van Maandag 16 October 1882. I I Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. B L 6 1 E. Da elericale pers geeft op allerlei wijzen aan hare verontwaardiging lucht, dat de Minister vaa Justitie en Eeredienst de bezol diging van 39 Nederlandsche, 26 Duitsche en een aantal Luxetnburgsche piiesters, die op verschillende plaatsen als pastoor of kapelaan werkzaam zijn, heeft ingetrokken. De Belgi sche constitutie stelt den Staat de bezoldiging van de Belgische priesters ten plicht, en is 't reeds ongehoord, zegt de Flandre libérale, dat de Staat daardoor de priesters bezoldigt, die een aaneengesloten leger vormen ter bestrijding van 's lands wetten, nog erger lou het zyn, dat hij ook aan vreemdelingen, I die aan dien stiijd deelnemen, een levens onderhoud verschaffen zou. Het verblijf in fielgie wordt dezen vreemden priesters niet ontzegd, slechts wordt hun de bezoldiging van staatswege onthouden, zoodat de heftige klachten der clerieale pers over »wteede vervolging" zonder eenigen grond zyn, De vreeselijke donderbui van Woensdag avond heeft zich over geheel Belgie ontlast. Op een aantal plaatsen is de bliksem ingeslagen, waardoor gelukkig slechts materieele schade ii ontslaan. De bui die met korte tusschen- poozen van 6--40 uur 's avonds woedde, ging van stortregens vergezeld, welke de beeken en rivieren zoodanig deden wassen, dat Donderdagochtend vele laaggelegen plaat- ten onder water stonden. E fi P Binnenkort wordt een besluit van den Khediva gewacht, waarin den internationalen rechtbanken zal worden bevolen geen kennis te nemen van eischen tot schadevergoeding, daar in overeenstemming met de mogend heden een speciale commissie is benoemd; #m dergeljjke eischen te enderzoeken. De Egyptische Gazelle meldt, dat het effectief van het leger zal bestaan uit 14,000 man onder Engelsche en Egyptische officieren. De onderofficieren zullen Albaneezen, Turken en Bulgaren zijn en uit den staf van het vorige leger gekozen worden. De gendarmerie zal 1500 man sterk zijn. De jaarlijkscha kosten zullen de 400,000 niet overschrijden. Zeventien inboorlingen, die by de gebeur tenissen van 11 Juni betrokken waren en naar Damanhoer waren ontkomen, zjjn aldaar gevat. Z IJ I D-A M E B I K A. Uit Buenos-Ayres wordt in dagteekening van 15 September bericht, dat volgens Peru- *SMche tijdingen op de grens druk gescher mutseld wordt, dat de Peruanen bij de Palode- ba« verslagen zijn, dat generaal Caceres te Ayacucho tot hun opperbevelhebber isuitge- roepen, en dat de Chiieenen de stad Catamaria «en oorlogsheffiug van 70,000 soles hebben opgelegd, dreigende by wanbetaling de stad in brand te steken. P K A I K IJ E. De Prins van Wales, die met zijn beide tonen jl. Woansdag te Parys was aangekomen, heeft een bezoek afgelegd by den President lor Republiek, die vervolgens aan den Prins «en tegenbezoek heeft gebi acht. De Engelsche troonopvolger is eergisteren met zijn beide -tpnen naar Lausanne vertrokken, van waar hij spoedig te Parys terug wordt verwacht. PORTUGAL. Het dagblad Economists, kondigt aau, dat het Poitugeesche gouvernement zyn aanspra ken zal doen gelden tegenover de beweringen van Brazza en Stanley, dat zy gebied aan den Congo in bezit hebben genomen. SCHIKDAM, 14 October 1882. De afdeeiingen der Tweede Kamer hebben benoemdtot rapporteurs over hoofdstuk VI (marine) der Staatsbegrooting de heeren De Casembroot, Van der Hoop, Van der Schrieck, Lieftinck en Wichers; over hoofdstuk VILB (financiën) de heeren De Bruijn, De Jong, De Meyier, Oorver Hooft en Gratama. Bij de Kamer is een wetsontwerp betref fende het kiesrecht ingekomen, waarin als hoofdbeginsel is aangenomenverlaging van den census voor Amsterdam, Rotterdam, en den Haag tot zestig gulden en voor de overige grootere gemeenten een gradatie van 40, 30, 24 en 20 gulden. De heer Holtzman heeft een vrij rustigen nacht doorgebracht. In zijn toestand is eenige verbetering gekomen. Bij Kon. besluit is 's Konings Commissaris in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeen roepen van de Staten dier provincie in buiten gewone vergadering op 24 Oct. a. s„ om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in plaats van wijlen Dr. E. C. Biichner. