AS 5504. P0Lm E. Feuilleton. UIT DE GEDEffiSCHHIFTEN A". 1882. Donderdag 10 Augustus. Zes en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteniandsche Berichten. van een Engélsch Poiitie-Beambte. ^BONt-RMENTSPIUlS, pei kwaitaal franco per post, door het geheele Ryk Afzondeiiijke noinmeis J 1.85. - 2.50. - 0.10. 9IA.1& KT*, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10, Iedere gewone regel meer0.10, Driehaaj. plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Abh het Commissariaat vaa Politie zijn als op straat gevonden aangebracht: 1 paar wollen housen met zwarte en paarse strepen4k breinaalden en i kluwen zwarte wol. j a ENGELAJiü. Een sterk bezochte meeling te Durban heeft by Lord Kimberley telegrafisch gepro testeerd tegen het hei stellen van Ceiawayo op den troon van Zoeloe-land. De stemming was zóó opgewonden, dat het den burgemees ter der stad moeite kostte om eene tweede 'resolutie, strekkende tot liet bieden van ge- wapend verzet tegen Cetawayo's terugkomst, te keeren. Een. ander telegram uit Durban behelst weder bericht van eene geduchte nedeilaag, die den Transvalers zou zija toegebracht door "het }{affer-hoofd Monlsiva. Het schijnt den - verzenders van deze telegrammeu niet in te vallen hoe uiterst verachtelijk zij de Engelsche soldaten maken, wanneer zy deze zelfde Boeren, die Engeland's puik-regimenten her haaldelijk versloegentelkens klop laten krygen van naakte wilden. Naar aanleiding van de eerste Engelsche 'victorie over de Egyptische troepen schieef de Londensche Echo het volgende: De Britsche leeuw heeft bloed geproefd. Er heeft een sactie" plaats gehad, onder den naam van een verkenning. Onze correspon dent noemt het zeen ernstig treffen." En geljjk van zelf spreekt, droeg onze betere artillerie de zege weg. Ons verlies bestond uit drie gesneuvelden en twintig gekwetsten. De correspondenten plengen een traan of wat .over het sneven dier dappere Britten. Doch er is vergoeding; wy doodden omstreeks 300 Egyptenareu, Dit is een felicitatie waard. Met behulp van onze betere vernielingswerk- tuigen bet product van Europa's weten schap en Engelaud's nijverheid kunnen wij (zoo blijkt nu immers) ornstieeks honderd Egyptenaars doodschieten, tegen de Egyp- tenaren dénen Engelschman. Op die manier is het klaar dat wij het land spoedig zullen hebben ten onder gebracht. Welk een grootsch werk zal het wezen, zoo by duizendtallen die zwakke, betrekkelijk weerlooze Egyptenaren neer te blazen! Even grootsch ongeveer als wanneer deze of gene Piins of Lord, met een half dozijn lakkeien die de geweren voor hem ladendrie- of vierhonderd phasauten in het gras doet bijten. Jal wij z'ijn thans bezig met een heerlijke zending te vervullen in Egypte: een zending, waardig onzen mil- lioenen nij veie burgers waardig (zooals de s heerc Bright zou zeggen) onzer seeuwen van roem" waardig bovenal dien orato- riscbea veldtocht in Midlothian, die een tijd perk van vi ede zou inwijden te huis, en van internationale gerechtigheid daar buiten 1 Het Lagerhuis behandelde de amende menten van het Hoogerhuis op de Arrears Bill. Nadat Gladstone zekere concessiën had aangekondigd, werd Salisbuiy's eerste amen dement met 293 tegen 157 stemmen ver worpen en Gladstone's gewijzigd artikel daarvoor in de plaats gesteld. Het Lagerhuis heeft ook de overige amen dementen op de Arrears Bill volgens het voorstel der Regeering met groote meerder heid aangenomen. - Reuters Office meldt uit Durban van eergisteren, dat een aanzienlijke strijdmacht der Boeren, gesteund door