Gemengde Berichten. Koloniën. 0 nde rwijs. Landbouw en Veeteelt. De overeenkomst is zeer gemakkelijk gere geld. Met blauw, potlood vullen de he'eren eèri kaart in, waaróp het nommer van dé course, de naam van het paard en de gewedde bedragen voorkomen. Zooals de' dobbelaars daar staan, maken zij geen anderen indruk dan dat zij naties in een potje doen." Boven elk hunner borden staat wel een andere firma te lezen, maar zy staan zóó dicht op elkander (er kan waarlijk geen kat lusschen hen door), en zij benijden elkander zóó weinig de klanten, die hun de bankbiljetten van honderd en meer of de gouden tientjes komen brengen, 'dat het niemand verwonderen zou des avonds al die leèren tasschen, die hen om den hals hangen, in denzelfden zak te zien storten. Ieder van die dobbelaars heeft een bediende bij zich, die hem by zijn geschreeuw accom pagneert, maar bovendien nauwkeurig boek houdt van hetgeen op elk paard gewaagd is. Waarschijnlijk wanneer de evenredigheid tusschen de sommen, op de verschillende paarden gezet, wat verbroken wordt, hoort men wel eens een weddenschap afslaan of tot op de helft verminderen. Typische kerels zijn het overigens, die dobbelaars. Met het kalmste gezicht ter wereld némen zij de groots sommen, die men hun toevertrouwt, in ontvangst, en als zij zich ver gissen by het teruggeven van een 20-fr'anestuk, in plaats van een gouden tientje, dan hebben zij dadelijk een vriendelijkjPardoD, monsieur!" gereed, alsof zij uwe aanmerking al verwacht hadden. Zij spreken ongeveer alle talen. De een is deftig in het 2wart met een hoogen hoed opde ander draagt eeri grijzen flaphoed, die hem telkens van het hoofd waait; een derde staat met den kraag omhoog, maai" allen gaan zij zoo gemakkelijk met geld om, dat men vrij attent moet zijn, om hen te kun nen volgen. 't Is zonderlingWat in ons land de wet nog een privileges gunt. Het raden naar het hartenaas of het dobbelen in den pikbak is verboden hét wedden op een paard wordt toegelaten, ofschoon er onder de wedders toch ook velen zijd, die om vele redenen béter deden het na te laten." Er zijn thans ook vélocipèdes voor dames. Uitvinder is de heer Joseph Erlaeh te Karpilsch in Bohemen. Deze velocipede wordt als zeer practisch en doelmatig geconstrueerd geroemd. Zij heeft drie wieleu en is geheel uit staal en ijzer gebouwd. Tusschen de twee voorste wielen is een uiterst gemakkelijk en elastisch, met fluweel bekleed bankje aangebracht, waarop de rijdster zich neerzet; de beweging geschiedt door eens lichte rugwaartsche beweging der voeten, die zeer gemakkelijk uit te voeren is en ten gevolge vau de kleediog der rijdster nauwelijks merkbaar, zoodat hetgebruik van de vélocipède in het minst niet in strijd is met de vrouwelijke bevalligheid. De snelheid hangt voornamelijk af van de hoogte vauhet drijfrad; gemiddeld kan op een goeden en harden straatweg eene Duitsche mijh in .30 minuten wórden afgelegd, zonder dat men zich noemenswaardig vermoeit. Daar de elastische wielen bekleed zyn, maakt de iu gang zijnde vélocipède geen gedtuisch, en het geheel is zóó samengesteld, dat er aan het..gebruik niet het minste gevaar verbonden 1 is.'Het r|de"n'o"p deze vélocipèdeiseeue gezonde lichaamsbeweging., Nu 'meisjes en vrouwen meer en meer deel nemen aan'uitspanningen','waaraan lióha'arns- beweging verbonden is,, en die vroeger alleen voor het sterkere geslacht bestemd waren, zooals turnen, zwemmen, rijden, roeien, schaat senrijden, enz., nu zal zeker ook van de bijzonder voor vrouwen ingerichte vélocipèdes spoedig .een druk gebruik worden gemaakt'. .