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal io het hoofdkies- district Gouda, noodzakelijk geworden door het bedanken voor zijn lidmaatschap door den heer Mr. J. G. Patijn, zal plaats hebben op Dinsdag den 7 November en eeif herstemming, indien noodig, op Dinsdag 21 daaraanvolgende. Wederom is door bemiddeling van den heer Jhr. Mr. J. K, W. Quarles van Ufford, voorzitter-commissaris der Maatschappij van Weldadigheid, van denzelfden onbekenden gever, die de Maatschappij van weldadigheid zoo voortdurend krachtig steunde, ontvangen de som van acht duizend gulden, bestemd tot aflossing der annuïteit der Rotterd. Hypo theekbank. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda heeft, in navolging van die in Den Haag, een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, met verzoek om aan de in 1883 te Amsterdam te houden Internationale Tentoonstelling een Rijkssub sidie van f 150.000 te verleenen. De genoemde Kamer zond aau den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid tevens een adres van adhaesie aan een request vau de Kamer van Kooph, en Fabrieken te 'sHage, ten einde die maatregelen te nemen welke de Minister voor de veiligheid van het vervoor op spoor- en tramwegen dienstig oordeelt. Als een blijk van vertrouwen en tevreden heid heeft de Koning zyn bloemist op het Loo, J. M. Kraaijenbrink, tevens benoemd tot opzichter der tuinen op Zr. M. paleizen Oranje-Nastau en Soetldijk. In het feuilleton van het Vaderland werd gis eren door den Heer A. C. L. (offelt) de opvoering in den Haag besproken van Chailot- te (Jorday door de vereenigiug shet Neder landse!» Tooueel." Na het een en anderover hei spel van den heer Bouwmeester gezegd tejhebben, o. a. dat hg in zjjne verpeisoou- lijKing van Marat zondigde tegen alle wai*e sciteonheidsleer en dat 'de politieke dolleman iufwien men een levendig belang moest stellen, geheel overschaduwd werd door den borstiijder die ons weinig aanging, vervolgt de heer L. aldus: Meer over het spel van den heer Bouwmees ter durf ik ditmaal niet te schrij ven, uit vrees sommigen zyner onverstandige, onhandige vrienden te diep te grieven. Mocht ik ooit van den schrik bekomen, die een van hen mij lieden aanjoeg, dan kom ik nog wel eens op dat onderwerp terug. Ziehier de verrassing, die mij gisteren in den vorm van een brief kaart op de nuchtere maag werd toegediend: »Indien je denkt, dat ik my dezen winter zweer door je zal laten uitkleeden, vergis je »J3 erg. Pas op voor de gevolgen, je verveelt voie al lang genoeg. Ik brand van verlangen vp'ersoonlyk kennis met je te maken. En ik tzal die kennis maken den eersten keer dal >ik mij in den Haag bevind. (Geteekend) Louis Bouwmeester." Aanvankelijk twijfelde de heer L, aan de echtheid van de briefkaart, maar in een poslcripturrt meldt hij nog de zekerheid te hebben gekregen, dat de briefkaart werkelijk van den heer Bouwmeester afkomstig is. Dr. J. F. Ten Hengel te Hilversum schryft aan het V. D. Vele huisgezinnen op de toreslaan en in den omtrekallen op villa's hun verblyf houdende, zyn door typheuse aandoeningen overvallen. Al die huisgezinnen hadden melk gebruikt welke van buiten af (uit een gemeente waar typboïden heerschteo) was aangevoerd, zoodat het vermoeden voor da hand lag dat die melk mogelijk de oorzaak der verschijnselen kon de zijn. Dat vermoeden werd sterker, toen zich daarna in verscheidene ook bij andere bewo ners van Hilversum, die van dezelfde melk gedronken hadden, typheuse verschijnselen vertoonden. De adjunct-inspecteur, die dezer dagen een onderzoek instelde, heeft daarop den bui ge- meester aangeraden om bjj publicatie de burgerij te verwittigen, dat, afgezien