een contingent inboorlingen, het hoofd Montsiva heeft aange vallen. Men verzekert dat de Boeren een zwaar verlies leden en verslagen zjjn. F B A S K B IJ K. De verklaring van het Ministerie-Duclerc in de Kamers luidde als volgt: Mjjne heeren Senatoren en Afgevaardigden ïHet votum in de Kamer van 29 Juli jl. brengt vóór u een nieuw Kabinet. Zjjn eerste plicht is, u te zeggen wat voor hetzelve dit votum beteekent, welke gedragslijn het aan hetzelveoplegt. Door het weigeren der noodige kredieten voor de gedeeltelijks bezetting van het Suez-kanaal, heeft de Kamer een maat regel van behoedzaamheid en voorzichtigheid genomen, die echter niet gelyk staat met «en abdicatie. De Regeering zal tot leiddraad nemen de gedachte die dit votum voorschreef, en daarnaar bare gedragslijn richten. Mochten er zich gebeurtenissen voordoen, waarbij de eer en de belangen van frankrijk betrokken schijnen dan zullen wy ons haasten de Kamers Ijijeea te roepen, en haar de besluiten voor leggen, die de omstandigheden moch ten eischen. De binoenlandsche vraagstukken, al zijn zij miuder dringend, vergen niet minder onze aandacht. Op dit stuk echter kan er niets aangevat noch ondernomen worden gedurende de aanstaande schorsing van uwe zittingen. Wy zullen ons dien t'yd ten nutte maken tot het overwegen van die vraag stukken; en met de hulp uwer commissién zullen wy trachten naar vrijzinnige ea voor waarts gerichte oplossingen er van. Tevens stellen wy ons voor ons best te doen tot het bewerken van toenadering en verzoening tusscheu de fractibn der republikeiusche meerderheid. En zoo wymet uwe hulp dezen voor het vaderland heilzamen uitslag mogen bereiken, dan zullen wy geloovea een werk te hebben gedaan, dat onder de huidige omstandigheden ten zeerste strekken zal tot het gemeenschappelijk belang van de Kamers, van de Republiek en van Fiankryk." T U R K IJ E. Er is te Konstantinopel een Keizerlijk irade verschenen, waarby de pacha's Said en Assim worden gemachtigd, het oprichten van eea internationale politie over het Suez-kanaal goed te keuren, en tevens de politiek vaa den Sultan in Egypte door een proclamatie te omschrijven. De Turksche Ministerraad zal histiueiiën aan Server-pacha geven in diens hoedanigheid als Ottomanische commissaris in Egypte. Het blad Ekawaits zegt, dat de troepen van Arabi pacha zich aan Dervisch- pacha zuilen onderwerpen, zoodra dc Turkscbe troepen in Egypte zullen aangekomen zjjn. Sultan-pacbais, meteen grootaantal Bedouinec, naar Opper-Egypte vertrokken. Hij heeft in last, deu aftocht der Egyptische strydmacht naar Opper-Egypte te beletten. B E L 6 1 E. Het hof van Brussel heeft tot handhaving van de preventieve gevangenschap van Ar- snand en Léon Peltzer besloten. Armand; iS hiertegen in appèl gekomen. Ret blijkt, wat Armand aangaat, dat zijn boeken in orde waren, en niets bewijst, dat de 42,000 frs., die Léon uitgaf om de misdaad voor te be reiden en te volvoeren, ham door Armand waren gegeven. Te Brugge is een wedstrijd geopend voor hetgedenkteeken in brons, tereere van Breydel en De Coninck. By gelijkheid van verdiensten hebben West-Vlamingen en Bruggelingen de voorkeur. Het gedenkteeken wordt opgericht op de Groote Markt en mag niet meer dan 420,000 ft, kosten. De bekroonde krygt 5000, de tweede -4000 en de derde 3000 fr, De inzending geschiedt voor 45 Juni 1883. EGYPTE. Da Témiraire, voor Ramleh geankerd, heeft gevuurd op de voorposten van deu vjjand, daar deze poogden te avanceeren. Ik luisterde met de levendigste belangstelling, en meer dan