•jfjraeadvies, brengt verslag uit met bijvoeging van eene ontwerp-missivejter beantwoording. Deze missive wordt goedgekeurd en voorts besloten haar aan het betrokken Departement te doen geworden. 4- Aan een Commissie wordt opgedragen andermaal pogingen in het werk te stellen tot verkrijging der afschaffing van het by de wet bepaalde minimum van den trek in de branderijen, of althans tot belangrijke verlaging van dat minimum. Kon de eerste leesvergadering van ons Nutsdepartement, die op gister werd gehouden, niet, zoo als gewoonlijk, ten teeken worden beschouwd sdat het met den zomer gedaan is", om de eenvoudige reden dat we, zonder aan moeder-natuur te kort te doen, gerust durven beweren dat we dit jaar eigenlijk geen zomer gehad hebben; toch lag er het bewijs in dat de seehte" winter-avonden weer zyn aangevangen en met hen de genoegens voor "y geest en lichaam die4de stad onzer inwoning, zy het dan ook op helaaswel wat ai te bescheiden wijze, haren ingezeten te genieten geeft In die stiefmoederlijke bedoeling (van namelijk iets werkelijk goeds te hooren) die ons ook dezen winter wel weer zal wachten, gevoegd bij het vooruitzicht van een ngoeden bekende" te zullen hooren, lag dan ook zeker de oorzaak dat reeds deze eerste bijeenkomst, in strijd met de traditie, ferm bezet was. In een kort openingswoord gaf de voorzitter, de heer Dr. C. J. Vaillant, een overzicht vto den toestand der verschillende inrichtingen .van liet Departement. Kon spreker van de meesten gunstig getuigen, van de bewaarschool aan de Nieuwstraat mocht hijom der waarheidswillede opmerking niet terug houden dat de lokalen dier school, wel verre van voldoende, bepaald ongeschikt geacht moeten worden voor het doel waartoe ze worden gebezigd. Hij eindigde met de leden op te wekken, anderen voor het lidmaatschap te winnen en zei ven toch vooral de gewone verga deringen getrouw bij te wonen, waartoe spreker de hulp van de dames, in wie hij in deze een krachtigen steun meende te vinden, inriep. Hierna trad als spreker vaa den avond op, de heer P. H. Lamberts Jr., van Amsterdam. Op dezelfde meesterlijke wijze waarop die heer ons reeds meermalen werken van den overgete'ujkea Cremer te genieten gaf, ver tolkte hij thans »'t Pauwereerke" van dien schrijver. ,Met ingespannen aandacht werd de heer L. van het begin tot het einde gevolgd. Daarna gaf hij nog ten beste ïJan, Pier en Klaos" ,van denzelfden schrijver, waarbij hy opnieuw het bewijs leverde het talent te bezitten van ook komische werken op uitmuntende wyze te kunnen voordragen. En hiermede liep deze eerste Ieesavond af, -die, we zijn er van overtuigd, op de talrjjke aanwezigen zeker een aangenamen indruk zal achterlaten en er toe zal bydragen om hen op te wekken ook de volgende lezingen niet over te slaan. De meerderheid der Com missie "van rap porteurs over het wetsontwerp betreffende den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg stelt een tweede onderzoek in de afdeeiingen voor. De minderheid vindt daarvoor geen groDd, daar het wetsontwerp sedert het voor- loopig verslag geen verandering heeft onder gaan. Voor de te 's Hage zitting houdende com missie tot het verleeaen van acte by het lager onderwijs heeft mej. W. F. H. Teupken te Delfshaven, acte bekomen als onderwijzeres. Ter openbare vergadering van den Raad van State op gisteren, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. een Koninklijk besluit ingekomen, waarbjj een beslissing wordt gegeven op het beroep van H. E. Van Dooren c, s. te Vlaardingen, van