Maandag 7 Augustus. 5502. POLITIE. Feuilleton. KIT BE GEDENKSCHRIFTEN A°. 1882. Z s n X) r tig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneniandsche Berichten. yan een Engelsch Politie-Beambte. i i vr'SSSS jUoNNUtbNTsritiJs, pei kwaitaal franco per post, door het geheele Ryk Afiondcrlijke nommers 1.85. - 2.50, - 0.10. BUB.EAU» HARKT, E, 1.24Ü Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant/140.' Iedere gewone regel meer- 040. Driemam. plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. «gy deze Courant behoort een By voegsel. Aan het Commissariaat van politie is als op straat gevonden aangegeven een sleutel. Schiedam 5 Augustus-4882 De komkommertijd op het terrein der binnenlaudsche politiek is aangebroken; mis schien- ware 't beter te zeggen, dat bedoelde waterachtige vrucht, dit jaar in ons vaderland bjjtonder vroeg rijp is geweest en overvloe dig draagt. Eenmaal, en 't was treurig, werd er leven gewekt, en we) door de nationale ramp van het vergaan van een onzer marine- vaartuigen; 't legeenngsbeleid op het ter rein van het zeewezen moest toen wel van zelf ter sprake komen, en de openbare meaning zal, als de t'yd der komkommers Voórby is, zich over deze zaak nog wel eens --kcachtig-doeu-hooren. ,Eu zie, toen daarover gesproken en. nogmaals gesprokengeoor deeld en veroordeeld was, daar komt een Aankondiging van weinige woorden de rhoogere en lagere kringen der Nederlandsche maatschappij in beroering brengen. Men kondigt aaneen schietwedstrijd op duiven, en nauw is de/e den voike kond gedaan of lal van burners uit allerlei standen der maatschappij vorhi firn hun stem en protestee- ïen tegen een vei mank dat laf, ruw en Wreed is, een vermaak uitgevonden en in praktijk gebracht door de leegloopers in de speelhal van Italid, het kleiae Monaco. Aan vankelijk maakten de protesten der pers zoo veel mdiuk, dat er moeiehjkheden ontstonden voor de schutters, om een terrein te vinden, en toen eindelijk een afgesloten terrein, een particulier eigendom beschikbaar was gesteld, verscheen er een nieuwe annonce, dat de schietwedstrijd op Rustenburg een afgesloten landgoed jnj Hillegora zou plaats iiebben. Daar verhief de Minister Modderman zyn stem. In het belang der openbare orde werd de schietwedstrijd vei boden; de advocaat-gene-1 raai Mr. Jolles v.erd igecommitteerd zorg te diagen, dat aan 'sMinisters'beschikkingen de hand werd gehouden, den ruUigen burgers werd aanbevolen zich den 4sn Augustus 48?2( verre van Bwtenlürg, verwijderd te houden. Een nieuw hoofdstuk wordt heden aan dit geschiedemsje toegevoegd. Het schieten ;ojp duiven is door de heeren veranderd in schieten op glazen ballen. De 550 duiven slachtoffers van den voorgenomen moord, werden als waarboi g aan de politie in bewaring gegeven, en op en om Rustenburg werd de orde niét gestoord, al zal in menig duivenschieters- lichaam de hartstocht fel gewoed hebben. De Minister van Justitie, hoofd 'der Ryk% politie, ontving van het bestuur reeds 'A mid- ZE. den Minister van Justitie Mr. Modderman maakt op het' oogenbük het treurige slot uit jan de geschiedenis der Jacht, -waarvan het begin in Genesis en de Kronjjken zoo kort èn kernachtig luidtEn Cusch gewon Nimrod; deze begon geweldig te worden op aarde. Hy was .een geweldig jager voor het aan gezicht des Heeren; daarom wordt gezegd Gelijk Nimrod, een geweldig jager voor het haogezicht des Heeren." Geen vermaakstrijd was voor Nimrod de jacht. Het wild gedierte was het mikpunt van zijn steen,'de beer het voorwerp dat door zijn knods met reuzenkracht werd neer geveld. Het landvolk zag met