F Gemengde Berichten. ;,y •:~:*/rsr *^i« 'herhaald te hebben, kreeg hij het jawoord. §j;Den dag daaropvolgend kwam hy in gezel- 'schap van een ander persoon, zijn aanstaande stalen van zijde aanbieden, om daaruit een keuze te doen voor een mooi costuum. Toen dit geschied was, kwamen de gouden sieraden van de weduwe voor den dag; mooi waren ze, maar dén opmerking had E. R.: alles moest eens netjes schoongemaakt worden. Hy kreeg ze voor dat doel mee, maar was oneer lijk genoeg al die voorwerpen te verkoopen en niets meer van zich te laten hooren. Ook het zijden costuum Het zich te vergeefs wachten. De jongeling had inmiddels ook nog met een ander meisje liefdesbetrekkingen aangeknoopt, van wie hij een armband wist meester to worden, dien hij eveneens te gelde maakte. Om de kroon op al die schelmerijen te zettenschreef hy een der beambten van de Rijnspoor een briefje .-vroeg daarin om {30 en teekende dit met den naam van den hoofdconducteur J. Alles gelukte hem, ook dit geld werd hem verstrekt, en daarmede maakte hy zich uit de voeten. Te Rotterdam werd dit gevaarlijk sujet gearresteerdgevankelijk naar Amsterdam gebracht en achter slot gezet. Bij het dorp Rjjckholt, op li/2 uur afstand van Maastricht, is men druk bezig met het bouwen van eeu nieuw klooster, bestemd voor Fransche geestelijken van de orde der Domini- kanen. Twee hectaren grond zijn door hen aan gekocht voor de gebouwen, kloostertuinen enz. Pernis. Men is alhier druk bezig met het herstellen van den 200 meter langen dam in de rivier de Nieuwe Maas. Deze dam dient als stroomverlegger in de rivier om zoodoende meer stroom te krijgen door het Scheur en den Nieuwen Waterweg. Yolgens het gevoelen van den aannemer der werken zal de Water weg in korten tijd de vereischte diepte hebben. Den Haag. Dezer dagen vertoefde alhier een jonge Duitscher, die in een publiek huis nog al verteringen maakte, hetgeen de aan dacht trok van de politie, die den jongeling dan ook zoo min mogelijk uit het oog verloor. Zij arresteerde hem en vond nog eenige honderden guldens aan spetie in zijn bezit. Uit het verhoor bleek, dat hy zyn ouders had bestolen en het papier, waarvan hij zich had meester gemaakt, in Amsterdam had te gelde gemaakt. De zeventienjarige jongeling is naar Emmerik getransporteerd en aldaar aau de Duitsche politie overgegeven. Amsterdam. De aartshéitogin Maria van Oostenrjik is naar haar vaderland terug gereisd. 'Vennoedelyk zal H. K. H. zich spoedig voor langeren tjjd onder behandeling van Dr, Mezger begeven en dus hier terug- keeren. Breda. De in staat van faillissement verkeerende tapjjtfabriek der firma v. C. H, heeft jl. Maandag, tot groote voldoening der werklieden, ouder toezicht der curators hare werkzaamheden hervat. Eergisteren is de beroemde schepper der kruisigingsgroep van Oberammergau, de beeld houwer Professor Johann Vou Halbig, te Munchen overleden. Twee honderd millioen mark bij elkaêrte bedelen is gewis geen kleinigheid, zegt Wieck's Qemrbe-Zeitmgmaar toch zien de Duitsche vagebonden er kans toe. De directeur der groote Ryksgevangenis te Zwickau, de geh. regeerings d'Alinge, heeft dit dezer da gen te Dresden in de algemeene vergadering der. Vereenigingen tot hulpverschaffing aan ontslagen gevangenen, op grond van onbe twijfelbare feiten aangetoond en bewezen. Yolgens hem is 't aantal landloopera en be- - delaars, die het Duitsche rjjk dagelijks door kruisen, aan te nemen op 200,000. Hij schat het minium van ontvangst per dag op 1 mark 70 pf., het maximum op ongeveer 4 mark Dit geeft