Posterijen. 3101e Staatslfllerii. Per Telegraaf. Ltrliiem Armenzorg. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Inhoud van Tijdschriften. V i s s c h e r ij. Da heer Volek meldt: Op het telegram aan den consul der Neder landen te Archangel werd het volgende draad- bericht ontvangen, hetgeen ik mededeel om te laten zien, dat van het gerucht omtrent het vinden van een wrak by Yaigatz niets nader bekend is. Secretary polarcommittee Utrecht. Regret no news whatever ahout expeditions in Karaite. Lindes. (Tot mijs leedwezen is er geen tijding hoegenaamd van de expedities in de Karazee.) Uit een brief, door het Ublad van den reeder van de Rymphna ontvangen, blijkt dat he: bekende onrustbarend bericht enkel werd medegedeeld op gezag van mededeelingen door Samojeden gedaan aan de Novaja Vremja, doch dat geen rechtstreeks uit Archangel ontvangen telegrammen het nog bevestigd hebben, terwijl mededeelingen van Samojeden dikwijls leugenachtig zijn gebleken. Naar de Arnh. 01. verneemt, heeft de geprojecteerde sluis in de Nieuwe Keulsche Vaart te Nichtevegt geen genoegzame capa citeit voor het passeeren van oorlogsbodems, an bestaan er bij het Departement van Marine ernstige bezwaren tegen de voorgestelde af metingen, welke noch wat breedte, noch wat diepte betreft, aan de vereischten vol doen. Daar het nu voor 's Rijks verdediging gebiedend noodzakelijk is, dat sommige mari neschepen onbelemmerd van betBieuwekanaal kunnen gebruik maken, is het te hopen, dat alsnog een wijzigiug ia het plan ge bracht worde, en dat dit niet afstuite op tegenwerking der verschillende takken van bestuur, welke in dergelijke gevallen niet zeer geneigd zijn een gemeenschappeiijken weg te bewandelen. "Wordt de sluis niet grootor dan ze thans is aanbesteed, dan is verandering in de toe komst onontbeerlijk en zullen de nu uit te geven gelden blijken in het water te zyti geworpen. Ter zake van het besluit der Z.-A. Yoreeni- ging, om den heer Dr. H, F. Jonkman «fte vaardigen naar Transvaal, is door de commis sie tot het verzamelen van gegevens betref fende emigratie naar Zuid-Afrika aan genoemde Yereeniging een brief gericht, die eindigt met het volgend verzoek ïMet een beroep op de ons gemeenschap pelijke liefde voor onze stamverwanten en veor ons «gen vaderland, verzoeken wij u met silen geoorloofdon aandrang, nogmaals de getoigen van uw besluit te willen overwegen, en drukken de hoop uit, dat de uitslag daarvan zoodanig moge zijn, dat uwe en onze Yereeniging den weg tot het schoone en vurig gewenschte doel weder te zamen kunnen bewandelen." De Stichtsche Courant noemt als redacteurs vaa het met 1 Jan. te Amsterdam nitkomend dagblad Re Amsterdammer behalve de hh. Ppel en Tak, de hh.: Kayzer, oud predikant, en Mr. J, A. Levy voor de hoofd artikelen. aor het Paus Pius-raonument is hier te lande reeds meer dan f3000 bijeengebracht. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft in de gisteren gehouden vergadering zich in zake het beheer en de verhuring van terreinen te «ireenigd met de zienswijze van het ■tuur tegeuovor die der Fjjenoord- en de ontwerp-verordening met •Igemeene stemmen aangenomen. Het salaris Ha dêij directeur werd op 2000 h 3000 gulden "vastgesteld. 1 «r men ous meedeelt, bestaat hetvoor- M»en te Haarlemmermeer, tp den ringdijk'. Nieuwemeer, een atoommeelfabriek op; richten, die genaamd zal worden de Metmur. <1 (a ct.) Dinsdag avond is nabij het station 's Her togenbosch, even vóór de Diezebrug, een goederentrein van dea ,Zuid-Oosterspoor ge derailleerd. Yeertien waggons werden uit de rails geworpen.. Zij-zijn allen zeer beschadigd en niet minder de weg. Persoonlijke onge lukken vonden niet plaats. Eergisternamiddag werd op de Israëlietische begraafplaats te Wagenirigen een prachtige witmarmeren tombe onthuld, op het graf van wijlen mevrouw Estella Hymaus-—Hertzveld, de begaafde dichteres, die 't vorige jaar te Arnhem overleed. Het gedenkteeken werd vervaardigd door onzen stadgenoot den heer 1). Van Diggelen, beeldhouwer te 's Hage. Arnhem. De Staten van Gelderland hebben gisteren besloten f 3000 toe to staan voor de Internationale landbouw-tontoonstei- liug te Amsterdam 1884. Fonrerdorndeel. Alhier kregen Zondag een paar jongens in de kerk der Christelyk Gereformeerden zulk een hevigeu twist om