eens, teruyl zy over dien Sandfort uitweidde, en mij den fielt, die niet geschroomd "had te baren huize haren zoon op te zoeken, beschreef, kwam 't mij voor dat ik den door trapten schelm tot mijn schadehelaas, sedert lang kende, en dat bij mij dubbel en dwars revanche schuldig was. Die onderstelling vuur de mijn ijver niet weinig aan, doch ik nam mij vast voor den wenk, dien mijn chef mij ge geven had, ter harte te nemen, en met de grootste behoedzaamheid te werk te gaan, (har Olijn voorgangers schipbreuk geloden hadden door te vurigen ijver. Ik liet dus niets van mijn vermoedens bemerken, en verzocht alleen lady Everton met den meesten nadruk, dat zij haren zoon niet het minste of geringste zou laten blijken van ons onderhoud. Zij beloofde mij het - striktste geheim en daarop verliet ik haar, om1 eens goed te overleggen hoe ik do zaak zou aanvatten. Ik had reeds een plan in 't hoofd, maar "t was nog verre van rijp te zijn. Wij kwamen overeen dat ik mij niet weêr aanhaar hötel vervoegen zou, waardoor allicht iets had kunnen uitlekken, cn een of ander vermoeden oprijzen, maar dat ik haar per brief óver de post den uitslag mijner pogingen zou mededeelen. Als die Sandfort nu eens werkelijk de man was, dien ik vroeger tot mijn ongeluk gekend heb, dacht ik, toen ik weêr op straat gekomen was, - dat zou eerst een kolfje naar mijn hand zijn S - En mijn bloed begon te kooken bij die gedachte: - Als die Sandfort nu werkelijk eens niemand andeis ware dan Cordon, die eens ook mijn booze geest, mijn duivel was! Welk een genoegdoening, welk een triomf zou ik dan be halen Waarlijk, -lady Everton behoefde mij niet aan te sporen om mijn uiterste best te doen en al mijn hraehten. in te spannenEen schoone toe komst-vernietigd, eene nog jeugdige vrouw, door de doemwaardige kunstgrepen van dien schurk bijna geruïneerd, en van welgesteld, aan den rand van den afgrond der ellende gebracht 1 Zul ke overdenkingen en gewaarwordingen zouden veerkracht en ijver geven aan den flauwhsrtig- ste. Ik hoopte niets vuriger dan dat mijn ver moedens gegrond gebleken te zijn, en was dat zóó: - pas dan op uw tellen, oude vijand, mijn zijt gij, sparen zal ik u niet! Dan sullen wij afrekenen 1 De engel der wrake volgt u op den toet 1 Bij iedere, althans bij de meeste goed geslaag de grepen der politie, speelt het goluk, het toeval, hoe men 't noemen wil, eene hoofdrol, en ik begon de stille hoop te koesteren, dat dit ook hier het geval wel eens zou kunnen zijn. In de onderstelling dat Sandfort wei eens dezelfde persoon als Cardon kon wezen, en wat lady Everion mij verhaald had, wettigde dit vermoe den, begon ik mijn maatregelen te nemen, en ik zocht Sandfort, in de hoop Cardon te zullen, vindeh. Overal waar ik van Sandfort iets hoopte te kunnen vernemen, deed ik onderzoek. Lady Ever- ton had mij medegedeeld, welke clubs haar zoon bezocht. Langs dien weg moest ik trachten Sandfort op het spoor te komen, en 't gelukte mij eindelijk. Dat was veel gewonnen, maar nog verre van alles. Ik zocht nu uit te vorschen wanneer Santfort er te vinden zou zijn, en vernam toen, dat hij gewoonlijk de Itaiiaansche opera bezocht, dus dat hij op die avonden niet, of eerst na den afloop der voorstelling in de bedoelde clubs te vinden was. Daarop besloot ik getrouw naar de Itaiiaansche opera te gaan, en goed uit te zien of ik er Cardon ook in 't oog k-wfg. Was dat zoo, dan moest-ik mij traclfter te vergewissen, of hij zich nu onder den naam van Santfort vertoonde.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1