Binnenlandsche Berichten. raw* v* i" A r- V if-} i gegaan, zijn weder opgedaagd. Ik geloof dat het niet lang zal duren of al de oude gezichten zullen zich weer op de straten vertoonea, behalve z'jj naar die gewesten vertrokken zijn vanwaar geen sterveling terugkomt. Bezigheid ?iet er ook veel beter uit. Al wat nu verlangd wordt, is medewerking en het verledene te vergeten. Uit Pretoria wordt gemeldEr komen weder uitstekende berichten van de Kaapsche filoudvelden. Verscheidene personen die er.van daan zya gekomen, zijn byzonder tevreden met de vooruitzichten, en maken zich thans gereed om er heen te gaan. Zij brachten monsters mede die inderdaad zeer goed waren. Bijna ieder der 200 delvers vindt er goud. De afstand der velden van Pretoria is van 250 tot 275 mijlen, en de wegen zijn verschrik kelijk slecht; de wagens slaan meermalen om «•oor zij er aankomen. Een gouvernemeuts commissie, bestaande uit de heeren P. J. Joubeit, M. W. Pretorius, W. A. B. Cameron, G. Joubert en H. Hoolbootn (goudcommissaris), vertrekt naar de Goudvelden om de zaken te regelen. Men zegt dat de del vers niets willen te doen hebben met concessies, eu bepalingen hebben opgemaakt, die zij ter goedkeuring en bekrachtiging naar de Regoering hebben opge zonden. Negen plaatsen, een in Zoutpansberg, zes ia Waterberg en twee in Lijdenburg, hebben de voorlaatste week gemiddeld 430 p. st. opgebracht. Een tijd geledeu werd voor allen te zamen slechts 90 p. st., geboden. Een Lydenburgsche plaats met 150 p. st., reserve, bracht 310 p. st, op, AMERIKA. Te Wilmington, in Delaware, wordt voor rekening der Regeering een ijzeren stoom schip gebouwd, hetwelk bijna 200,000 dollars kosten zal en bestemd is tot het verzamelen eu verzenden van de millioenen visschen en zeedieren voor de groote visch-tentoonstelling te Lonclen, in de tnaand Mei a. s. te houden. Dit schip van 800 ton zal de Albatos heeten en voorzien worden van een toestel, om van acht of tien mijlen beneden de oppervlakte der zee specimens op te visschen. Het zal staan onder de leiding van den Regeering- commissaris Baird. Duizenden specimens op sterk water, thais in vSmithsonian Institution" zollen mede worden overgezonden. Alles doet verwachten, dat de tentoonstelling vollediger en grooter zal zijn dan eenige andere. Te Benficklin (Texas) zijn 40 personen verdronken tengevolge van een overstrooming, veroorzaakt door een hoos. Voor het waarnemen van den overgang van Venus over de zon, op 6 December aanstaande, worden in de Vereenigde Staten groote toe- bereidselen genomen. In het zuidelijk halfrond zullen zij vier posten bezetten, twee in Zuid- Amerika, en wel in Santa-Cruz in Putagonie en te Sautiago in Chili, of op een geschikter punt, hooger het land in; één ïu Afiika, aan de Kaap, en één op Nieuw-Zeeland. Ook binnen het gebied der Vereenigde Stalen zeiven zullen vier waarnemingsposten gesteld worden in Florida, Texas eu Nieuw Mexico. De Noord Amerikanen, die by de zons ver- De aangesprokene kwam daarop uit het kreu pelhout te voorschijn, en wilde op do kar klim men. Wacht nog even, hernam de eerste, ik bedenk mij daar Dat het liedje uit is I riep ik toeschietende, greep hem in den strot, en Barnes pakte den ander. Zij waren te onthutst om veel weerstand te bieden en in een oogenblik met hulp van Barnes stevig gebonden. Wij wierpen ze in de ka£ met Dick Staples op den koop toe. Ik liet den herbergier naast het paard loopen, ging met Barn os, ieder aan een zijde, op den rand van do kar zitten, en toen vooruit, naar de gevan genis te Kendal. 