(Huisvrouw.) Hermann Riegell, directeur van het Museum te Brimswijk,' zal'uitgeven »Beitriige zur Nie- derliindischen Kunstgeschichtë," in 2déëlen. Als een bijzonder groote merkwaardigheid op het gebied van kippencultuur wordt aan het N.v.d.D. het volgende medegedeeld: Den 5den Februari dezes jaars kwam bij II. 'Van Noort, te Landsmeer, een kuiken uit den dop. Deze jeugdige kip groeide en ont wikkelde zoo voorspoedig, dat zij sedert 30 eieren legde, broedde en nu reeds als een bezadigde kloek met 12 kuikens rondstapt. Helder. Hier ter plaatse heeft zich dezer dagen een commissie gevormd, met het doel een grafteeken te plaatsen op de plek op de algemeen® begraafplaats alhier, waar 28 lijken van opvarenden vau den monitor Adder op plechtige wijze zijn ter aarde be steld. Er zal vanwege deze commissie eene oproeping geschieden aan de landgeuooten tot het verkrijgen van geldelijke bijdragen voor dit doel, dat zeker in groote mate bijval zal wekken. De commissie is samengesteld als volgt: Mr, K. J. C. Stakman Bosse, bur gemeester, voorzitter; C. Boon, gemeente secretaris; J. G. Colijn, serg. majoor der infanterie; S. Van Gips Pz.lid van den gemeenteraad; A. Ilarreboméekapt. der artillerie; A. N. L. Koops, kapt. ter zee, vice-voorzitter; T. Mooij, hoofd eener school, secretaris; J. C. De Ruijter de Wildt, in specteur van 't loodswezen, penningmeester; K. A. Slakman Bosse, kapt. luit. ter zee; IJ. Slrikwerdo, directeur der visschei ij-maat schappij JXeptmusen J. "Weers, opperschip- per bij de Koninkl. Ned. Marine. Zutfen. De maand Augustus heeft zich voor sNederlandsch Mettray" aangenaam ingezet. Een zilveren huwelijksfeest, voor eenigen tijd gevierd, was gekenmerkt door een rijke gift van eeu warm voorstander dezer Kolonie. Volgens z'ynen vvensch waren door den heer Canters, commissaris dezer stichting, tien koperen blaasinstrumenten uit de beroemde fabriek van den lieer Van Osch te Maastricht aangekocht. Zaterdag werden deze aan de kweekelingen van het muziekkorps in tegenwoordigheid van de heeren commissa rissen Mr. Schas en Canters, ter hand gesteld. Vrydag en Zaterdag, aldus meldt men uit Johannisbad, heeft het op 't Hooggebergte gesneeuwd. Het Paleis vau den Hertog van Hamilton zal in eeu klooster herschapen worden. De 77jarige weduwe AloissaSolterer, schoon moeder van den Oostenrijkschen Lauddag-af- gevaardigde Sonndorfer, directeur der Weener handels academie, is op dezelfde wijze als de weduwe Gottfried te BeiTyn in haar woning vermoord door een roover, die haar's morgens te 11 uren kwam overvallen, waai toe een goede gelegenheid bestond, omdat haar buis te huur was. De dame stond als zeer rijk bekend; alle kasten waren opengebroken,maar de moordenaar schijnt in zijn diefstal te zijn gestoord, daar men haast niets heeft vermist. De Mastodon, het bekende voorwereldlijke snuitdier, beboerende tot dezelfde sooit van dieren als de" nog bestaande olifant en de, thans ook uit hetdieienrijk verdwenen, Mam- mouth, schijnt in Noord-Amerika nauwelijks •vroeger uitgestorven téz'yn dap de Mammouth in Siberië. Bij Coyington in Indiana namelijk werd in 1880 een geraamte van den Mastodon gevonden, waarbij .het merg in de pijpbeen- deren, nog volkomen bewaard' was gebleven,, zoodat de ai beiders het gebruikten, om hunne laarzen te smeren. Een ander,* zeer goedge- bleven skejet, met negen voet lange, half cirkelvormige, 175 pond wegende taudeo, dat ook in 1880 (b'y Hoopston ia denzélfdenslaat