ontzag dra geweldigen jager aan het werk, de veiligheid begon ia zijn landpalen te wonende min deren bogen voor den meerdeie in kracht, en Nimrod, de geweldige jager werd het opper hoofd der zijnen, de grondlegger van een machtig Koningshuis. Strydj dat bleef eeuwenlang het karakter dags 'even csrtweéuur-hetwolgendetelegram*^ van dö'jaftbt; 7-overal* waar,„da* mebsbh de nWij hebben de eer Uwer Excellentie mede te deelen, dat wy heden door overmacht verhinderd zijn duiven te schieten, daarom zal de schietwedstrijd plaats hebben Zondag a. 8. Het bestuur, Van Nageld, Voorzitter. Weet nu de Minister, waar deze wedstryd zal gehouden worden, dan zal hy zeker weder een advocaat-generaal committeeren om den duiveiimoord te verhinderen; de heer Van Nagell zal dan misschien andermaal een tele gram afzenden, en dat kan dan nog vrjj lang duren, als ten minste de eerste standen der maatschappij niet een zoo krachtig protest laten hooren tegen de trotseering der openbare macht door de zonen van hoogen huize,.dat deze hun opzet beschaamd laten varen. Het telegram van den heer Van Nagell aan bijl legde aan het maagdelijk woud om den bodem te ontginnen, stond hy tegenover het roofdier, dat, hoe ook brallend en vernielend, ten laatste wjjken moest en den mensch de heerschappij over den bodem moest afstaan. En langzamerhand verloor de strijd'zyn ernst; de leeuw en de panter, de tjjger en de beer werden binnen enger kringer gedreven; de vos, misschien vroeger niet eens aangezien werd thans het mikpunt, om straks plaats te maken voor den haas, den vreesachtige, die aan de jacht geheel het kenmerk van strijd ontnamom er den stempel van het vermaak op te drukken. Als September in het land is gekomen, dan worden aocïeteits- en kofflehuisapparte- menten vervuld met een eigenaard igen geur. Zelfs de gewone gesprekken nemen een, anderen loop. De kritiek over de evolutie* onzer Vaderlandsche Schutterijenin dén zomertijd in vollen gang, zwijgt, en de lèjgele, de loopersde wol, de eigenschappen van Juno en Karro maken den inhoud van menig sterk gekruid gesprek uit. Aan 't woord geraakt dau menigeen, die an ders bescheiden zwygt; de boschlucht dringt u in de neusgaten, ook zonder dat ge de stad hebt verlaten, 't Is een eigenaardige maatschappij, die der jagers. Opsporen en vervolgen, du^s nog altijd een imitatie van stryd blyft het ■werk van den jager. - Wie doodde ooit den haas in het leger? Hy zou uit een góeden jagerskring gebannen worden, Is het ledigheid, luiheid, verzwakking, die aan de jachtin Nederland nog het laatste spoor van inspanning wil ontnemen? Ge brengt UW slachtoffeis mee; 550 waren er gisteren voor handen ge doet de kooi open, het slachtoffer fladdert op; ge legt aan, het valt, het zachte oog verliest zachtkens den glans en het beeld deirhope en' der* onschuld is een lykr—— Nimrods zonen werden koningen; wat 2ai het geslacht der Nederlandsche patricische dui« venschieters voor ons land en volk zijn? Hun telegram, onderteekend door den voor zitter Vau Nagell" is een meer dan bedenkelijk teeken 11 Officieels Mededeellngen. Z. M. heeft aan Mr. E. G. Lagemans, eervol ontslagen referendaris, hoofdredacteur van de Nederlandsche Staatscourant, een pensioen ten laste van den staat verleend, ten bedrage van f 2434 's jaars. De Minister van Marine heeft gisteren aan een aantal vlagofficieren audiëntie verleend. Een oude kennis. - Allerlei tegenspoeden, die, ik moet het tot mijn groot leedwezen erkennen, alleen aan mijn tigen dwaasheden waren te wijten, hadden mij genoodzaakt een werkkring bij de Londensehe politie te zoeken, en