alzoo een gemiddeld bedrag van ruim 209 millioen mark. Het Duitsche volk dat die 200 millioen aan vagebonden wegwerpt, heeft daarentegen in het jaar 1880 niet meer dan, in ronde som, 76 millioen premiën voor levensverzekering uitgegeven, en levert dus, zegt het aaugehaaide blad het beschamend bewys, gedachteloos meer over te hebben om bedelaars den kost te geven, dan voor eigen betrekkingen te zorgen. Of de gevolg trekking juist is, zouden wij niet durven be- weeren, maar de opmerking is in ieder geval, niet onvernuftig. De Schotsche haringvisscherij levert dit jaar, naar men uit Londen bericht, meer op dan in langen tijd het geval was. De kusten wemelen letterlijk van haringen, en de visschers kunnen ternauwernood genoeg zout krijgen voor het inzouten. Verleden week werden alleen te Kirkwall door 200 visschersbooten 20,000 cross haring aangevoerd. Een cran wordt op 10,000 stuks gerekend dat zijn dus 200 millioen haringen. Uit andere plaatsen komen dergelijke berich ten. Ook aan de Iersche kust hebben zich ontzaglijke menigten haringen vertoond, maar men heeft daar geen netten om ze te vangen en geen zout voor het inzouten. Iu de heidestreken van het departement Gironde, vooral bij Mios en Salles, vertoonen zich de wolven weer in grooten getale. Daar werden in éen nacht niet minder dan 50 stuks vee van dezefde kudde door hen gedood. Te Marseille is een jonge dame levend ver brand. De trap opgaande met een petroleum lamp in de eene en een flesch met petroleum in de andere hand, gleed zij uit en viel. De flesch brak, de olie vatte vuur eu weinige minuten was het vijftienjarig meisje onherstel baar verloren. Met het oog op de begonnen doorgraving der landengte van Korinthe en het ontworpen Panama-kanaal schijnt het niet zonder belang de aandacht te vestigen op tragische verande ring, die het Suez-kanaal in de vischwereld te voorschijn gebracht heeft. Voordat de landengte van Suez doorgegraven was, vond men in de geheele Middeüandsche zee geen haaienhoogstens verdwaalde er nu en dan een enkele daarhenen uit den Atlantischen Oceaan door de straat van Gibraltar. Daarom was de Middellaudsche zee toen voor visschers een onuitputtelijke bron van rijken buit Door het Suez-kanaal kwamen echter de haaien in groote massa's uit de Roode en Indische naar de Middeüandsche zee, waar zij zich sedert op schrikwekkende wyze vermeerderd hebben. Het gevolg biervan is, dat nu de opbrengst vau de vischvangst elk jaar minder wordt. De visschers der Provcncaalsche kust, die vioeger de steden tot ver iu het land en zelfs Paiys met de heerlijkste visschen uit de Middeüandsche zee rijkelijk verzorgden, brengen nu gemiddeld nog slechts half zooveel zeevisch aau de markt als weleer. Dit verlies aan voedingsmiddelen is voor Europa van ernstigen aard. In de domkerk te Ragusa is een jezuïeten priester, bjj het bedienen van de mis, door een meisje, om een tot dusver nog niet vol doende bekende reden, aangevallen eu met vjjf messteken gedood. De vergaderde menigte verliet in groote ontroering liet gebouw, ter wijl het meisje,gevat werd. Het gebeurde bracht in de geheele stad groote opschudding te weeg. Een paar dagen lang heeft men buitengewone militaire maatregelen genomen, uit vrees voor demonstraties tegen de jezuïe ten, die reeds eenmaal, jaren geleden, uit Ragusa verdreven werden. Te' Pesth is dezer dagen een internationale wedstrijd gehouden van meisjes, die naar den palm der schoonheid dongen. De commissie van beoordeeling heeft zich met haar werk twee dagen lang bezig