Koloniën. Widen de lijn der roode geieidelichten 40 decimeter j op de 'lijn der roode geieidelichten $.5 decimeter; aan de witte tonneozyde33 decimeter- De Nederlanders zijn de oudste Europeescha vrienden van Japan. Aan de ontvangst, den oom des keizers van Japan hier ton deel geval len," zou men dat niet zeggen. Immers terwijl die hoogheid door den Keizer van Oostenrijk ontvangen werd en door dien van Duitschland en den Koning van België by zijn bezoeken aan deze landen ontvangen zal worden, nam het Nederlandsehe hof van Prins Tarohitou geen notitie. Op de aanvraag om audiëntie bij Z. M. den Koning op het Loo, werd een weigerend antwoord ontvangen. De Arohemscbe Kamer van koophandel heeft in een adres aan den Minister van Financiën hare bezwaren uiteengezet tegen het nieuwe model ontvangbewijs voor aan- geteekende brieven, dat onlangs is ingevoerd. Dit ontvangbewijs bevat geen enkele letter schrift, behalve in het geval, dat de waarde is aangegeven; het is geheel gedrukt, draagt een nummer, en is voorzien van een post stempel, meer niets; het geeft den afzender dus niet de minste zekerheid, dat dit reyu inderdaad behoort bij den door hem verzonden brief. In geval van reclame kan de afzender niets bewijzenterwij! de ambtenaar, tegen wien wordt gereclameerd, onbekend is en bovendien zelf liet register houdt, dus de bewijzen tegen zich in handen heeft. De Kamer spreekt als hare stellige overtuiging uit, dat de Staat, die het monopolie van het brievenvervoer overnam en daarentegen be langrijke verplichtingen aanvaardde, uit den aard van dit monopolie voortspruitende, ééne van zijne verplichtingen jegens de afzenders van brieven niet voldoende nakomt, wanneer hy dergelijke waardelooze en ondoelmatige papiertjes ia>; de plaats stelt van het door den wetgever gewilde ontvangbewijs. Naar het Dagblad verneemt, kan men de indiening van wetsontwerpen tot hervorming van het belastingstelsel binnen kort te ge- jnoet zien. De heer M. J. Vierling te Scheveningen, die zooals men weet by het Ministerie van Marine een plan inzond tot het lichten van de Adder heeft zich Zaterdag morgen 9 uur op last van den Minister van Marine aan boord van de Naerebaut begeven tot nadere besprekingen van zyn plan. Met een boot werd de heer V. te Scheveningen afgehaald en gebracht ter plaatse waar de Adder gezonken is. Ten gevolge van het bedanken van den heer A.A.Van Bergen IJzendoorn,Burgemeester van Gouda, voor de candidatuur als lid van de Tweede Kamer, heeft de kiesvereeniging Burgerplicht te Gouda thans den heer Mr. J. Fortuijn Drooglever, lid der Prov. Statrn en advokaat aldaar, kandidaat gesteld. Deafdee- ling Woei den koos Mr, J.W. Mouton, kanton rechter, zoodat nu de centrale kiesvereeniging eau algemeene vergadering zal houden om tot eenstemmigheid te geraken. De Nolans S. I)e Haan, te Amsterdam, heeft zich sedert eenige dagen van zijn standplaats verwijderd, zonder dat men weet waarheen. Volgens den Amsterd. corresp. van het Utr. DU., moet het huiselijk geluk van den man niet van het volmaaktste zyn en deze omstandigheid schijnt zjjn geheelen persoon te hebben, geëischt. Anderen echter, die ambtshalve welingelicht kuonen zijn, ge- looven, -dat 's mans betrekking tot insoürde geldschieters in verband met -promessen, aanleiding heeft kunnen geven tot een ikrach." Onze Amsterdamsche correspondent meldt ons: Niet Pincoffs maar zyn kinderen hebben by uiterste wilsbeschikking van wijlen