't Was Iaat in den nacht toen wij er aan kwamen, Toch bleef onze komst niet onopgemerkt, want het dreunen van de zware kar in de stille duistering in Egypte met hunne photografien zulke schitterende uitkomsten hebben ver kregen, zullen ook thans weder huoue kracht zoeken in hunne voortreffelijke photografische instrumenten. Offlcleole Mededeelingen. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Viijdag den 1 September niet plaats hebben, OEN HAAG, SO Augustus 18S3. Z. M. heeft voor f84,000 het Wiesehche bosch aangekocht. ij SCHIEDAM, 30 Augustus 1883. Als verdacht van bedriegelijke bankbreuk is door de politie aangehouden P. L. gewezen kastelein in de sociëteit De Vriendschap alhier, welke persoon by vonnis der rechtbank te Rotterdam van 11 Juli II. in staat van faillisse ment is verklaard. Heden namiddag omstreeks 12Va ure werd de brandersknecht Jac. Holierhoek, werkzaam in de branderij van de firma Wenneker Co., die zich naar de aan die branderij gieDzende Noordvestgracht had begeven om een kit water te scheppen, door den meesterknecht A. Van der Heijden vermist. Toen hij ging zien waar Holierhoek bleef zag hij de kit drijven, waarop het vermoeden bij hern rees, dat hij verdronken kon zijn. Terstond ging Van der Heijden, geholpen door den gist- knecht A. De Jong en den onderknecht II. Loslrohaan het visschen en kort daarna slaagde laatstgenoemde er in den drenkeling bij wien men nog teekenen van leven be speurde, met een haak op den kant te halen. De ingeroepen hulp van de heelmeesteis de heeren L. Van Pinxteren en J. A. Rutschy, die alles deden wat de geneeskunst aan de hand geeft om de levensgeesten weder op te wekken, mocht niet baten; zij konden niets dan den dood conslateeren. Heden voormiddag is een 17jarige lood- gietersjongen te Delfshaveo van een dak ge vallen met het ongelukkig gevolg dat hij terstond een lyk was. De Koning van België zal eerlang een bezoek brengen aan Amsterdam, waar hij de koloniale tentoonstelling wil bezoeken vóór deze geopend wordt. De Koning zal zijn reis incognito doen en slechts vergezeld zijn van zijn broeder, den graaf van Vlaanderen. In het Amstel-Hotel te Amsterdam is afgestapt de aaitshertogin Maria Carolina van Oosteniijk, reizende onder den naam van gravin Van Schunkiichen. II. K." H. heeft eergister een bezoek gebiacht aan deVoiste- lijke familie op het Loo. Zij heeft tun Hove gedineerd en keeide te 7 uren met een extra-tiein naar Amsterdam teiug. De registers van den burgelijken stand en andtue aao zege! onderworpen registeis. waar van telken jare een nieuw deel in gebiuik straten van 't stadje was door dezen en genen gehoord, on in d'e buurt der gevangenis werd men a! spoedig gewaar dat er eon vangst gedaan was. Ofschoon zeer veimoeid, kon ik geen oog dicht doen toen mijn gevangenen achter slot waren en ik kon to nauvvornood den vroegen morgen afwachtenom mij bij den voorzitter van de rechtbank aan te meldenen mijn rapport te maken. Als een lew-end vuurtje ging hot grooto nieuws do kleine stad rond. Ik donk dat Barnes wel hier en daar wat zai losgelaten hebben. Hoe 't zij, toen ik mij dien morgen weer op straat vertoonde kreeg ik van alic kanten handdrukken en gelukwenschingen, en de thermometer der waardeering