Zaterdag 30 Séptember. M 5541. POLITIE. A 1882. ©n Dertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Ber chten. Binnenlandsche Ber chten. ft h •75i 35. SO. by leo ea en ad. en. I 'Hi abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk t Afzonderlijke noinmers J 1.85. - 2.50. - O.10. BVHËAIIi HARKT, K, 13 4. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het Commissariaat van Politie is als op stiaat gevonden aangebracht een liula- deurslentcl, terwijl zich daar als onbeheerd gevouden bevindt een bruin bontejacht hond, teef, inet een halsband waarop de naam r, Naud. f - - ENGELAND. Naar aanleiding van de raadgeving van de Times aan de Rritsche regeering om èf het Suez-kanaal in het bezit te nemen of een tweede kanna! er naast te giaven, heeft Ferdinand De Le«seps tot dit blad een schrijven gelicht, waarin hij o. a het volgende zegt: nAlvoiens u ernstig in dit vraagstuk te verdiepenzult gjj wèl doen met eens de reeks artikelen te hei lezen van 4854 tot 4867, waarin de {Times, in overeenstemming met Loi d Palmerston miju plan tot door graving van de landengte van Suez bestem pelde als neen luchtbel, uitsluitend geschikt om de burgeilui van Fiankrijk te verlokken". Ook zult gij wèl doen met het bestudeeren der fit mans voor de concessie en der statuten van de Compagnie Univcrsellc, die opgericht is met de vrije kapitalen van alle natiën iuzondt'i huid van Fiatikrljk. v Engeland, door de hand tc slaan aan de rechten vau onze Maatschappijzou tevens een der groote beginselen van persoonlijke vrijheid vei ki achtenop welke zijn eigen inwendige oiganisatie en zyu uitwendige macht bei usten. ïWat betreft het giaven van een tweede zeekanaalzoo kunt gij daartoe elke plaats kiezenbehalve de landengte van Suezal waar naar de concessie bepaalt, de Com pagnie Vniverselle gedurende 99 jaren het uitsluitend voorrecht bezit- van een maritiem verkeer tusschen de golf van Pelusa en de golf van Suez." De Morning-Tost verneemt, dat er eene gedachtewisseling tusschen Engeland en Duitschlaud, betreffende de regeliug der Egyptische kwestie, plaats heeft. Graaf Mun ster zal zijn terugkeer uit Berlijn naar Londen bespoedigen, om de onderhandelingen daar- .over te vergemakkelijken. Lord Aberdeen, generaal Gordon, Dr. iemens ea nog eenige andere mannen van naam waren Dinsdag te Aberdeen getuigen van het leggen der pijpen, welke dienen moeten om de haten aldaar ook bij storm weer toegankelijk te maken door het uitgieten van olie op de golven. Met belangstelling zal de zeevaart op de werkiug van dit van ouds bekende middel dat echter thans eerst eene piactische toepassing vindt het oog ge- vestigt! houden. De olie die men bezigt, is gewone, zeer goedkoop verkrijgbare visch- traan. "Wat de zee wel lijkea zal, wanneer men deze vettige kunstbewerking op ruime schaal mocht gaan toepassen, en welken invloed dit op de visscherjj langs de kust zal oefe nen dit staat té bezien. EGYPTE. Gisteruamiddagten vier uur, terwijl de wediennen plaats hadden, die de officieren hadden georganiseerd, werd een geweldige ontploffing gehooid, door eenige kleinere gevolgd, die op salvo's van geschut geleken. Twintig minuten daarna weder een verschrik kelijke ontploffing, door kleinere gevolgd, die tot dit oogenblik vooitduien. Arabieren en Europeanen namen verschrikt de vlucht. Naar het schijnt, ontplofte een trein met kiijgs- behoefteu dicht bij het spoorwegstation. Men- zegt dat dertig mensclim er bij omgekomen 2iju. De wedrennen werden gestaakt; er heeischt gioote ontioeiiug. Van des namiddags zes uur wordt gemeld De Ontploffingen duien vooit met tus- scliemuimten van nunder dan een halve minuut. Het statiun staat in biaud. Men meent, dat de ontploffing liet gevolg is van de buiten gewone hitte, die 106 graden Fahrenheit bediaagt, en nog verhoogd vvoidi door het ijzeien dak van het station. Generaal Wolseley zal minstens nog veeitieu dagen in Egypte veibhjven. Hij zal uiet tertiekken, voordat de dringende kwes tie», betiefiende de kiijgsgericluslioven, den terugtocht van een gedeelte der Engelsche tioepen en de reorganisatie der Egyptische armee, zullen geregeld zijn. ÏDRKIJE. {Reuters Office meldt, dat Baker-pacha ziju ontslag door een adjudant aan den Sultan heeft doen aanbieden en naar Egypte is vertrokken, zonder de formeele aanneming van zijn ontslag af te wachten. Volgens Reuters Office heeft lord Duflerin eene nota der Porte aan lord Granville me degedeeld, waarin zij haar dank betuigt voor het herstel der orde in Egypte en tevens de hoop uitdrukt, dat de vriendschapsbanden tusschen de beide landen nog nauwer zullen toegehaald worden. Lord Granville heeft aan lord Duffer in ia last gegeven, de voldoening der Engelsche regeering aan de Porte te kennen te geven over de-vriendschappelijke verzekeringen, vervat in die nota. OOSTENRIJK. De Keizer heeft uit ziju particuliere kas een bedrag van fl, 400,000 geschonken ten behoeve van de noodlijdenden door de over stroomingen in Tyrol en Karinthie. Verder is bij besluit van 26 dezer de regeoring door den Keizer gemachtigd om ter