een zitplaats, dat de predikant verhinderd werd zijn aangevangen rede te vervolgen. Een paar mannen, zich mede in den twist mengden, begonnen hardop te schelden en te vloeken. Alleen doordien de leeraar psalm gezang liet aanheffen en verder in den gebed de onrust bezwoer, kwam de gemeente volgens de Zeeuw. Ot. aindelyk in normalen toestand. Behalve het legaat van ƒ4000 aan de Herv. Kerk te Lochem, door wijlen den heer J. H, O. Pos*el vermaakt, is door dezen ge legateerd aan da Herv. Kerk te Laren eea som van 1000 en aan het Kerkbestuur der Israelietische gemeente te Lochem een som van ƒ200. Het burgerlijk armbestuur te Pernis zal in het begin der volgends week een uitdee- ling van kleedingstukken aan hare bedeelden doen plaats hebben. Voor het gerechtshof te 's Hage stond gisteren terecht, P, L., oud 39 jaren, gewezen kastelein van de sociëteit zDa Vriendschap" te Schiedam. Doze zag zich door achteruitgang in zijn zaken den 10 Juli jl. verplicht zich te doen failliet verklaren maar had twee dagen te voren bij een zyner kennissen een aantal meubelen en andere goederen geborgen en mitsdien aan zijn crediteuren onttrokken. Hg bekende zijn misdrijf maar gaf voor dat hij niet wist daarmede een strafbaar feit te hebben gepleegd. Om zjjn vrouw en vier kinderen voor geheele armoede te bewaren had bij het feit bedreven. De gunstige bekendheid van besch. en de treurige om standigheden waarin hij verkeerde golden bij Adv.-Gen. Mr. Gregory als verzachtende om standigheden. De eisch strekte tot 6 maanden celstraf. Da verdediger Mr. Francois Jr. wees er ook van zijn zijde op dat de besch. buiten zijn schuld was achteruitgegaan en hoopte dat een maximum van verzachtende omstandigheden, maar een minimum van straf zijn deel zou zyn. In deze zaak wed de uitspraak bepaald op aanstaanden Zaterdag. Het bekende vonnis der arrondissements rechtbank te Rotterdam, gewezen tusschen de Handel-Maatschappg en do commissie van graanhandelaren te Rotterdam, waarbij aan de eischeresse hare vordering werd oDtzegd, is door het gerechtshof te 's Gravenhago be vestigd. In dit arrest werd evenals in het vonnis beslist, flat het ter beurze aangeplakte geschrift geene lasierlyks of honende uitdruk kingen bevatte. Voor de Rechtbank te Rotterdam werd gisteren de zaak behandeld tegen Eduard Nathan Ganz, zich ook wel noemende Bernbard Wyprecht, oud volgens opgaaf 26 jaar, ge boren te Boston ets laatst wenende te Londen, journalist van beroep. H'y is beschuldigd van iu dea loop van 1881, te Rotterdam verblijf houdende, van daar in onderscheiden Duitsche bladen ad- vertentiën te hsbben geplaatst, waarin hij, opgevende te handelen als Bernhardt "Wyprecht Go. te Rotterdam, aaubiedingen deed'van verschillende waren tegen zoo lage prijzen, dat hij bewaarde, dat, als men van hem kocht, vele honderden Marken per jaar konden wor den bespaard, zonder dat hij echter het voor nemen had zijn aanbiedingen gestand te dueu. Door deze advertenties zou hij veischeiden personen bewogen hebben hem gelden te zenden als vooruitbetaling, zonder ooit de bestelde waren te zenden, van welke gelden hij zich alzoo tot een gezamenlijk bedrag van ruim 700 Mark bedrieglijk heeft meester gemaakt. De door hem opgelichte personen ten getale van 22 waren allen als getuigen gedagvaard, benevens nog da heer Burtens, commies der postergen, terwijl door de ver dediger ook nog een getuige was opgeroepen. Het getuigenverhoor bracht weinig belaug- rijks aan het licht; allen bevestigden de oplichterijen, waarvan zij het slachtoffer waren geworden. Een beambte van den Rijnspoor weg verklaaide, dat nooit goederen voor Wyprecht waren verzonden. Getuige Drijver, vroeger bediende bij de firma Wyprecht, ver klaarde, dat de werkzaamheden hoofdzakelijk bestonden in het verzunden van monsters koffie. De zitting werd te halfvtjf uren geschorst en te 7 uren voortgezet. Het meeste melkvee, schiijft men aan de L. Ot., is uaar den stal gehaald, omdat de opbrengst verminderde. Met het binnenhalen van het andere vee zal ook niet lang meer gewacht worden, want het weiland, vooral dat laag gelegen is, lijdt bij de vele nattig heid onder de hoeveu vau het vee en het gras geraakt op. De boer behoeft echter dit jaar niet uit te stellen omdat zijn voorraad hooi onvoldoende zou zijnom tot het