Binnenlandsche Berichten. ?Ö0F comrn'ssie van toezicht op den - Watervoorraad is bekend gemaakt dat er van Maandag af slechts gedurende vier uren daags •water zal worden uitgereikt. Het dagelij ksch rantsoen per hoofd is bepaald op 20 liter. SCHIEDAM, 9 Augustus 1882. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat de volgende voordracht is ter visie gelegd, ten einde in de eerstvol gende vergadering tot de benoeming te kunnen over gaan. Ie Openbare Armenschool (hoofd der school de heer P. "Van Vlaardingen) ter bevordering van den onderwijzer 2e klasse aan de 2e Openbare Tusschenschool, de heer 0. L. Van Balentot onderwijzer 'le klasse aan de de Openbare Armenschool, op jaarwedde van t'700, ter vervanging van den heer J. Bokhorst, bevorderd tot plaatsvervanger van het hoofd dier schooi. 2e Openbare Tusschenschool (hoofd der school de heer J. Van der Hout), ter bevor dering van den onderwijzer 3e klasse aan de 3e openbare Armenschool, de heer J. Yan Schie, tot onderwijzer 2e klasse aan de openbare tusschenschool, op jaarwedde van f 600, ter vervanging van den heer C. L. Van Balen, ter bevordering tot onderwijzer de klasse aan de de openbare armenschool voor gedragen. de Openbare Armenschool (hoofd der school de heer P, Van Vlaardingen), ter benoeming tot onderwijzers 3e klasse, op jaarwedde van f500, in de plaatsen van de heerec W. Van Houten en A. F. B. Duifer, op verzoek eervol ontslagen, de lieeren A. Timmermans en J. A. Van der Poel, onderwijzers alhier. de Openbare Tusschenschool (hoofd der School de heer J. 0. Sander), ter tijdelijke benoeming tot onderwijzer 3e klasse, op jaar wedde van f 50Ode heer H. Van der Knoop, thans als onderwijzer geplaatst te Vlaardingen, ter uitbreiding van het getal onderwijzers aan die school (ingevolge raadsbesluit van 23 Juni jl.) Op den staat van brieven door het post kantoor te Rotterdam verzonden over de de helft der maand Juli 1882, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd ï(jn kunnen wordenkomt o. a. voor J. Van Geijl te Vlaardingen en van het hulp kantoor te Overschie, W. Brederoode te Vlaardingen. De kiesvereeDiging «Algemeen Belang" te Rotterdam heeft in hare gisteren gehouden vergadering den heer Mr. S. A, Vening M«i- nesz, burgemeester van Rotterdam, cnmlidant gesteld voor Je Provinciale Staten en den heer J, G. Vogel cnndidaat voor den gemeen teraad. ISSS111 'J__ Op een goeden avond, dat er een nieuwe opera werd opgevoerd, waarbij, 't elegante Lon den zeker tegenwoordig zou zijn,' nam ik weder een plaats. Met een kloppend hart trad ik de jaal binnen en gaf mijn oogen goed don kost, zooals mon dat noemt. "Van 'do voorstelling zou niet veel weten te vertellen. Ik zag slechts werktuigelijk naar het tooneel, maar ik goloof, dat }k wel alle toeschouwers zou kunnen beschrijven, zoo scherp liet ik mijn oog overal rondgaan. Aanvankelijk was alles vruchteloos; en toch had ik aan het bureau vernomen in welke logo plaats door den zicli noemenden Sanrifort besproken was. Maar do logo was en bleef, tot mijn bittero teleurstelling, ledig- Toch keerden mijn blikken telkens derwaarts terug. Eindelijk, o vreugd 'ging de deur open, en. Cardon; mijn Cnrdon, maar nu Sandfort, verscheenWat ik op dat oogenbhk gevoelde is waarlijk onbeschrijfelijk, Hij was onbeschaamder dan ooit, en trad gearmd binnen met een jonkman van een .keer gedis- •^ngueerd voorkomen, bleek, afgemat