B innenla n ds cheBerichten. vuur tengevolge, y/aarby kapitein Holland ligt aan den schouder gewond werd. Men gelooft dat den Turken zal worden ■veroorloofd zich te Ismailia te ontschepen. Een verkenning werd door de Engelschen gedaan uit Ramleh, waarbij een huis op den linkeroever Vfta het Mahrnoudiah-kaoaal werd verwoest, waaruit den vijand des nachts vuursignalen werden gegeven. Er loopt een gerucht dat de Sultan twee maanden geleden Egypte aan Engeland zou hebben aangeboden, mits het 'texcedent der inkomsten aan Turkije betaalde, evenals met Cyprus het geval is, maar dat Engeland voor de aanbieding bedankte. ITALIË. De Minister, vaa BionenlaDdsche Zaken heeft een strenge quarantaine bevolen tegen de schepen, k»mende uit Indie, van de golf van Bengalen en de Philippynsche eilanden. Deze maatregel is genomen als voorzorg tegen de cholera. Op het Vaticaan begint men weer te spre ken van een aftreden van kardinaal Jacobini. De Italië gelooft echter, dat er nog geen enkele beslissing genomen is. Bijzonder vriend schappelijk moet de verhouding tusschen Paus Leo en zijn secretaris van staat noch tans niet zyn. T U It K. IJ E. 1leuters Office meldt, dat lord Dufferin en Saïd-pacha jl. Woendag eene bijeenkomst hielden, welke drie uren heeft geduurd, en waarin de militaire overeenkomst werd onder teekend. SPANJE. Eergisteren zyn 176 personen te Manilla aan cholera overleden, in de omliggende dor pen 368. Z D 1 D-A M E R I K A. Uit de spaarzame berichten van het oor- logstooneel schijnt men te moeten afleiden, dat Chili de vijandelijkheden heeft hervat, Ogidat een wydvertakte samenzwering van Peruanen was ontdekt om over'tgeheele land een opstand te beginnen en de Chilenen te vermoorden. Een uit het Zuiden komend stoomschip werd te Cullao onderzocht en de passagiers in verhoor genomen, waai bij ge wichtige inlichtingen werden gewonnen. Dien tengevolge zijn eenige aanzienlijke bewoners vau Lima in verzekerde bewaring genomen. Uit Panama moeten wapenen iu Peiu zyn binnengesmokkeld. SCIIIEDAH, 8 September 1BS2. De opbrengst van de Hollandsche IJzeieu Spoorwegmaatschappij bedroeg in de maand Augustus jl. op de Hollandsche lyn f396,970 81 Vsen sedert 1 Januari f 2,333,"177.95V2. Op de Octerlijn was de op brengst in Augustus f238.404-.68V2. en sedeit 1 Januari f t,080.763.95. en alles had er oen veel vriendelijker vooikomen dan aan de tegenovergestelde zijde. Binnen een kwartier hnd Albert het dorp bereikt. l)e prijs- uitdeeling ging er blijkbaar met zekere plechtig heid gepaard do voornaamste grondeigenaars waren er bij tegenwoordig, mot hunne vrouwen en dochters. Do zaal was geheel met groen versierd. Zelfs de onder-prefect had het niet beneden zich geacht er bij to komen, en, recht vaderlijk, zette bij een kroon op een lief blond kinderkopje, toen onze reizigor binnentrad. Albert wachtte zich wol de minste stoornis in hot feest te veroorzaken, en bleef dus bij den ingang achter een groep boeron staan. Op die wijze zag hij alles zonder gezien to worden, en bleef vrij zich te verwijderen als hij 't wilde. Dadelijk zag hij-op de voorste rij der notabelen Margare- tha - en -haar vader, die, naar 'them voorkwam zeer'verouderd was. Mijnheer d'Emmerich was rijzig van gestalte, maar ging eenigszins gebogen zijn haren begonnen niet alleen te grijzen, maar zijn voorhoofd was er reeds bijna van beroofd, Men schrijft uit Den Haag aan het R,Nil.