Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. heden. Getuige de laatste •dagorder" door jgeneraal" Booth tot het leger gericht. •Maandag ten 2.30. In de kazerne; Een -Yankee meisje zal zingen en spreken voor Jezus, met andere ofüciereD; 6.30. De sol daten komen aan de kazerne bijeenvoor Parade in volle uniform. Roode zakdoeken, witte voorschoten en jakken. Groots hedrijven heel de week; vredes voorwaarden gesteld aan alle muitelingen door onzen Koning. Door mannelijke en vrouwelijke krijgers. De legergeneeshee.r zal de gewonden verplegen. Op last van Koning Jezus en majoor Cadman." {Stand.) Volgens een bericht in de Franeher Courant is door een 79jarig man'te Sexbierum nog de geboorte van een kind aangegeven. De man huwde tweemaal. Het eerste huwelijk gaf hem 11 kinderen" waarvan nog 8 in leven zyn. Het tweede huwelijk tot hiertoe 8, waar van nog 5 leven. Er zijn 28 kleinkinderen, waarvan reeds 6 gehuwd zijn, en uit drie dier huwelijken kan de oude man 10 achterklein kinderen tellen, waarvan de oudsten (tweelin gen) reeds 7 jaren zijn. 's Mans oudste dochter is meer dan 57 jaren ouder dan de jongste. Van Jan Holland is bij Hulspher te Deven ter een nieuw werk ter perse, getiteld; Set Apenloek, Galgenhumor. {Portefeuille.) Van Jan Holland zal eerstdaags een nieuw werkje verschijnen, getiteldHet tobben met ome jongensdat naar den titel te oordeelen een tegenhanger van Moderne Heksen wezen zal. Dat de ten einde spoedende zomer niet bij uitstek fraai was, behoeven wij niet te zeggen. Er is op alle tonen genoeg over geklaagd. Ziehier een kleine statisiek over de maanden Juni, Juli en Augustus, die een denkbeeld kan geven hoe de zomer was. Bepaald mooie dagen waren er maar drie 2 Juni, 27 Juli en 28 Juli. Tamelijk goed weer was bet 5 dagen in Juni (3, 16, 28, 29, 30), 5 dagen in Augustus (4, 9, 10, 31). Dit zyn dus zeventien dagen van de negentig. Overschie. In de gisteren gehouden ver gadering der ingelanden van den polder Blij- dorp werd besloten tot stichting van een stuomgemaal. Aan het bestuur en drie geassu- meerde ingelanden, de'heeren. S. Poot en C. Van den Berg te Overschie en M. A. Hooger- brugge te Sinilde, werd opgedragen dit besluit tot uitvoering te brengen. Delft. Dinsdagavond heeft zich' in 't politiebureau alhier aan de traliën van de brits, waarop hij was gelegd om zijn roes uit te slapen, opgehangen zekere J. P., oud 45 jaren, zonder beroep óf Vaste woonplaats. Hij was tegen den 14en dezer maand ge- dagvaard voor de airondissements-rechtbank te 's-Hage, uithoofde hij als ziekenoppasser in 'tSt. Jorisgasthuis te Utrecht een der aan -•zyn zorgen toevertrouwde krankzinnigen, zonder daartoe eenige reden te hebben, had mishandeld. Den Haag. Voor het hoofd der school voor minvermogenden, tydelyk in de Wagen straat te vestigen, is by den Raad een voor dracht ingekomen, bestaande uit de heeren Gr. G. F. v. d. Laan; hoofd der school te Bunnik-'by Utrecht, F. C. J. De Ridder en P. Post, te s Hage eu J. Beumer, hoofd der schóól te Sassenheim. Den Helder. Door den tegenwoordigen directeur der Heldersche gasfabriek* is de-pryg van het gas belangrijk verminderd "en voor paiticuliëren "sedert" 1" Sëpt. bepaald op 10 cent per kub." meter. Te Arezzo in Italië, zijn prachtige feesten gevierd ter eere van Guido Monaco, den uitvinder der muzieknoten. Dezer dagen overleed te Rome de tooneel- schryver