vetrokken, De kiesvereniging «Rotterdam" stelde èa voor de Provinciale'Staten èn voor dèn ge meenteraad den'fieer Mr.'S.'A, VëningMei- nesz candidaat. De kiesvereeniging «Burgerplicht" koos voor de Proziuciale Staten den heer Mr. S. A. Vening Meinesz en voor den gemeen teraad Jbr. P. H. A. Martiniingenieur bij de Staatsspoorwegen. Voor laatstgenoemde candidaluur heelt de burgemeester evenwel gemeend te moeten bedanken. Onder Loosduinen is het lijk aangespoeld van een marinier, behoord h'ebbende tot de bemanning van de Adder. Het is onmiddellijk op het strand begraven, waarna er onge- bluschte kalk oveiheen gestort is en het graf werd gesloten. Het Leidsch Dagbladdat hiervan een plastisch verhaal geeft, keurt deze handelwijze ten sterkste af en meent, dat wanneer het lijk dat van een gegradueerde ware geweest, de autoriteit anders zou zijn te werk gegaan. Wat gebeurd zou zijn wanneer de toestand anders ware, is moeielijk te beslissenmaar zeer zeker heeft de burgemeester van Loos duinen niet dan uit nood gedwongen tot zoodanige behandeling van het lijk besloten, Eerbied voor de dooden is schoon, maar wanneer die niet dan met gevaar voor leven den, misschien zelfs voor velen, te beloonen is, dan doet men beter den schijn van on eerbiedigheid op zich te laden dan zyn medemenschen in levensgevaar te bieugeD. Een voorstelling, te Breda gegeven voor de slachtoffers van de Adder, heeft f591,91 op gebracht. Door de officieren van het lereg. inf. te Leeuwarden, Groningen en Hoorn is voor hetzdfde doel f 102,34 bijeengebracht. Tusschen 15 Juni en Juli is voor de Utrecht- sche Zendinsgvereeniging f 12776,13!/s bijeen gebracht, waaronder een Ipgaat van f 3000 uit Dordrecht, op rekening der erfenis van mej. E. J. G. v. d. Berg; f 3000 uit Loosduinen, legaat den heer J. D. Viruly Jzn.; f5000 uit Rotterdam, legaat mej. J. M. Bogaers. Mr. J. Kappeyne van de Coppello antwoordt op de geuitte bevreemding over zijn tegen woordigheid op 'tduivenschietterrein aan de zijde der duivenschielers, dat alleen destrek king van den door hem gegeven raad een indruk in gunstigen of'ougunstigen zin recht vaardigen kan en dat hij verzekeren kan, uittaiting van en verzet tegen de gestelde macht nooit te hebben aangeraden en nimmer te zullen aanraden. Wij maken met genoegen melding van deze verklaring. Uit Amsterdam wordt aan liet Dagblad gemeld, dat de regelttigscommissie voor den duivpn-schietwedstrijd zal bepioeven deze diei enmartehng op Belgisch grondgebied nabij Antvveipen te doen plaats hebben. en die geheel beantwoordde aan het signale ment dat lady Everton mij van sir Charles Morton gegeven had. Nu was mijn besluit ge nomen, Ik wachtte nog ëenigen tijd eer ik handelend optrad, want, ik wil wel bekennen, ik was levendig ontroeid toen ik den man weder zag, die ook mij zoo onnoemelijk veel kwaad berokkend had. Toen ik van don eersten indi uk bekomen was en ik mij weder goed meester over mij zblveii gevoelde, liet ik mij zijn loge openen. Toen ik de loge inkwam, zat Cardon met den rug naar mij toe. Ik' tikte hem losjeè op den schouder. Hij keerdo zich snel om, en schoen, toen hij mij zag, zoo verrast, zoo vevschiikt, alsof er eensklaps een drank of ander monster, met opgesperdo kaken, gereed hem te verslinden, te genover hem oprees. Ik zag er evenwel alles behalve schrikaanjagend uilintegendeel,'ik stak hem vriendelijk glimlachend