-. Ook hier wordt verzekerd, 'dat de keus voor burgemeester der residentie gedobberd heeft tusschen de beide Tweede-Kamer-leden Roöli en Patyn. Toch meent men, dat de beslissing goed uitgevallen is. DeheerPatijn kan niet in de schaduw staan van den heer Roëll, waar het aankomt op kennen, weten en denken. De adviezen, door hem in de Kamer op radden toon uitgebracht, onder scheidden zich nooit door vlucht of diepte, zij bleven dicht by den grond en brachten niet veel licht aan. Maar de heer Roëll, wiens adviezen veel hooger staan, is een kamer geleerde; terwijl de heer Patyn, met zyn kort jasje en lange beenen, met zyn viiendelyk, opgeruimd, blozend gelaat, veel geschikter is om zich vlug te bewegen, door eigen oogen te zien, de menschen te viieod te houden, overal bij te zyn. Bovendien is zijn naam in Den llaag bekend, en oude ingezetenen herin neren zich nog best zijn vader, dan ontvanger, die ook dikwyls op straat te ontmoeten was. Als officier vau justitie by de Haagsche recht bank heeft de nieuwe burgemeester ook ge legenheid gehad om deu gang der politie na te gaan, eu kan men misschien van hem een betere politieregeling verwachten. Het is toch dringend noodig, dat er in Deu Haag meer en fliukor agenten komen, die vooial iu de minder voorname buurten de voorbygangeis kuupen vrijwaren voor baldadige aanrandin gen, het aankeffen van in het wild loopende hondenhet brutaal waterwerpeu over 's Heeren straten, het in den wegzetten van handwagens enz. enz. De belasting op hel gedistilleerd heeft in Augustus bijna audeihalve ton minder opge bracht dan iu dezelfde maand van 't vorige jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar is 5390 vat (hectoliter) miuder veraccijnsd dau iu de eerste acht maauden van 1881. Naar wij vernemen heeft onze Regeering aan het Fransche Gouveruement medegedeeld, dat zy bereid is toe te treden tot de Unie voor de bescherming van deu imlustiieeleu eigendom, zooals die in de internationale coufe- lentie, iu November 1880 te Parjjs gehouden, is ontworpen. (iV. if. Ot.) Aac de Isiaëüetische militaiien, wier oudeis of betrekkingen buiten hunne garnizoensplaats wouen, kan, volgeos machtiging van den Minister van Oorlog, tot viering van hunne godsdienstige feesten, een vei lof woi den ver leend van eu met 13 September tot 8 October e. k. Aan de oveiigen kan, op de dam toe aangegeven dagenvrijstelling van dienst worden gegeven tot viering vau het Nieuw- jaai feest, den Grooten Verzoendag en het Loofhuttenfeest. De Isi aëlietische miliciens, behoorende tot het blijvend gedeelte van de lichting van 1881, kunnen 13 September met oubepaaUl vei lol huiswaarts veitrekkuu. en blijkbaar ontijdige rimpels waron op zijn gelaat merkbaar. Zijn voorkomen was koel, deftig, ernstig, zijn manieron waron zeer beschaafd, maar niet voorkomend. Sedert vier jaren dat hij de streek bewoonde, had hij er geen enkele betrekking aangeknoopt, on geen de minsto sympathie ver worven. Hij behaagde niet, men beoordeelde hom gestreng, en, ontweek hij de samenleving, men deed wederkecrig niet de minste moeite om met hem in aanraking te komen. Margaretha d'Emmerich aan de zijdo van baren vader gezeten, was jong, slank en fijn van vormen bij uitnemendheid schoonmaar meer ernstig dan aantrekkelijk of geestig. De jongelieden van fiet dorp, of »do kleine stad'', zoo nis Conrad gezegd zou hobben, vonden ook datzij geen vuur on levendigheid genoeg bezat, en dat hare zui ver regelmatige trekken zonder uitdrukking waren. De waarheid was, dat men niet gemakkelijk op Margaretha's bekoorlijk* gelaat lezen kon, en dat haar karakter-er zich niet op afspiegelde. Haar voorhoofd was hoog, lelieblank, fraai gevormd. Dezer dagen had in den' Oudlandschen polder onder Zeveobergen de proefmaling plaats vau het stoomgemaal. De machine, door de firma Evrard, Van Du'yl De Kruyff te Uelfshaven geleverd voldeed niet alleen, maar overtrof zeer de verwachtingen van het bestuur. Het bestek was gemaakt door den heer I. Paul te Zevenhuizen. