Per Telegraaf Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt, 0 n d e r w Ij s. Inhoud van Tijdschriften. Koloniën. zicK 3°u wenden tot' de Regiering met de vraag, wat er aan was van het gerucht, dat de Rijks Hoogei e Burgerschool zal worden opgeheven. Als daartoe het voornemen be- jtond-. zouden de lokalen kunnen bestemd gorden voor een school voor meer uitgebreid lager onderwijs, welker oprichting door Ge deputeerde Staten was gelast. De berichtgever voegt er de verzekering bij, dat niemand zich ongerust maakt over den uitslag van 'dezen stap, waartoe de burge meester medewerkt en die zoo| hoogst nadee- |ige gevolgen zou hebben voor de gemeente, aan wier hoofd hij staat. Te Amsterdam is opgericht een Vereeniging: Amsterdam's Thuis voor Bieren, door de mevrn. ZiegelaarGortmans Conard en Casteren van Cattenburgh. Ais directeur treedt voorloopig op de heer O. Rusche. (2V. B. Ot Reeds meermalen is er de aandacht op gevestigd, dat terwijl de patiënten, lijdende Ban besmettelijke ziekten, hunne omgeving, tn alles wat met hen in aanraking kwam, ontsmet moeten wo/den, de doctoren, die de zieken behandelpn, ongestoord van huis tot huis gaan, en maar al te vaak gelegenheid geven, dat de ziektekiemen worden verspreid, en uieuwe gevallen optreden. Het voorkomen van verschillende gevallen van kraamvrouwenkoorts in de praktijk van den geneeshoer of vroedvrouw, die het eerste geval der ziekte waarnamterwijl in de praktijk der andera collega's geen kraamvrou wenziekte optradwerrl herhaalde malen geconstateerd. Men heeft getracht door borstelen en wisse len van kleedingstukken, door wa«schingen met carbokuur, of door het bezoeken van de besmettelijke lijders na de andere patiënten, enz., dit gevaat voor besmetting te keeren. Nog kortelings hield zich een commissie uit den Geneeskundigen Raad voor Z.-Holland met dit onderwerp bezig. Interessant is een methode, die echter misschien niet door alle geneeskundigen met even vee! toejuiching zal worden vernomen, de methode namelijk door den Zwitserschen Dr. Sonderegger voorgeslagen, op het in de vorige maand gehouden-hygiënisch congres te Genéve. Deze heer wil namelijk dat zijn collega's na het bezoeken van besmettelijke lijders in de hospitalen zich en hunne leerlingen, oppassers enz., iu een soort van kast zullen opsluiten, waaruit het hoofd steekt, zoodat neus en mond ter ademhaling vrij blijven, en dat zij en hunne kleederen dan 5 minuten laag door ebloordampen zullen berookt worden, Vallin had tegen de waarde der chloorberookingen als ontsmettingsmiddel bedenkingen en wenschte liever het zwavelig zuur aangewend te zien. Nadat Dr. Wyss van Zurich er op gewezen had, dat sinds heldoor Dr. Sonderegger voor geslagen middel in praktijk was gebracht, er geen besmetting in het hospitaal te Zurich meer was ontstaan, sprak de vergadering den wensch uit, dat in de hospitalen dergelijke berookingskasten zouden worden aangelegd. Om glacé-handschoenen tegen het ontstaan van stippen te bewaren, slrooie men droge magnesia in den handschoen, Daardoor vooi- «omt men het ontslaan van stippen en behoedt men het leder tegen stug worden door het lange iiggea..'tis z<dfs by ondervinding ge keken, dat handschoenen, die licht ges.tipt waren, door de magnesia r.a eenigen tijd weder geheel vlekkeloos werden. ïïuisvr fagening'eu. De Veieeniging tot bevor dering 'van plaatselijke en algrmeene belan gen alhier heeft besloten eeu adres aan Z. M. jlen Koning en aan de leden der Tweede lamer te zenden ter zake van den toestand in Atjeli, Zevenaar._ De vrouw van Sminck arbeider alhier, is door de politie caarArn- aetn overgebracht, omdat zij een voorkind van baar man, vier jaar oud, vergiftigd heeft. Zjj had luciierkopjes met meel vermengd en daarvan een pannekoekje gebakken, dat zij het kind heeft laten opeten en waaraan het gestorven is. Zij was pas een jaar met S. gehuwd eu jaloersch op het kiud waarvan S. veel hield. Zij heeft haar misdaad reeds bekend. Nienwkuik. Een nautal ingezetenen dezer gemeente hebben de Staten dezer pro vincie gewezen op de omstandigheid, dat de nieuwe dijk, na de doorbraak van 1880 aan gelegd, veel kwelwater doorlaat en naar hun oordeel vooiziening vereischt. Zij vei zoeken tevens, dat met spoed een onderzoek omtrent dien gevaarlijken toestand worde ingesteld, teneinde de werken te kunnen bevelen, die het gevaar voor rampen kunnen afwenden. Tilburg. Een