Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichteji. "isr" - - n Y •- -1 j.' J 'sGfavènhag&r^. SPANJE. Te Malaga werd den 1 Januari jl. een Protestautsche school voor meisjes geopend. Het aantal leerlingen van den eersten dag was den 7 Januari reeds zoo toegenomen dat het vry groote lokaal geheel gevuld was. Uit een tnededeeling van Don Ben. Rodrigo van het ontstaan der school blijkt het volgende: In het begin van November 1881 hoorde hij, op een zyner tochten door de stad, in een Openbare schoolhet Evangelische kerklied O Salvador tierno Jezus, Del mundo Tu Ja clara Lux" zingen. Hij trad binnen en -■vernam van de onderwijzeres, eea getrouwe bezoekster zijner keik, dat zij reeds langen .tijd in hare schooi aan de kindereu mede- ..deelde wat zij des Zondags had gehooid, en .dat de ouders dier leerlingen daarmede zeer nvaren ingenomen. Op hun verzoek kwam nu Pon Rodrigo zelf daar geregeld godsdienst onderwijs geven. De tegenspraak van den pastoor verviel met de opmerking, dat de onderwijzeres zelve dit aldus met de ouders geregeld had. Op dringend aanzoek dier ouders om ook een jongensschool te openen heeft tpen Don Rodrigo de zaak in overweging genomen, en nadat hjj hiervan kennis had •gegeven aan het te Amsterdam gevestigde Genootschap voor Spanje (jonkvr. C. Van Loon aldaar), belastte dit genootschap zich met do kosten (f600 'sjaars) voor deze school. O O S T E N R IJ K. - De N. jF. F. en de Fol. Corr. ver zekeren beide, dat de overneming der Ser vische spoorwegeu tot stand is gekomen. Een bankieisgroep onder leiding der Socièté des dépóts et comptes courants, waartoe het Comp- ioir (TJüscompto en de Oostenrijksche L&nder- lanh behooren, zal een nieuwe maatschappij vormen met een kapitaal van 20 milhoen fr., die den spoorwegaanleg op zich zal nemeu. F R A N K R IJ K. De Figaro zegtdat de Minister van Justitie Humbert bijna zijn ontslag zou hebben genomen. Hjj en Freycmet waren tegen het opheffen van de onafzetbaarheid der magistra ten, terwijl de overige Ministers er voor waren. Grévy zou tusschenbeida gekomen zijen een joieuwe crisis hebben voorkomen. AMERIKA. Woensdag 11. is de honderdvijftigste gedenk dag der gebooite van Washington, overal in de Vereenigde Staten als een nationale feestdag gevierd met vlaggen, versieringen, feestmalen, illuminatie enz. Ook de Amerikanen in het buitenland, vooral die te Bei lijn, hebben de geboorte van hun vrijheidsheld feestelyk herdacht. Officieel» Mededeel ïngeu. Bjj Kon. besluit is de kapt. H. Seret, vau het.4de reg. vestingartillerie, op non-activ, gesteld, te rekenen van den dag waarop hjj het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Stateu-Generaal zal hebben aanvaard. De heer K. A. F. Palm, den 16a Oct. 1881 bevorderd tot consul der Nederlanden te Rio de Janeiro, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche Regeenng erkend. Bljjkens bericht van den consul-generaal der- Nedei landen te Lissaboo, heeft de Portugeesche Regeenng de havens van Martinique, Vene zuela en de Vereauigde Staten van Columbia, te rekenen van 6 Januari jl., vrjj veikiaard vau gele koorts. (Zie Staatscourant van 9 Febr. '1880, no. 32, en 24 Febr. 1881, no. 46.) 8CU1EDAM, 25 Februari 18b2. Blijkens achterstaande advertentie heeft het Bestuur der Koninklyke Scherpschutters- vereemging wjjziging gebracht in de conti sbutie van het buitengewoon lidmaatschap dier ver- eeniging. De contributie van f 6 vond by velon be zwaar, die wel gaarne de muziekuitvoeringen bijwonen, maar voor schietoefeningen, exer- ceeren, minder hart hebben. Deze contributie blyft nu wel bestaan, en geeft zeker aan beminnaars der kiijgsweteu- schap, zooals uit de advertentie blijkt, veel aantrekkelijks in het vooruitzichtmaat daar nevens kau men voor f 3 een lidmaatschap der vereenigiog deelachtig woiden, dat meer van kuusilievenden aard is. Men krygt daar door het recht, de concerten der vereenigiog met dames bjj te wonen. Het muziekkorps is goed op wegde laatste proeven bewezen dit. Na Paschen zal, naar wjj vernemen, weder een concert worden gegeven. Verschaft men daardoor zich en de zijnen gezellige avonden, men bevordert tegeljjk de muzikale opleiding van joogelieden, die elke week onderwys op verschillende instrumenten ontvangen. Waarlijk, een vereenigiog, die in den loop van eenige jaren getoond heeft, in