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper, wegens het toe dienen van sterkeu drank aan drie jongens, twee vau 13 en één van 15 jaar. De nieuwe cursus aau de R'ykslamlbouw- school te Wageningeu is geopeud met 135 leerlingen. Maandag jl. is het toelatings-examen afge nomen vau de nieuwe leerlingen, die zich voor den cursus 1882/83 der TooneeUchool hadden aangemeld. Het aantal kandidaten bedroeg dit jaar iu het geheel 2ö, waai ouder enkelen voor vaklesseu; echter kon slechts de kleiuste helft aan het examen deel nemen: sommigen toch moesteu leeds van te voieu als ongeschikt afgewezen worden, bij auderen deden zich ouoverkomelijke bezwaren voor van finaucieeleu aatd, te Imogen leeftijd e. m. a, Enkeleu ook waiew verhinderd op te konmu, maar zullen toch, waarschijnlijk bin nen kotten tijd, uog aangenomen kuuueii worden. Tien leeilingen zyn thaus toegelaten, ■waai vau 3, by wijze van proef, alleen voor- loopig. Vau de. 5 leerlingen, die van het voi ig jaar waren overgebleven, bezoekeu 4 opnieuw da school, zoodat deze geopeud is met 14 leerlingen voor het volledig ouderwijs, 8 man nelijke en 6 viouwelijke, iu twee klassen verdeeld, terwyl een 4tal iu Juli jl. teivol ontslagen leeihugen hun weusch iiebben kenbaar gemaakt de lessen van mevr. Kleine te blijven volgen. De hoogste klasse ontbreekt dit jaar. De stiooin van iandvethuizeis naar Amerika zal waarschijulijk wel eenigszins verminderen, nu van daar vele teleurgestelden tei ugkeei èu. Volgens de N. Ü2. Ot, waren per Stella te Anïsteidau) weder 1G6 uitgewekenen aauge- koiueu eu zouden duueuüen heUellde wen- sclieu, als zij maar geld hadden voor de terug reis. Nogtans zijn er weder daags uu de aankomst vau de Stella en rnetdiu veiamide terugkeerenden voor oogen, weder eau aantal naar de Nieuwe Wereld vertrokken. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht volgens de 13de ljjst (opgaat vau 325 locale comiié's) ƒ63.345.39 op, waaronder Cnatlois niet Kateudiecht 41Q.70, Kraiiu- gen (leeds gemeld) met 342.18Vs> IJsel- monde met ƒ788.23. De drie jongelieden uit Arnhem, die sinds 11. Vrfglig vermist werden, eu zooals wij gisteien mededeeh-u te Beek werdeu terug gevonden, hadden een uitstapje gemaakt naar Zij droeg 't haar naar achter opgebonden, hief 't hoofd fier omhoog, en zekere natuurlijke waar digheid in hare houding en manieien, die haar recht good stond, scheen een hoogmoedigen geest te verraden maar haar droefgeestig glimlachje, do sprekende blik van hare donkerblauwe oogen daarentegen, getuigden van zachtheid en goed hartigheid, ja bijna zou men gezegd hebbrn van zachtmoedigheid. Op 't oogenbtik dat Albert haar zoo zag zitten, onderscheidde zij zich in houding, in kleèding, in alles, zoozeer van de andere jonge dames die de plechtigheid bijwoonden, dat Albeit onwillekeurig weder aan de vergelijking van zijn ouden vriend Schmidt dacht, die haar con Chatelaine" noemde, en hij vond werkelijk dat zij wel iets ..vav een burchtvrouw had, die zich verwaardigde om de 'onschuldige vermaken van vazallen te komen bijwonen. De bekroning der ijverige en oppassende leer lingen werd inmiddels geregeld voortg|Zpt. Hat duurde lang.' Na afloop zongen de kinderen, en lang niet