M 5509. DIT DE GEDENKSCHRIFTEN A". 1882. Donderdag 17 Augustus eu II et on. Z es en Dertigste J" a a r g* an g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag Buitenlandsche Berichten. van een Engelsch Politie-Beambte. v i ABONNEMENTSPRIJS, (tóf kwai tilill franco pei post, dooi Uet gelieele Rijk Afzonderlijke nominees 1.85. - 2.50. - 0.10. \v- Vj, BVnXlAII: HiltKT, JS, 1S4. 'KJ ADVEftTsmiBraua: van. 1—10 gewoite'Mgel^^iiet >r> inbegrip van eane Couranti 1 1 f 1,10. Iedere gewone regel meer i -» G.10. 4 1 .Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Bueii. Da instructie in de zaak der Peltzers is iindeljjk gesloten. Eergisteren, een dag voor den aanvang der vacantieis de raadkamer tan de Brusselsche rechtbank in buitengewone fitting 'oyeengeioepen om het verslag van den rechter-commissaris en het requisitoir tan den officier van justitie aan te hoeren. Laatstgenoemde concludeerde tot verwijzing "•t gebroeders Léoti en Armand Peltzer voor je kamer der in staat van beschuldiging stellingen, d5 eerste als dader, tie tweede als mededader of medeplichtige aan den moord begaan te Brussel, 159 rue de la Loi in den ochteud van Zatei da< 7 Januari 1882. De 0 raadkamer vaardigde teistond haar bevel van gevangenhouding uit, waarin ligt opge sloten de verwijzing der beklaagden naar de temer der ia staat van..beschuldiging-stel- V 'j-V l - V- lingen. Onmiddellijk werd dit bevel aan de broedeis beteekend. Thans zal de Kamer van «acaotiedie dienst doet als zoodanigten slotte over de terechtstelling voor de assise» hebben te beslissen, Het laat zich dienten gevolge verwachten, dat de zaak voor zal komen in de vierde zitting der gewone driemaandelij ksche assises, en dat de bijeen roeping vau buitengewonezoogenaamde groote, assises niet noodig zal zijn. ÏSfiïliSD. Gisteren zijn twee decreten verschenen van den Khedive. Het eene doet aan burgerlijke en militaire overheden kond, dat de admiraal en de bevel hebber der Britsche strijdkrachten belast zijn met het-herstellen der orde in Egypte, en gemachtigd tot het bezetten van ,alle punten wier bezit zij tot do krijgsverrichtingen tegen de rebellen noodig achten. De overheden worden voorts uitgenoodigd dit decreet ter kennis te brengen van al de inwoners der landengte, en in het bijzonder van de agenten en beambten by het Suez-kanaal. Elk verzet zal de schuldigen aan de ernstigste gevolgen blootstellen. Het andeie decreet machtigt den Engelschen admiraal tot maatregelen om den invoer van steenkolen en oorlogsbenoodigdheden aan geheel de kust van Alexandrië tot Port Saïd te beletten. In het Lagerhuis deelde Dilke mede, dat de Regeering in de volgende zitting een voorstel zal doen tot hernieuwing van de commissie voor het Kanaaltunnel-plan. Dilke verklaarde, dat er tot dusverre geen militaueovereenkomst met Turkije gesloten is. Dilka zeide ook nog, dat de betrekkingen van Engeland met Duitschland ea Oostenrijk nooit hartelijker en vriendschappelyker waren "gewéést dan thans. Duitschland steunde van harte Engelands politiek in Egypte. Ashley deelde mede dat de Regeering besloten heeft de mogelijkheid van Cetawayo's gedeeltelijk herstel onder zekere voorwaarden te beproeven. Een deel van zijn voormalig gebied wordt afgezonderd voor hoofden en volk, die niet onder zijn heerschappij willen terugkeereu. Een Britsch resident zal in Zoeloe land wonen; het vroegere militairestel sel der Zoeloes blijft verboden; geen Zoeloesch grondgebied wordt door Engeland ingelijfd. Cetawayo