van do Lon- dcnsche politie, door mij vertegenwoordigd, steeg te Kendal tot bloedwarm. Maar wat mij 't meest verblijdde, wat mij 't hart het innigst wordt genomen, worden dikwijls, lang vóór deu aanvang van het jaar, waarvoor ze bestemd zijn, gediukt. Voor de registers over '1883 zijn niet bruik baar de thans aan de Ryksknntoren verkrijg bare zegels. De wet van den lln Juli 1882 (Staatsblad no. 93), tot wijziging der wet op het recht van zegel, vordert daarvoor zegels, waarvan 50 opceuten geheven worden. Zijn wij wel onderricht, dan zullen de be staande door een andere soort zegels vervangen worden en is de Regeering voornemens die nieuwe soort zegels binnen een niet al te lang tijdsverloop aan de Rykskantoren voor de drukkers verkrijgbaar to stellen. Het is dus raad/aam met het drukken der bovenbedoelde i egisters tot zoolang te wachten en bij den inkoop uitdrukkelijk te vragen om zegels, die in 1883 bruikbaar zullen zijn. Al mocht de Regeeiing beieid bevonden worden om voor de op verkeerd zegel ge drukte stukken ander gezegeld papier te laten vcrstiekken, het drukloon zou dan toch ver loren zyn. Ieder wachte zich daarom voor schadeMen zij dus gewaarschuwd. Uit het Kamp van Mdlingen wordt gemeld, dat de manoeuvres op telegrafisch bevel van den Minister van Oorlog voorloopig zijn daf gelast." Men zegt, dat dit op last van den Koning is geschied. De aandeelhouders der Stoomvaartmaat schappij uZeeland" zijn tegeu den 13en Sept. a. s. in aigemeene vergadering bijeengeroepen, ter goedkeuring van een dading met de Iloogo Erven van Z. K. II. Prins Hendrik. De heer Tak zal tevredeu zijn. We hebben volgens de Amst. toch een Ministerie: SRlerck. De Br ^uw. •■ynacker. Ki *9. RButher. Van L landen. Rochusse Sj, Modd Srnoao, De 4e en 5e Standaard-Wjst der Unie collecten geeft als totaal vau 125 locale comité's f37,681.27, waaronder Vlaardingen niet f 395,92, Apeldoorn met f364, Voorburg met f 128,02, 's Gravesande met f 357,51, Leiden met f353,59 en Zeist met f 1091,16 voorkomen, Door eec werkstaking der schrijnwerkers te Glasgow heeft men do Prinses Wilhelmina, het nieuwe stoomschip van de Maatschappij, sNedeilanddaar niet kunnen laten af werken. Het zal nu verder te Amsterdam gereedgemaakt worden. De oude leeuwin rn Artis te Amsterdam heeft dezer dagen twee jougen gekregen. Moeder en kiudereu bevonden zich volgens Patina in vol maakten welstand. Naar men vei neemt, zal het telpphoonuet te Rotterdam dezer dagen geheel gereed ko- 4 f men en in <ie eerste dagen van SeptembetfA voor liet publiek verkeer in gebrvik worden gesteld. Te Zoetermeer is Maandagavond een paard voor een rijtuig, waarin menschen 2aten, door den bliksem doodgeslagen. Gelukirig bleven de personen ongedeerd. Bij de lijkschouwing te Bergen-op-Zoom is het vermoeden bevestigd, dat P, d. B. te Putte (Noord-Biab.) tengevolge van mishan deling is overledeu. De vermoedelijke dader is in verzekerde bewaring genomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, is in een der koffiehuizen aan de Groote Markt te Groningen een student op jammerlijks wijze om 't leven gekomen. Er bleef hem een stukj'e biefstuk in de keel zitten, tengevolge waarvan hy stikte. Men schrijft aan de Amst. CA, dat de heer A. Hoetink, de bruidegom van de zoogenaamde „miliioenen-juffiouw", wonende op den N. Z, Voorburgwal no, 48 te Amsteidam,, bij den officier van Justitie bij de arroud.