as el bij het meest werk zame deel, dat vooral belast is mot het nasporen flêr zwaarste misdaden, en dat dikwijls de moeie- lijkste lastgevingen te vervuilen heeft. Een jaar ongeveer was ik in die gelederen ingelijfd, toen het mij gelukte, hoc-tfol met zonder moeite en ook niet zonder persoonlijk gevaar, Bb schuldigen te ontdekken, die met groote be hendigheid een complot togen oen zeer vermogend koopman hadden gesmeed. M Niet lang na deze ontdekking liet mijn chef mij in zyn kabinet roepen- Na een langdurig onderhoud, waarin hij meer malen mijn overleg en energie preos, deelde hij mij mede, dat hy op mij het oog had laten vallen voor eene andere zaak, waarover hij mij spoedig de gegevens hoopte te kunnen leveren. Toen ik opstond om te vertrekken, hield hij mij nog even terug. 't Korat mij voorzeide hijdat ik u vroeger wel eens nieei gezien heben wel in een toestand geheel verschillend van dien waarin gij u tlmns tegenover mij bevindt Maak u even wel maar niet ongerust over deze herinnering, Als de noodzakelijkheid er mij niet toe verplicht, dring ik nooit in de geheimen van andoren dooi'. De aanbeveling waarop ik'u geplaatst bob, kwam \an zulk eene zijde, dat ik geen oogenblik aat- zelde. Zij deed alles af, en nu ik u een jaar lang heb gadegc-iagen en aan 't werk gezien, is zij volkomen gerechtvaardigd- Vooral in de laatste zaak die ik u toevei trouwde hebt gij veel schranderheid aan den dag gelegd, en mot OA evenveel beleid als voorzichtigheiddoortastend gehandeld. Ik ben zekerdatals ik uw ver leden wilde nasporen, ik geen slechtheid, maar alleen onverstand en onnadenkendheid als oor zaken van uwe lotwisselingen ontdekken zou. Ik. begeer dienaangaande dan ook mots meer te weten."i Morgen zal ik u waarschijnlijk nog eens laten roepon. Wees dus zoo goed te zorgen dat men aan ons bureau weet waar gij zijt. Onder, 't naar huis gaan, dacht iks nog eens na ov or 'tgeen hij gezegd had, maar kwam tot de slotsom, dat hij zich vergissen moest; want, in de dagen van mijn voorspoedhad ik mij maar zeer enkele kceren te Londen opgehouden, en ik kon mij volstrekt met herinneren den man ooit gezien te hebben, onfier wiens bevelen ik nu geplaatst was. Ik vertelde alles aan mijne vrouw. Zij deed mij opmerken dat ik vioeger de wedt ennen te Doncasler wel had bijgewoond, eu daai; zijn, aandacht wellicht getrokken kon. hebben. Hoe 't zij,hij hgeft'ditpunt nooit weder, aangeroerd, en, ik, yan mijnzijfle, had niet den min sten lust er op tei ug.ta komen, of er op te zinspelen. Niet den volgenden dagmaareerst drie dagen later, het hy mij weder bij zich komen, en toen a ornara ikdat hy my als de aange- Avezen persoon bleef beschouwen voor een zeer kiescbr zaakdie de fijnste en meest ervaren mannen van onze brigade zeker gaarne voor zich zouden begeeid hebben. Hier heb ik. zeide hij, een schets .van, eenige schelmen, gauwdieAcn en falsarissen. Zij voiincn een vereeniging; dat weet ik, maar moer niet. Gij moet hunne schuilhoeken op sporen, en mij het wettig en overtuigend bewijs hunner misdrijven leveren. Tot dusverre hebben anderen niet kunnen slagen in hun onderzoek, en wel, naar ik vei moed, door te grooten dienst ijver. Zij hebben zich in de kam ten laten kijken, zich te veel bloot gegeven. Wees gy nu behoed zamer. Gij krijgt te doen mot een groep der lbtigsto boosdoenersen zult geduld noodig hebben, om hen. op te sporen,, te, betrappen, en in handen te krijgen. Een hunner .nieuwste slachtoffers is de jonge. Morton, zoon uit .liet. tweede huwelijk van lady Evoitpn. Die dame

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1