INGEZONDEN. 'c>H ^-1 1"-'' -C Koloniën. a. j"- Oiaternamiddag.jds, het driejarig," kind .van 'dèn timmerman P. Smoor in het Nieuwsticht alhier, in eerptüip' ra'et water gevallen. waaruit het hoeyreljreèda bewusteloos door de moeder irerd geréd.'Het mocht den geneesheer P. La Verge gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Hedennamiddag is door de werking van den stoom bagger molenwaarmede in de "Westerhaven wordt gemalen, een lijk boven water gekomen, hetwelk by onderzoek bleek te zyn dat van den sedert 21 November des vorigen jaara vermisten graanverschieter E> De Koning. Het lyk is naar het drenkelings huisje op de stadsmetselwerf gebracht. By de jl. Zaterdag te Rotterdam gehouden aanbesteding vanwege de Rotterd. Tiamweg- maatschappij, tot het maken van een gebouw, ingericht tot stalling voor 84 paarden en remise voor 12 rijtuigen, op een terrein nabij het Centraalstation, waren 17 biljetten in gekomen, waaronder ook voorkomt de heer H. Wienhoven voor f21.500. De hoogste inschrijver was de heer N. De Brejj te Rot terdam voor 27,900 en de laagste de heer H. Stelwagen te Rotterdam voor f20,850. Naar het Fad. verneemt, is bet vertrek van Z. M. den Koning naar Amsterdam op 41 April bepaald; den 17 daaraanvolgende zou Z. M. weer canr de residentie terug- keeren. 24 April zal de Koning naar Engeland vertrekken. Z. M. zal twee dagen te Windsor vertoeven en van Engeland rechtstreeks naar het Loo terugkeeren. In het laatst van Mei Zal Z. M. zich naar "Wildungen begeven. Het adres van leeraren aan hoogere burgerscholen, waarby volkomen instemming wordt betuigd met het verzoek, dat onlangs tot Z. M. gericht werd, om het militair Onderwys ter opleiding tot officier in zyn vollen omgang by de wet te regelen, telt 541 onderteekenaren en is dezer dagen aan den Koning toegezonden. Ook dev Centrale Roomsch Katholieke kïesvereeniging voor het kiesdistrict Steenw'yk heeft in een te Sleenwykerwold gehouden vergadering unaniem tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer G. A. Thomassen ik Thuessink van-der Hoop, luit. ter zee 1e kl. i Door de medewerking van onze landgenooten *at de expeditie naar Dicksonhaven met 1 Juli in zee gaan, Het personeel is nog niet compleet. Dr. M. Snellen gaat als hoofdleider, de luit. tyz. L.'A. H. Lam ie zal de astio- nomische en hydrografische waarnemingen doen en Dr. Snellen behulpzaam wezen by de absolute en andere magnetische bepalin gen de doctorandus H. Ekama zal physisciie observation doen, het noorderlicht, de bijzonnen enz. nagaan; de geneesheer en natuurhistoricus moeten nog gevonden worden. Aan den scheepskok der,Kon. Ned. marine F. J. Netten is vergunning verleend tot het deelnemen aan den vijfden tocht mijt (Ie Willem Barenden. De officier van justitie te Arnhem vestigt de aandacht op een drietal Duitschers, ge broeders Bales, uit Steele by Essen, die sinds jaren hun werk schijnen gemaakt te hebben van het bestelen der ofierbussen in kerken, zoowel in Duilschiand en België, als in'Neder- land. Elk van deze drie personen is deswege vóór eenigen tyd afzonderlek veroordeeld doch zy bevinden zich waatschyniyk thans weder allen in vrjjheid. bewoond door M, De Munter op de heide* onder Pernis. De geheel» woning eh nog 4' andere .woningen werden een prooi der vlammen. Vier gezinnen waren tegen brand schade verzekerd. Oorzaak onbekend.. In de afgeloopen maand