1 A". 1882. 5525. Kennisgeving] Vrijdag 8 September. f ^ies ©n j©rtig*ste Jaargang1. Verschijnt dagel ks, uitgez iderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. E nnenlandsche Berichten. COURANT. lBONJ>E*kSTsi'HiJS, par kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftondeilijke noinmers J 1.85. - 2,50. - 0.10. BUREAU: HARKT» E, 12M. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van een* Courant1.10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrigtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der Wet vau den 2den Junij J875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenendat, op heden, aan D. KRABBENDAM Gz. en zijn regtverkrijgenden vergunning is verleend tot oprigtingeener bewaarplaats voor lompen en heenderen in het pand aan de Korte Haven, wjjk A, No. 125, kadaster sectie G, fïo. 611. Schiedam, 7 September 1882. Burgmeester en Wethouder» voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. WTMULDlfte ENGELAND. Terwijl de vooitdurende «itbieiding van Je cholera in het Oosten, gepaard met hare verschijning te Tangier en, naar het heet, ook in de Roode Zee, de bezorgdheid van Europa begint gaaude te maken, zoodat de Spaansche Regeuting met alleen, maar ook Je sanitaire overheid aan de Tyne reeds guarautaioe heeft uitgeschreven voorschepen van Afnka's noordkust doet de heei B, G. Jenkins, lid van liet Antliropologis-ch Geuout- schap, iu de Ball Mall Gazette eenige rneüe- deelingen, die, zoo zij den toets der ciitiek kunnen doorstaan, wèl de algemeene oplet tendheid verdienen. De heer Jenkins toont aan dat de groote cholera epidemieën, of, /ouals hij liet noemt, sde maxima van choleia op den aaidbol" elkander regelmatig om de zestien of zeven tien jaieu opvolgen. Hij gaat tei ug tot'1783, en noemt dan als maxiinum-jaieu 1800,1817, 1833, 1850 en 1866, om daaruit tot de ge volgtrekking te komen dat 1883 een volgende groote epidemie dreigt te brengen. Het eerste verschjjnen van cholera iu Engeland had plaats in October 1831de tweede groote aanval in September '1848, de derde in Sep tember 1S65 telkens dus ook om de zeventien jaren. Volgens dezen maatstaf dus had het huidige jaar 1882 reeds een cholera- jaar in Europa moeten zijn. Behalve deze groote epidemieën (merkt de heer Jenkins n°g op) hebben er kleinere Euiopa bezocht, ên dit wel geregeld zes jaren na de groote, .namelijk: in 1837 (1831 6), in 1854 (1848 G) en in 1871 (1S65 G). De apidemie van 1871 bereikte Engeland niet, hoewel zij westelijk doordioug tot inFiauk- rijk, en in Rusland alléén 124,000 menschen wegrukte. Wij kunnen niet beoordeelen welke waarde er aan Jenkins'theorie te hechten valt. Eén ding echter is zeker: dat de cholera weer elk oogenblik uit het Oosten, waar zij reeds eenigen tijd heftig woedde, zich westwaarts richten kan. Het is dus goed, op hare komst tijdig voorbereid te zijn, vooral sedert de wetenschap ons leerde dat wij in openbare reinheid in de zoig voor zuiver drinkwater, goeden afvoer van faecaliën en behoorlijke ventilatie onzer steden een krachtig weer middel tegen haar bezitten. T U R K IJ E. De Suitau heeft een proclamatie doen druk ken, gericht aan het Egyptische volk, waarin hij Arabi-pacha als oproerling verklaart, omdat deze zich tegen de bevelen van denKhédive en van Dervviseh-pacha heeft verzet en daar door de tusschenkornst der Engelschen in de Egyptische aangelegenheden heeft uitgelokt. Verder verklaaitTcféSultan in "dat stuk, dat Arabi-pacha vi oeger is gedecoreerd op voorstel van Derwisch-paciia, en wel ten gevolge van de betuigingen van trouw door Aiabi-pacha afgelegd. Tevens vermaant hij de Egyptenaren den Khédive te gehoorzamen. De rade van den Sultan, waai by de Turk- sche Regeeriug gemachtigd wordt de militaire conventie met Engeland te onderteekenen, is nog niet gereed.. Aber dullah heeft den Sultan zyu on dei werping aangeboden. Deze heeft hem gelast zich te Medina terug te trekken, waar hij een jaargeld zal ontvangen. Mohsin Kliau, de Perzische gezant, heelt eene nieuwe nota aan de Porte gezonden, waarin hy op de gevangenneming van Aber- dullah aandringt. Hij verklaai t alle verant woordelijkheid vau zich af te schuiven, iudien hy niet gevangen wordt genomen. Nohkoft ondeisteunt die nota. Loui Duffei in heeft een circulaire aan de Eugelsche couaiils gezonden, waarin hij meldt dat de oieieenkomst met de Porte op het punt staat vau geteekend te worden. EGYPTE. Gistermoi gen heeft de generaal te Kas* sansin alle troepen iu oogenschouw genomen. Hun geest en houding zyu uitmuntend. Tusschen de Engeische voorposten en den vijand heeft er gieter een levendig geweer vuur plaats gehad. De Engeische voorposten, aanzienlijk versterkt, hebben den vijand genoodzaakt zich teiug te trekken. Een Eogelsch officier is gewond. De raad van Ministers heeft de kwestie der schadevergoeding aan de inwoners, wegens geleden vei liezen bij den brand en de plundeiing der stad, onderzocht. Het is bijna zekei dat het Ministerie aan de mogendheden zal voorstellen eene internationale commissi! te benoemen om die zaak te regelen zonder hooger beroep. 