gehouden. De prijs voor de allesovertreffende schoonheid is ten deel gevallen aan een meisje van twintig jaren, Cornelia Szekely, dochter van een staatsbe ambte. Cornelia is een brunette, met schitte rende oogen en een gestalte, slank als een liane. Zij wordt beschreven als de volmaakte type der oude Grieksche standbeelden. Er waren 150 mededingsters. Behalve Cor nelia hebben nog 10 andere meisjes getuig- schiiften van schoonheid gekregen. De aau Cornelia toegewezen groote prjjs bestaat in een met diamanten bezetten armband met het volgende inschrift: ^Internationale wed strijd van 1882 om den palm der schoonheid. Aan de schooue Cornelia". De leden der commissie hebben de be kroonde vei zocht om haar photografische afbeelding, ten etnde er een menigte afdrukken van te laten maken en een exemplaar er van te doen toekomen aan alle geïllustreerde tijd schriften in de Oude eu Nieuwe'Wereld. Maar Cornelia heeft eenige dagen uitstel gevraagd. Zij heeft namelijk een ffuweelen kleed in de maak, waarin zij zich wii laten photografeeren. en dit moet dus eerst gereed ziju. Dat eendierentemster in het publiek, daarom nog niet alty'd de baas in haar huis is, en dat een vrouw, voor wie leeuwen sidderen, op haar beurt wel eens haar meester kan vin den in haar man, is dezer dagen voor de rechtbank te Marseille gebleken. De vermaarde Nouma Hawa, die op het laatst van het vorige winterseizoen in het Cirque d'Mvere, te Parjjs, hare voorstellingen gaf en zoowel om haie schoonheid als haie macht over wilde dieren avond aau avoud werd toege juicht en duizenden naar het Cirque deed toestroomen, heeft scheiding van haren echt genoot raoeteu aanvragen, omdat hy haar sloeg en zij het nog erger bjj hem in huis had, dan hare leeuwen in de kooi bij haar. Haar "ware naam is gebleken te zijn Marie Pernet. De genoemde rechtbank heeft haar eisch toegewezen, en haar man, die intus- scben met de menagerie, welke op een waaide van 80,000 francs wordt geschat, voort is gegaan, veioordeeld haar een jaargeld van 2000 francs te betalen. Men heeft meermalen de bewoners be wonderd van huizen, op de helling van den Vesuvius gebouwd, die ondanks het groot gevaar, dat hen voortdurend bedieigt, niet kunnen besluiten te verhuizen. Niet anders handelen de ongelukkige Elmers (Zwitserland), die door den val van den Risikop en audere berggevaarten alles have, goed en grond, verloren hebben. Zij beginnen weer hutten en stalleu op de puinhoopen te bouwen, niettegenstaande nieuwe aarde- en steeustor- tingen elk oogeubük voorkomen. Hans Wachenhusen, die Egypte door en door kent, heeft dezer dagen in een tijdschrift eene beschrijving van het wassen van den Nijl gege ven en voorts uiteengezet van welken invloed dit natuurverschijnsel op de militaire operatiëti mo$t,,zjjn, welke door Engeland in het Delta land worden ondernomen. Nu de algemeene aandacht op deze laudsti eek gevestigd is, is 't niet ondienstig zich met de meaning van zulk eeu bevoegd beoordeelaar als bovengenoemde schrjjver bekend te maken. Het oorlogsterrein heeft groote overeenkomst met, den bodem van Nedei land en bestaat uit laag gelegen tand, dat door de dijken, die in de Nrjlpolders opgetrokken zijn, doorsneden vvoidt. Deze zijn de eenige communicatiewegen in het land en vormen de verbinding tnsschen de ver schillende dorpen. De dijken zyn uit bagger specie vervaardigd, maar daar de Fellahs zeer slechte polderwerkers zyn, zijn dedykenxeer wrak en vol gaten, terwijl er van'afdoende herstellingen geen sprake is. Tengevolge van het aantal scheuren