M gelukkige vaEJ A. 1882. -12 5574. Kenis sgey ng. Feuilleton. Donderdag 16 November. I e s ©n Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitertlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. )JRi IBONNSMKNTSI'KIJS, per kw.irt.titlj 1.85. franco per post, door het geheele fiijk- 3.50. Afzonderlijke uotnimrs0.10. i B ÜIS. BA Ut MARKT, XS134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10, Iedere gewone regel meer 0.10. URiEHAAi. plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlngcn «elke gevaar, schade of hinder kunnen Teroorzaken. Burgemeester en Wethouders van j Schiedam, Gelet op Art. 8 der Wet van den 2den Jung 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat, op heden aan J. TETTERO eu zijn regtver- krjjgenden vergunning is verleend tot het oprigten van eene Brood- en Beschult- bakkery, in het pand aan do Nieuwe Haven, wijk G, No. 2381s, kadaster sectie E, No. 1285. Schiedam, 14 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. F It A K It IJ K. In de Kamer verdedigde Fallières liet recht der Regeering tot kortingen op de bezoldi gingen der kapelaans. Hierop sell reeuwde De Cassagnac, dat dit diefstal was. Hij werd tot de orde geroepen (geraas aan de rechter- lijde) Priesters die de wet schenden (zeide hjj verder) en bisschoppen die opruiende mandementen scluijven, wilde hij naar de iorrectioueele politie zenden lange toejuichin gen van de linkerzijde.') Na een levendig debat, in den loop waarvan De Cassagnac tot de orde geroepen weid onder opmakiug van proces-verbaal, werd het amendement van Sivest strekkende om een oudeischeid te maken Lusschen de bezoldigingen van con- Cordataire en builen het concordaat staande geestel-jhe betiekkmgen, rnet 372 tegen 105 stemmen aangenomen. Mede aangenomen werd het cyfer van 40,000,000 voor de kapelaans, alsmede hoofdstuk V, betrekking hebbende op de kaoauniken van St. Denis, wier opheffing door Roclio verlangd werd. De Kamer heeft daarna met 309 tegen 159 stemmen, bij gewone stemming, het hoofdstuk III van het ontwerp der commissie voor de begrooting van eeredienst aangenomen. Ook op hoofdstuk VI, betrekking hebbende op cfe beurzen voor de seminariën, ontwikkelde Roche een amendement, strekkende tot op heffing daarvan. Fallières ondersteunde daaren tegen het cijfer van de commissie, en drong aan op het beginsel van handhaving der beurzen. Een amendement van Freppel, om het oude cijfer van 1,000 000 te her stellen, werd met 415 tegen 88 stenmen verworpen, en het cyfer der commissie ten bedrage van 800 000 met 245 tegen 238 goedgekeurd. Daarna werd de zitting opge heven. - De geruchten omtrent een ernstige ziekte van Grévy worden gelogenstraft. De heer Grévy leed eergisteravond aan een lichte ongesteldheiddoch gisterochtend presi deerde hij weer in den ministerraad. ENGELAND. De Times maakt een brief van Arabi-pacha openbaar, waarin wordt gemeld, dat de oorlog is verklaard, in oveieenstemming met een decreet, in den Ministerraad, onder voorzit- teischap van den Khédive en Derwisch-pacha, genomen. Daily News deelt een depêche uit Pieter- maritzburg van eeigisteren mede, welke inhoudt, dat, volgens vertrouwbare berichten uit den Transvaal, in de schermutseling, welks tusschen de Boeren en de strijdmacht van het Kaffei hoofd Mapoch heeft plaats gehad, er één Boer gewond is en vier Jt zes man- scliappeu van den vijand gedood zijn. Er zou gisteren een meeting gehouden worden, om vredesvooistellen van Mapoch ia overweging te nemeo, die de Boeren te sterk vindt. Ia het Lagerhuis zeide Gladstone dat het tijdelijke bezettingsleger in Egypte 12,000 bedraagt.' Hjj wenscht die troepen niet lang daar te laten blijven. De eerstvolgende stap