'De maatregelen der quarantaine voor personen en goederen, komende uit Bombay, is te Aden opgeheven, maar behouden voor personen en goederen komende van Java en de Philippynsche eilanden. GRIEKENLAND. Tricoupis heeft, toen hij de gevangenneming vaB Antono Poulo vernomen had, aan den Griekschen consul te Alexandrië getelegra- pheerd, die antwoordde dat het doel der samenzwering was den Khedive en de chris tenen te vermoorden en gelijktijdig de forten aante tasten. De consul voegde er by, dat Antano Poulo de eenige Griek is, die betrokken is'in de samenzwering. Hij werd in 1878 door hem benoemd tot consulair agent te Siout, maar hij is nooit als zoodanig formeel geïnstalleerd. Antono Poulo zal Daar Griekenlaud wor- - draaft landan. pe politie heeft onder scheidene andere verdachte persoi.cn aangera- deu het land te verlaten. De Egyptische overheden leggen grooten ijver aan den dag om te beletten dat personen zonder blijkbare middelen van bestaan zich in het land vestigen. Daar er gisterochtend brand ontstond in een huis in de Chenffstraat, zijn eenige per sonen aanghouden als verdacht van brandstich ting. Eergisteien werd te Ramleh in Alexandria een huis geplunderd. Aan de landengte van Corinthe is men voor de doorgiaving begonnen met het graven van 12 putten van 40 meter diepte en op het midden 9 breedte. Beneden den bodem daarvan fèd weder een geul gegraven worden, om liet pdgegraven zand per spoor te kunnen vervoeien. BELG I K. De zaak van de gebroeders Peltzer zal in liet laatst van October of tegen November voorkomen. De zaak van Dr. De Paepe, die te Brussel op den verleider van zyn vrouw schoot, zal vóór die van de gebroeders Peltzer komen. Oogeveer drie weken zal de behande ling der zaak Peltzer in beslag nemen. Er zijn honderd getuigen gedagvaard. Niet alleen dat deze moord veel van zich heeft doen spreken, inaar zij heeft der Belgische regee- ring reeds een aardige sotn gelds gekost. Voor het ondeizoek zyn reeds tweehonderd, duizend francs uitgegeven, waaronder twaalf duizend voor telegrammen en reiskosten. F B A N K R IJ K. Volgens bericht uit Manilla van 4 dezer zijn dien dag aldaar 253 inlanders en 4 Europeanen aan de choleia overleden. In 48 dorpen der piovincie zijn 368 peisonen aan die ziekte bezweken, onder deze de Ameri- kaausche consul. AMERIKA. Te Washington heeft zich een commissie gevormd om een gedenkteeken voor Garfield op te richten. Ofllcieele Mededeelingen. Bij Kon, besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standpL gemeente Hillegersberg, A. P. A. Vink, cand.' notaris aldaar. SCHIEDAM, 7 September 1882. Onze stadgenoot de heer C. J. Voortman is benoemd tot leeraar in de Engeische taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort. De Keizer van Dukschland heeft Jhr. Mr. P. J. F, M. Van der Does de Willebois, ge zantschapssecretaris van Nederland te Londen, benoemd tot ridder derde klasse der Pruisische Croouorde. Aan de Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 4882, o. a. met 5 ton, zijnde het geraamd tekort voor 4882 op den uitgetrokken post van 3Va millioen Rijks bijdrage in de kosten van 't lager onderwijs volgens art. 45 der schoolwet; en met 3% ton, zynde het geraamde tekort op den post van substdiëu voor het lager onderwijs. Verder wordt een post van f 850 uitgetrokken als traciement over de twee laatste maanden van 't loopende jaar om den op een jaarwedde van f 5000 te benoemen hoofddirecteur die gesteld zal zijn boven de directeuren van 't Museum en der Prentverzameling te Amster dam en zulks met 't oog op de naderende vol'ooiing van de nieuwe Museumgebouwen aldaar en de voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstelling der daai in te plaatsen verzamelingen. Verder worden nog credieten aangevraagd voor de Rijkskweekschool voor vioedvrouwen te Rotterdam, de normaalschool voor teeken- onderwijzeisen de school voor kunstnijverheid, Blykens het aan de Kamer ingezonden ontwei p hebben de Indische ontvangsten in 4872 bedragen f 138,207,777,41^ de uitgaven f427 945,485,44, zoodat het vonrdeeligslot der Indische rekening over 4872 f 40,262,549.97 bediaagt, waarover echter sedert ïeeds geheel is beschikt, zoodat zelfs een bedrag van f 1,344,035, waaiover reeds beschikt was, uit dit saldo niet kan worden gekweten en dus in aftrek zal moeten worden «ebtacht van de batige sloten van 4873 of 4874. De collecte voor srcholcn niet den Ljjbel bi acht volgens de 42de ly,t m 300 locale comités f60,019.41 op, waaronder Schevenin-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1