werden per Rot- terdamtche Tramwegmaatschappy vervoerd 229,205 reizigers met een bruto ontvangst van f 19080.04' tegen 457215 reizigers met een ontvangst van f46,337.67s in dezelfde maand van 4881. Met den stoomtram werden vervoerd, 35929 reizigers met een opbrengst van f3,486,22. Zondag overleed te Goor de heer H., oud ontvanger der directe belastingen te Sloch- teren, die in 4851 by den tiendaagschen veldtocht uittrok, ah 2e luitenant by het 2e bataljon der mobiele Overijselsche schutterij en toen te Leiden door vermoeienis en koort sen overweldigd, zoodanig ziek werd, dat hy, na drie dagpn lijdens geheel buiten bewustzijn, als dood werd beschouwd. Het scheelde niet veel of hij was levend begraven geworden, daar men zyn goed reeds had geïnventariseerd, de timmerman de maat van de kist had genomen en alles vei der in gereedheid was gebracht om hem den vol genden morgen ter aarde te bestellen, toen door een toeval de consulent-chirurgijn van den Koning, de heer Logger, die juist uit den Haag kwam, 's avonds in de sociëteit over het ziektegeval hoorde spreken en gaarne den doode eens in oogenschouw wilde ne men. N* hein goed beschouwd te hebben en alle mogel'yke middelen te hebben aauge- wend, scheen hy toch nog onvoldaati, en nam nu zyn toevlucht tot een laatste middel, uamelyk, om door het ingieten van een weinig ouden Rijnwyn waarvoor de mond openge- schroefd moest worden te trachten de levensgeesten weder op te wekken, waarin hij gelukkig slaagde. De blydschap van den. schijndoode, die alles gehoord had wat er gedurende al den tijd van zijn bewusteloosheid over hem gesproken werd, laat zich natuurlijk niet beschrijven. Hij herstelde spoedig geheel en al, was tot 1865 ontvanger.te Oosl-Maisüm,1- sukkelde daaiua veel aan de oogen en was na 1879 ten gevolge van een lichte zenuw beroerte memorieloos, terwijl hy nu dus» ruim 50 jaren na zyn wondervolle redding werkelijk gestorven is. Niet gaarne sprak hij over zyn ontzettende ondervinding, waai van' zyn geheel» leven lang de kenteekenen zicht baar waren aan de tanden, door het open- schroeven van den mond. Naar het Fad. verneemt, zal het gedeelte van den weg der Westlandsehe Stoorntramwav- maatschappy van Den Haag tot Loosduinen met 15 Mui in exploitatie komen. Zóó gioot is tegenwoordig de toevloed van' landverhuizers, dat eergisteren langs den Oosterspoorweg twee extra treinen liepen, uitsluitend met landverhuizeis, die uil Amster dam de iels naar Anienka zouden maken. Met 4 Juni a. s. zal ds zomerdienstregeling- pp de verschillende spoorwegea aanvangen. Maandag ochtend te 4 uren barstte een jbevige brand uit in de bouwmanawoniog Omtrent de vrouw, die in de Czaar- Pelt-r- stiaat te Amsterdam op 40 Maart jl. door haar man in den hal» werd gesneden, ver- L- neemt men, dat zij langzameihaml in beter schap toeneemt. Sinds dien tyd is zij in het gasthuis verpleegd en kunstmatig door een^ buisje in de keel gevoed. Sedeit een paar1 dagen heeft zy weder op denatuuihjke wyze* «enig vloeibaar voedsel kunDen gebitnhen dank zy de goede genezing van de keel wond» die vry groot, was, doch thans zoo goed als gesloten is. Ook hare bevalling is goed af geloopen ea het kindje is gezond. »De narfercDde Europeesche revolutie, in verbami beschouwd met de toestanden van ons Vaderland" dóór een Staatsman, te Amster dam by A. O. De Raedt Co. 4882, heeft een pas uitgekomen