te zijn, en do gelegenheid ontweek, die hij zocht, om haar te zoggen wat hij blijkbaar op't hart had. Toen werd hij stil en droofgcestig, en zijn werk begon onder zijn afgetrokkenheid te lijden. Aha, dacht Barmou, 't wordt mijn bqprt weerf Ja, ik dacht hot wel, per eind en slot moet er weer met do ruwè bijl ingehakt I en een paar maal liep 't zoo hoog, dat Barmou hem zou weggejaagd bobben, als Martha niet tusschen t delven»- «Burgerplicht", dat den toestand juist beoordeelde, had aangeraden alleen op den heer Maas Geesteranus te stemmen, omdat dan alleen die candidaat in de meerderheid kon komen. Nu atemdeu 208 kiezers alteen op Mr. Maas Geesteranus. Nog 220 biljetten kwamen in, ingevuld met Maas Geesteranus en De Constant Rebecque, zoodat ook die biljetten moeten gerekend worden afkomstig te zijn van liberale kiezers, die niet begrepen, hebben wat Burgerplicht" bedoelde; 275 biljetten zijn ingevuld geweest voor Hoek en De Constant Rebecque, uitgebracht waarschijn lijk door antirevolutionairen; 263 biljetten werden ingeleverd met Hoek en Duijnstee, vermoedelijk door Katholieken. Mr. Maas Geesteianus kreeg alzoo van libe rale kiezers 428; Mr, De Constant Rebecque kreeg van antirevolutionaire kiezers 275 en van liberale kiezers220stemmen; de laatsten bezorgden dus dezen candidaat de meerderheid boven den candidaat vau «Burgerplicht". Hadden zij hun stem alleen op den heer Maas Geesteranus uitgebracht, dan had deze 428 en de heer De Constant Rebecque 275 stemmen gehad, zoodat zij den eersten candidaat dan de meerderheid hadden bezorgd Een goede les voor het vervolg, ook voor audere kiezers 1 Toen wij onlangs mededeeliug deden van het bekende strooibiljet aan de Katholieke kiezers voor de ptovinciale veikieziog in het district Vlaardingen, wierp Da Tijd terstond de schuld van dat biljet op de liberalen. Het is weer een van die lage liberale praktyken riap De Tijd uit zonder dat zij eenigen schyn van bewijs voor haar meening kon aauvoereu. Wij wisten, dat het strooibiljet van de Katholieken was uitgegaan, maar De Tijd beweerde, dat zoo iets onmogelijk was, en bleef de hheialeo maar van lage praktyken beschuldigen. Thans komt De Tijd aanzetten met het bericht, dat haar van meer dan één geloof waardige zijde is gezegd, dat bedoeld biljet niet van de liberalen, maar van sommige Katholieken zou z'yn uitgegaan. Het bericht komt wel laat en het is wel jammer, dat De Tijd die «geloofwaardige zijden" niet om inlichting heelt gevraagd, vóór zy klakkeloos de libeialen van lage praktyken ging beschuldigen. Het zal nu ook voor De Tijd niet onmogelijk zijn om van die geloofwaardige zijden eens te vernemen, door W'-lke personen dat strooibiljet alzoo verspreid is; wij kunnen haar vei zekeren, dat zij bij dat onderzoek tot venassendo resultaten zat komen. (Fad.) Uit Parijs wordt aan het Vad geschreven Ofschoon het reeds 22 Februari i«, is er, naar ik uit goede bron verneem, nog geen nieuw handelstiactaat tusschen Nedeilandeo Fiankrijk gesloten. De ondei handeliuuen hebben nog geen voldoend resultaat opgelevei d, beide gekomen en voor Frangois in de bres ge sprongen ware. Maanden lang was de hemel helder geweest boven de hoeve, maar nu begon hij weer te be trekken, en, vroog of laat, een storm was onver mijdelijk. Onder de diensten die Frangois't Bern- sche meisje bewees, en die zij van hem was blijven aannemen, was zijn wekelijksche gang naar 't postkantoor in het dorp, om den brief voor haar af te halen, die altijd stipt op den- zelfden dag aankwam. Zoo slecht kon 't weêr niet zijn, of hij liep er door; zoo druk hot werk niet, of hij wist den tijd er voor te vinden, on dc blijdschap waarmede Martha den brief aannam de dankbare blik dien hij ontving, of't vriendelijke woord dat zij hem toevoegde, maakte hem zoo overgelukkig, dat hij wel iederen dag haar post bode had willen zijn, en de week hem altijd te traag verliep. Op een avond, dat hij weer een brief voor haar gehaald had, bleef hij, terwijl zij las, op den drempel staan, roet de armen over elkaar geslagen, en een stellig plan, een bepaalde ge- -Et'schijnt, echter,, tiaar .