Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. In den lonp van ilit jaar zullen door den uitgever Pijttmrn worden uitgegeven:-Io. Een nieuw gedicht van F!or a della Neve, getiteld: Liana2o. de gedichten van Jacques Perk, met inleidirut van Mr. C. Vosmaer, en portret; en 3o. Uit het Daqloek van Florr.nl ijn, gedichten en aphorismon, terwijl ook pindetijk met de uitgave der Dramatische Werl-en van •Hosier Faassen eerlang ral worden begonnen, dia daarna geregeld ral worden voortgezet. Portefeuille In Engeland zal weldra verschijnen een deel: Spinoza Fssays, van Prof. Land, Van Vloten en Kuuo Fischer. De Ilollandsche opstellen z\jn vertaald door den heer Menzies van Abernyte, het Puitsche door mej. F. Schmidt. Ylaardingen. Hendrik Elzenaar alhier redde Zaterdag een 7-jarig meisje van een anders wissen dood. Het kind droeg in de eene hand een ketel, in de andere een thee stoof met vuur. Door een toeval gpraakten de kleederen van het meisje in brand, zoodat de vlammen haar boven het hoofd uitkwamen. IJlings snelde zij naar eeu hooiberg om de vlammen te smoren. Eizenaar die dit zag haastte zich om bij de ongelukkige te komen, haar van den hooiberg te verwijderen en de kleeren van 'tlijf te scheuren, Daardoor be kwam de redder zelf lichte brandwonden, maar het meisje is gered. Delfsltaven. Gi«ternamiddag had een zesjarig jongentje alhier het ongeluk in het vaarwater de Kolk te vallen, doch werd terwijl bij begon te zinken, gered iloor«enigevrouwen, die hem met stokken naar hoven haalden. Rotterdam Gedurende de dagen, dat de Diergaarde alhier nok voor stadgenooten ge opend was, werd zij bezocht door 14793 perso nen Pn wel door stadgenooten en vreemdelingen 3119 volwassenen, 457 kinderen en door 11217 handwPt k?lieden uit, Rotterdam. Het Groot Nationaal Panorama alhier werd gedu rende de vier dagen 1720 Augustus bezocht door 3198 peisonen. Onder dit cijfer worden twee kiudeien voor één persoon gerekend. Delft. Z. M, heeft den c-earts J. F. Lnmetis alhier, met ingang van 1 September e. k., den titel toegekend van gouvernements- keurmeester' vau vee en hem belast met de visitatie van vee te Rot'erdam voor de inlading in een schip naar het buitenland bestemd, met bepaling dat hij op gemeld tijdstip te Rotterdam moet zijn gevestigd. Den Rolder. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de pogingen, door de Com missie voor 't stichten van een grafteekeu op de plekwaar 28 Ijjken van dé beman ning der Aildrr zijn ter aarde hesleldaan vankelijk ondersteuning vinden. Reeds zijn onderscheidene bijdragen in geld ingekomen. Door de ondesofficieis-vereeniging van zee- en landmacht is de som van f125 32Vü voor dit dnel bijeengebracht, terwijl ook de lede- rijkerskamer Olympia alhier een tooneelvoor- stelling za! geven, waarvan de opbreogst mede in handen der commissie zal worden gesteld. Van onderscheidene zijden is aan de commissie de wenscli kenbaar, gewaakt om de gelegenheid te verschaffen voor dit goede doel in te schrijven; z'y heeft daarom dezer dagen iuteekenlysteu verzonden aan de voornaamste sociëteiten in ons land, met uitnood iging om het voorgestelde plan te steuueu. (F. Jt. Ct.) Wat kan toch de oorzaak zjjndat wij in den laatsten tijd zulk alleronaangenaamst Weer hebben, waardoor da zomer langzamer hand voorbij gaat, zonder dat wy eigeolyk iets anders dan najaarsweer (en dat nog wol van zeer slechte kwaliteit) hebben gehad? Nature, het Engelsch tijdschrift, zegt dat het veroorzaakt wordt doordat er zich een groote hoeveelheid ijs van de