commissie van fabrikanten heeft zich naar Amstetdam begeven, ten einda in nader overleg te tieden over de expositie van do Tilburgsche nijvciheid op de internationale teuloonstelling van 1883. Toen de namiddag-sneltrein BernLucern den 14 Oct uit een kromming hel station Littau naderde, zag de machinist een klein kin I midden op den weg staan, wendde ter stond bot Heberleinsch remweiktuig aan, met het gelukkig gevolg, dat de trein op een afstand van 30 nieter vau het kind stil bleef staan. Dit remtoostel wordt zeer geroemd. Te Weeuen spreekt men veel over de literarische talenten van de Aartsheitogin Valerie, de dochter van Keizer Fraus Joseph. Een uitgever heeft reeds aanzoek gedaan, da novellen en vei halen uit de pen der jonge aartslieilogin te mogen drukken. Zij zijn in de Hongaarsche taal geschreven, en meestal studies over de zeden en gewoonten van Ilongarjje. De jeugdige schrijfster is nog niet meerderjarig. In Manilla heeft zich liet verwonderlijke verschijnsel voorgedaan dat een storm do cho* lei a heelt verdreven. Na liet woeden van een hevige orkaan kwam geen enkel geval van die gevreesde ziekte op het eiland meer voor. Het Park-Theater te New-York, waar de Eogelsche actrice Langtry zou debuteeren, is tot op den grond afgebrand. De abuorrimle weersgesteldheid in Rusland maakt den Petersburger ernstig bevreesd voor buitengewone meteorologische verschijnselen. Alle zeelieden voorspellen vóór het einde van October (Russische berekening) vreesdijke stormen. Door den lagen waterstand wordt de scheepvaart zeer belemmerd. Baron YVintzingerode, een 87jarig man in Thuringen opeen landgoed wonende, heeft 60 jaren van z'yn leven in stilte gewijd aau een reuzenwerk: het schrijven der geschie denis van de muziek. Hij is thans te Munchen om over de uitgaaf van het werk in 40 deeleu, schikkingen te treffen. Gedurende meer dan één hevig onweder in den jongsten zoiner is gebleken, dat de telephooudraden en stangen volstrekt niet ge vaarlijk zyn voor de huizen, waarboven die voorwerpen zijn aangebracht. Te Berlijn b. v, sloeg, op veiseheidene punten van de stad, de bliksem in en trof schoorsteeneu, vlagge- stokken, steenen beelden en andere,hooge voorwerpen, maar de telephoouaanleg bleef overal gespaard, en wel ten gevolge van de aan de ijzeren stangen aangebrachte blïksem- afleideis. Een Australisch geneeskundig bladThe Australian Medical Journal, wijst op het nut van den paradijsappel (Lycopersicum etculen- ium), als voorbehoedmiddel tegen epidemische ziekten in het algemeen en de chotcra in het bijzonder. Het is bekend, dat de paradijsappel bij ziekten van planten een zeer gunstigen invloed oefent, en sedert lang maken tuinlieden en boomkweekers van die eigenschap gebruik. Aan de steel gedroogde paradijsappelen be waren het koreo, als ineD ze er tusschen legt, voor roest, brand en dergelijke ziekten. Dit heeft eenige geneeskundigen op het denkbeeld gebrachtdat de paradijsappel misschien een dergelijke werking zou hebben bij besmettelijke ziekten van mensclien, en verscheidene proeven hebben dit vei mopden, voorat wat buikloop en cholera belieft, tot zekerheid gemaakt. De heilzame uitwerking vereischt zeker nog nadere bevestiging. Maar in elk geval vei- dient het eenvoudige middel tegen de vrees lijke ziekte we] de aandacht van genees kundigen. Ingezonden mededeel In gen betreffende zaken van particulier hnndcls- cn nijverheidsbelang. 2© Cents per repel. Lusteloosheid galachtigheid pijnen en smarten benevens ongesteld heden worden altjjd door het Ilop-Illttcr genezen. Waar het llop-Itlttcr aangewend wordt kan geene verstopping, zware ontlasting of eenige ziekte in de daunen onts'aan. Gebiuik dus llop- Bltlcr. Deventer. De aardappeloogst is geëin digd. Da uitkomst is zeer verschillend, doch in elk geval ver beneden het middelmatige. De prijzen, die in het begiu van den herfst buitengewoon hoog waren, zijn thans gedaald tot op f'2.50 a 13, welke daling isveioor- zaakt door den buitengewoon grooten toevoer van Duitsche aardappelen, welke uitmuntend van kwaliteit zijn. Maastricht. Meu herinnert zich hier de .jaren niet, dat het vette vee zoo duur en schaarsch is geweest als thans. Veehande laars en slagers klagen om het hardst over dezen staud van zaken, die hoofdzakelijk wordt to 'geschreven aau den grooten uitvoer naur Engeland. Voedei is er genoeg, doch, zooals gezegd, geen vee, en veie