Paslo Giacometti, van wiens stukken, 84 in getal, verscheidene in Italië en het buitenland met succes opgevoerd werden. Zijn •Elisabeth, Koningin van Engeland" behoo- rende indertijd tot'de geliefkoosde rollen van de beroemde tooneelspeelster Ristori. Te Verona overleed dezer dageu Charles .Vosz, componist van de indertijd zoozeer bekende Pluie des Perles, waarvan de herin nering nog voortleeft in Hildebrand's Camera- Obscura. Hij vervaardigde ruim 300 muziek stukken, bijna alle voor piano. In het journaal Stahl und Eisen wordt een. beschrijving gegeven van de inlichtingen vau Krupp, te Essen, ten behoeve van zyn fabriek. By heeft nabij die stad 3250 goede en gezonde familie-woningen, waarin ongeveer '16,000 menschen huizen. Door de onder scheidene koloniën loopen breede straten. Gaslicht, waterleiding (uit de Roer), enz. zyn in beste orde. De jaarlyksche huur vooreen woning (met 2 tot 4 vertrekken, kelder en zolder) bedraagt 66 tot 180 mark. Voor de ongetrouwde arbeiders is er een menage, die 1800 in kost en inwoning kan herbergen. De prijs is 80 penn. per man en dag. In een beter etablissement wordt betaald 1 mark 10 penn. per man eu dag. Voor beambten zijn er'150 eigen woningen. De bakkerij verhakt jaarlijks '130,000 KG. wittebrood en 2,100,000 KG. roggebrood; in de slachterij worden jaarlijks 450 rundereu en 1500 stuks kleinvee geslacht. In de groote menigte wtnaels van allerlei aard wordt jaarlijks voor 2V2 millioen mark omgezet. De firma laat voor hare rekening verkoopen en neemt geen winst. Dat flink is voorzien in ziekenhuis, barak, scholeu (ook voor nijverheid) en dergelyke, spreekt van zelf. Een reusachtig spoorwegplan is door een Amerikaanschen lugenieur, Mr. Helper, uit Missouri, ontworpeH. Hy wil nl. een spoor weg aanleggen vau de Behringsuaatde noordelijkste punt van Noord-Amerika, naar Kaap Hoorn, de zuidelijkste punt van Zuid- Amerika, een weg dus die door de beide deelen van Amerika zou loopen en met de noodzakelijke afwykiugen van de lynrechte richting, een lengte zou hebben van 9500 m'ylen. Men berekent, dat voor dezen weg niet minder dan 836,000 ton rails noodig zijn, 1.672,000 ton by dubbel spoor, wat hij zou moeten hebben om aan de eischen van "het verkeer te voldoen. De ondernemers van dezen •internationalen Amerikaanschen spoorweg" rekenen in 1892 er mee gereed te kunnen zijn .als zij het ontzaglyke kapitaal, dat er voor noodig isbijeen "kénnen krijgenen dit ïals" is het groote bezwaar, dat misschien de ge- beele onderneming op het papier zal doen blijven. Voor eenigen tyd maakten wij melding van een zonderling testament, dat een Londen- sche dame, miss Burdett had gemaakt en waarby haar woning na haar dood gedurende twintig jaren gesloten moest blyveu. De erf genamen waren daarmede lang niet ingenomen en vroegen vernietiging vau dat testament en.het Engelsch gezond menschenverstand heeft gezegevierd over de grillen van eeu oude jonge dame, het testament werd ten minste voor dat gedeelte, waarin die dwaze be paling voorkwam vernietigd en de erfgenamen mochten dadelijk aan het deelen gaan. Na Egyptenaar, Spanjaard en Franschman te zijn geweest, is Arabi-pacba eindelyk een Antwerpsche jongen geworden. Dit althans maakt hem de5 JEscaut. Volgens genoemd blad zou in den omtrek van Cappellen een gewezen tuinier van den Khedive wonen. Jaussens-bey genaamddie Arabi gekend heeft en