gletschcrs van Spitsbergen heeft losgemaakt en nu in de Noordelijke Zeeën tot op vrij lage breedten ronddrijft. Die overvloed van drijfys, zegt het blad, heeft periodiek plaats en zou samenvallen met een maximum aantal van zonnevlekken. Merkwaardig is hetgeen hetzelfde blad verhaalt over het weer in China, en waaruit blijkt dat de Chineezen'gewoonlijk dezelfde soort vau weer hebben als de bewoners van de westelijke kusten van Europa. Zoo was de' wiDter van 1881/82 evenals hier zeer zacht en bleef de haven van Tientsin slechts voor een zeer kort tijdsverloop voor de scheep vaart gesloten. Ook vallen natte zornersdaar gewoonlijk samen met voortdurend slecht zomerweder in Europa. Voor bergbestjjgers is deze zomer bijzonder noodlottig. Dr. Rutte, een lid van de Zwitser- sche Alpenclub, verloor Vrjjdar, het leven bij een bestijging van de Blümlis Alp; en een joDg Duitscher, uit Dresden, kwam om bij een tocht op den groeten St. Bernard. Te Valais heeft een Zwitsersch burger zijn 27n kind aangegeven. Te Metz, zijn (wee doofstommen met elkander gedouwd; de jonge man behoort tot den ho«cpn adel, de jonge vrouw is een bluetlvei warite \an den Koning van Servië. Tiet nationaal vermogen der Vereenigdn Slaton van Nooid-Amenka is niet zoo groot als dat van Engeland of Fiiinkrijk, maar de toeneming van den rijkdom is er het snelst. In de Vemenigde Stalen neemt het natioo-.al vermogen jaarlijks met 725,000,000 pd. st. toe, in Frankiijk met 375,000.000, in En geland met 325,000,000 en in Duitschland met 200,000,000 pd. st. De Vereenigde' Stalen gaan eiken dag 2 millioen pd. st. in rijkdom vooiuit. Te Dyon werd in April II. door een tim merman in den muur van een huis een schat ontdekt, een som van 307,000 fiaucs in goud, gewikkeld in nummers mui den Moniteur, uit den tijd van de Fiansrhe omwenteling. De eigenaar van het huis, l)r. Chanut, mankte aauspraak op dit geld, maar het werd hem betwist door de erfgenamen van den Vicomte de Monssicr, wien het huis tijdens de revolutie toebehoorde en in wiens hand schrift op de couranten aanteekeningen ge maakt waren. De rechtbank van Dyon heeft nu uitspraak gedaan ten _gunste van de erfgenamen van den Vicomte, op grond dat hun voorvader, waarschijnlijk tusschen 1794 en 1816, hel geld daar zal hebben verborgen. Tot hieitoe werden gebruikte postzegels en puntjes van sigaren bewaaid voor liefdadige doeleinden. Althans men zegt, dat voor de opbrengst slaven vrijgekocht zijn en weezen in weeshuizen geplaatst. Thans wordt de verzameling aanbevolen van een .anderesoort voorwerpen, die ge woonlijk, als zonder waarde, worden wegge worpen. Een zaadhandelaar vestigt er de aandacht op, dat voor pitten van appelen en peren natuurlijk niet dooreengemeDgd jaarl'yks groote sommen worden betaald. Nu er eenmaal op gewezen is, zou het ons niet verwonderen, wanneer ook het denkbeeld zelf ontkiemde. Toen Charles "Lyell, de beroemde geoloog, in Amerika reisde, kreeg hg van een Ame rikaan- een zonderlingen raad ten aanzien van het reizen met Mississippi-booten. Betaal uw passage-geld niet, vóór gjj er toe gedwon gen wordt werd hrm geraden. rWaarom niet?'1 vroeg Lyell. »Wcl," was het antwoord, zooadat, als u een ongeluk overkomt, uw kansen op hulp en redding dan veel gunstiger zijn." Op verzoek van Lyell gaf de Amerikaan een nadere verklaring van zyn zonderling advies. rToen ik laatst derivier opvoer ver telde deze nuhoorde ik plotseling roepen: een man over boord I De kapitein ijlde on- middelijk naar het bureau en vroeg: Heeft de man, die over boord