van Maandag 3 April 1882. Buitenlandsche Berichten. Binneniandsche Berichten. rfc' tx~< I? H U S L A S I). [Jit Odessa wordt van 30 Maart gemeld: De procureur by den krijgsiaad te Kiev?, ganeraal StreliiikofT, is heden avond op" den b&ule?ard bij het strand alhier, zittende op een bank, door een revolverschot in den nek gedood. Da kogel drong door het hoofd heen ia kwam van voren er uit. De generaal was 'ia twee minuten tyds eeu lijk. Twee moor denaars vluchtten van den boulevard bij het itrand naar beneden, waar huurdroschken itonden. Een droschke werd aangehouden. De zich daarin bevindende misdadigets ver wonden met revolverschoten en dolksteken de drie personen, welke hen aanhielden. De i ir moordenaars zyn jongelieden; beiden wei- gwen'^linn naam te noemen. Het rechterlijk onder'zóek is aangevangen. Duizenden bezich tigen de' plaats waar de moordaanslag ge pleegd,is, Generaal Strelnikofï was naar Odessa ODtbodbu;- om aldaar zeer gewichtige politieke processen te onderzoeken. J. Riilf, rabbijn te Memel, richt een nood- kroet'aan alle beschaafde volken tot redding der Bussische Joden. Ia den vresselpsteo gemoedsangst, zegt hg, roep ik tot, li:, helpt! redtl protesteert! Hoe roepr ;het ^.Christelijk Paaschfeest nadert zooveel te hodger stygt de angst mijner drie je.en' half millioea geloofsgenooten in Busland. Ik heb hier voor my liggen de ditmaal «ooral-in-West-Ruslsnd verspreide nvliegeude biadéöi', waarin alle joden met dood en verderf f order (jedreigd. Wat deze vliegende bladen 5; xt9^tirteakenen hebben, weet ik maar al te goed - sap iet* vorige jaar, tóen zy aan den pogromen, de aanhitsingen legèn de joden, voorafgingen, dag en uur van den aanval nauwkeurig ver meldend en 'die het sein waren tot roof en moord en, verkrachting. Als beesten zyn zy te werk gegaanhet gedrag der oude Romemsche cohorten, ja der Scythen en Hunnen ia de ver overde lauden' was daarbij nog menschelyk te te noemen. Driehonderd Joodsche vrouwen iga door hen mishandeld. Ik zeg niets wat ik niet voor God en myo geweten verant woorden kan. In de geheele wereldgeschiedenis komen zulke wandaden niet voor. >Tot u, beschaafde menschen, hooghartige Begeeringen, tot u, Vorsten door de genade Qods richt ik mijn noodkreet. Spreekt een woord dat ingang vindt, protesteert, komt tusschen beiden, omdat het heerlijke verlos singsfeest niet door zulke 'gruwelen ontwijd j worde, opdat zulke gruwelen zich niet weder ïherhalen." Ook de per* ontving zulk éen .noodkreet van den rabbijn. Zy kan slechts diens woord herhalen, maar zy mist de macht om te voor kómen wat dréigt, en dat tot schande strekt 'niet slechts van hen die de misdaden plegen, maar ook van hen die ze kunnen voorkomen, en die eeu smet werpen op de gansche chris- i tenheid omdat het ïd haar naam is, dat da ongelukkige Russische Joden worden vermoord en beroofd en mishandeld. INGELAND. Gladstone heeft in het Lagerhuis aange kondigd den 24stea April het budget te tulion indienen. Vervolgens werd het debat over de clóture voortgezet, waarby Gladstone aan, Bartlett ten antwoord gaf, dat de Be geering in de resolutie betreffende de cïStur» geea enkele verandering zal voorstellen. m. In het Hoogei huis verklaar de lord Catling- ford, dat geen voorstel tot schorsing der wetgeving omtrent de rechtspraak door ge- xworeoen ir. lei land gedaan zal worden, en de Regeering over 't geheel geene nieuwe wets- t ontwerpen, met 't oog op de Iersche toe standen, voornemens is in te dienen Het Huis is daarop tot 20 Aphl uiteengegaan. Het Lagerhuis verwierp in zyn zitting van eergisteren,-met 318 tegen 279 stemmen, hst I door den afgevnaidigde Maiuott voorgesteld,' amendement op de cloture resolutie vari Mr. Gladstone, Daarna werd het debat over die resolutie weder verdaagd, In Castle-Island, in het graafschap Kerry, is eergisteren de vredei echter en grondeigenaar Hei bert verraderlijk doodgeschoten. Het apèl van Gantz is verworpen. Hij wordt dus uitgeleverd. De Amerikaanselie Regeering ia bij Engeland tusschenbeide gekomen ten gunste van den giftmenger Lawson door