een besluit van burgemeester en wethouders dier ge meente, waarbij aaa A. De Koe aldaar ver gunning is verleend tot oprichting eener bokkiogrookerijdat niet ontvankelijk is verklaard. Tot algem, voorzitter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1882/83 is benoemd de heer J. Coainck Westenberg, De Standaard weet van den liberalen can- didaat in het district Gouda, den heer Vau Bergen Uzendoorn, geen ander kwaad te zeggen dan dat hij ïda eenig goede, voor de antirevolutionairen dan ook zeer te duchten tegencaudidaat is, een man, die haast denken doet aan het geestelijk zoo pikante woord »Wee u, als aile menschen wel van u spreken." sDubbel, driedubbel oppassen zal dus voor ons ïgoede" volk de boodschap zijn," dus besluit zy. Nu men het gewone refrein van godlooche naar, afgodendienaar en wat dies meer zij niet durlt aanheffen, wordt sons goede volk" naar een sgeestelijk pikant woord" verwezeD, ofn te bewereD, dat de algemeen geachte en geëerde man niet goed kan zijn. Hoevele sgeestelijk pikante" woordjes zou men -niet op die wijze tegen den clerialen canllidaat kunnen aanvoeren? Ons sgoede" volk moet wel dom goed zijn, als het dergelijke argu menten voor steekhoudend aanneemt. Vad De ongesteldheid vau den afgevaardigden der Tweede Kamer luitenant Fabius, schijnt in zooverre geweken, dat hy aan de parlemen taire werkzaamheden kan deelnemen. Gister was het kamerlid in de openbare zitting tegenwoordig. Dinsdag nacht is te Delft ovei leden een der meest geachte ingezetenen aldaar, Mr. 0. E. Overgaauw Pennis, sedert 1848 kanton rechter. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister-Re sident te Madrid, hebbende onderhandelingen over een handelsverdrag met Spanje, ter ver vanging van het door die Mogendheid opge zegde (zie Staats-Courant van '26 Oct. 4881, 'no.' 252), niet'tot den gewenschten uitslag kunnen-leiden, en zal derhalve, vanaf heden 49 Oct. het algemeen tarief van inkomende rech ten op de invoeren uit Nederland in Spanje worden toegepast Dientengevolge zullen van de hierna te noemen artikelen de daarby vermelde rechten verschuldigd zijn: Aardewerk per 100 kilo 37.50 pesetasPorcelein, per idem 52.50 p.; Grof glaswerk, per idem. 8 p.; Kristal, per idem. 45 p.; Spoorwegrails, per idem. 8 p.; Suiker, per idem. 59 p.; Koffie, per idem. 104 p.; Thee, per kiiogr. 3.10 pAlcohol enz., per hectol, 23.75 p.; Likeuren, per liter 4 p.; Bier, per hectol. 12,50 pKaas, per kilogr. 0.36 p.; Ongepelde rijst, per 400 kilo 4 p.; Gepelde rijst, per idem. 8 p.; Hennep, per idem. 10 p.; Vlas, per idem. 2.70 p.; Schrijf papier per idem. 30 p.; Pakpapier, per idem. 12.50 p.; Leder, per idem. 12.60 p. Volgens het Vtr. DU." is de Amsterdam- sche bank in het faillissement Engels voor f160,000 betrokken. De heer Volck zendt ons het volgende bij hem uit Kopenhagen ontvangen telegram van den heer Gamél, eigenaar van het Deen- sche Pool-expeditieschip Dymplma »Hovgaard schrijft 22 September uit Ka- razee: Dymplma en Varna liggen naast elkander in liet ijs, open water langs de kust, hopen spoedig vrij te komen en Yenissej te bereiken, alles wel." Zooals men zich herinneren zal, is de zee officier Hovgaard chef der Deensche Pool expeditie en als zoodanig commandant van de Dymplmaterwijl op de Varna de Neder- landsche expeditie verblijf houdt. (AT. It- Gt.) Burgemeester en wethouders van Pernis hebben bepaald dat, te beginnen met 2 No vember, des avonds aan de openbare school herhalingsonderwijs zal worden gegeven. De Staatscourant van heden