-rechtbaok aldaar, een aanklacht heeft ingediend tegen de heeien G. M. Bosch, vader eu zoon, goud en zilverkasthouders ra de Kal verstraat, ter zake dat zij voor eene waarde van ongeveer f 20,000 aan gezette briliauten, kostbaarheden en contante penningen, hun aanvertrouwd deels ter tijdelijke bewaring, deels tot betaald wordenden arbeid (reparatie), weigeren af te geveD, zouder daarvoor, ook zelfs gesommeerd, reden op te geven, door welke handeling de heer Hoetink, die daarin zijn vermogen be weerd belegd te hebben, persoonlijk geruineerd zegt te zijn. De heer Hoetink heeft zijne be langen toevertrouwd ten deze aan Mr. Wil liam J. Ten Hoet, advocaat-procureur te Am- steidam. Uit Venloo meldt men van 28 dezer aan de N. M. Ct. Het rechtei iyk onderzoek, dat heden be gint, belieft de 46 Oostenryksche Metallieken, elk van fl 1000, die door wijlen mejuft'. Van Baarle, te 's Hage overleden, aan het R. Ki armbestuur alhier waren gelegateerd en die uit de brandkast verdwenen zijn. De heer Sax, secretaris van dat bestuur, had daarvan bij de rechtei lyke autoriteit te Roei mond aangifte gedaan. Aangaande den moord, op deu gemeente veldwachter Kraaienbrink te Steeuderen gepleegd, meldt men van daar aan de IV. li. Ct. dat eergisteien is geai resteerd een dagiooner, zekere V., door vroegeie bekeu ringen bekend als wildstrooper. Hy ontkent echter de daad gepleegd te hebben. Uojustitio deed onderzoek op de plaats, en lijkschouwing over den doode, waarna V. het lijk van den vermoorde gebiacht weid Hij bloei ook toen de schuld ontkennen, doch is niettemin gevan- kelyk naar Arnhem vervoeid. Wat vooral tegen dezeu peisoou gioud voor vei moedeus geeft, is, dat een pi op papier, gebiuikt bij good deed, was hot onuitsprekelijke geluk van dan ouden heer Bayshowe! Hij lag te bed, toen ik hem de blijmare kwam verkondigen, want dat genoegen had ik mij persoonlijk voor behouden. Het gerucht van 't gebeurde was nog niet in zijn stille woning doorgedrongen. Hoewol door do aandoeningen, die hem in de laastverloopen weken, en vooral ook den vorigen dag, zoo diep geschokt hadden, zeer ongesteld, scheen hij eensklaps als door een 'wondor weer de wakkere krachtige grijsaard geworden te zijn, In een oogenblik was hij 't bed uit, viel mij met tranen in de oogen om den hals, drukte mij aan zijn hart of ik zijn zoon ware, en bad mij in vervoering 's Hemels beste zegeningen toe. Zulke oogenblikken zijn heerlijk» lichtpunten in ons moeielijk, somber leven! In den löop van don voormiddag reeds werd Robert Bristowo in vrijheid gesteld. Geheel" Kendal was op do been, en hij* word in tsi'orof naar Five-Oak geleid. De hoofdman van do drie werd ter dood, de tweedo tot deportatie veroordeeldDiek Staples, de minst schuldige, kwam er met oen jaar of wat' tuchthuistraf. Een groot deel van hot gestolone, behalve het zilverwerk, werd nog bij do huis zoeking toruggevonden. De listige handlanger, die, om aan do drie makkers gelegenheid te geven hun misdaad to Five-Oak te gaan volvoeren, Robert Bristowo eerst een dag te Londen en toen te Bristol bij den neus rondgeleid ha viel aan de politie niet lang daarna voor ceii' ander misdrijf in banden, en werd gedeporteerd 'het (dep afkor san Vn deze De gaan schot duarc door tegen in ee hout. als (I genoi dings E"i Venlc voor Keve deed diens en n hem 3!' &9

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2