of de melk bepaald als de oorzaak der ziekte te beschouwen is, het geraden schijnt geen melk te gebruiken, tenzij die vooraf gekookt is. Voor het oogeubiik hebben slechts negen woningen het briefje van besmettelijke ziekte op de deur. Bij zeven bestaat zekerheid dat er van de verdachte melk gebruikt werd. Het onderzoek naar de bron van infectie wordt voortgezet. Vriendelijk wordt Nederland door Louis Uhlbach in het laatste nommer der JSevue politicus littéraire besproken. De geestige schrijver, wiens voorraad sirnpressions" ook reeds was uitgeput, heeft een poosje te Amsterdam vertoefd om hem aan te vullen. Hij is één en al verrukking over lichteffecten der opgaande zou, over den glans, die het Hollandsch waterzonnetje" weet te too veren op grachteu, bruggen en molens, en vei klaart, dat bet geheim der kleuren en schaduwen van Rembrandt in de laatste Septemberdagen voor hem is opgehelderd. Met niet minder sympathie spreekt hij over de werkzaamheid der bevolkingover de tallooze veranderingen, die hem ,na een afwezigheid van achttien jaren te Amsterdam verrast hebben; overal het groote, dat in Nederland tot stand komt zonder Staatsbemoeiing, eenvoudig door vereeniging van particuliere krachtentram ways gemakkelijker voor de reizigers en vrij wat voordeeüger voor de actionarissen dan die te Parys; een telephoon, zoo algemeen in gebruik, dat, wie dit spreekmlddel niet in èjjn huis heeft, een dwaas figuur maakt; een dierentuin, dia hooge dividenden' afwerpt, ofschoon de hippopotamus jaarlijks voor 20.000 fr. aan water verteert; een Amsterdamsch Bok de Boulogne, aangelegd op het terrein van eenige gedempte moerassen, en zoo meer. Louis Uhlbach besluit de mededeeling zyner indrukken met een opwekking aan de Franschen, om toch vooral deel te nemen aan de aanstaande Koloniale Tentoonstelling en aan het zesde congres der a Association littéraire internationale," die beiden te Amsterdam zullen gehouden worden. Een zeer beleefde en geestige berisping dient hy daarbjj toe aan Nederland, dat, avroeger de wijkplaats voor de vervojgde vrijheid van denken," nog steeds voortgaat, zonder bezwaar, de voort brengselen der buitenlandsche letterkunde zich toe te eigenen. Hy hoopt'en vorwacht, dat bij gelegenheid vaq het congres de letter- - kundige- eigendom ook in Nederland officieele en wettelijke bescherming zal vinden, en tw'yfelt er niet aan of »bet geweten der Hollanders zal op dit punt den Franschen recht doen wedervaren met een hoffelijkheid, die niet zal behoeven onder te doen voorde vriendelijkheid, waarmee zy den buitenlanders een hartelijk onthaal bereiden." Delffhaveu. Door den Gemeenteraad is de levering der stoomwerktuigen voor de drinkwaterleiding gegund aan de firma Evrard, Van Duyl en De Kruyff alhier, en zijn de voorwaarden vastgesteld, waarop de Bell- Telephoon-maatschappy, behoudens goedkeu ring door den Minister van Waterstaat, vergunning kan bekomen om hare telefonische verbindingen te Rotterdam tot deie gemeente uit te strekken. Langs de palen der Maat schappij zal ook de electrische verbinding tusschen Rotterdam en Schiedam tot stand komen, ten behoeve van den stoomtramweg- dienst; tusschen Delfshaven en Schiedam zyn de palen reeds geplaatst. Haarlem. Tot opzichter aan het stoom gemaal de Lynden is door dykgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder benoemd de heer J, Korevaar, van Delfshaven. Giffard, de uitvinder van den ballon captif", heeft zeven miüioeu francs nagelaten, waarvan hij vyf millioen heeft vermaakt aan het Fran- sche Gouvernement om te gebruiken ter be vordering van kennis. De beroemde schaakspelers Masson en Steinitz zyn met elkaar in twist geraakt, waaruit een zeer scherpe briefwisseling ont stond. Het gevat was een uitdaging van de zjjde van Steinitz. Tot wapen heeft men ech ter geen degen of pistool, maar het schaak- e Scmei ai nsche Courant

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 5