opschorting van zyne terechtstelling te verzoeken op grond van krankzinnigheid. De Daily News meldt uit Alexandria, dat de Europeesche contróle v'y'andig staat tegenover debinnenlandsche enquête-commis sie, die ingesteld is omtrent het beheer der Europeesche inkomende rechten. Naar luid van een telegram uit Pieter- maritzburg in de Daily Newt is de rust aan de westely ke gi enzen van de Ti ansvaal hersteld. Het is der Regeering gelukt de Europeanen, die aan—de onlusten deel hebben genomeD, huiswaatts te zenden. Er heerscht eene agitatie wegens het ontdekken van belangrijke goudvelden iu den omtrek van Leydenburg. F B SI RIJ K, De Kamer heeft achtereenvolgens zonder debat aangenomen: de Franseh-Zweedsche, Fransch-Zwitsersche en Fransch-Spaansche handelstractaten, de Engelsch-Fransche cou- ventie betreffende handel en scheepvaart, en de handels-conventie metOostenrjjk-Hoogarjje. Naar gemeld wordt, is het Gambetta niet gelukt het Petit Journal en la France door aankoop meester te worden. Maar nu moet hy er op uit zyn om over den verkoop van andere dagbladen te onderhandelen. Men noemt als zoodanig de Preste, Télcgrapheen National, die tot dusver schiap tegen hem over stonden. Ook zou Gambetta voornemens zyn eenige nieuwe dagbladen op te richten. Zyn viienden Waldeck-Rousseau en Spuller en de tot de Gambettistische staatkunde be keerde Bonapartist Robert Mitchell zouden elk de leiding krijgen van een nieuw blad. Hector Pessard, hoofdredacteur van den National, legt, ia antwoord op de loopende geruchten, de volgende zonderlinge verklaring af: ïHet is mogelijk dat Gambetta den Natio nal koopt, doch daar de tegenwoordige're dactie niet verkoopbaar is, zoo zal de National niet Gambettistisch worden." De Telegraphs zegt zijnerzijds dat zijn staatkundige richting geen verandering zal ondergaan. Maar hy weerspreekt het bericht van den verkoop niet. ITALIË. By de feestviering ter herdenking van den Siciliaanschen Vesper heeft de senator Perezzi een rede uitgesproken, waarin hy aan den heldenmoed der Sicilianen hulde bracht, maar de slachtoiTers betreurde. Hy gispte vooral den Paus, die Karei van Anjou ter hulpe riep. Hg aaide o. a.: Men lastert Sicilië, indien men het feest voorstelt als een mani festatie tegen een naburige natie. Het heeft geen andere beteekenis dan deze, dat wij willen dat onze onafhankelijkheid geëerbiedigd worde, gelyk vvjj die van andeten eerbiedigen. D D I T 8 C II L A N D. De, Kamer van Afgevaardigden heeft in zyn zitting van gisteren het nieuw kei kerk politieke wetsontwerp der Regeering, bij derde lezing, onveranderd, volgens de genomen besluiten by de tweede lezing, goedgekeurd, eu wel met 228 tegen 130 stemmen, 'De heer Schels heeft in de Beiersche Kamer met zijn voorstel tnt opheffing van het Ministerie van eeredienst geen succès gehad. By het vooitgezet debat is zjjii voorstel met 144 tegen 8 steramen verworpen. B E L G I E. Als zeker werd eergisteren aan een Doomiksch blad gemeld, dat de kanunnik Bernard, die zich met een paar millioen uit de bisschoppelijke kas te Doornik uit de voeten maakte, in Engeland gearresteerd zou zijn. De Indêpendance, die dit bericht overneemt, zegt echter dat het zich te Brussel nog niet bevestigd had. SPANJE. In Catalonie is de staat van beleg afge kondigd. Intusschen keert van lieverlede de rust terug, en zyn verscheidene fabiieken heropend. T t B K IJ E. Forster blijft officieus tusschenpersoon tus schen de Porte en Novikoff tot regeling der oorlogsvergoeding. De Sultan heeft hem opnieuw verzocht zyn vertrek te verdagen. ZUID-AFRIK A. JRuiters Offiee meldt, dat de wetgevende veigadering, met algemeene stemmen, de resolutie heeft aangenomen, waarby het ge bruik der Nederlandsche taal in die vergade ring wordt gewettigd. AMERIKA. Het Congres van "Washington heeft het omwerp aangenomen, waarby aan Gaifields weduwe een pensioen van 5000 dollars wordt toegestaan. De overstroomingen van de Mississippi blijven groote schade aanrichten. Het water is in de overstroomde gewesten gestadig zakkende, behalve in Louisiana, waar het er