de hand toe. als lmd mijn komst in zijne-loge géén ander doel dan onze 'oude kennis wcéi' aan ie knoopen. Waters! stamelde hij, en reikte mij Eergisteravond is de laatste trein uit Keu len naar Amsterdam, in de nabijheid van het stution Wesel, tengevolge van liet springen van een wielband, ontspoord. Ofschoon eenïge wagens omvergeworpen werden en zelfs een eind weegs medegesleurd, is bij dit ougeval gelukkig geen verlies van meuschenlevens te betreuren. Wel zijn eeu aantal passagiers gekneusd en velen zelfs vrij ernstig, gelijk eergisteravond bleek bij de aankomst van dezen trein, die te Amsterdam een uur te laat aan het station kwam. (N. v. d. D.) Op een te Doetiuchem gehouden bijeen komst ter bespreking van het plau der lieeieu Muller en Vau Dijk, om geioovige dokters op te leiden, is besloten deze zaak commis soriaal te maken. Uit negentig verschillende oorden waren blijken van instemming ont vangen. Meu was van gevoelen, dat een der middelen om het doel te beieiken, bestond in het aannemen van jongelieden uit beslist christelijke gezinnen. Tot leden der commissie zijn gekozen de heereu baron Van Pallandt te PuttenDs. Smits te Nijmegen en Ds. Koops (e Vtirseveld. De uniformen der brievenbestellers en post boden zullen eene kleine veiaudeiing onder gaan. De pantalons zullen namelijk voorzien worden van een amaranthen bies. Het R. C. St. Joseph Gasthuis te Venlo is voor f 13.000 in het bekende faillissement aldaar betrokken; voor de reuten dezer som werden arme zieken in die heilzame instel ling opgenomen en verpleegd, hetgeen nu niet meer kan geschieden. Te Amersfoort is de algemeene vergadei ing gehouden der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Uit het veislag bleek dat de maatschappij, die in 1831 aan leden en begunstigers -1445 telde, thans 1782 leden en begunstigeis heeft. In haar Sjarig bestaan ziju door haar '105 weezen verpleegd, waarvan 120 Hervormden, 35 Roomsch-Kathofieken G Doopsgezinden, 12 Israëlieten, 7 Lutherschen1 Hersteld Luthersche en 2 Remonstranten. Een deel i t der thans verpleegd wordende weezen is gevestigd: 6 in Dokkum, 18 te Oosterbeek, 10 in den omtrek van NijmegenS ouder Eerbeek en Bruramen4 te Neede en 22 onder Ainersfooit, een auder deel is in eikaars nabijheid gevestigd. De rekening werd goedgekeurd met eene ontvangst van f 5800, voornamelijk contri bution, waar tegenover een uitgaaf van f6700, een nadeelig saldo alzoo van bijna f 900, hetgeen met de vorige tekorten uitmaakt luim f2500. Onder de beelden in bet Nederlandse!» Panopticum geëxposeerd, zagen debezoekeis dezer dageu ook dat van den bijzonder popu- nu ook, maar geheel werktuigelijk, de hand Wie zou verwacht hebben u hier te zien! Gij zeker allerminst, antwoordde ik, want het weêrzien van een oud vriend schijnt u zoo te verschrikken, of er een verscheurend dier op u afkwam Stil, kom even met mij in den gang,. fluisterde hij. Inmiddels had sir Charles Morton omgekeken. cEon mijner .oudste vriendfin." zei Cardon tot opheldering van onze woordenwisseling, »Ik ben in een o Ogenblik terug Wol zoo! Zijt gij liet dan toch waarlijk! tiep hij, uit, toen wij in den gang, gekomen en alleen waren. Hij hail zijne koelbloedigheid en zelfbeheersching geheel herwonnen •- - Men had mij gezegd, dat gij u geheel uit do wereld teruggetrokken hadt.ik weet niet meer waar. Ja, ik -was geruïneerd, en bezat niets meer.Gij