stilte te doen, waarover zoovee! door anderen gepraat wordt: het weerbaarheidsveunogen der natie te verhoogen, verdient gesteund te woiden. "We hopen, dat zjj, bjj hare nieuwö pogingen, dien steun in ruime mate zal ondervinden. Hedennamiddag, omstreeks 1 uur, was het zesjarig zoontje van L Van Pelt, aan de Hoofdstraat alhier, op deo kotter liarchand, liggende in de Buitenhaven, aan het spelen, en had het ongeluk over boord te vallen. De vader van het. kindop eea ander in de habjjheid '-'liggënd"scKip- levensgevaar waarin zjja kind "verkeerde- be merkende, sprong terstond te water en had het geluk zijn reeds gezonken kind behouden aan den wal te brengen. Toen de meesterknecht Jan Timmers, werk zaam in de biaadenj van den heer P. Elast aan de Noordvest alhier, heden namiddag te 1 uur op de distilleerkuip zjjn bezigheden - vei lichtte, is de dekking van die kuip weg geschoven tengevolge waarvan hy er in viel en aan een zyner beenen ernstige bi and- wonden bekwam. De werklieden der biandery schoten op zjjn geroep tei stond te hulp, bi ach ten Timmers beneden en vervoerden hem vervolgeus op een haudwagen naar zyn woning in de Jbleei enstraat, waar hein'heelkundige hulp werd verleend door den heer J. A. Rutschy. Bjj den gisteren in het lokaal van den heer C. Bot te Silediecht gehouden wedstiydvau voordiachten, ter gelegenheid van het tienjarig bestaat der vereeuigmg ïExcelsiot" aldaar, is onze stadgenoot de heer VV. Wapenaar bekroond met den tweeden prijs, zijnde een zilveien medaille, voor zyn voordracht van Elliot Boswel, getiteld: »Dood bedaard". Op den staat van brieven gedurende de 2e helft der maand Januau door het postkan toor te Rotterdam verzonden, doch die wegens onbekendheid der geadiesseerden niet bezorgd zyn kunnen worden, komeno. a. voor; J. Van Leeide te üelfshaveu, Borsboom te Vlaai din gen, Mevr. Stee te Vlaaidmgen, van het hulp kantoor Overschie, Johannes Mos te Geervliet, en van het hulpkantoor te Perms Alblany te 's Giavenhage. Het Vaderland verneemt, dat ook Duitsch- land met de meeste welwillendheid thans is toegeiredeu tot het voorstel van onze Regeei mg om een internationale confeientie te houden voor het bespreken van maatregelen tot tegen- gaau van den handel in meisjes, die tusschen sommige onderdanen der verschillende landen wordt gedreven. Dezen zomer wordt het bijeen komen dei conferentie verwacht. Nu van de landen, op wier steun men hoopte, de ge- wenschte medewerking wordt ondervonden mag men vei wachten dat de conferentie in de eeiste plaats er in slagen zal om maat regelen te treffen, die de misleide of ontvoerde minderjarige meisjes legen onzedelijke prak tijken in den vreemde zullen beschermen. Over de internationale munt-conferenti» wordt uit Parys aan de B. B. Z. geschreven, dat omtrent de verdaging'nog niets is be sloten, doch dat een voorstel daartoe van Duitschlaud uitgegaan, in overweging is. steenkolen zou kunnen en dat de verplichting uitgegeven) heeft de heer Mri A. J.W. Faro-- combo Sanders eeu beschouwing gegeven over' art. 14 van het door.de Tweede Kamer ver worpen Fransch-Ned. handelstractaat, waar tegen ook in de Kamer gewichtige bezwaren werden aangevoerd. Bij dat art. verbonden de Regeeringen zich wederzijds j&den uitvoer van steenkolen niet te verbieden." Voor oorlogstijd kan die bepaling gevaar opleveren. lu een historisch betoog zet de heer F. S. de beteekenis van'die bepaling uiteen, oak in verband met de wet van 24 Juli 1870, volgens welke de Koniog bevoegd werd verklaard, den uitvoer vau steen kolen tijdelijk te verbieden. Wat er in Je protocollen is beschreven, dat bij ooi log de wedei uitvoer van wol den verboden, om den uitvoer niet te verbieden alleen de inlandsche kolen geldtdit acht de heer F. S. géén voldoenden waaiboig om ons tegen de moeielykhedeu, die art. 14 van het- tracta'at zou kunnen opleveren, te vrjjwaren. Maar al neemt men aan, zegt hij, dat de inhoud van het protocol in het tractaat stond en dus van onbetwistbare kiacht ware, dan zouden er nog moeilijkheden ontstaan, om dat de Regeenng dan geen uitvoei van kolen zou kunnen verbieden, zoolang er geen oorlog is, zelfs niet bij ooi logsgevaar, en omdat de" uitvoer van inlandsche* kolen niet zou kunnen worden veiboJen, wat aanleiding zou geven tot tal van chicanes over den aaid der kolen. De heer F. S. hoopt, dat