nog treurig uitziet. SCHIEDAM, 1 April 1883. In eeu eergisteren te Dordrecht gehou- deu openbare vergadering ter besproking van de waterwegen naar zee, werd de wensche- lijkheid uitgesproken tot het instellen van een oodeizoek of het niet meer in het belang van den Staat was, dat de bestaande oude waterwegen van Rotterdam en Dordrecht naar zee werden verbeterd, dau dat volgens het resultaat van het onderzoek der Staats commissie 30 millioea gulden zouden worden uitgegeven voor den nu geprojéeteerden water weg, waarvan het goed slagen, volgens de overtuiging van vélen, volstrekt niet zeker is, Io deze vergadering is besloten een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid te lichtenwaarin gewezen wordt op de vroegere diepte en de tegen woordige ondiepte van de aeorder- ea de -o westelyke geul en op de 19 millioen waartoe de kosten van dit werk in 16 jaren gestegen zyn; op het uitmuntende Brouwershavensehe zeegat; op de diepte van het ilillegat, waar schepen met 60 decimeter diepgang by gewone getijen kunnen doorvaren; op verbetering van het Hillegat, het Voornsche kanaal, de Dordtsclie kil en het Mallegat tot op een diepte van 70 decimetersen de al of niet uitvoerbaarheid hiervan door een commissie van deskundigen te doen onderzoeken. Aan dit adres wordt toegevoegd de brochure ge titeld sOnze Waterwegen naar Zee" dooi den heer D. Schotman Dzn., aan welke brochure om zyne degelijkheid en als op feiten steunend, gezag moet worden toegekend. Tén slotte wmdt in dat adres hetvtrzoek gedaan om bijaldien de juistheid van het door de inzenders aangevoerde zich bevestigt, alsdan voorstellen in dien geest aan de wet gevende macht te doenter spoedige ver krijging van het door hem gevraagdeten einde te vooi komen dat een grootere ver plaatsing van onze scheepvaart naar Antwer pen plaats heeft, daar, wanneer toch groote schepen met ongebroken lading te Rotterdam of te Dordrecht kunnen komen, beide plaatsen voor goederen-vervoer naar den Ryn oneindig gunstiger gelegen zyn, en dus de concurrentie met een buiteolandsche haven gemakkelijk hat hoofd zullen kunnen bieden. De jaarlyksche vergadering van aan deelhouders der Maatschappij van Levens verzekering" werd Donderdag 23 Maait in haar kantoorgebouw te Dordrecht gehouden, onder leidiag van den commissaris-voorzitter, Mr. F. N. Sickenga. By het verslag drukten directeuren hunne tevredenheid uit over den gang van zaken, die, met het oog op de omstandigheden, welke daarop invloed uitoefenden, gunstig is, terwyl de uitkomsten aan de verwachting beantwoorden. Er werden 11,524 voorsteilen ter verzekerin,. aangebodenwaarvan 114 niet en 5 slechts voorwaardelijk tegen ver hoogde premie zyn aangenomen. De sterfte onder de verzekerden was belangrijk minder dan door de sterftetafels werd aangegeven wat een aanzienlijke winst op de uitkeeriDg gaf, omdat de verzekeringen by overlijden verreweg het talrjjkst zyn. Met betrekking tot de rekening en verant woording verklaarde de voorzitter, namens commissarissendat zy die met nauwgezet heid hebben nagegaan en met de boeken en bescheiden vergeleken. Zy waren hiertoe in staat gesteld door ieder voor zich al deze gegevens eenige dagen aan huis te hebben, zoodat zy aan dit omvangrijk werk meer tijd en ook meer zorg hadden kunnen wijden. Bovendien waren alle posten van aanbelang in den loop van het jaar reeds in de ver gadering hunner permanente commissie be sproken en goedgekeurd, zoodat zy hun iu de rekening niet nieuw voorkwamen. In die vergaderingen wordt ook de belegging der gelden steeds geregeld, doch tot meerderen waai borg voor belanghebbenden zyn op het einde van het boekjaar naar gewoonte alle aanwezige waarden door commissarissen nage zien, en is daarvan een inventaris door hen opgemaakt, die, by deze rekening gevoegd, overeenstemt met de posten op den saldo- staat voorkomende. Voor zoover de belegging over het uu afgeioopen jaar betreft, bestaat die byna uitsluitend ia gsldltcaingoadec */-f Jijvoepel ran ic Seta iaische1 Donrant

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 5