Mïïirmwr Z e e t dingen. lertniems. toitóe en veiMte omwende goederen. Landbouw en Veeteelt. Koloniën. 1 ijs* van ,dat van runderen verkocht byovêr- leenkomatige stukken, namelyk filet (lenden- Stuk' voor iVs in plaats van voor 3 fr. de 500 gram, en stukken van den,hals en de borst voor 25—30 centimes, in plaats van 50—60 centimes. Te PaYijs zyn ongeveer 60 slachterijen van deze dieren. (Lb. Ct.) Een onzer lezers schrijft ons: Dehavannab- sigaren schonen evenmin als zoovele andere consumptie-artikelen aan de vervalschings- woede te kunnen ontgaan. Blijkens bericht toch uit New-York werden van daar in de laatste jaren groote hoeveelheden bijzonder dun papier ter vervalsching der tabak naar Bavanoah gevoerd. De riem van dat papier weegt omstreeks 3 KG. Dit papier wordt geweekt in ea doortrokken met een afkooksel van tabaksafval, duarna gedroogd en geperst als waren het tabaks bladeren. Het verschil tusschen het op deze wijze bereid papier en tabak is met het onge wapend oog niet dan voor zeer goede kenners te ontdekkeu. De papiei bladen worden tusschen de tabaks bladen opgerold en zoo als echte Havanna's de wereld ingezonden. {ILandelsll) Reeds voor tweeduizend jaren vestigde Hippocrates de aandacht zijner vakgenooten op den invloed van den bodem op de gezond- 1 heid der bewoners. Toch werd tot voor weinige jaren bij het optreden van ziekten van den bodem niet die belangstelling der hygiënisten gezegd, die deze toedroegen aan de lucht eu aan het water, eener plaats. Langzamerhand echter komt men meer en meer daarvan terug en zoekt men de kiemen der ziekten die ons treflen meer in den bodem, dan in de lucht en in het water en dat te recht. Meeren deels toch wordt lucht en water voortdurend vernieuwd, hetzij door den wind, hetzij door het verval der rivieren enz.; de bodem daarentegen waarop wij leven, blijft ons bij en ofschoon ook daarin een voortdurend stroomen en bewegen van verschillende samenstellende deelen plaats heeft, is b\j toch veel langer en inniger aan onze woningen en personen verbonden dan lucht en water, die steeds worden vernieuwd. Als lucht en water van een plaats bedorven zijn, dan gaat dit niet uit vaneen dezer ievensfactoren zelve, maar van de plaats en verder gaandezijn zij weer spoedig gezuiverd, terwijl de bodem onzuiver blijft. Meer en meer werd dan ook gedurende I de laatste jaren, waarin vooral de leeraren der Münchener school op den invloed van den bodem op het ontstaan van epidemieën vooral van typhus en cholera wezen, de bodem aan een schei- en natuurkundig onderzoek onderworpen; terwijl ook ter wille der be slissing van de schadelijkheid der kerkhoven I rrtenige bodem door deskundigen werd onder- i zocht, waarbij bleek dat werkelijk zoowel de 5 aarde zelve als de grondlucht en het grond water tal van soorten van verschillende be smettelijke ziekten verbergen en dat uit den I bodem deze kiemen ons bestaan bedreigen. I "Van eenige dezer, zooals van het miltvuur en van de smetstof, welke da malaria te voorschijn roept, is de rol, welke de bodem b'y het ontstaan en het voortplanten dezer ziektea speelt, reeds vry duidelijk aangetoond, van andere echter is dit nog niet bewezen. Veel haDgt daarbij af van de ligging der terreinen, maar vooral ook van de samen stelling en dientengevolge eapillariteit van den bodem. Vooral wordt daardoor de stroo ming van grondwater en grondlucht beheerscht, waardoor de warmte van den bodem wordt be paald, een der meest invloedrjjke factoren op het ontstaan, leven, voortplanten en weer standsvermogen der micro-organismen, welke, in den bodem verborgen, als de kiemea der besmettelijke ziekten aangemerkt moeten warden. By dat onderzoek treedt vooral het micros copisch onderzoek op den voorgrond, wat in belang het scheikundig onderzoek verre over treft. Het microscopisch onderzoek is echter nog slechts in zijn wording, Zoodra dit later meer positieve en onbetwistbare resultaten zal'hebben opgeleverd, zullen tal van feiten, waaruit de invloed van den bodem op onze gezondheid blijkt, kunnen opgelost en ver klaard worden, die thans nog niet voldoende te verklaren zijn. Een feit van dergeHjken aard werd o. a. in den loop van dit jaar door Prof, Edward Van Eichwald van St. Petersburg medege deeld. Deze geneeskundige toch constateerde by een Russische dame te Rt. Petersburg, die overigens een uitmuntende gezondheid genoot, herbaalde malen aanvallen van fnter- mitteerende koorts, telkens