hun schatryken oom N. Tl Raphael, onlangs te Amsterdam overleden, een half miilioen gulden geërfd. - (Dagbl) Sedert de vorige opgaaf zijn weder 60 'n! I**1 vreemdelingenwaaronder* 9 orreuwen,*door de justitie uit het Rijk verwijderd, en wel 20 als z'ynde zonder middel van bestaan, 38 als missende legitieme papieren, en 2 wegens landlooperij. Te Dordrecht is een turnclub voor dames opgericht. Zij is echter niet de eerste hier t# lande zooals werd gemeld; reeds in 1880 werd te Goes een dergelijke club opgericht door het initiatief van mej.A. Risseeuw, thans leera- res te Leiden. Deze club heeft/uitnemend ge werkt en wordt nog steeds door de dames leden zeer geroemd. Volgens uit Grimsby ontvangen berichten hebben op zee weder oneenigheden plaats gehad tusschen Hoilandsche en Ecgelsche visschers. Men zegt, dat daarbij een Engekch- m&n zou gedood zijn. De oudste bewoonster van Schiermonnikoog is jl. Zaterdag overleden in den ouderdom van 102 jaar en ruim twee maanden. Zij was nooit ziek geweest en tot op het laatst .van haar leven in 't bezit van al haar vermogens. Eergisteren heeft Mej. de Wed. H. Schut, geb, v. d. Peppel, te Barneveld, haarlOisten vei jaardag gevierd. Van verschillende oorden van ons land ontving de krasse vrouw geluk- wenschen, terwijl haar 75-jarige zoon den breeden familie- en vriendenkring ontving. De jarige was volmaakt gezond. Nabij de steenovens onder 's-Gravesande, is eergisteroamiddag de bliksem geslagen iu de telephoongeleiding van Maassluis naar den Hoek van Holland, waardoor 9 palen zwaar beschadigd zijn, en de geleiding voor het oogenblik vei broken is. Twee alleenwonende meisjes te Abbeobroek waren de vorige week een paar dagen naar Zwammerdara geweest ter bywoning van het huwelijk eens broeders. Zaterdagavond thuis komende, «onden zij 't gausche huis houden overhoop. Kasten waren opengebtoken, laden en kleedingstukhen overal over den vloer veispreid, en alle gouden en zilveren sieraden, kerkboeken enz. gestolen. De daders hebben uit de keuken een lamp gehaald, hebben zich te goed gedaan aan koek en drank, en het huis weder verlaten door hetzelfde raam, waardoor zy zich, met behulp van inbraak, toegang hadden ver schaft. Alles, zelfs de bedden, waren door zocht, zeker omdat men altyd meende dat er nog meer moest zijn. De spaarpot van een der meisjes werd mede voor goeden buit verklaard. Voortaan zullen de leden van denllaagschen Gemeeuteraad slechts staande het woord mogen voeren de heer Polak Daniels vond we) dat deze bepaling inbreuk maakte op de persoonlijke vrijheid der leden, maar de overige leden waren van meaning, dat door het staande spreken »de achtbaarheid vao den Raad zeer zou wordeu verhoogd" en dat was beslissend. Gedurende de negen eerste maanden van dit jaar zijn te Leeuwarden ongeveer 400 processen-verbaal wegens openbare dronken schap opgemaakt. Te Kampen moet een 17-jarig dienstmeisje, dat een geladen revolver wilde verleggen, gevallen zijn, waardoor hel schot afging en zij doodel'yk getroffen werd. De JKöln. Zt. van gisteren bevat een aardig opstel zeen wandeling ia Noord-Holland", gedateerd Purmerend 6 October. Het oordeel •ver Holland en de Hollanders is weer vlei end en de schryver besluit met eeu interes sante vergelijking tusschen de Nederlanders en de Amerikanen deie ia rusteloosheid hun doel bereikend, geenea er met téhijnlar» lusteloosheid, maar toch met even goede resultaten" komend. De Hollanders, besluit