weet er, dunk mij, wel zoo iets van. lairen komiek, den heer N. Judels. Een ieder' was er over uit, dat da gelijkenis hoogst treffend was, en toen eenige in hunne ver. bazing uitriepen: «die Judels is sprehend!" draaide het beeld zich plotseling om ett ver wijderde zich mei eeo lachend shij is ten minste niet op zijn mondje gevallen." De oude grappenmaker, die hoewel thans nonactief- kunstenaar, nog altijd een groot lief hebber van schertsen is, bad de verzoeking niet kuu- nen weerstaan om het publiek te foppen en was onbeweeglijk tusschen de beelden gaan staan. Dat de omstanders allen hartelijk lach ten, is wel verklaarbaar. Het is de Kamper Courant, die de eer van dit geestig verhaal toekomt, dat we evenwel nog niet gelooveu. De heer Judels was een uitstekend acteur, maar zoodra hy niet meer op de planken was, trachtte hij nooit aan zijn kunst te herinneren. {Arnh. Ct.) In het te Kleef verschijnende Fremdenblatt der Schuan komt een gedicht voor van den lieer W. Robbers, ter nagedachtenis van de verongelukte bemanning van de Adder. Dit gedicht heeft te recht zeer veel bijval ver- worven by de Hollandsche familiën, die thani in Kleef verblijf houden en die 90 püt. uit maken van de vreemdelingen, weike hun iutrek hebben genomen in de verschillende hótels aldaar. Op de gemeente-secretaue van Zundertis een jonge dame als klerk aangesteld. Yoor zoover wij weten, is zij hier te lande de eerste vrouwelijke ambtenaar bij de gemeen telijke administratie. Elet spreekt echter van zelf, dat voor dezen tak van dienst vrouwelijke werkkiachten evengoed bruikbaar ziju als voor den bureau- dienst bij onze spoorwegen en voor post-en telegraatilieust. Iluisvr De coirespoudent der jY. Jt. Ct. gaf het volgende kaïakteristiekje schetsje van de look makers en hunne omgeviug te Bussum: «Zooals men dat op de kermissen gewoon is te zien, stonden daar een achttal crieurJ op stoelen. Ieder van die «heeien" (zij herin- neien treilend aan de ctoupiers van de vroegere Duiticho badplaatsen, zien er allen nog een beetje meer «ordinair" uil) heeft naast zich een stok in den gtond, aan welks boveneinde een vierkant plankje is bevestigd. Op die plank plakken zij eeu papier met de namen 'der paarden, die in cén of twee volgende ritten zullen medelijden. Met knjt woidtvoor eiken naarn het cijfer gesclneven, dat de verhouding van de winst aangeeft tot de eenheid, die deze of gene uit. het publiek wil wa-ieri. Staat et bijv. voor den naam van een paaid I. dan hevft men gelijke knus als de dobbelaar van piofessie. Staat er eeu 3 of 4 vóór, dan wint inen 3 of 4 maal zijn inleg. Vóór enkele nauijD trof men ook tyj aan, wat heteekende, dat wen, bijv. 20 gulden op zoo'n beest zettende, slechts f 10 kon winnen. Mijn beste Waters, gij kunt u niet vee- beelden- Ik heb mij niets verbeeld, vriend Cardon- Ik was in den a fgrond gestoi tdat is het een voudige feitMaar, gelukkig, mijn oude oom--,- Ah zoo Is Passgrave doodriep Cardon met kennelijke blijdschap uit, en gij zijt .dj" erfgenaam ol, ik wcnscli uvan harte gelift. Dat is een uitkomst, en nu lacht do fortuin u wéér toe Ja, eindelijk! Manr herinner u wol dat ik 't spel heb afgezworen. Nu geen dwaasheden meerIk heb er proef van, ,ik heb duur .leef geld betaald, en Emilie op mijn woon! van eer beloofd a-oit wéér een kaart aan te rakon. Wordt vervolgd)'.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2