&meeni..wordt^veebS kans, dat Frankrijk een voorloopige verlenging van het bestaand tractnat na 1 Maart za! toestaan. Naar meu verneemt, zijn de berichten omtrent den gezondheidstoestand van den heef Mr. E. H. 's Jacob, den nieuwbenoemden Commissaris des Konings in Utrecht, die voor eenigen tijd wegens ziekte naar het buitenland vertrokken is, zeer gunstig. Volgens het llbï. heeft de firma de Jongh te Paramaribo, na het votum derTweeda Kamer, dat do weigering der verlenging van pacht aan die firma baar met gerecht vaardigd voorkomt, zich uu tot de Regee- ring gewend, met verzoek tot verlenging van pacht van het bedoelde terreiu. plus vergoeding van door de niet verleuging ge leden schade. Dr. J. Van Vloten, te Haarlem, schrijft aan de Wekker: «Tot iniju bevreemding zie ik in het ook door uw blad opgenomen bericht uit Amster dam, krachtens een schrijven van deu heer Kollewijn, nog altoos de waarheid der over levering omtrent Alaert (niet Albert) Beiling betwijfeld. Ik meende, dat sinds Dr. Bolhuis vau Zeeburg!» te Leiden, liet bericht had opge spoord door den monnik, die hem zyn laatste biecht afnam, van zijn marteldood gegeven, dö zekerheid daarvan wel als eea paal buven water stuud. Ik verwijs voorts, tot nadere inlichting op het stuk jen over Alacrt Ileitin<jf door my in den Nuts-Almanak voor 4875 (bi. 135 en v. v.) geplaatst, waar geheel het geschiedbcloop der zaak vermeld wordt. «Overtuigd, dat gij er gaarne toe zult mede werken, de eervolle nagedachtenis van een zoo wakker man tegen alle veidere miskenning te viij waren, neem ik de viyheid u voor deze weinige regelen een plaatsje te vragen." Naar het 22 Nbl. verneemt zal de Rotter- dnmsche afdeelmg van het vNuderlandschff Tooneel" dezen zomer niet op reis gaan, maar te Rotterdam voorstellingen blijven geven in de Lent, die daartoe op een weiland in dó nabijheid van het lokaal des heeren Doon wordt gebouwd. De romp van de tent is reeds gereedmen is met de inwendige inrichting' bezig. Den 4 u Maart a. s. zal de Studenten sociëteit sPlioenix" te Dellt haar 35 jarig' bestaan vieien. De feestelijkheden zultenden 28u Februaii aanvangen. Pernis heeft weder een offer aan de ze6 gebiacht. Gisteien kwam er in geheel ont redderden toeotand binnen de sloep Admiraal van Kinsbergenstuurman U, Meiboon». Zater dag II. op visschcr-j zijnde, werd de sloep overvallen door een hemelhoogs grondzeSj welke alles wat op het dek wa«, kort en daciite hield hem blijkbaar bezig. Van tijd tot tijd richtte hij zijn oog op liaar, met een onge wone uitdrukking, en in zijn geheele houding was iets dat verlegenheid, en toch zekere vast beradenheid, kenteekende. Zij bemerkte er echter' niets van, zoo geheel verdiopt was zij in de lezing, Haar gelaat, door 't schijnsel van 't haardvuur vellicht, verried de meest uiteeriloopende aan doeningen, een afwisseling van vreugd ert droefheid. Nu eens stond het ernstig, strak; da# weer speelde een glimlach cm hare lippen. Einde lijk, bij do laatste bladzijde, kon zij een uitroep niet weerhouden, en zij boog zich snel voorover om, bij het licht van den haard, die bladzijde nog eens over te lezen, als vreesde zij niet goed ge zien te hebben. Toen sprong ze weer levendig overeind on drukte den brief aan hare lippen, Op dat oogenblik ontmoette baar blik dien vaif Frangois, en zij kreeg een kleur van verlegenheid, Wmtl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2