eenige bijzonderheden over hem 1 mededeelde. Arabi zou eigenl'ijk Timmermans heeten en de zoon zyn van een voerman die eenige jaren geleden in het gasthuis te Antwerpen aan diiirium tremens overleed; terwyl de moeder bij de geboorte van haar zoon overleed. Arabi ging school verhaalt de JEscaut verder bij ï'mynheer Maas". Hij gedroeg zich slecht en werd weggezonden. Toen hij 19 jaren telde, tiouwde hij een oude vrouw met veel geldwaai mede hij (met het geld namelijk) aan den haal ging. Na het te Londen te hebbeu verkwistvertrok hy als scheepsjongen naar Alexandrie. Daar ontmoetteliy Jaussens-bey, die hem een dieust in de keuken van den Khedive bezorgde. Van koksjongen wist hij zich verder tot den lang van generaal te verheffen welke twee posten althans dit aanrakingspunt hebben dat' by beiden het vuur een groote rol speelt, hoezeer ook de toepassing er van moge ver schillen. Londensche kapitalisten hebben met het Zwiiseische kanton Geuève een overeenkomst gesloteu tot den aanleg vau een electrischeu spoorweg naar Edisous systeem tusschen Geuève en Feruey, eu Feiney en St. Juliën in Savoye. In het geheel hebben de Parsifal-opvoe ringen te Bayreuth een som van vjjf honderd duizend nuuk opgeleverd, waarvan aan on kosten 'honderd twintig duizend mark afgaan, zoodat voor de opvoeaagon in het volgende jaar drie honderd tachtig duizend niaik zullen disponibel blyveu. Door de Ainerikaansehe bladen wordt liet 'verschijnen aaugekondigd van een wei k, geti teld: »Hulde van de buigers vau Jersey aan de nagedachten is van genei aal Gat field». Van dit boek, dat een meésteistuk van drukwerk zal zijn, worden slechts twee exeniplaien ge drukt, een voor Mevrouw Garfield eu een voor de Koningin van Engeland. Een fransch geneesheer, de heer Fauvel, deelt het volgende mede vnn een Fransch soldaat, die in December 1870 in het hoofd getiofl'en werd door een kogel, waarvan hij tienjaar en twee maanden later verlost werd Francois Tricas, kapper te Parijs, diende in 1870 in het leger van de Loire. Den 2en December werd hij, vóór Artenay, door een kogel in het hoofd getroffen. De kogel drong onder het linkeroog' in het hoofd en de ge wonde viel flauw. Den volgenden morgen, bij het eerste verband, had een hevige bloed uitstorting plaats en de geneesheeren trachtten te vergeefs te weten te komen, of de kogel zich al of niet in het hoofd bevond. Veertien dageu lang ligt Tricas ter neèr onder vreese- lyk lyden. Danrop vermindert dit, de gewonde herstelt langzaam, zijn eetlust keert terug en gedurende tien jaren geniet hij een byua volmaakte gezondheid. Nu en dan slechts heeft hy erge oor- en aangezichtspynen en een enkele maal geeft hij kleine stukjes been 'op. In July '80 wordt hij plotseling ziek de doctoren' "vteezen een tering. Eindelyk onderzoekt dokter Fauvel hem en ontdekt rechts van het strottenhoofd een zwart voor werp. Het er uit te halen is echter niet mogelijk, doch drie dagen later, na een nacht van vreeselijk hoesten en overgevenspuwt de'iyder een geheel misvormden kogel 'uit, 'langer onderweg geweest, dan ooit een'andere kogel 1 1 Ofril,bezoekeis''tè'lokken heeft oiilangs de "eigenaar .van eenkoffiehuis te Frankfoit geadverteerd,1'dat'er niémand'is, 'dié zooveel óp Arabi-pacha gèleek als hy. De eigenaardige reclame bereikte haar doet; het koffiehuis heeft dagelyks eea grooten toeloop van belangstellenden. Niet