Binnenlandsche Berichten. De Daily Dews verneemt uit Pieter- 'maritzburgdat gelijk, reeds vooronder steld -werd de berichten betreffende de nederlagen der Transvalers geen geloof ver dienen en vermoedelijk slechts een kwalijk gekozen middel zijnom een nieuwe inter ventie van Engeland in den Transvaal voor te bereiden. Het onheil in de Claycross-mijn nabij Chesterfield, dat aan 30 (of, volgens «en later bericht, aan 39) menschen het leven heeft gekost, deed opnieuw don heldenmoed blijken, Welken de ruwe mijnwerkers bij zulke gelegenheden plegen aan den dag te leggen. Nauw had het doffe dreunen onder den grond, gevolgd door het opschieten van de rook- en stofkoiom uit den mond der schacht, kenbaar gemaakt wat er gebeurd was, of er boden zich vrijwilligers aan om ia de met stikgas opge vulde diepte neer te dalen tot redding van de ongelukkigen daar beneden. Vijf-en-twintig mannen werden aldus één voor éénin bewuste! oozen toestand ea sommigen deerlijk verzengd, naar boven gebracht. Een der voorsten onder de heiden was de opzichter Dunn, die vier zonen in de mijn aan het werk had. Drie daarvan mocht hij er nog levend terugvinden. LUXEIBUBS Op het diner, hetwelk de regeerings-presi- dent, de heer De Blochausen, den leden der Kamer van Afgevaardigden laatstleden Maan dag in het koninklijk paleis heeft aangeboden, heeft hg verklaard, door Z, M. den Koning- Groothertog gemachtigd te zijn tot de mede- deeling, dat Z. M, voornemens is, bij de ophanden zijnde boedelscheiding in de nalaten schap van Priös Hendrik de daartoe behoorende, in het Groothertogdom liggende onroerende goederen voor zich te nemen. Tevens had Z. M. het voornemen te kennen gegeven, voortaan ieder jaar met de Koningin het groothertogdom te bezoeken. In de koninklijke boodschap, waarmede de zitting der Kamer is geopend, is, behalve het reeds eergisteren vermeide, ook nog gespro ken over de ministerieeie crisis. Z. M. ver klaart namelijk, het ontslag van het Ministerie niet te hebben aangenomen, en thans te ho(ien dat bel onlangs aangevulde kabinet zal kunnen voortgaan met het land te besturen. Voorts wordt er nog in gezegd, dat de industrie een ruime vlucht heeft genomen, tenvijl de landeigenaars meer en meer inzien dat' zij door toepassing van de resultaten der wetenschap en een intelligente practijk in staat gesteld worden om met goed gevolg allerlei moeielijkhedeu te boven te komen en inzon derheid de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden. E S Y Pt Reuters Office meldt, dat het vootloopig onderzoek, wat het getuigenis afleggen tegen do Arabisten betreft, isafgeloopen. Aan hunne verdedigers is een termijn van drie weken natuurlijk bezig met Bacher, en hot was mij als zag ik hem in de duisternis bij het graf van zijn hond en om het gezwollen water ronddwalen. Het, vuur in de kachet was reeds lang uit, en dp lichten waren uitgebrand. Rillend van de kou wierp ik mij aangekleed op het bed, en beproefde in te slapen, hetgeen mij ook eindelijk gelukte. Het was zoowat zeven uur in den morgen, toen ik door het naar binnenkomende zonlicht werd gewekt. De hemel was opgehelderd, en in het huis, zoowel als beneden op do plaats heersehte weer levendigheid. Na eenigon tijd kwam de notaris, »Hij is nog jjiet thuis gekomen", sprak hij, »Nu het is nog vroeg'', antwoordde ik./Als hij ergens in den omtrek den nacht 'heeft'door-" gebracht, kan hij nog niet ferug zijn. Iki denk, dat wij tot den middag geduld moeten hebben, voor wij het ergste, aannemen, De notaris hield mij gezelschap terwijl ik toegestaan, om die getuigenissen te onderzoe ken. De behandeling van het proces zal in het begin van December hervat worde Men verzekert, dat het Egyptische gouver nement gisteren aan de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland ea Franktijk eeua nota heeft overhandigd, waarin dé afschaffing der contróle wordt verlangd, f t Er is gisteren een nota van het Egyptische gouvernement verschenen, waarin wordt ver klaard, dat de Europeesche controle is afge schaft. Verder wordt in die nota gezegd, dat de contróle, zooals die is ingesteld door het decreet van den Khedive van 15 Nov. 1879, geen waarborgen meer aanbied voor de bondshouders, en een instelling i|gewutden, waarvaa" het tweevoudig en politiek karakter vele administratieve moeielykheden heeft veroorzaakt. Overigens meldt de nota niets ten aanzien der schikking, ter vervanging van de conti óle voorgesteld. omiSCHUXll. Do altijd bijzonder gunstig bekende Ber- üjnsche Handelsvereeniging heeft zóó zware verliezen geleden, dat in de financieels krin gen