is gpvalieri, zijn pas sage betaald?" Torn er eeu bevestigend antwoord gegeven werd, wendde de kapitein zich tot den stuurman en zei heel kahn »Donrvaien; alles is in orde." De graanoogst is in Oveiysel byzonder goed uitgevallen. Niet alleen dat de opbrengst zeer groot is, maar ook de kwaliteit over treft die der laatste jaren. Het vette vee blijft buitengewoon duur. De beste runderen gelden tot 80 ceot per Kg. De boterproductie is in de jongste dagen weer rnerkelyk toege nomen en buitengewoon groot. De handel is flauwer en de pi ijzen zyn gedrukt. Het is niet waarschijnlijk, dat de natuui boter in dit jaar zeer duur zal wot den, hetgeen voor de mar- garinefabrieken ut deze provincie zeer scha delijk is De oogst in Drente belooft, volgens offi- ciëele opgaven in tegenstelling met dien i andere provinciën zeer gunstig te zijn, graan teveit een goed beschot; haver, gerst en panrdehooiien staan uitmuntend; zandhoek- weit heeft tot dij toe geen noemenswaardige schade geleden; ook de veenboekweit staat gunstig, terwijl Imt verbranden tijdig ge schied en goed getukt is. De aardappelbouw doet gunstige vei wachtingen koestelen, mits de ziekte, die zich hier en daar onder de vroegiijpe sooiten veitoond heeft, niet uit breidt. De weilanden gaven veel gtas en zien er goed uit; de hooioogst is gunstig uit gevallen. In de ZeveiHvohl"!! verneeu trneuallei wege, dat de boekweit buitengewoon prachtig staat en de bijen daarop een goed gewin maken. De onderstaande circulaire werd verspieid door deu heer S. J. üickesz, voorzitter vau het uitvoerend comité der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amstei- dam te houden. Internationale Landbouwtentoon stelling 188'A Amsterdam. Landgenootcn Er werd in don laatstcn tijd hoi haaldclijk ge wezen op de gevaren welke onzen landbouw van allo zijden bedroigen, niet liet minst dooi de con currentie, waarmede die hoofdbron van ons volks bestaan te worstelen heeft. Inderdaad zij zijn niet licht to tellen en hot is een vraag die van zelf z.ich opdringt aan allen, wien de belangen van ons volk ter harte gaan, hoe door ons aan die gevaren het hoofd kan worden geboden. Het antwoord daarop kan niet twijfelachtig wezen, het luidt voor allen, ook zelfs voor hen, die van bescherming hei! verwachten bet zelfde: in de eer sla plants door eigen energie, door eigen krachtsinspanning, door degelijke ontwikkeling. Dat zagen de verschillende landbouvvmaatscbnp- pijen in ons land hoe langer zoo meer in, vandaar hare telkens herhaalde pogingen om den land bouwer bekend te maken niet alleen met de ver beteringen die elders in het landbouwbedrijf werden ingevoerd, maar vooral ook om er hem toe te brengen, die verbeteringen over te nemen en in praktijk te brengen, om de gulden tes bij hem ingang te doen vinden, dat bij het verloopen van het getij de bakens moeten worden verzet. De Nederlandsche bodem is zoo rijk en het Ncderlandsche rundvee zoo goed, dat onze land bouwers, mits zij bezittengezond verstand, goeden wil en goede trouw, de toekomst niet donker behoeven in te '/.ion. Maar de Nederlandsche landbouwer, den goeden niet te nagesproken, moet wakker geschud worden uit den ouden sleur, waaraan hij maar al te zeer is gehecht, en die iedore verbetering tegenhoudt. liet work in dien zin door velen vellicht, bleef niet zonder vrucht, mnnr du arbeid mag niet stilstaan, krachtiger dun ooit moet worden voort gegaan op den ingeslagen weg Dat begrepen ook do besturen onzer Nederland sche landbouvvmaatschappijen toen zij besloten om to trachten