nadat zij in haar salon verblijf hield, waarin een buitenge wone rykdom van planten en bloemen. Zoodra de koortsaanval daar was, ging zy naar haar slaapkamer eu ouder het gebruik van chinine genas de koorts. Zij bleef dan echter tot verder herstel nog eeuige dagen ia haar boudoir eu dan vertoonde zich de koorts niet meer. Nauwelijks echter betrok zij weer haar salon, of de koorts verhief zich opnieuw, waarvan men te vergeefs de reden zocht. Eindelijk vestigde Prof. Van Eichwald zijn aandacht oo de planten en liet deze uit het salon verwijderen, waarna de koorts voorgoed wegbleef, niettegenstaande de voormalige pa tiënte zich als naar gewoonte hoofdzakelyk in het salon ophield. De Romeinsche hoogleeraar GonradiTom- massi Crudeli, dit releveerende, zegt overtuigd te zijn dat het bewaren vau planten in kamers, welke kunstmatig verwarmd en niet voldoende geventileerd zyn, vaak koorts verwekt, zelfs in landen waar overigens geen intennittee- rende koortsen tehuis belmoren. Ook de kiemen dezer ziekte meent hij dat tusschen poriën der vochtige aarde vei borgen zyn en van daaruit in de lucht opstijgen. Deze beschouwing, reeds vroeger door hem zeiven en Klebsbetreffende de Bacillus malariae, als oorzaak van moeraskoortsen gegeven, sluit zich aan bij dergelijke be schouwingen van Salisbury, Wood, Balestra, Lanzi en tal van anderen, terwijl vooral ook uit de bekende onderzoekingen van Pasteur omtrent het miltvuur blijkt, hoe grooten in vloed de toestand van den adem op bet ontstaan van verschillende besmettelijke ziek ten uitoefent. Herhaalde malen werd, en terecht, de aan- dacrfP®gevestigd op het gevaar, verbonden aan het kweeken van sommige bloemen in huis- en slaapkamers; dan was echter de bloem zelve het gevreesde voorwerp; thans echter blijkt, dat de aarde nog vau grooter invloed op onze gezondheid kan zijn dan de bloem. (M-) Rotterdam. De gemeenteraad alhier heeft gisteren met 32 stemmen tegen 1 aan de Ned. Electricileits-maatschappij vergunning verleend tot het aanbrengen van electrische geleidingen. Den Haag. Ten blyke hunner sympathie met het optreden van den heer Patijn als burgemeester der residentie, boden de wet houders en leden van den gemeenteraad hunnen voorzitter gisteren een diner aan in het lióid de V Europe. Haarlem. In de eergisteren gehouden Raadszitting is besloten tot het aangaan eener geldleening van f400,000 a 4 pet. Eergisteren morgen had op de lyn van het Hollandsche Shjoor, nahy het stationsterrein alhier, een droevige gebeurtenis plaats. Een der treinen overreed een ingezetene van Am sterdam, de heer J. D. H., commissionair in suiker. De achtenswaardige naam van den overledene en zijn gelukkige positie als echt genoot en man van zaken, wekken algemeen veel belangstelling en deelneming in de ge beurtenis op. Ammcrzoden, De hop-pluktyd is zoo goed als geëindigd en is er in den laatsten «tijd veel mede gedaan, dat voor onze teelders veel voordeel heeft aangebracht, daar door de commissie-kooplieden hier belangrijke partijen hop zyn aangekocht, zoomede door de Fransche kooplieden, die er veel toe hebben bijgedragen dat de hop voor den belangrijken prijs van honderd en vier gulden de 50 kilo opgekocht is, dadelijk in ontvangst is genomen en met spoed per spoor is verzonden, zoodat al3 nu het geheele nieuw gewas is opgekocht, dat voor onze teeldets niet ongunstig was. Batavia, 2 September Door den resident van Djokjokarta wordt by telegram van 27 Aug. medegedeeld, dat ook sedert zijn bericht van den 24sten te voren geen klachten meer door ontevreden werklieden van ondernemingen ter hoofdplaats waren ingebracht, terwijl ook geen werksta kingen meer hadden plaats gehad. Wel had een gedeelte van het volk van Salakan, Pelo- rono, Wanoedjojo en Rewoeloe bij de betrok ken regenten en districtshoofden op iiooger loon of tijdige teruggaaf der gronden aange drongen, doch dit was op gepaste wijze ge schied en met uitzondering van de reclame van het volk van Waovedjojo, waaromtrent nog een onderzoek werd ingesteld, had aan het verzoek der klagers kunnen worden vol daan. Uitspattingen werden te keer gegaan, doch can de klagers vrijheid gelaten om hun bezwaren op behoorlijke wijze voor te bren gen. Gedurende den loop dezer zaak hadden verschillende kleine rietbianden plaats gehad, hetgeen het werk was van enkele kwaadwil ligen, waaronder ontslagen mandoers, doch de bevolking had zelfs ijverig medegewerkt bij het