A e r I n i e n ff s. I-N GEZONDEN. Per Telegraaf. Gemengde Ber chten. Armenzorg. V i s s c h e r ij. W(j den i ik mg- sing met van ceie oil- het ik de ess die de ikt Ie» suf llfjjporfbijna de geheele pers loopt een berichtje dat. op zichzelf vrij onschuldig is, doch om de beteekenis, die men ar aan schjjnt te hechten, in het juiste licht verdient gesteld •5 worden. Het hoofdbestuur van de Maat- ichappij tot sNut van 't Algemeen zou namelijk t00r de voorbereiding van heb eeuwfeest de departementen RotterdamDordrecht en Edam hebben aangewezen om elk een lid dier commissie te benoemen. Indien het hoofd bestuur dit gedaan had, zou het zijne bevoegd heid' te buiten zijn gegaan. De jongste algemeene vergadering heeft de bedoelde benoeming aan de vaste commissie voor de benoemingen enz. opgediagen, en door deze zijo de genoemde departementen dan ook aangewezen. Het hoofdbestuur heeft daarna by deze departementen opgave gevraagd van de namen van hunne vertegenwoordigers ia de commissie. (AT. v. d. D.) Uit Assen meldt men; De aanvoer van Duitsche aardappelen hier in 't Noorden neemt steeds toe. Het gevolg daarvan is, dat men thans beste inlandsche aardappelen tegen f2 kan koopen, is plaats f2,75 per H. L. Naar men verneemt, zal de zaak tegen den machinist L. II. Bink, aan wiens ver zuim het nabij Vogelenzang voorgevallen spoorweg-ongeluk geweten wordt, op Vrijdag 20 October, des voormiddags te half elf uur voor de rechtbank te Haarlem behandeld worden. Door het O. M. zijn 22 getuigen gedagvaard. De heer Oscar Carré deelde gisteren uit Luik mede dat hy afgezien heeft van zijn plan om gedurende de maand November a, s. te 's Gravenhage voorstellingen te geven, aangezien de gemeenteraad geweigerd heeft om het Plein als standplaats aan te wijzen. Aan de sterrenwacht te Utrecht is het bericht ontvangen, dat de bestuurder der sterrenwacht te Athene, Dr. I. F. J. Schmidt, den 8en October weder een nieuwe komeet ontdekt heeft, vier graden ten Zuidwesten van de groote komeet van Cruis. Deze laatste komt tegenwoordig eerst te vier uur des morgens op en is dus slechts zeer., kort voor zonsopgang waar te nemen. Te Athene, dat zooveel zuidelijker ligt, is de gelegenheid gunstiger, om beide kometen te volgen, Of de nieuwe komeet dezelfde richting op gaat als die van Cruis en haar dus wellicht in hare baan vergezelt daarvan is nog niets bekend. Door den goederentrein der JRhein. Maat schappij, die eergistermiddag te Venloo aan kwam, is de lynopzichter van het station Crefrath overreden en vermorseld. Aan het station Venloo werd een werk man door onvoorzichtigheid overvallen door een aankomende locomotief, waarbij by tegen woordigheid van geest genoeg bezat om dadelijk plat uitgestrekt tusschen de rails te gaan liggen, zoodat het gevaarte over hem heen ging. Toen stend hy op en ging onge deerd weder aan het werk. 'Er is sprake van, om ook aan het Grand O'afê du Passage in Den Haag een panopticum te verbinden. In Den Haag liep, naar de correspondent ildaar van de Zutph. CL mededeelt, het volgende gerucht: '»De vorige week begaven zich twee mannen, met een doodkist beladen, naar het huis van den heer X. Daar gekomen belden aan en verzochten de dienstmeid, die opendeed, de plaats aan te wijzen waar zy do kist konden neerzetten. De meid verschrikte, maar verzekerde,- dat zy bepaald aan een ïerkeerd huis hadden aangebeld, want dat er Mer geen doode aan huis was. De mannen 3,'"",; 'i 5V* hielden echter vol, dat de kist welk degelyk loor den heer des huizes, wiens naam op de deur stond, besteld was. De meid ging naar 'loven en nu kwam mevrouw ook mee Daar voren om den werklieden te beduiden, dat zy daar niet terecht waren. Terwyl zy echter met de mannen stond te praten, sloeg haar eensklaps de schrik om het hart. Zonder iets te zeggen vloog zij naar boven, en zij vond haar echtgenoot dood aan den zolder hangen, Foordat de heer des huizes zijn plan tot zelfmoord had uitgevoerd, had hy alles geregeld en zelfs zijn doodkist besteld. Tot opzichter van den Haarlemmermeer polder, standplaats stoomgemaal »de Lijnden", is benoemd de heer J. Korevsar, thans le opzichter bij de drinkwaterleiding te Delfs- haven. De gemeenteraad van Edam kan bogen op het bezit van het recht van agréatie der predikantsberoeping te Warder. Bij de onlangs ontstane vacature in dia gemeente heeft de kerkeraad aan den gemeenteraad