mot vereende krachten ceii nlge- mceno landbouwtentoonstelling in ons land tot stand te brengen. Onzo landbouwtentoonstellingen hebben altijd een to zeer locaal kaïakter gedragen, zij hebben daardoor niet krachtig genoeg do ontwikkeling van onzen landbouw in de hand gewerkt. Het1' wordt hoog tijd dat eindelijk eens op een centraal punt vau ons land worde bijeengebracht, al wat landbouw en ve teelt in heel nas land vei mogen, hoog tijd dat één groote wedstrijd tusschen land bouwers uit alle gewesten van ons land, onzen landbouw en veeteelt uit lmn te zeer gelocali- seerden toestand ophotte. Niet alleen van den buitenlander, maar vooiul ook van clknnder kunnen onze landbouwers loeien, maar daartoe moeten zij tot elkaar gebi acht worden, de voort brengselen van elknndors bedrijf leeren kennen, en hot goede dat ieder heeft leeren wanrdeeren en overnemen. En hij, die zijn bediijf reeds zoo heeft ontwik keld, dat hij gerust de concurrentie met den buitenlander onder de oogon dm it zien, do Neder landsche landbouwer, die op intcrnatioimle ten toonstellingen in den u remde, de eer van onzen Nedeihindscheii liimtnouw wist te handhaven, hem worde eindelijk ook eens de gelegenheid gegeven cm onder gunstiger voorvvnarden, binnen de grenzen van -ijn eigen land, zich te meten met den vreemdeling. Jaar op jaar worden in naburigo landen in ternationale landbouwtentoonstellingen georgani seerd, vva.uheen do Nederlander met veel moeite en kosten zijn vee, zijn zuivel en landbouw producten tieeu zendt, maar nog nooit noodigde Nederland, het l.iudbouvviand bij uitnemendheid, den vreemdeling tot een edelen wedstrijd op landbouwgebied binnen eigen grenzen uit. En dat men in hot buitenland er p/ijs op stelt, den Ne dei Inndschcn landbouw to leeren kennen, dat bewijzen do commission, die Amerika on Engeland met dat doel reeds tot ons afzond. Die kennismaking van het buitenland met wat wij op landbouwgebied vermogen, die voor onzen handel de beste vruchten za! afwerpen, «ij wordt door niets krachtiger in de hand gewerkt dan door con goed geslaagde internationale tentoon stelling, die door dat internationale karakter leen ijk kuit zijn in Itooge mato voor don Neder lander. Ook dat overwogen, de besturen onzer Innd- bou«'maatschappijen toen zij tot liet houden cener internationale landbouwtentoonstelling zich verocnigden. Groote nationalo belangen, de ontwikkeling van onzen vaderlandschcn landbouw, en de uitbreiding van onzen landbouwhandel, staan dus in nauw verband tot het tot stond komen on het wel slagen dezer tentoonstelling. Nederlanders! ook de eer van ons volk is er 'bij betrokken. Ik'vraag het u, zou het geen schande wezen als het landbouwende Nederland niet zooveel geld kon bijeenbrengen, dat althans eindelijk ook eens in ons eigen land gebcure, wat wij telken jare bij onze naburen op zoo uitnemende wijze zien tot stand komen? Zou het Neder landsche volk aan het comité voor do Inter nationale landbouwtentoonstelling zijn bijdragen onthouden? Ik kun het niet gelooven. Niet in de eerste plaats grmtc giften vraagt het comité, ook al zullen die natuurlijk roet dankbaarheid worden aangenomen. Maar het, vraagt voor een echt nationale onderneming bovenal aller medewerking, dan behoeven de giften niet groot te zijn. Met vol vertrouwen roep ik bij dezen allen op, die onzen Neder- landschen landbouw liefhebben en wien onzo nationale eer ter harte gaat, om ons bij het niet gemakkelijke werk, dat ons werd opgedragen, to

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3