kwaad, gelegenheids-coupletten. Daarna Kleef, Kevelaar en Kempen,' doch door gel.) gebrek hadden zij zich gedwongen gezien dén terugtocht naar hunne woonplaats aan te* nemen. Vermoeid en uitgeput kwamen zij te Beek aau. Den ochtend te voren waren zij vau Goch vertrokken. Onder politie-gdeide zijn ze naar Nijmegen opgezonden, terwijl de burgemeester van Beek rie ouders aanstonds per telegram heeft bericht, dat hunne kinderen gevonden waren. De Nederlandsche-St. Gregorius-vereeniging zal op Woensdag 27 dezer te Maastricht haar derde algemeene vergadering houden. Na de pontificale Mis, welke in de St. Servattus-kerk door deu Bisschop van Roermond zal worden opgedragen, wordt gelegenheid gegeven tot bezichtiging der Kerk en van hare schatkamers, Te twaalf uren heeft iu een der zalen vaa het stadhuis de algemeene vergadering plaats, waai na met de theologanten aan het groot seminarie te Roermond eene onderrichtende repetitie van Gregoriaansche gezangen zal worden gehouden. Te twee uren is er gemeen schappelijk diner in de zaal der St. Servatius» vereentging, waaraan tegen betaling van f -2,50 per couvert kan worden deelgenomen. Na het diner zullen door de beide afdeelmgen der St. Servatius- en der Matthiaskerk verschil lende Gregoriaansche en meci stemmige gezangen worden uitgevoerd. Onder dezr stukken kotnen voor: Sanctus en Heiiedicius, zesstemmig, uit de beroemde Mts van Palestina Papae MarcelHDomme non stem digitus vari Vittoria een achtstemmig dubbelkoor van Fel. Auerio en een Ave Maria vau Jac. Aicadelt. Tot leden der jury voor den t- Maastricht te houden internationalen wedstrijd van revlei ijkers zijn benoemd de heeren Delcrcix, directeur der afd. Schoone Kunsten aan het Ministerie van Binueulandsche Zaken te Brussei: Eymaal, leeraar iu de Ned, taal-en letterkunde aan de II. B. S. te Maastricht; Mr. Fianquinet, distiiets-schoolopziener;Jos, Van Halenrentenier te Maastrichten Verconllte, leeiaar iu de Ned. taal aan het Kou. Athenaeum te Luik. In het verslag van sir Allen Young aan het Eira Relief Committee, betuigt sir Allen Young, gezagvoerder van de Hope, uitge- zondeu om de Eira op te zoeken zijn dank aau den gezagvoerder van de Willem Harent? voor de hulp betoond door het aan boord zenden van zijn scheepstimmerman bij de ie para tie aan het stoomschip Hope uasuan- duig op 'eeu rif op de westzyde vau Nova Zambia. De jongste jaarlijksche vergadering der Maat-chuppij tot Nut der Israëlieten iu Nedeiiaud, ouder voouitterschap vanMr.A. Win, Jacobson gehouden, werd bijgewoond door afgevaardigden der afdeelmgen Amers foort, den Haag, Groningen, Veendain, Utrecht eu Arnhem. Amsterdam en Dordrecht waren trad een meisje, rood als een kers onder haren krans van witte rozen, vooraan op de estrade, en reciteerde rnet een liefelijks stem, maar oen sterk plattelands-accent, een vers, dat door een dichter uit den omtrek gemaakt was. Albert luisterde niet zeer aandachtig, raanr hij vind er toch genoeg van op om te begrijpen, dat er sprake was van da stichting eener bewaar school, ten behoeve waarvan men hoopte dat alle beurzen zouden geopend worden. En dat was dan ook vvetkelijk liet geval j do groote grondeigenaars maakten bet tot een punt van eer zich da loef niet te laten afsteken, - en gaven elk een of twee goudstukken. Een heer,1 die afgevaardigde hoopte te worden en zich populair in het district wilde maken,- gaf bankbiljet, met de belofte liet bij die eorstó storV- ting niet te zullen laten. {Wordt vefvofyd,) 1

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2