verzocht, van dat recht, afstand te willen doen. De gemeenteraad heeft het echter niet uit zijn handen willen geven. Het N. v. d. D. meldt, dat zich eerstdaags te Amsterdam zal vestigen een Nederlandsche Hier handel- Compagnie, die zich ten doel stelt uitsluitend gegaiandeerde Hollandsche eieren, zoowel in 't groot ais in 't klein, aan de markt te brengen, en ook in prijs met de Italiaansche eieien, die in gehalte en smaak zoozeer voor onzen Hollandsche moeten onderdoes, te con- curreei en. In de vorige week is in een gasthuis te Amsterdam iemand gestorven, die het recht had jonkheer voor zijn naam te zetten en wiens vader jarenlang lid van de Slaten- Geueraa! was. Hy drukte de voetstappeu van zijn vader niet, maar ging hoe langer hoe meer achteruit, totdat bij eindelijk bij de Atn- stei darosche Omnibus-maatschappij in dienst kwam, om de rails schoon te houden. Toen werd hy ziek en eindigde zijn veelbewogen leven in een gasthuis. Donderdag 11. kocht een inwoner van Tiei op eene openbare veiling van een inboedel een tafel. Tehuis gekomen, beziet by het meubelstuk opent de zich daarin bevindende lade eu ontdekt daarin eenige papieren. Bij nader onderzoek bleken het coupons te zyn, ter waarde van meer dan vierhonderd gulden. Amsterdam. In de zitting van den .gemeenteraad van gisteren werd door den voorzitter inededeeliog gedaan van een inge komen schrijven van Mevr. Bosboom Taussaint, hetwelk door den secretaris werd vooigelezen. Zij verklaarde daarin de haar zeer welkome hulde dankbaar te aanvaarden en ophoogen prijs te stellen. In warme bewoordingen laat de schiijfster zich over de hoofdstad uit, wier verleden zy reeds vroeg bewonderde en wier glausrtjk heden haar het recht gaf haar een schoone toekomst te voorspellen. Zy eindigt met den zegen des AUerhoogsten Amsterdam toe te biddeD. Helder. Gisteravond had alhier de aangekondigde bijeenkomst plaats van belang hebbenden by het nemen van Zondagsrust. De vergadering werd bygewoond door de mee6te predikanten, alsmede doer den Roomsch Katholieken geestelijke in deze gemeente. Belangstellenden konden toegang bekomen tegen een geringe tegemoetkoming der even tueel te maken kosten voor vergadering enz. De zaal was te klein om alien behoorlijk te plaatsen. Na een hartelyk woord tot inleiding, waarby het deel der Vereeniging tot het nemen van Zondagsrust werd uiteengezet, werd door Os, Snyder, Pred. by vla Luth. gem.,- in korte woorden het doel der Ver eeniging geschetst; vooral met het nemen van Zondag tot het houden van rust, werd ook door pastoor Brinkman in dien geest gesproken en eenige artikelen uit het regle ment der Vereeniging tot het nemen van Zondagsrust voorgelezen, zooais dat in Utrecht reeds bestaat, alsmede uit het reeds hier ter stede samengestelde huishoudelijk regle ment. Staande de vergadering teekenden voor het lidmaatschap dezer jeugdige Hel- dersehe Vereeniging bijna alle aanwezigen. Victor Hugo heeft in den Sappel een arti keltje geschreven om de doodstraf af te wenden van Arabi, Arabi staat voor een krijgsraad terecht, schrijft hij. WatisA»abi? Is 't een oproerling Ja, zegt de Khedive luid. Neen, zegt de Sultan zacht. Is 'teen be'vrijder? Bevrijder van wie? Hel Egyptische volk zal groot worden in de twintigste eeuw. Op dit oogenblik is het dit nog met Er is niet één verlichte jury, die een vonnis zou willen ondeischrijven, waarop de dood straf zal volgen. De straf is geen engel meerzij is een spook. Hier valt men ons in de rede eu zegt: De doodstiaf is machti ger dan ooit. De beide werelden laten haar toe. Zy is zóó weinig dood, dat zij doodt. Arabi zal gefusilleerd worden. Die taal verwondert ons, maar verontrust ons niet. Neen, de beschaving is niet de barbaarsch- heid; de beschaving doodt een mensch niet gelyk de oude maatschappijen deden, zonder juist te weten waarom; neen, zy begint niet het groote werk, waarmede de twintigste eeuw vervuld zal zijn, met eene daad, die voor hen die ze plegeu een raadsel is, en voor hen die haar zien plegen eon misdaad. De wensch door Thackeray kort vóór zijn dood geuitdat er nog eens een gedenk- teeken voor Fielding opgericht mocht worden, zal nu in vervulling komen. Er wordt nu een standbeeld van den grooten romanschrijver vervaardigd, dat men te Taunton in de SMre- hall plaatsen zal. George Ebers moet bezig zijn aan een nieu wen, in de zestiende eeuw spelende roman. Dezer dagen is te Berlijn een ambtenaar plotseling overleden, wiens dood, volgens de verklaringen der geneeskundigen, te wijten was aan overmatig rooken van tabak met een ledige maag. Een waarschuwing voor de harts tochtelijke rookers, die reeds zoodra zij 's mor gens de oogen open hebben, hun geliefde sigaren opsteken. 