te Berlyn groote ontsteltenis heerscht. Volgens de ji. Dinsdag openbaar gemaakte balans zijn van de 30 miilioen mark oor spronkelijk kapitaal, ongeveer 10 milhoen verloren, waaischijulyk door de onzinnige speculaties van een niet genoeg bewaakten directeur. Zaterdag zal er een algameene ver gadering worden gehouden, waar het storm achtig zal toegaau, daar men pogingen doet om de commissarissen vaa toezicht, die tot de hoogste financieels kringen behooren gerechtelijk te vervolgen. GllIEKËNhAao. Voigens Reuters Office is het proctocoi, waarby de grenskwestie wordt geregeld, gis teren door de vertegenwoordigers van Grieken land en Turkije geteekend. DEM HAAG, 10 November 1882. W'y vernemen dat ZExc. de Minister van Marine reeds sedert eenige dagen door ongesteldheid verhinderd wordt zijne werk zaamheden aan het Depaiternent te vervullen. Baron Van Zuylen van Nijevelt, Neder- landsch gezant te Parijs, is hier ter stede aangekomen. Blgkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegrafisch bericht, wordt de Gouvernements koffieoogst op Java voor het loopende jaar thans geschat op 1,083,500 pikols, waarvan 953,200 pikols reeds in de pakhuizen zijn afgeleverd, SCHIEDAM, 10 November 1882. Tut rapporteurs orer hel gisteren in de afdepliugeu der Tweede Kamer onderzochte ontwerp tot censusverlaging zijn benoemd de ontbeettoon begaven wij ons naar een'naburige hoogte, vanwaar wij de overstrooming in oogen- schouw konden nemen. Het dal was gedeeltelijk in een meer veran derd. Een frissche wind plooide de watervlakte en bewoog de toppen der boomen, die uit hot water te voorschijn kwamen. Ook de weide waarop Tatnbi voor het laatst gejaagd had, stond onder water; de molen zag er uit als de arke Noachs. Onwillekeurig richtte ik mijn blik naar de hoogte, waar het doode- ïijke schot gevallen was. Ik maakte er ook den notaris opmerkzaam op en zeide; »Hoe zoudt gij het vinden, als wij daar eens'gingen kijken." »Dan moeten wij een tamelijken omweg maken; i Als gij wilt zal ik laten inspannen. In ieder i geval zijn"-wij den morgén er mede kwijt, en ais» Backer bij - onze terugkomst nog niet gevonden is, zal ik den"'commissaris van politie in den -arm1 nemen;" 1 Wij ireden dus «zoowat een halfuur den'strSat- heeren SchimmelpennirjckDe Beaufort, Bastert, Roëü en Van Houten. In bijvoegsels behoorende bij de Staats courant van heden is opgenomen de prijs courant voor de aangifte gedurende het 4de kwartaal 1882 van de waarde der daarin vermelde goéderen, ter berekening.van het in- en uitvoerrecht, in het tolgebied van Nedeiiaudsch-Imiië te heffen. Pakketten, het gewicht van 3 kilogram niet te boven gaande, kuooeo met ingang van 16 November e. k., zonder aangifte vaa waarde, per post naar Nieuw- Caledouie worden verzonden. Hetport, bij vooruitbetaling te voldoen, bedraagt vour elk pakket f 2.25. Omtrent de vooi waarden eu den tijd van veizeDÜmg zijn inlichtingen te bekomen aan alle postiuuchtingen. De opbrengst van de Hollaadsche IJzerea- Spoonvegmnatschappij in de maand October jl. bedroeg op de Hoilandsciie lijn f 3l4,<i51.48V2, en sedert 1 Januari f 2,996,575.55. Op de Oosteilyn was de opbi engst in October f 189,4 J0.1 OVs, en sedert 1 Jan. f f,472,093,02. Naar de Amt. Ot. verneemt, heeft het bestuur der Veieemging voor dea effecten handel zieti tot den Minister van Financiën gewend, met verzoek om inlichting op twee punten. Door het bestuur weid a. ge vraagd '1, Op welke wijze kan de houder van ecu uit het buitenland getrokken wissel die geen Rollandsche handteekening draagthet zegel recht voldoen, ai vorens den wissel ter acceptatie aan te" bieden of te endosseeiea? 2. Zijn aan het vijfcentssegel, bedoeld by art. 1 dezer wet van 11 juli 1882 {Steil no. 93), alleen onderworpen de bewijzen van ont vangst van gelden eu nog wel alléén van die gelden, welke betaald zijn ter voldoening eerter geldschuld, of ook de bewijzen van ontvangst van wissels, coupons en dergelijke en die van gelden beiaald met een ander doel dau tot voldoening eener geldschuld, b. v. verstrekt A deposito, ter credileeiing, ter nadat e vei re kening, in biuiklaen, ter déchatge van den pandheffer van de fondsen waarvan de coupons ziju afgeknipt, enz. Het antvvooid des Ministers luidt ais volgt lo. Na 1 Januari 1883 zal liet niet moer toegelaten zijn dat de houder van een bui- tealandscheu wissel het zegelrecht voldoet door opplakking van een plakzegel, waarboven geschreven woidt: gezegeld om ter acceptatie te worden aangeboden. De houderdie den Wissel wil zegelen vóór dat deze ter accep tatie woidt aangeboden, zal