ondersteuning van de slachtoffers van den watersnood iu Tyrol -hoogstens fl. 500,000 en van die in Karinthie hoogstens fl. 200,000, naar geleng de behoefte blijkt, uit de staatskas beschik baar te stellen. F It A N K R IJ K. Het Bulletin ties Lois zou heden de eerste reeks besluiten bekend maken, waarbij aan de slachtoffers van den staatsgreep van 2 December en van de wet op de algemeene veiligheid een jaargeld ter vergoediiig ver leend wordt, overeenkomstig de wetten van 30 Juli 4884 en van 9 Augustus 4882, Deze eerste.reeks wijst bijna acht duizend per sonen als belanghebbenden aan De volgende reeks zal nader bekend gemaakt worden. Z ID- AFRIKA. Een lievige pokkenepidemie teistei t op het oogenblik het Kaapland', zij woedt onder de blanken zoowel als onder de inbooiiingen en eischte leeds een zeshonderd offers. West-Afrika is een Koning rijker ge worden, daar in Augustus te Oud-Calabar hei tog EphriayjJï Orok door deu Britscben consul op de Westkust van* Afrika gekloond' is tot Koning Duke IX van Duke Town. Toen Cetewayo den 25 dezer te Kaapstad landde, weid hjj even koel ontvangen als de Khedive van Egypte bij zijn terugkomst te Caito. De Kaffeikouing blijft nu nogeeuigen tijd to Kaapstad en zal dan waarschijnlijk via Poit Durnford naar zjju land teiugkeeien, teneinde Natal te vermijden, waar men hem uiet zeer vuenschappelijk gezind is. ITALIË. De Osservatore verklaart categorisch, dat het verbod voor Katholieke Italianen, om aan staatkundige verkiezingen deel te nemen, nog steeds van kracht is. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 28 September. In deze zitting heeft de heerVan der Schriek verlof gevraagd om den Minister van Water staat te interpelleeren over de al of niet juist heid der berichten omtrent het bezwijken van ds sluis bij Crevecoeur. De onderwijs paragraaf in het adres van antwootd op de troonrede was aan de orde met het voorstel De Savornin Lobman—Ken- chenius, dat herziening der schoolwet diingend noodig is, welk oordeel de heer Keuchenius oudde op de steeds toenemende ontevreden heid over den toestand van het lager onderwijs en de vele grieven, die toenemen naarmate de onderwijsuitgaven stijgen. Zijn amendement beoogt recht voor allen, welke leuze hij ook van legeeringswege wenscht erkend te zien. De heerea Vermeulen eu fleydenrijck on dersteunden het verzoek om herziening, eens deels op grond van haar geldeljjken druk op de .natie, anderdeels op gronden van recht on billijkheid. De heer Schaepman zeide dat onmiddellijke herziening der hoofdbeginselen ook de eisch i# der Katholieken en stelde als sub-amendement voor om te verklaren, dat de herziening aller eerst noodzakelijk is als houdende elke gezonde hervorming en wetgeving tegen. De heer Goeman Borgesius bestreed, namens de meerderheid der commissie van redactie, beide amendementen, als zjjnde de noodzake lijkheid der verandering op de hoofdbeginse len geen diingende eisch. De heer Van der Kaay nam nel beginsel onzer schoolwet in bescherming tegen de aan vallen en w'y't de grieven tegen de neutrale school, aan het valsche beeld daarvan opge hangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde, dat het tegenwoordige kabinet zich niet geroepen acht, ook niet hij, om de school kwestie, de hoofdkwestie, die de pai tijen on derling verdeelt, op te lossen. Mitsdien wees hij den eisch van den heer Schaepman af. Wellicht kan het piogramma van het kabinet eene andere schakering van de. partijen ten - gevolge hebben. De Regeering zal zich bepalen tot onpartij dige toepassing der Schoolwet en verheelt hare gebreken niet. De Minister meent, dat de on derwijswet de positie der libeiale pat tij niet versterkt heeft. Dat bepetking der staatsal- macht de plicht is der liberale party, verloor zij in 4878 te veel uit het oog. De heer Van Houten stemt tegen het amen» dement, omdat hij dit jaar het schoolwezen niet op het regeerings-programma wenscht, en hij verwijt aan de clerikale partij hare begin selloosheid, door grondwetsherzieoing en kies rechthervorming thans achter te stellen by her ziening der schoolwet. 's Ministers verklaringen in zake de on derwijswet ontzeggenvolgens den heer Keuchenius, dit kabiuet allen steun zijner party. De Minister van Binnenlandsche Zaken bleef weigeren herziening der schoolwet op het Regeerings-programma te plaatsen. Deze Regeering wil buiten den schoolstrijd blijven. De Minister schaarde zich aan de zyde der gematigde liberalen, onder opmei king dat hij een, door zijn ambtgenoot Van Lynden van Sandenburg erkend anti-revolutionair beginsel,' ontkend. Het openbaar onderwijs acht hij voor heden onmisbaar, doch het kan in de toekomst plaats maken voor het viye onderwijs. Het amendement Lohman-Keuchecius, die de wijziging, door den heer Schaepman daaria gebracht, overnamen, werd verworpen nèet 48 tegen 34 stemmen. Morgen is de kieswet-paragraaf aan de orde,' Offlcicele Mcdedceïlngeu. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zat op Zaterdag den 30 dezer niet plaats hebben.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1