hij, z'y'n de lieden'wier lyfspreuk het trotsche woord is: »God schiep de zeeëD, wij echter het land 1" Aan de Meijerijsche Courant wordt uit Zoelst het-volgende geschreven: Een arme zonderling te Zeclst, IC. genaamd, had zyn bouwvallige hul hersteld met hetgeen hij noemde »zyn aandeel in de onverdeelde bosschen der gemeente". Vandaar proces verbaal en veroordeeling tot een gevangenis straf. De delinquent begaf zich echter op den bepaaldeu dag niet in arrest, en nu verschenen er verleden Zaterdag twee maréchaussees, om hem in verzekerde bewaring te brengen. IC. zag hen iu de vorte aankomen en schoof den grendel voor de deur. sin naam der wet, doe open »Wie benneu de heereo?" ïWij zijn de politie." sJullie met je beide? En de bewijzen daarvan?" De beida maréchaus sees wezen op hun kolbakken eu op hun wapenrusting, »Geeu bewijs," meende IC., szoo'n pakje konden ze wel bij een ouden kleerkooper gekocht hebben, h'tf zelf had ook •we iets deigelijks op zolder liggen." De agenten vau politie virwijderden zich en keerden een half uur later terug, ditmaal vergezeld vau het hoofd der gemeente. Nu rees er echter by K. ook twijfel op omtrent de indentiteil van den burgemeester; hij was er o. a. volstrekt niet zeker van of deze wel herbenoemd wasen weigerde opnieuw audiëntie te verleenen Het hoofd der gemeente plaatste zich vóór het raampje der hut, hing zijn medaille om, eu een poosje daarna opende de broeder van den délinquent de deur. De beide maréchaussées traden binnen, maar K. was nergens neer te vinden. Zij zochten op alle mogelijke plaatsen; te vergeefs. Eindelijk... daar hooren zij een verdacht gestommel in den schoorsteen, zij ijlen om strijd vooruit, staren naar boven, en jawel, daar klinkt een stem uit den iiooge, fermcz la porte httren! gevolgd door een lawine van roetzooals er wellicht nog nooit een op het hoofd van twee gendarmes was nedergedaald. En terwijl de »heeren" vergeefsche pogingen deden, om uit hunne oogeu te zien en zich uit de vreesel'yke wolk los te worstelen, klonk het alwederferwz la parte, f'ermee la porte totdat teu laatste één van beide althans er in slaagde de vierde repetitie onder den vrijen hemel te ontvluchten. De buigemeester die buiten gebleven was, herkende den dappere niet ineer quantum mutaties al Ulo! Een zoon van ilen nachtI... Doch slechts kort duurde de ves bijstei ing, en de jacht werd hervat. De uuiform behoefde nu niet meer gespaard te wordeu, ééu der marécchuussées zou in den schoorsteen opstijgen en deti delinquent arresteeren. Uit ging echter zoo gemakkelijk niet, K. ontweek naar boven op het. rink, en toen ook de kolbak van den maréchaussee zich dreigend uit den schoolsteen verhief, liep de vervolgde over de vorst z'y'ner hut naar de aangrenzende woning en daalde in den schoorsteen van zijn buurman af. Al spoedig echter bemerkte K., dat hij nu zoowel van onder als van boveu belegerd weid; nog geruimen tijd handhaufdehij zich op gelijken afstand van de beide uitersten, totdat de mardchaussée, die aan het benedeneinde had post gevat, op zyn beurt een bewys gaf van klimmenden dienstijver, en hem in het jutte milieu in arrest nam op deu 14n dag van Wijnmaand 1882. Het zal dit jaar weör >in de mode" komen, dat de dames haie hoeden versieren" met veèren en vleugels niet alleen, maar met heele vogels. Hoeden zullen worden gediageu, dus sahrijft men, waarop tortelduiven zitten met bek en pootjes. Orerschie. jl. Zaterdag werd