bevat den tekst van het gesloten verdrag vau handel en scheepvaart tusschen Nederland en Rumenie. Wegens het niet-vertrekken van een stoom schip der Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij uit Amsterdam uaar New- York, op 21 dezer, vervalt dien dag de ge legenheid tot verzending met die gelegenheid van brieven eti andere stukken naar de Vereeuigde Staten van Amerika. Heden had te Mook de proefneming plaats met deu toestel, uitgevonden door onzen land genoot den heer Van Ruyven, welk toestel dient om by een verkeerde wisselstelling voor een trein, die op een bepaald spoor moet komen, die wisselstelling te veranderen. Zoo wel by snel len als bij langzamen gang van de locomotief werkte de toestel gisteren bij de proefneming zeer goed. Alleen is bet nog onzeker, in hoe verre tegen de invoering bezwaren zullen be staan op lijnen, waarop een drukke en gecom pliceerde dienst plaats heeft. In het D. JViï.' komt een -hoogst'belatiglH, ryk artikel voor van den oud-majoor bjj het' O.-I. leger, Perelaar. Daarin worden uit eeu brief aan den admiraal de Casembroot door een Indisch officier een tal van feiten mede gedeeld, ten bewyze hoe jammerlijk de toestand van het leger in Atjeh is, nu het onder een ci vielen gouverneur is gesteld. Onder anderen wordt er gewezen op de toenemende desertie, die, hoe treurig ooit, te verklaren is uit den ondragelyUen toestand, waarin desoldaten gebracht zyn. In sbevi ieude" kampongs worden desoldaten uit hinderlagen overvallen en 2ij mogen het bloed hunner gesneuvelde makkers niet wreken, terwijl nog geen van die sluipmoordenaals gestraft werd. Ais zy doer vijanden met Beaumont- geweren worden aangevallen, spreekt de gouverneur van s zenuwachtige schild wachten" en heet het, dat onze soldaten voorbarig hebben geschoten, hoewel er onzerzijds geeu schot geiost werd. Soldaten moeten als lastdrageis dienst doen, terwijl er geen gebrek is aan dwangarbeiders, maar deze laat men grashalmpjes uit de grintpaden plukketrbfden gieter hanteren. Zulke koeliediensten ten aanschouwe van de inlanders, ondermijnen ons prestige. Onze troepen liet men, toen een bericht omtrent den vijand inkwam, anderhalf uur onder de wapens staan, wachtend op de civiele order om uit te rukken. Toen na dien tijd niets rneer te vinden was, werd dit door den civieien gouverneur daaraan geweten, dat< de militaire macht steeds te laat kwam. Na onderzoek van hooger hand, werd alleen gemeld, dat het civiel bestuur zich had vergist. Een officier, die een Atjeher een klap gaf,- omdat deze insolent tegen hem was, werd voor een krygsraad gedaagd. Een Atjeher, die aan een verraderlijken aanvat op de onzen had deelgenomen, werd door een gewonden korporaal, met wien hy gevochten had, herkeud. Hij werd gewasschen en gereinigd en ouder andere Atjehers ver mengd. Nu herkende de korporaal hem niet meer, de Atjeher werd vrygelaten en de civile gouverneur eischte stiaf tegen den gewonden soldaat wegens valsche beschuldiging. De schout Van Zijl werd uitgezonden, naar aanleiding vau oen aauval op ons brieventrans- port, huiszoeking te doen in de XXII Moekims en hij kreeg tot ondersteuuing 100 bajonetten, onder liet kommando van een kapitein, die eerst na het sneuvelen van den schout het bevel kreeg. Een inspecteur van politie met dien rang staat de schout gelijk werd dus gesteld boven een oificier, die gelyk staat in rang met een adsistent-resident. Vele andere feiten worden aangevoerd en terecht vraagt de briefschrijver aan admiraal de Casembroot, of dit alles