brochure, die onder de leusi ïUne guerre générale éciateraquelque jour en Europa; il'y a des nations malades aujourd' hüicomme autrefois" van Victor Hugo de wereld ingaat. De slechte toestand der Europeesche staten, het .onhoudbare van onze oorlogsbudgetten, wat leger en marine betreft' de kwijning van onzen handel, de achteruit gang der koopvaardijvloot, de speculatie met effecten, het dillettantisme in kunst en littera tuur worden aangetoond op een w'yze die dit fltnk geschreven stuk zeei lezenswaardig maken. Volgens opgaaf van het bureau Veritas zyn gedurende de maand Febiuari 133 zeil schepen veiongelukt, ais; 10 Duitsche, 22 Amerikaansche, 54 Engelsche, 1 Oosteorijksch, 2 Fransche, 3 Grieksche, 4 uitHaity, 2 Holland- sclie, 5 Italiaansche, 45 Noordsche, 2 Russische, 5 Zweedsche en 1 Turksch, hieronder zyn 40 schepen begrepen, waarvan geen berichten zyn ingekomen. In dezelfde maand veronge lukten 16 stoomschepen, als1 Duitsch, 1 Amerikaansch, 42 Engelsche en 2 Fiansche, hieronder zyn 4 begrepeu, waarvan de bei ichten ontbreken. De zaak van den mindeijarigen J. P. A., die tijdens zyn verpleging in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch tot den R. C. Godsdienst is overgegaan, gaf m de gehouden raadsver gadering nogmaals aanleiding tot langdurige beraadslagingen. Bij stemming over het voorstel, van het lid Mr. A. Hooft, om een commissie te benoemen ten einde de geheele zaak nader te onder zoeken, staakten de stemmen; zoodat ineen nadere vergadering over dit voorstel zal wor den beslist. In de R. K. ktnk te Sittard vond men eergistermiddag een der ofierbussen verbrijzeld op den grond liggen en den inhoud daaruit verdwenen. De dader is niet bekeud. Men deelt aan de 2V. iü, Ct. mede: Zaterdag eindigde de ditmaal zoo aange name maand Maait. Evenals in 4851, 59, 62, 63, 72, 74 en 4878, was zij de vierde of vijfde maand achter een, wier gemiddelde temperatuur hooger was dan haie not male. In 4862, 63, 72, 74 was ook de daaraanvolgefide maand April warmer dan gewoonlyk; in 1878 duurde de warmte van 4 Nov. 1877 tot het einde vau Juni 1878, dus acht maanden achtereen vooit. Alleen in 1874 en 4878 was ook de baro meter het zoovele maanden achtereen niet den thermometer eens maar nog nooit was hij zooveel te hoog als nu in de drie laatste maanden. Als eeu bewijs van den gunstigen gezond heidstoestand te Oosterhout wordt vandaar gemeld, dat op een bevolking van 10.200 zielen gedurende de eerste maanden vau dit jaar, slechts 53 sterfgevallen zijn voorgekomen. Rotterdam. Vooi de voorgenomen stich ting eener Heivoimile keik op Feyenoord is thans 121,000 byeen. «otterdam. Alhier wordt vrij stellig verzekcid, dat mej. Cath. Beeismans het tooneel in Nnoi d-Nedei land zou verlaten en naar Antweipen teiugkeeien. Zy zou zich weer aan den Vlaamsehen schouwburg te Antwerpen virbindeu. Dit zou een gioot verlies voor het Noord- Nedei landsciie tooneel zyn. Maassluis. Geduiende het eerste kwar taal ilezes jaais zyn langs den Nieuwen Wa terweg 590 stoom- en 46 zeilschepen binnen gekomen en vertrokken 6l8 stoom- en 440 zeilschepen, te zaïnen 1208 stoom- en 456 zeilschepen. Zwljndrecht. Aftn den stationsarbeider Js. d. O., werd in de vorige week een dochter geboren, die, zich .verheugen;mag een moeder,.. van 48, een grootmoeder van 40, een* over»0. grootmoeder van 65 en een bet-overgroot- moeder van 91 jaar