alhier door •v een vrouw een handwagen te koop aangeboden^ en ten slotte voor ongeveer de helft van'da waarde verkocht. By onderzoek door de politie bleek, dat de vrouw den wagen had gehuurd voor 5 ceut, om een bed naar de boot te brengen, en er toen mee doorgegaan was. Batavia15 September Op den 30slen Augustus is te Kotta-Radja het militair kommando door kolonel Hausaau kolonel Schilfer overgegeven met een korte rede. De altredende kommandaut herinuerde, dat hij, het gewichtig kommando iu Maart 1881 zullende aanvaarden, van den leger- kommandant een dubbele opdracht ontving. Eerst om te streven naar eenheid tusschen de nu gescheiden machten. De kolonel ver klaarde dit steeds zoo opgevat te hebben, dat zijn medewerking zou moeten aanvullen, wat de civiele gouverneur aaa kennis van militaire zaken eu militair dooi zicht natuurlijk ontbrak. De kolonel zette deze gedachte niet voort. De tweede last dien de kolonel meegekregen had, was»houdt wat gij hebt." Aan beide opdrachten verklaarde kolonel Haus stipt voldaan te hebbengelyk hy ook in andere opzichten zijn plicht getrouw had betracht. Hy somde kort het bezwarende van den dienst op Atjeb voor de troepen op en roemde den ou verbroken goeden geest der troepen, en het goede voorbeeld der official en, wiefi hy, en vooral ook den staf-officieren voor hun onvermoeid wuikzame toewijding, dank brachten beval ten slotte ook de particuliere belangen van officieren en minderen, waar mede ook op Atjeh vooral tekening moei gehouden worden, iu de welwillendheid van deu nieuwen kommandaut. In deu loop zijner rede noemde kolonel Haus het aantal der troepen, waarover hjj het commando overgaf, als 6300 man en 240 officieren. (Alg. Dagbl. v. Jfed. Indie.) Aan het jongste politiek verslag van deu Gouverneur vau Atjeh eu Onderhoorighedeu, ioopendu van 25 Aug. tot en met den 6Jen dezer, wordt voorloopig het bericht ontleend, dat gedurende die tijdruimte weinig van de slechtgezinden werd vernomen, behoudens dat door een groote bende, onder aanvoering van Ketjiq Airrnt van Gerot eu Toengkoe Imam Sjech vau Lampanas, in den namiddag van 31 Augustus ten aanval werd beproefd op een transport tusschen Montnsik en Pantei- kaïatig. Door tijdige waaischuwing van be vriende zyde was de élappekommandant evenwel in de gelegenheid geweest het trans port te vet sterken, waardoor het mogelyk werdde iu het struikgewas verscholen Atjehers aan te vallen eu op de vlucht te drijven, met verlies van één dooda eu vyf zwaar gewonden. Van de patrouille werden drie minderen licht gekwetst. Ten einde dtf maraudeurs, welke vooitdurend in de heuvel- beutiugs van Paleuh nabij Telok Semawd (Noordkust van Atjeh) bijeenkwamon, te ver drijven, werden daarin door de marine eenige grauateo gt-woi pen. Volgens een telegram vau 9 dezer had dit zulk een indruk gemaakt, dat het hoofd aau het civiel bestuur het veriaogen kenbaar had gemaakt om zich te onderwerpen* In den voormiddag van den 6 dezer is een groot deel van Tempet, in midden Java afgebrand. De loodsen van de fabriek ICebou Toeroes, de geheele, zeer uitgestrekte passar,- de Europeescha toko, het huis van den vvedontv en een nog onbekend aantal van Chioeetetf en inlanders werden vernield. Vooralsnog )S* de enorme schade niet onder cijfers te brengen-. Op Borneo schijnt het weer rustig te zijn; ten minste volgens een correspondentie vatf daar in het Soer, JUL

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2