14 Arcade, Leeds, Februari 1882. Nog nooit hebben wij een geneesmiddel gekend dat zoo spoedig populair geworden is als het Hop-Bltter. Sedert wy het voor het eerst, nu eenige maanden geleden, inkochten hebben wy meer als 7000 ilesschen in het klein verkocht. MASON PROCTOR. Gezondheid en openbare reinheid. Wie hiervan een voorbeeld wil zien, schaffo zich een paar klompen of baggeilaarzen aan, en doe een wandeling aan den Buitenhavenweg, van de voormalige Rott. Poort tot de Aschstaal, Modder vermengd met mest (het laatste gestort uit korren die dicht heeten en ook moeten zijn) verspreidt een geur, zeker zeer ongezond voor de bewoners van dat gedeelte der stad, en voor ds schooljeugd, die een groot gedeelte van den dag daar doorbrengt? A qui la faute? A zegt: 'tis de schuld van B; B. werpt haar op O enz,, maar zoo kan het toch niet blijven. U, .Mijnheer de Redacteur dank voor de plaatsing. 19 Oct. '82. Q. Mijnheer de Hedacteur Mag ik in het belang van vele fatsoendelijke bezoekers der zeevischmarkl een kleine plaats in uw blad verzoeken voor onderstaande regelen. Met achting, UE'I. Dw. Dienaar X. Men weet dat, volgens do verordening, niemand het recht hoeft zich binnen het hek van da zoevischmarkt te bevinden om te mijnen, tenzij men daarvoor een contributie betaalt. Ook steller dezes hoeft zijn plaats aldaar betaald doch is niet gewoon, al zijne kwitanticn steeds bij zich te dragon. Of het nu door nonchalance met het bijhouden der lijst of wel door to groots nauwgezetheid van den afslager kwam, die er op schijnt to staan, dat men altijd zijn kwitantie In den zak heeft, laat ik in het midden, maar dit is zekerdo behandeling van dien persoon jegens mijeen fatsoendelijk marktbezocher doch die de kwitantie niet bij zich had was jl. Vrijdag boneden allo kritiek. Wanneer men dus niet alleronbeleefdst wil behandeld worden en geen gevaar wil loopen door don afslager, door een verkeerde opvatting van zijn plicht, van do markt te worden afgeslagen raad ik ieder aan zijn kwitantie altijd bij zich te dragen. Wensclielijk acht ik het voorts, dat al zulke be ambten in het oog hieldendat liet publiek niet om hc» bestaat, maar zij ten diensto van het publiek aangesteld zijn. Wij twijfelen er niet aan of do bevoegde autoriteit zal tooneoien van ruwe en onbeschofte behandeling, die daar nog al eens voorvallen, soms door te weinigsoms door te veel ver gunning, met ernst tegen gaan cn het publiek, dat aanspraak heeft op een nette behandeling, tegen zulken willekeur beschermen. Het Magdalenahuis voor gevallen meisjes te Zetten is sedert September jl. ingebiuik, en reeds werden eeirige peisoneu ter ver pleging opgenomen. BEN HAAG, 19 October. De Synode der Nederduitsch Hervormde Kerk heeft heden benoemd tot hoogleeraren in de godgeleerd heid aan de universiteit te Amsterdam, den heer Dr. J. H. Gunning, te 'sGravenhage en den heer Dr. J. ICnappei t, te Leiden. DEN HAAG, 19 October. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ia besloten tot het tweede sectie-onderzoek van het ontwerp betreffende den Rotterdamschen Waterweg. Na verwerping van het amendement van den heer Keuchenius zyn de Indische reke ningen 1867, 1868 en 4869 onveranderd aangenomen. MAASSLUIS. Na de vorige opgave zijn vin de baringvisscherij 6 schepen teruggekomen, aanbren gende 1481 tor. pekel- en 50 ton steurharing. PERNIS. Een alhier thuis behoorendo sloep is te Grimsby binnen met 1200 kabeljauwen en lengen, waarvoor f600 netto besomd is. Nod. Herv. Kerk. Beroepen: te LiendenJ. F. Van Dijkte Woubrugge. Daarie, K. Havinge, kand. Appingadam, G. J. T. Tjassens Keizer, te Klooster, Ter Apel. Bedankt; voor Waverveen, A. P. De Groot, te Ophemert. Otterloo, J. H. Gravcstein, te de Bilt. Sirjansland, K. Havinge, kand. Dirksland, E. J. Homoet, te Putten. Warns, H. A. Leenmans Jr., te Workunu Benschop, Kalkman, te Nieuw- Lekkerlandr Pernis, Créutzberg, te Oosterland op Duiveland. Chr. Got. Gemeente. Bedankt: voor Amsterdam, A. II. Getelle Meerburg, te Baorn. i

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3