werd gevonden, maakte het mogêiyk', om nog den-.inhoud, der .maag te onderkennen, be- staande in gekauwde grassoorten. Het ge raamte lag in een kleilaag, in gezelschap van zoet water weekdieren, die nog in deze streken leven. Uit New-York wordt bericht, dat zoolang Castle Garden aldaar bestaat, in een jaar nooit zooveel landverhuizers er ziju aangekomen als in. *1881, In het geheel toch arriveerden er 455,861, waarvan 198,933 Duitschers, 63,537, Isven en 817S Hollanders. Amerika heeft dus in 't jongste jaar circa een half millioen vreemdelingen als inwoners meer bekomen. jNanke, wo ist Nanke? Ziedaar het tegen woordige wachtwoord der stiaatjeugd te Ber lijn. En van haar niet alleen. Iedereen heeft de vraag waar Nanke is in den mond. Een aardigheid, die opgaug maakt ia de geheele stad. De straatjongens en de dand;/, de soldaat en het meest elegante juffertje lachen als ze hooron roepen: Nanke, wo ist Nanke? En dat een moedertje, dat te Hallensee in een theetuin zat, de moeder der aardigheid is! Ze was er met haar man gekomen, deze was even opgestaan, en nu vroeg ze eerst zacht, daarna luider aan haar buren»\Vaar is Nanke toch; heb je Nanke niet gezien?" Nanke! riep eeu spotvogel, Nanke! riep de eebo en de verbouwereerde echtgenoot was reeds lang weêr bij zijn dierbare wederhelft, toen het nog altijd uit alle hoeken van den tuin klonk: Nanke, wo ist Nanke? Yan Hallensee ging het gezegde Berlijn door en Nanke zweeft tegen wil en dank op aller tong. Dat dankt hij aau de trouw zijner vrouw. 't Is toch flink van Makart, dat hij de dauseres Linda gehuwd heeft, laat een Weeuer humoristisch blad eeu zijner komische per sonen zeggen. Waarom 20U hij niet? vraagt een ander. Welschilders hebben de gewoonte dames, met wie zij iugenomen zijn, te laten zitten. Het bericht van het Bat, Handelsblad, met de vorige mail aapgebt acht, dat Poeloe Bras, een eilandje bij de kust van Atjeh, met een vuurtoren en een bezetting van 30 man, door den vjjand was aangevallen, wordt ofschoon andere Indische bladeu het hebben tegengesproken door een correspondentie aan liet Alg. Hand. bevestigd. Hoe goed bet Indisch bestuur op de hoogte der zaken is, blijkt uit het feit, dat de aanval op 20 Juni plaats had en dat bij het vertrek der mail op 1 Juli van Batavia de regeering aldaar nog niets van het gebeurde wist. Aan genoemde correspondentie ontleenen wij o, a.'het volgende: Den '24 Juni zoude een groot aantal Atjehers den grooten Missigit bezoeken. De gouverneur had alle kamponghootden, ongeveer 700 iu getal, opgeroepen om iu den grooten Missigit huune belofte van tiouw aau het Nederlandsch gezag te herhalen en de belofte te doen geen oorlog te voeren. Het aantal hoofden, die opkwamen, was echter zeer gering. Het aantal Europeesehe soldaten, die nu nog bij de Atjeheis zijn, bedraagt 14. Donderdagmorgen werden twee Europee sehe deseiteurs, eeu sergeant en een fuselier, gevankelijk binueugebiacht. Zij waren zich te Anagaloeng kamen melden, hoewel een At- jehsch hoofd, Toekoe Jussoef, beweerde, dat hij de beide soldaten met stokslagen gedwon gen had om naar de benting teiug te Keferen. Naar het schijnt, zjjti" beiden wetkelijk uit eigen beweging tei uggekeerd, maar tiachtte het hoofd de 1000 dollars, die uitgeloofd waren voor eiken desetteur, die teruggebiacht werd, te verdienen. Toen'de deserteurs, beiden met _kort geknipt haar en de sergeant met het Atjehsche roode mutsje op, binnen den kraton kwamen, werden zij door hunne vroe gere "kameraden met bedreigingen en scheld