blusschen. Op de onderneming Sewoegaloer liet een ontslagen mandoer door een kind het riet ia brand steken en trachte daarna de bevolking op te ruien. Nadat de bekels den administra teur daarvan hadden verwittigd, liet Prins Pakoeaiam den dader in hechtenis nemen. Onder dagteekening van den 3isten Augus tus jl. wordt getelegi afeerd, dat de beweging onder de werklieden van verschillende land bouwondernemingen in dat gewest thans be daard is. In 't geheel had de beweging zich uitge strekt tot 16 ondernemingen. Na door den rijksbestuurder of de betrokken regenten te zijn onderzocht, waren de voorgebrachte be zwaren gegrond bevonden en was het volk door vermindering van diensten en hooger loon tevredengesteld. {Java Cé.) In het mailoverzicht van het Alg. Dagblad van JTed.-Indië van 2 Sept. wordt gezegd, dat sedert de gebeurtenissen van den 4n en den In Aug. geen kwade tydingen meer uit Atjeh zijn ontvangen. De vervanging van kolonel Haus sch'ynt alleen veroorzaakt te zyn door oneenigheid met dea Gouverneur. In een correspondentie vond het blad vermeld, dat de militaire bevelhebber geëischt I ad, als de troepen uittrokken, streng oorlogsrecht tegen de kampongs te mogen toepassen, en dat de Gouverneur daar niet in bewilligde. BQLDERAA, 7 Oct. Vertrokken, Clara (st.), k n. Schiedam. NEW-YORK, 11 Oct. Het gestrande stoomschip Herder is geheel uit elkander geslagen. Er is slechts weinig van de lading geboigen. De passagieis zijn te St. John aangekomen. V i s s c h e r ij. MAASSLUIS. Sedert do voiige opgave is een schip van de hnringvisschcrij teruggekomen, aan brengende 20 last pekelhaiuig. Nad. Herv. Kerk. Beroepen: to Balk, A. A. De Gaay Fortman, te Vhssingen. Oud-Beierland, G. Vlug, te Nykerk. Rouveen, Dr. \V. Van den Beigh, te Schaarsbergen. Bedankt: voor IJsclmuiden, Nijhuis, te Ilooge- veen, DelfshnvenII. Vederte Abcoude. Dirksland, E. J. ilomoct, te Putton. Aangenomen: naar Oterleek, J. F. L. Boonacker, te Kwadijk. Sedert 1874 is de Herv. gemeente te Graote Limit en lleer-Oudelands-Ambacht vacant. Alle beroepen waien vruchteloos. De hoer Th. J. Montijn, predikant te Doorn, her dacht eergisteicn, onder talrijke bewijzen van belang stelling, den dag waarop hij vóór 85 jaren als looi aar te dier plaatse optrad. Chr. Ger. Gemeente. Aangenomen: naar Leek, M. Schuurman,kand. Evang. Euth Kerk. Beroepen: te VlissingenC. W. Pohlman, te Grocde. Roomsch-Katbolieke Kerk. Uit Vcnioo wordt gemeld: Woensdag was deze stad in feestdos getooid, ter gelegenheid van het oprichten van een monument, in de parochie-kerk ier cere van den stichter der Aartsbroederschap der 11. Familie, Henri Hubert Belle- table, te Venloo den Ssten April 1813 geboren en als Belgisch officier der genie te Huy den 5 De cember 1855 overleden. In 1844 richtte hij te Luik de eerste verecniging op van de broederschap, waarvan er thans bijna 300 met sneer dan 100,000 leden in Nederland bestaan, terwijl zij vertakkingen over de geheele aarde heeft. Meer dan 1000 leden, waar onder wel 200 R. K. priesters, vereenigden zich te Venloo om de onthulling van den gedenksteen bij te wonen en den stichter te huldigen, waarna al dc leden zich in do St. Nikolaaakerk vereenigden tot het houden van een Congres. BORGER!. IJ K.E STAND. Geboren: 11 October. Johanna Wilhel- mina Maria Louisa, dochter vau F. Van Dorp en A. C, Rodenberg, Oude Kerkhof. 42. Hendrik Huibert, zoon van H. H. Van Maanen en J, M. Yryenhoek, Achtersingel. Overleden: 41 October. Johannes Vau Rhijn, oud 2 maanden, JBaan. Hermanus Etman, oud 73 jaren en 6 maanden, Singel. 12. "VVilhelmina Hendrika Eikmans, oud 6 maauden, Naordmalenstraai. Ondertrouwd: 42 October. S. W. Van der Beek en M. J. Van der Schalk. Geveild, den 13 October. Eon Winkelhuis, Plaats en Erve, met afzonderlijk Bovenhuis, verdeeld in twee Woningen, hoek Breed- straat en Verbrande Erven, kadaster A, no. 929, f4450. Marktberichten. Sciukoah, 43 October. Rogge: per 2100 kilo Palonica f 170 34». Gerst: zonder handel. Houtwlfa: noteering dor makelaars f 12Va per hectol. Ct der Schiedamscho Moutw'yts-Verèeniging f 42V* per hectol, Ct. Amsterdam. Na het vertrek van den Heer Thadewaldt, hebben De versenigde toon- kunstenaren dezer dagen opnieuw een vasten directeur aan het hoofd van hun orkest ver bonden, namelijk den heer J. G. H. Maan, uit 's Gravenhage, die reeds een paar malen de concerten had gedirigeerd.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3