en breuken voert de Nijl, zoodra zy begint te wassen, de slappe specie mede, zoodat de geheele streek onder water loopt. Deze gebrekkige djjken zyn nu de we gen, waarlangs zich het geheele verkeer be weegt als door de werking der natuur het land in Augustus onder water wordt gezet. Welke bondgenoot Arabi-pacha dus in den Nijl heeft en hoe daardoor alle vijandelijke operatiën bjjkans onmogelijk worden, begrijpt zeker niemand beter dan wjj Nederlanders. De eerste uitwerkselen van het wassen der rivier werden reeds den 24sten Februari in de negerstad Gondokoro, waar een Egyptisch garnizoen ligt, waargenomen. Daaiop vervolgd de witte Nyl haar loop noordwaarts en ver- eenigt zich dicht by Chai turn met de blauwe Nijl, die uit Abessynie komt. De regentijd in Chartum, welke met begin van Mei een aanvang neemt; duurt er tot half September, zoodat de Nijl, waurin alle kleine livieren uitloopen, zóó sterk begint te wassen dat zy atlengskeos bjjkans de breedte van de Adriatische Zee vei krijgt. Ia alle dorpen heersebt dan vreugde en de verschijning van het zegen aanbrengende water wordt door de oeverbewoners met godsdienstige plechtig heden en volksfeesten gevierd. Bij Aasuan verlaat de Njjl Nubtë en komt in Boven- Egypte. Daar zyn nu overal kanalen gegra ven, waardoor het water naar de zijwaarts gelegen velden wordt geleid om ze to be sproeien. Dan duurt het nog weken alvorens de gezwollen Nijl Kano beieikt heeft, het welk gewoonlijk iu de eerste helft van Au gustus geschiedt, waarop het water m mid den September zyn hoogsten stand verkrijgt, oiri dan 14 dagen later wederom langzamer hand te gaan dalen. Zoodra de Nijl het Deltaland bereikt heeft, verspreidt hij zjjn water door de honderdon gegraven kanalen, overstroomt het land en laat er de vette klei achter, waaraan Egypte zijn vrucht baarheid te danken heeft. Het is zeer licht mogelijk dat Arabi Pacha de djjken laat door steken eu op die wijze geheel Beneden-Egypte laat onderloopen, zoodat dit in een reusach- meer verandert. Dat het beste Europeesche leger tegen zulk een watervloed niet bestand is, behoeft geen nader betoog, en zoo wei kt de Nijl mede tot verdediging van den vader- landschen grond. Eenigen tjjd geleden waarschuwde de ge zondheids-commissie tegen het gebruik van cretonnedie met artenikhouden&e kleuren geverfd is. Soortgelijke stof schijnt ook aan gewend te worden tot vervaardiging van gewatteerde sitsen overdekenswelke door levendige schakeering van frissche kleuren allicht aftrek vinden. Te Deventer nameljjk werd onlangs zulk een deken voor een jong kind aangeschaft. Weldra week zyn gezonde blos, de vroolijkheid en eetlust verdween, de rustige slaap werd door kreunen en woeien afgebrokentotdat bjj de verwijdering Van het ouheilbrengend dekkleed de vroegere levenslust spoedig terugkeerde. Ook deze ge maakte deken bleek bij onderzoek arsenicum te bevatten. Men zij dus tegen zulke veel kleurige katoeuen artikelen op zijn hoede. In een ingezonden stuk in de Times, geeft iemand den raad om op het water in gas- kionen een desseitlepel zoete amandelolie te gieten. Deze olie, welke bjj koude niet spoedig stolt, belet de verdamping, zoodat men m geen twee jaar meer naar de kroon behoeft om te zien. Het was den 29 Augustus, juist 75 jaiea geleden, dat te Londen eene straat (de Gol- denlane) voor het eerst met gas was verlicht. Twee jaren later, in 4809, volgde de Pali Mallen in 1814 was gaslicht te Londen zoo goed als algemeen. V<T (flS -r v r

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3