art. 14 uit het nieuwe tractaat zal veidwijnen en wij ons nietevenmin als andere landen zuilen- verbinden tot iets, dat ons in oorlogstijd in- groote moeielykhedeu zou kunnen brengen. Vrijheid om den uitvoer van kolen en andere handelswaren te vei bieden met het oog op oorlogsgebeuitenissen mogen wij niet prijs geven. Niet van de Hollandsche IJzerenSpooi weg- maatschappij, maar van de Maatschappij tot- Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft de Wed. Vei hoef de soui van f 10,000. ontvangem In een belangr'yke brochure (die bij de De heer Van Zuylen, directeur van het Rotterdamsche Tooneetgezelschap, heeft het uitsluitend recht verkregen tot opvoering ia- Nederland van het nieuwe blijspel van Von Moser en Von Schuutan »Reiff Von Réiflin- gen", een vervolg op sKneg im Fiieden,r (Inkwaï tiering). De Panorama-maatschappij te Amsterdam deelt, na aanzienlijke afschrijvingen, een dividend uit van tien pCt. Uit vele plaatseu des lands ontving da JV. B. Ot. benchten omtrent den gunstigen invloed, dien de drankwet uitoefende bij da loting voor de nationale militie. Neon, riep hij uit, zoo kon ik niet langer voortleven! Mijn hart is te vol. Zeg me de waarheid. Zoolang ge hier zijt, ben ik u met jnijn geheels ziel toegedaan geweest; ziedaar mijn geheimEn zeg me nu even eerlijk, even rond, /wil je mijn vrouw worden Ik zal je antwoorden, ikklonk eens klaps een toornige stem. En meteen voeldo Franyois zich ruw1 terugstooten door Bnrmou, dië in de dusternis stil genaderd was en alles 'afgeluisterd had. Do baas 1 riep Franyois, do'odolijk ver- jschrikt", do baas! Ja de baas! en die jo leeren zal liefdes verklaringen te doen, deugniet, lummel 1 Ontken, als je durft! Waarom zou ik 't ontkennen hernam Franyois, ik heb 'tmij niet te schamen. Ik heb Mnrtha altijd hoog in oere gehouden, en Jhnar nu in eer en deugd ton huwelijk gevraagd. En juist omdat jo dathebtdunen doen, onge- Jukskind, geef ik je ontslag, en op staanden voet. Goed; ik neem 't aan! antwoordde Franyois, die nu ook tot het uiterste gebracht werd. Ik heb wél van je, en alles, alles maar goedwillig verdragen om harentwil. Zwijg, of ik verniel je! bulderde Jacques en stampvoette van kwaadheid, zwijg, of.... Niet zóó, oom, niet zóó! viel Martha in. Ze was verlegen ter zijde gebleven toen Jacques Barmou zoo eensklaps voor den dag was ge komen, maar had zich nu hersteld en haar partij gekozen. Franyois heeft mij niet be- leedigd Hij heeft zuiver en oprecht met mij gehandeld, en 't is mijn plicht hem evenzoo te antwoorden. -En durft ge dat in'mijn tegenwoordig heid riep de oude boer op heftigen toon uit. Gewis, oom, waarom niet? Gij hebt wel durven luisteren; waarom^zou ik niet durven spreken? - En terwijl Jacques ietwat verbluft' stond op dat onverwachte, fiksrho, einstige antwoord, niet scherp maar op waardigen toon gegeven, wendde zij zich tot Franyois Ik dank je Franyois, en ik heb zooveel achting voor je, dat ik je aanzoek mij tot eer reken. Een goed hart, oprechte vriendschap zal ik je altijd toedragen, maar je vrouw kan ik niet worden. Neem deze onveranderlijke verklaring aan, met mijn wensch, dot mijn weigering, door een ander, beter dan ik, vergoed worde, en de Hemel u. zegene Martha 1 Marthariep do arme Franyois doodsbleeken met diepe droefheid uit, is dat jo laatste woord? - JaJ t spijt me om uwentwil, maar ik kan niet anders. Hoor je 't? viel Jacques in, blijkbaar te vioden over haar antwoord, en veel minder verbolgen, zij geeft je ook den zak met do banden, zoo als ik Neen zóó niethaastte Martha zicli er op te laten volgen, en vol medelijden met Fianyois. Gij ontzegt hem uw huis, maar, on hier stak zij den verslagen jonkman haic hand too, hij behoudt als vriend 'zijn plaats in mijn hart. Niet waar, Franyois, goede vriendorl blijven we? Dat zweer ik jeantwoordde hij mot tranen in de stem. -'tis hard, bitter hardj watik van je heb moeten hooren, maar 't id oprecht, 't is eerlijk töegegaan. Ik heb gevraagd; je hebt -erd Hoe ik bot te. boven kom, weet 4 niet, want liet was zóó' innig ge', meend 1 Maar hier is mijn. handwrok ken ik niet- En na dien laatstenweerzijds hartelijked handdruk, greephij zijn muts, en zonder .zich te verwaardigen Jacques Barmou een woord toe te spreken, ging hij heon. (Wordt vervolgd.)' 4 0

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2