te" bezitten. •- - Arnhem. Alhier werden in het afge»- loopen kwartaal Diet minder dan 300 per sonen vervolgd wegens overtreding van de drankwet. a Batavia, 1 Maart. Blijkens telegram van den Minister van Koloniën van den 22 Februari, is de resident van Palembang P. F. Laging Tobias benoemd tot ridder van de Militaire Willemsorde 4» klasse, als bdtfluiing wegens zyn moedig en beleidvol gedrag geduiende de jongste ver wikkelingen in het Palembangsche. Te Padaug gaat het gerucht, dat cr weder onaangename tijdingen uit Atjeh zyn ontvan gen. Een patrouille van 20 bajonetten en gekonr.inandeerd door den 2en luit. der inf, A., zou door eeu steike bende maraudeurs plotseling overvalieu zijn geworden, zoodat de patrouille-kominandant, benevens 8 man schappen reeds by den eetsten schok zouden gesneuveld zyn. Zooals gezegd, het is slechts een gerucht en als zoodanig geven wij het hier dan ook onder het nooJige voorbehoud, 'erug. (Sum. Ct.) Er loopen zeer verontrustende geruchten over den toestand op Palembang, Ten einde niet te alarmeeren, constateeren wy alleen het feit dat er geruchten loopen, doch laten den inhoud onvermeld. Wy vleien, ons, dat de" regeering termen moge vinden om in de JavatchCt. van aanst. Viijdag eenige op- helde'ringen te geven, en hopen tevens dat deze geruststellend mogen zyn. (Ba' Hil Volgens telegram van den gouverneur vair Atjeh ontvangen dil. 9 Februari, kwam aan de gespannen vei houding met den radja vau Samalangau een einde, door dat hij de henr gestelde boete betaalde en zich bereid ver klaarde naar Kota Radja te komen, om den gouverneur zyn opwachting te maken. Op 45 Februari is ,door jen gouverneur, van Celebes en onderhoongheden bericht ontvangen van het uitbieken der cholera te Bonlh&tn (Celebes). De oogst van degouvernements-koffie over het jaar 1882 wordt begroot op 850 700 pikols, D» aanstaande koffieoogst in Brazilië wordt als zeer goed geslaagd door Ac Anglo Braxilan Times opgegeveu. Meii spreekt daar van 4,000,000 balen, zooais wy hier van 100,000 picols gewagen. Als -verkelyk aldaai de oogst slaagt, dan is het te voomen dat de prjjs van ordinaire sooiten nog meer zal dalen. Het ia te hopen, dat dan cichorei zal hebben uitgediend, daar anders de consumlie van koffie geeu gelijken tred zal kunnen houden met du ovei productie. Loe n—-.-r-t--- - Mijnheer de Redacteur! In uw nummer van Vrijdag 31 Maart jj. jas ik een advertentie waarin heerèn Branders wérden opgeroepen om op de aan den avond van dien dag te houden vergadering te verschijnen, ten einde gezamenlijk middelen te beramen tot ver betering van den Moutwynhandel. Slechts gewoon werkman zijnde, niet in be trekking staande tot-, noch bekend zijnde met de moutwijnfabricatie en aanverwante vakken, is het mij onbekend wat op die vergadering is ter sprake gekomen. Echter, belangstellende in de welvaart van Schiedam en overtuigd-zijnde dat een flinke omzetting van moutwijn, gist eu spoeling die welvaart moet bevorderen, is bij mij Jé gedachte gerezen of de gist,- welks fabricage in de laatste jaren enorm is toegenomen en een hoofd tak van bestaan in deze gèraoonto is geworden, niet als grondstof voor andere doeleinden, dan tot heden bekend, zou zijn te bezigen, opdat de dui zenden kilo's gist, die onlangs wegens gemis aan gelegenheid tot omzetting of te lage prijzen, op KkftU..fIV

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2