is van een en ander onderricht. De laatste troepen yan het Egyptische expeditie-korps hebben zich ingescheept. Daily News verneemt, dat lord Kimberley, Minister van Koloniën, gisteren in hel Hooger- huis zou mededeelen, dat de Britsche Regeering voornemens is, Cetewayo als Kouing van Zululand te herstellen. Ia het vereenlgd koninkrijk bevinden zich op 't oogenblik in de doode hand of in 't bezit van weldadigheidsinstellingen landerijen ter waarde van 10.370,828. Deze stukken grond hebben een oppervlakte van nagenoeg 2 millioeh bunders met een gemiddelde waarde van ongeveer 5 per bunder. Cetawayo zal vóór zyn terugkeer naar Zuid-Afrika geen der groote steden van En geland bezoeken. Hij wenscht dat niet, omdat hy er niet van houdt door groote menigten te worden aangegaapt, en de Engelsche Re geering heeft het ook liever niet. EGYPTE. Veer tig, inboorlingen zijn van Kafr-Dowar aangekomen, meldende dat Arabi-pacha Zon dag aldaar doorgetrokken is en er de ulema's heeft bijeengeroepen. Van deze zou hij twee besluiten bebbeu verkregen, waarby de Sultan wordt vervallen verklaard en de shenf van -Mekka.tot.,zijn opvolgerwordubenoemd. Het gerucht vereischt echter bevestiging. De Khédive heeft eene receptie gehoudeo, hoezeer niet officieel, die door eene talrijke menigte werd bijgewoond. De generaal Adye, admiraal Seymour, de Oostenryksche admi raal, vergezeld van hunne états-mayors be zochten den Khédive. Salvo's werden, met toestemming van admiraal Seymour, gelost uit de kanonnen der Egyptische oorlogsvaar tuigen. T U R K IJ E. Reuters Office meldt, dat de conferentie gisteren ten huize van Said-pacha een bijeen komst gehouden en over de kwestie van het Suez-kanaal beraadslaagd heeft. Er is echter nog geen enkel besluit daarover genomen. De Mjamib zegt, dat Arabi-pacha reeds officieus van de proclamatie tegen hem onder richt is. Mocht hij zich nog onderwerpen, dan zal de Sultan hem genade schenken, doch in het tegenovergesteld geval droeg Arabi-pacha kennis, dat de krachtigste maatregelen tegen hem zullen genomen worden. Gemeld blad voegt er by, dat de sherifs :1e handelingen van Arabi veroordeelen, als zijnde in stryd met de belangen van den Islam. FRANKRIJK. De regeering heeft een maatregel genomen tegen den abbé Bonnet, vicaris te Lombez die herhaaldelijk ten aanhoore zijner gemeen tenaren derepublikeinsche instellingen heeft aangeklaagd als da onverzoenlijke vervolgster der Kerk en hen daarbjj heeft aangemaand stoutheid tegenover stoutheid te stellen,* overeenkomstig het voorschrift, door Plus» IX en Leo XIII aan de Italiaansche Katlio- lieken gegeven. De aartsbisschop van 'Attèfct, is namelijk door het Ministerie van'Eeredisnst uitgenoodigdden bedoelden vicaris', ten, spoedigste te verplaatsen. Bij weigering-zalj -hetn - de.- bezoldiging' onthouden* worden*","die' hy tot dusver van den Staat ontvangen heeft. Grévy is gisteren zyn 70e jaaringetreden (hy werd te Mont-sous-Vaudrey geboren). DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt, heeft de Duitsche Kei een zilveren medaille ingesteld voor echtparen, die hunne gouden of diamanten bruiloft vieren, en geen onderstand behoeven. De penning vertoont aan de eene zyde de beeltenissen des Keizers en der Keizerin en op de keer zijde een toepasselijk opschrift. De voordracht tot het verleenen daarvan kan slechts op den dag vóór het feest gedaan worden. OOSTENRIJK Te König im Odenwald had gisteren de onthulling plaats van het gedenkteeken voor den noordpoolreiziger, Karl