niet demoraliseerend en beledigend is voor het Indisch leger. Na de lezing van dit artikel vragen wjj met den heer Perelaer, en met vele duizenden in het land: mag dit zoo blijven? scheen te sluimeren; ten minste zijn hoofd lag op de armen, die kruiselings op de tafel rustton. Naast hem op de bank lag eon bruine hond die, toen ik binnen kwam, even begon te blaffen. De man hief het hoofd op, keek mij in het gelaat, en staarde mij aan, evenals ik hom. Dit ronde, bleeke opgezette gezicht, dat nu lang zamerhand door een vaal rood gekleurd werd, kwam mij zoo bekend voor, dat ik onwille keurig, uitriep: sHoe? Zijt gij het, mijnheer mijnheer." Ik zocht te vergeefs naar een* naam, die mij ontgaan was. De andere aarzelde merkbaar dezen naam uit te spreken. Eindelijk zeide hij met eene zachte bevende stem: »Bacher", om u te dienen, vFaustin Bacher." »ïuist mijnheer Bacher! Dat noem ik nu een toevallige ontmoeting!" Daarbij ging ik tegenover hem zitten en vertelde hem kort weg, waarom ik mij dezen winter hier bevond. sMaar hoe komt gij in deze streek?" ging ik voort. Zij is eigenlijk de streek, waar ik geboren ben; antwoordde hij, nog altijd zeer verlegen; want in de naaste stad, waar mijn vader een ondergeschikte betrekking bekleedde, heb jik het eerste levenslicht aanschouwd. Later heb,ik ook in andere streken vertoefd, en tegenwoordig ben ik klerk bij den notaris te X. Hij noemde een aanzienlijk raarkvlek, dat op een tamelijken afstand van mijn tegenwoordig verblijf aan den grooten weg lag. Doch voor ik verder ga, moet ik een blik in het verledens werpen. Voor een tiental jaren had men op eens oen dichterlijk genie ontdekt, een modernen Shakespeare, van wien men ver wachtte, dat de wedergeboorte van het Duitsche drama zon uitgaan. Een auteur, die in Weenen woonde en tot dusverre geheel onbekend was, had een treurspel geschreven, dat zich ver boven alles verhief, wat in de laatste jaren het licht had gezien. Ja, een voornaam beoefenaar der Aesthetiek was er zoodanig door tot vervoering gebracht,, dat hij als zijn meaning over het werk uitsprakhet kon slechts met Macboth of Koning Lear vergeleken worden. "VVat mij zeiven aangaat, ik vatte de zaak nu juist niet zoo hoog op. Ik had toen roods lang genoeg geleefd, om te weten,' hoe weinig zulk een gezwollen loftuiting te' bcteekenen had, en hield de gansche tragedie voor een soort van glanzenden zeepbel, zooals ik reeds vele had zien opgaan en verdwijnen. Ik gevoelde dan ook in het minst geen begeerte, met het genoemde treurspel kennis te maken, totdat ik eindelijk op het aanhoudend verlangen van eene dame, met wie ik bevriend was, tot de lezing besloot. Met wantrouwen en onvergenoegd nam ik het boek ter hand, maar mot de meeste belang stelling en met werkelijk genot bracht ik de lezing ten einde. Werkelijk had men hier te doen met een schrijver, die zeker naar het voorbeeld van den grooten Brit had gewerkt, maar, op enkele uitzonderingen, die den vorm betroffen, oorspron kelijk was gebleven. De samenstelling van het stuk was echter minder gelukkig, on dat ik niet alleen in mijn meening stond, bewezen de niet altijd welwillende beoordeelingen, bewees ook de uitspraak van een theaterdirecteur, die den schrijver het stuk had teruggegeven, mot de opmerking, dat het voor het tooneel niet geschikt was, en hij het dus, ook in het belang van de» schrijver, niet zou doen opvoerende auteur moest een nieuw, een beter stuk schrijven. - (W*rd( vervolgd.) i -

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2