woorden ontvangen. De sergeant, die slechts kort bij de bende 'van Toekoe di Tiroe geweest was, verklaarde, dat hij buiten da benting Lampermey be schonken rondgedwaald had, op den weg was ingeslapen, doch bij het ontwaken door een aantal gewapende Atjehers omringd was, die hem naar hun hoofd Tiroe medenapoen. Toen hij voor dien aanvoerder gebracht was, vroeg deze de beteekenis van de sergeant- strepen, en toen hy vernam dat dit een teeken van zekere waardigheid was, liet hij den band afsnijden, zeggende, dat in zijn leger bij alleen- heerscher is, en de overigen allen gelijken rang hadden. De fuselier, die met sterk gezwollen beenen binnenkwam bekende dat hy gedeserteerd was. Hij was besneden en moest veel bidden onder de hoede van een broeder van Toekoe di Tiroe, die in de legerplaats voor opper priester fungeert. De voeding was zeer slecht, onvoldoende; jenever en vrouwen had hij gedurende zijn verblijf ia twee maandeu by den vijand niet gezien. In eeu ouderschepten brief, die dienen moest om de desertie te bevorderen, was dooreen deseiteurgeschreven, dat zij jenever en vrouwen a disci dtion kregen 1 De gedeserteerde Colien is nog steeds de raadsman van Tiroe, doch bij de vermeestering van den Missigit Moeroë kreeg Cohen een grooten steen, die door eeu gesprongen gra naat opgeworpen was, tegen zij :i borstkas, zoodat hij verscheidene dagen kermende terneer lag. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onder wijs en van de akten, vernield iu art. 65 der wet van 17 Aug. 1878 tot regeling van het lager ouderwijs zullen dit jaar in den loop der maand October sauvangen. Zij, die zich aan deze examens wensclien te onderwerpen, moeten zich voor 1 Septem ber e. k, bij het Depaitement vau Binnen- landsche Zaken aanmelden bij schryven op ongezegeld papier, daaibij nauwkeurig en duidelijk opgevende naam en woonplaats en de begeerde akte; met aanwijzing tevens wat betreft de akten vau bekwaamheid voor mid delbaar onderwijs, van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij Kouinklyke be sluiten van 2 Eebr. 1864, 28 Febr. 186S, *11 Oct. 1869, *14 Juli 1876 en 3 Aug. *1879. Bij de aanmelding voor de examens voor lager en middelbaar onderwijs in vreemde talen, au voor lager onderwijs in handteekenen, landbouwkunde en gymnastiek, beliooit te worden overgelegd de leeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke be voegdheid om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleende vrij stelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Men schryft aan de I. Ct,Op denISn Juli is de thermometer voor een paar uren geklommen tot 84 gr. Fahr.: vóór of na dien dag van half Mei af bereikte hy den stand van gemiddeld 70 gr., zeer dikwijls slechts CO gr. Maart, de auders zoo gure maand, was bestendig: zonneschijn enwaunte iedétên dag. Ook het laatst van Mei heeft vele schoone warme dageu voortgebracht; doch na dien tijd is de geheele zomer te Loud geweekt. Zelfs lei wijl de wind onafgebroken uit liet anders zoo zoele zuidwesten kwam, bleef de lucht te koud en was bij dat alles een groote gevoeligheid in den dumpkring wnar te nemen. Windstilte kwnin büna niet voor, storm zeer dikwijlsniet een dag eindigde, zooals hy begonnen was. Onweer pakte tel kens samen en hagelbuien behooiden niet tot de zeldzaamheden. Ook nu, terwijl de •anders door hun groote hitte 200 geyrpes- de hondsdagen reeds ver over de helft zyp, 'i dreigen 'ersteeds hagelwolken en doet de it ii i° f

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3