ait vooitaau slechts kunnen doen door den wissel daartoe aan het zegelkautoor aan te bieden. Doch de zegeliug vóór de acceptatie is in het bovenbedoelde geval geen vereischte; het is voldoende dat de acceptant zijn ondertceke- ning over het zegel heen schryft. Het komt weg op tot aan het naaste plaatsje, waar wij goed overgezet konden 'worden. Toen gingen wij naar het woud, waar langs wij aan de andera zijde terugkeerden. Onder andere omstandigheden zou deze tocht heerlijk geweest zijn. Een geurige lucht waaide ons van alle kanten te gemoet; liefelijk klonken de liedjes der vogels, en over het land scheen do eerste lentezon. Maar onze stemming was 1 ernstig en gedrukt, en du3 gingen wij in ge dachten vei-zonken, op den vochtigon met mos begroeiden grond verder. Eindelijk zagon wij het plateau en den stal voor ons' en overal glinsterde het heldere groeri in den zonneschijn- Do plaats was leeg en stil en eenzaam ea veriaten verhief zich het kleine graf onder den pijnboom. Wij gingen' er op af. Daar ligt een hoed S" riep ik. Tusschei kale struiken in de nabijheid van den boom'kwam hij te voorschijn. De notaris haalde het versleten en doornatte my voor dat legen het laatste geen practised bezwaar kan bestaan, daar niets den houder belet om hij de aaubieding van den wisse! ter acceptatie een los plakzegel aan den" acceptant ter hand te stellen, ten einde dit by de acceptatie te gebi uikenen de wet j blijkens art. 9, zelfs van de veronderstelling uitgaat dat het piakzegel door den acceptant gebruikt wordt. 2. Art. 1 der wet van 11 Juli 1882 onder werpt aan iiet recht van vijf centen k wit an- tien en andote eenzydige acteu ofgeichuftei,, bevattende de erkenning door of namens den schulüeischer van het geheel of gedeelielyk te niet gaan eener geldschuld Men kan, dunkt mij, deze bepaling bezwaarlijk audeis opvat ten dan dat hier alléén die kvvitantiën worden bedoeld welke voor een geldschuld worden afgegeven. Kan omtrent de bedoeling al twijfel bestaan, de memorie van beant woording van het vooiloopig vei slag van cis Tweede Kamer over het ontwerp van ge noemde wel lost dien twijfel op. Daarin komt op blz. 4, art. 1, woordelijk voor: nStukken, die niet naar vorm of inhoud kwitantibn zijn, vallen zeer zeker buiten de toepassing vau het aitikel, dat allééu wer kelijke kiuilantiën of bewijzen, van schuldbe vrijding ti eft." Ook in de niemone van toelichting van het ontwerp van wet is ad art. 1 o. n. door de Rogeeiing gezegd; jHet artikel treft alléén die acten wolke de erken' ning bevatten vau het te niet gaan vaneen geldschuld." liet valt dan ook niet te ontkennen, dat in rechtskundigen zin de bewyzen van ont vangst van gelden a deposito, ter crediteering, ter nadeie verrekening of in biuikleen ge geven, geeue kwitanii'èn, maar schuld-erkenniif gen zijn. De kwitantie of kwijting wordt door den schuldeischer afgegeven, ten bevvyze van de afdoening van een schuld, terwijl de zoo even genoemde bewijzen van ontvangst wordeB afgegeven om iiet ontstaan van een schuld aan te toonen. Hetzelfde moet gelden voor de bevvyzep van ontvangst van wissels, coupons en der- gelijken. l)och zijn die wissels, enz., verstrekt tot afdoening eener geldschuld, dau zijn da bewijzen van ontvangst aan het vijfceutszegel otiderworjion. Wat betieft de bewijzen van ontvangst ter drchaige van den pandhouder van fondse», waai van de coupons zijn afgeknipt, dezezys geeue kwitautiën in den zin van genoemd ait. I, indien door den pandgever de ontvangst eikend wordt van de coupous zeiven, maar wel, indien door hem de ontvangst eikend wordt van de geldsom, die door den pand houder voor de door hem ingewisselde coupons ontvangen is. De pandgever is eigenaar der coupons, zoo lang z'y niet ingewisseld zyn. Zijn zij door den pandhouder ingewisseld, dan is deze voor het bedrag er van schuldenaar van den pand gever. hoofdbekleedsel mot zijn stok naar zich toe- jiDat is Backer's hoed." Wij riepen hem beiden bij zijn naam. Niemand echter antwoordde; slechts een zachte klagende echo scheen uit het woud te klinkon. Nu stond bij ons de overtuiging vast, dat do arme man verongelukt was en wol op een vrco- selijke manier. De mogelijkheid dat hij bij zijn terugkeer in het donker door het hoogo water was overvallen, was niet geheel en al uitgesloten» maar do drijvende hoed scheen dit vermoeden tegen te spreken. Hoe hot zich ook heeft toe- godragen, zeker is het dat men nog denzelfdea dag zijn lijk bij de goot van een naburige sme derij vond liggen, waar het aangespoeld was.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2