minder dan 200,000 centenaars hazen en konynen zijn oulangs goed verpakt in blikken bussen uit Australië naar Engeland verzonden. Dit is de grootste lading van dit artikel die ooit werd ingescheept. De voorraad in Australië schynt bijna onuitputtelijk. De Nieuw-Zeelandsche vleesch- verzeuding-maatschappijdie de lading ver zond ontvangt door elkander 5000 hazen per dag om te bewerken. Op enkele dagen ontving zy er zelfs 9000. Geen profeet, maar ook geen thermometer is geëerd in zyn vaderland; wie er nog aan twyfelt, zal wéldra overtuigd zyn van de juistheid dier uitspiaaL In Frankryk is alge meen in gebruik de thermometer van Celsius, een Zweed; in Duitsdiland, Oostenrijk en Rusland de thermometer van Réaumur, een Fianschman; in Engeland en in Amerika bedieut men zich van Fahrenheit een Duit- scher, en de Zweden verloochenen op hun beurt den landgenoot, want in gemeld land is algemeen in gebruik de thermometer van Leslie, een Schot. Spoorwegonhell b() Elugstettcn. Tot de nadere berichten omtrent het spoor wegongeluk te Gugstetten behoort eene me- dedeeling van een passagier, die by deze ramp aan beide voeten en de eene hand ge kwetst is. Volgens zijn verhaat is de trein vijf minuten te laat uit Freiburg vertrokken en heeft de machinist dit willen inhalen, door den trein met een zeer buitengewone snelheid te doen loopen, hetgeen zooveel te gevaarlyker was omdat de 26 volbezette personenwagens niet voldoende door remmers werden bediend en de weg uit Freiburg tamelijk afhollend iigt. Toen nu de locomo tief voorbij de Hügstetter bocht uit het spoor raakte, werden de eerste twaalf wagens mpde- gesleept en omvergeslage», waaib'yer eenige op en eenige liuks en rechts van het spoor in elkaar werden gedrukt, zoodat het te ver wonderen is dat niet alle daarin zittende passagiers zijn verongelukt. Allen die genoeg tegenwoordigheid vnn geest behielden om huuue voeten op de bank te zetten, ziju er het best afgekomen. Zoo is in een der coupés waarvan geen enkele wand onbescha digd bleef en alles uit elkaar barstte, niemand gekwetst. Andere passagiers zijn ongekwetst uit de puinhoopeu opgedolven; doordien zij ouder een ijzeren bovenbedekking lagen, die aan eenige haken zoodanig geklemd was getaakt dat zij voor hen een veilige beschut ting opleverde. Zeer vele gekwetsten hebben IV2 A 2 uren, onder de puinhoopeu gelegen; want ofschoon er onmiddellijk uil Freiburg eu andere plaatsen hulp werd ingeroepen, 1 duurde het niet slechts betrekkelijk lang eer men 'van daar op het terrein kon zijn, maar nog veel langer eer het gelukte, de massa der verbrijzelde wagens genoegzaam los te wringen om de ongeiukkigen er uit te halen. Zelfs nog den volgenden ochtend te 5 uien was men bezig met het uitbreken om men schen te redden. Blykeus een brief uit Freiburg zyn de zes achterste wagens van den tiein op de rails blijven staan, ofschoon de beide voorsten eer.igszins overhellende. Yan twee wagens, uit het midden van den trein, ligt de een onderstboven op den ander. In deze wagens zyn de meeste en zwaarst verminkte lykeu gevonden. Blykena een 'der laatste beriehten (van gistermiddag uit Frankfort) 'zijn er onder "de '104 'gewonden 23 zwaar 'gekwetsten, Wd'arvan er 's' uaélits twee 'zijn' 'óveï leden. Gisteren werd te Gouda de tentoonstelling van voortbrengselen van akkerbouw, zuivel-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3