Weyprecht. V. Gelukkigriep Sandfort uit, toen bij ®ij zag inkomen: Daar zijn wij uit de ver legenheid Waters zal wel zoo vriendelijk willen zijn om ons voor een paar uur te helpen aan geen wij noodig hebben. En roet een fluis- ssrde hij mij toe: aGij krijgt uw geld spoedig tenig, en met een mooie winst." Wel bedankt, antwoordde ik koeltjes; ik scheid mij nooit van mijn geld voor dat ik 't verloren heb- Hij grimlachte boosaardig, maar sprak er geen woord meer over. Eindelijk weid besloten, dat der spelers de som zou gaan halen die nog ontbrak, om aan den aanwezigen inzet van sir Charles Morton een gelijk bedra0 genover te stellen, op welken eisch hij, tot mijn groote blijdschap, overeenkomstig 't geon ik hem inge scherpt had, hardnekkig bleef staan. De afge- zondene kwam een half uur later terug met een pakje bankbiljetten. Ik juichte inwendig, maar liet niets blijken- Ik twijfelde er toch geen oogen blik aan of zij zouden wel van hun eigen fabri kaat zijndat was 't juist wat ik zoo vurig wenschte. Sir Charles Morton telde ze na, ver klaarde zich nu voldaan, Icgdo ze op tafel, en het spel begon. Ik herinner mij al mijne gewaarwordingen ge durende het-tooneel dat nu volgde, nog zoo le vendig, alsof alles gisteren pas gebeurd was. Ik verkeerde in zulk een toestand van hevige over spanning, dat ik, om mijn koortsig blood wat af te koelen, eenige glazen water na elkander drinken moest. Gelukkig waren de spelers te zeer *in liet spel verdiept, om mijn gejaagdheid op te merken. Morton verloor intusschen aanhoudend gedurig verdubbelde, verdrie- en verviervoudigde hij zijno inzetten. Zijn hoofd was in vuurhit speelde er op los en verloor als een man die geen grein verstand meer bezit. Sül! Wat hoor-ikdaar? riep Sandfort, die van lieverlede 't huichelachtig masker vallen liet, waarachter hij zich zoo lang tegenover Morton verborgen hadgehouden, oansklapsuit: -Mij dunkt, ik hoorde beneden een ongewone beweging. Ik had het ook gehoord, maar ik wist wat het beteekende. Adolphe, zei Sandfort tegen den knecht die altijd in de zaal aanwezig was, geef even 't sein met de schel- 't Spel was als met een tooversiag gestaakt; de schelmen bleven stilzwijgend, onbewegelijk zitten en schenen onsteld. Het sein jnet de schel werd dadelijk beantwoord een.twee.drie. Alles in orde, goed zoo 1 riep Sandfort uit, laat ons voortspelen, de klucht is haast uit Overeenkomstig mijn instructien, moesten tweo onzer hoofdagenten van politie, in burgerkleeding, zich aan de denr van 't speelhuis aanmelden; het wachtwoord, dat ik hun medegedeeld had, geven, en zoodra zij ingelaten waren den concierge onverhoeds overvallen, hem den mond stoppen, en hem binden- Ik had hun ook gezegd hoe zij antwoorden moesten, als er wellicht van de eerste verdieping met de schel een signaal gegeven werd. Zij moesten vervolgens al de aangewezen agenten binnenlaten, dan gezamenlijk op de kou sen naar boven sluipen en in den gang post vat ten. Op 't afgesproken teeken dat zij van mij ontvangen zouden, moesten zij onverwijld bin- nenstorten, zich op de spelers werpen en zich van hen meester maken. Na al die voorzorgen genomen te hebben, koes terde ik nog maar eene vreesdat op 't beslissend oOgenbiik, de schelmen het licht zouden uitdraaien, de valsche bankbiljetten in den haard werpen, en zich door een of anderen geheimen uitgang, die mij ontgaan was, uit de voeten maken. Zoodra 't spel hervat was, stond ik op, en

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1