voorjaar te kunnen blijven voederen. Al kwan de lente wat laat, aan tamelijk goed gewonnen hooi is nergens gebrek en over het algemeen heeft de landman een gunstig jaar gehad. Met de groenten uit de moezenj geiaakt het nu vau lieverlede gedaan. Appelen en peren zijn er niet veel geplukt, zooals van een zoo stormachtigen zomer kon verwacht worden. Uit Veur is een zeer goed gewas van andijvie verzonden en bloemkool slaagde overal naar weusch. De andere koolsoorten zijn ook voldoende. Schiet Nederland tekort door de ziekte ia de opbi engst van dea vreemde wordt de voorraad aangevuld en daardoor gebrek voorkomen. De laatste bloe men verdwijnen van het veld en in de mee ste ka*sen van de kweekersen werd reeds vroeg gestookt, niet omdat de weersgesteld heid zoo koud was, maar omdat er gees dag droogte in de lucht bestond, In Ovcrysel en Gelderland wordt thans bijna al het vette vee voor Duitsche rekening opgekocht. In 'geheel Duitschland heerseht, evenals in Nederland, gèbrels aan slachtvee. De prgzeu der meeste veesooi ten zijn daardoor weder aanmerkelijk gestegen tot 80 ets. per Ned. pd;, en daar'er weiuig vet vee voorhanden is en weinig gemest wordt, is 'tte voorzien, dat de prezen nog hooger zuüeugaan. 'In de laatste weken zyn te Lunteien een aantal varkens gestorven aan xhet vuur". De gestorven dieren worden tegen vrij hooge prjj- zen opgekocht door een koopman uit Barne- veld es zeer waarschijnlijk voor consumtie naar Holland en eldars verzonden. BEN BAAG 10 November. Voor de alhier zitting houdende commissie tot het verleeuen van akten bij het Middelbaar Onder wijs, afdeeling Nederl. taal- en letterkunde, is heden niet gunstig gevolg examen afgelegd in de staatswetenschappen door deu heer J. A. De Bruijne, vioeger leeraar iu de aardrijkskunde en geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Onbestelbare brieven. Staat van brieven, geadresseerd aan onbe kenden door het postkantoor te Schiedam verzonden, gedurende de le lielltder maand October 1882. Verzonden geweest naar: Gebr. Dijkstra, te Akkrum. G. J. Sclimitz, Amsterdam. Martens, t idem. H. Kaper, Album der Natuur. AO. 1. Het Leeskabinet» November* Los en Vast. 3c Afl. Vragen des Tljds. November. Verkenning, door Mr. W. Hemeken.De Minister van Bmneal. Zaken en de volksschool, door Dr. G. C. Steynis. De NetletL Uouw, door Mej. F, Van Dddriks. Do opleiding onzer Oost-Indische ambtenaie», door Mr. M. M. W. Peumnlt, Op leiding van vroedvrouwen, een dringend volksbelang, door Dr. O. W. Biuinsino. Be Aarde en Iiaar Volken. All. 11. Palestina. De Algarijnscbe Salmro. Groote gravuren: Joden bij den muur des tempels. De Moskee van Omar, Negers en Negerinnen uit de Sahara. Antilopenjagev. De nezla van mijn gids. Vrouw van Rhadames, Minaret van do moskee der Malekiten te Oiargla. Wetenschappelijke Bladen. Nov. Berlijn in eigen stedelijk beheer. Wngner en zijn Parsifal. Bettmo Ricasoh (Vervolg en slot), De natuuibescliouwing van Darwin, Goethe en Lamarck. De Paiijscho dagbladpers. Een over zicht van binnen- en buitenland. Prof. P. ilai ting. Johannes Florentius Martinet. Dr. 3. Th. Cattie, Nog iets over de sluipwespen vau den vijgeboom, (met afb.) 11. E. De Haan, Is de mensch het hoogst ontwikkelde dier? W. II, Logeman, Nog een electrisohe tentoonstelling. - Wetenschappelijk bijblad. liet Huis Ter Ecrn. Geschiedkundig verhaal, door J. Duchateau. (Met plaat), Godsdienst, door W. Malinckrodt. Na tien jaren, door N. 1. M. Een Negervorst. (Met portiet), Bibliogrnphisch album, Beschaving en geluk, door J. W. Van der Linden. Mr. Goedkoop als Minister van Oorlog, door Joachim. Lij dense haps" Poëzie van Poll de Mont, door J, A. Biontjes. PEliNIS. Te Grimsby is een alhier thuisbe- hooreude sloep binnengekomen, met 600 koppen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wapeiwelde en toer. van beroe naar Kortenhoef, H. Ten Kate, kand. Dirkstar .1, A. Van Griethuijzen, te Oppenhuizen in Friesland, - - Witmarsurn, toez. van beroep, II. K. S. PU. Begoma.'.v., te Scherpenzeel. Bedankt: voor toaz. van boroep naar Haarl mermeer, M. J. Wchtink, te Nieuwe Tonga. j "v 4 J *r' Prijten en Premiën mi» f 100 e» dmwhoes» Ve Xl. 16e Trekk.10 Nov. No. ,Wid flQQO en premie »sn f30,000. Nos.5655, !kc(X„?

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3