landbouwers zijn blijde, wanneer zijenkei voor het zuivel, van den veehandelaar koeien in 't voer (tot vetmesting) kunnen bekomen, ten einde op die wijze hun voedervoorraad maar eenigszins voordeelig aan den man te kunnen brengen. Batavia26 September De Java Bode vei neemt, dat de heer Prujjs van der Hoeven, omtrent wiens aftreden en aanblijven ats gouverneur van Atjeh zoo dik werf tegenstrijdige berichten zijn vernomen, dezer dagen in een particulier schrijven heeft medegedeeld, dat, tenzjj het oppei bestuur er anders over denkt, hij niet vrijwillig zal aftreden, voordat een normale toestand in het gewest onder zjjn beheer zal zijn inge treden. De nieuwe kommaudant op Atjeh heeft gelast, wanneer de tioepen met Atjehers gevochten en onder hen bekende Atjehers herkend hebbeo, daarvan dadelijk procesver baal, met verklaring, onder aanbod van eede, duor de oIRciereu moet worden opgemaakt, opdat die herkenningen niet telkens vruchte loos worden bij iiet later gerechtelijk onder zoek.' Naar wij vernemen zegt de Jam-Bode is de verhouding tusschen den resident van Gliciibon, den heer Fans, en de ingezetenen der hoofdplaats zoo gespannen, dut de Re geering meent tusscheubeide te moeten komen en den resident herwaarts heeft ontboden. Tot hoofd der Openbare school te Ederveen, gemeente Ede is benoemd on zo stadgenoot de heei J. Yan Wameien, thans hoofd der school te De Valk. Bij de Rijks Polytechnische school zya voor den cuisus 1882/83 ingesclneven 318 studenten, waarvan 208 voor alle, en 110 toehooi ders voor enkele lessen. Nieuw aan- gekomeu waren 93, waarvan 48 voor alle, 45 toehooiders voor enkele lessen. Uit het verslag, nitgebiacht in do vierde jaas-veigadoring van de Unio Een school met den hjbel, te Utrecht gehouden, blijkt, dat er thans 77 locale conmté's leglernentair georganiseeid zijn, legen 70 in het vorigs jaar; het aantal contribueciende leden be- diaagt ongeveer 4000. liet aantal scholen met den bijbel klom tot 375 met 00 000 leerlingen, terwijl op dit oogenbhk nog 15 scholen in aanbouw zijn. De opbrengst der Augustus-collecte is tot dusver f96 350, die door 009 locale corninitds zijn ingezameld. Vei moedelijk komt daar nog f300 bij zoodat de opbreugst der collectie waarschijulijk f'GOO hooger za! zyn dan dia van 't voiige jaar. Uitstekende uitkomsten leverden de inzame lingen langs de huizen. Op verzoek van de locale comités werden 52 voordiachten' over het christelijk onderwijs gehoudendie spi eek- bcuiten stichten, naar de meening van bet bestuur, het meeste cut, sals zij dienen lot opwekking, bemoediging of vei sterking van hen, die tot onze voorstandeis mogen geie- kend worden." De geldelijke verantwoording vau den vvaai- nemenden penningmeester wijst een saldo aan van f 10,230, dat verdeeld moet worden tusschen de verenigingen voor 0. N. S. en Ger. S., naar verhouding van hare uitgaveD, volgecs de laatste jaarverslagen. Tot bestuursleden weiden gekozen Mr. L. W, C. Keuchemus en Ds. W. Vliegenthart te Gioningeu; de eeiste nam terstond zijne benoeming aanden laatste zal van de op hein uitgebrachte benoeming kennis vvordeu gegeven. FTKECÏIT, 2 Nov. Yoor de alhier zitting houdende commissie tot het verkenen van akten voor het Middelbaar Onderwijs, heeft Mej. E. G. Knappert, van Schiedam, akte bekomen voor de Fransche taal. De Huisvriend, All. 10. Opkomende storm m. p). Naar een teekening van II. W. Mesdag, door P. I.ouwcrse. Versierde beginletter V, p\. Bet stadhuis te Haarlem m. pl. Een Romemsche tempel in Tunis in. pl. De Nijl in. pl. Een nomemsehe tuin. Een onhandelbaar jongmensch. Novelle van P. F. Bru- nings. (vervolg van bladz. 338). Anna Louisa Geeitrmda Bosboom Toussaint. Waterwip voor inenschenkracht pl. Dublin in. pl. Eenc legerplaats van Koerden \n Diaibekir m. pl. Gc- vaailijke vriendschap m. pl. Naar de schilderij van Becker. De mieren eu haie nesten in. pl. Sadras (Engelse!-, liulië) m. pl. De toekomstige heer m. pl. Naar de Schilderij van George Boughton. Gianiiino. Historisch-Romnntisehe schets, door Melati van Java, (Vervolg van bladz. 352.) Eau Indisch vaartuig m, pl. De tentoonstelling te Zwolle. Iets over den handel in ijs in. pl. De gunsteling der kroon in. pl. Naar de Schilderij van Seymour Lucas. Varia, Ingezonden raadsels. Prijsraadsels.— Oplossingen ingezonden raadsels. Oplossingen prijsraadsels.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3