zal bestaan in het voorstellen van een over eenkomst met Egypte betreffende de kosten en den duur van de bezetting. Spreker hoopte eerstdaags de kosten van de expeditie te kunnen meedeelen. Het had thans geen pas, te zeggen of er nog een andere overeen komst waarschijnlijk is, en evenmin of de andere mogendheden zullen worden uitge- noodigd om deel te nemen aan een over eenkomst betreffende Egypte's toekomst. Northcote protesteerde uit naam der oppositie tegen de gedragslijn van het Gouvernement, en behield zich vrijheid van handelen voor. DDITSCHLAN». Keizer "Wilhelm heeft gistermiddag de bijeenkomst van den nieuwen Landdag te Ber lijn geopend. In de troonrede, welke hij voorlas, wordt o. a. melding gemaakt van de vriendschappelijke betrekkingen van Pruisen met den Paus, terwijl de Keizer de hoop uitdrukt, dal de door de Regeering voortdu rend getoonde verzoeningsgezindheid verder een gunstigen invloed op de kerkelijk-politieke verhoudingen moge uitoefenen. De betrek kingen met alle andere mogendheden leveren de volle overtuiging, dat de vrede zal ge handhaafd worden. De Jteichs Aneeiger bevat de benoe ming van den heer Hoyack, Duitsch consul te Amsterdam, tot rijks-commissaris voor de in 't volgende jaar daar te houden interna tionale koloniale en uitvoerhandel-teutoonstel- liug, om de ^vertegenwoordiging van de Duitsche afdeeling in het algemeen waar te nemen, en de belangen, welke aan die afdee ling verbonden zijn, te behartigen. De waarneming van de handelsbelangen van enkele inzenders behooit niet tot de hem opgedragen taak. EGYPTE. De gezondheidscommissie ontving gisteren een telegram van den Ottomanschen inspec teur te Mekka meldende dat de cholera aldaar sinds den 4 dezer verdwenen is. SPANJE. De President der Spaansche Republiek in 1873, Figuerasis te Madrid overleden. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL Zitting van 14 November In deze zitting zyn, zooals ivjj in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mededeelden, ingekomen de geloofsbrieven en is besloten tot toelating van den heer Godin de Beaufort, die zitting nam. De Indische begrooting voor 1883 kwam in behandeling. Vooraf werd het overgelegde concessie-contract tot ontginning van het eiland Billiton commissoriaal gemaakt. De Minister van Koloniën zeide de overlegging van ver schillende bescheideu in verband tot deie concessie-verlenging toe. De heer Wintgens leidde het koloniale debat in met het betoog, dat de gevolgen der sedert 1861 gevoerde koloniale libeiale politiek zich openbaren in verschijnselen van financieels verwarring, toenemenden druk, deficitten ea belastingverhoogiug. Hij verdedigde de con servatieve staatkunde, uedeigelegd io het stelsel vaa Van den Bosch, als heilzaam voor Nederland en Indië. Hij raadde den Minister ernstig aan een regeling van het conversie- vraagstuk achterwege te laten en den bestaan- den toestand daaromtient te handhaven. Het coucessie-contiact met de LMHiton-maatschappjj mocht, z. i, niet dan na openbare mededinging UIT HET ENGELSCII DOOR «ELENA. (Vervolg cn slot,) Hij deelde dit op zekeren dag, toen hij zeei ziek was, als zijn stellig besluit aan mama mede. Kort daarop stierf hijmaar hoewel or overal in huis gezocht werd boven en beneden, was hot testament nergens te vinden en een rijke oude erfgenaam dia hem 't naaste was, eischto alles volgens de 1 op, Dit is de roden waarom mania eon tegenzin tegen dat huis gevoeltmaar /og nu eens wat zullen wc doen Hot was een zonderlinge geschiedenis, waar- tan ik vrooget nooit iets gehoord lmd; liet ei'oiscbte dus veel nadenk wiswat er ge daan zou moeten worden. Ik kon natuurlijk, wel verhuizen, maar waarheen en mot w elk voor uitzicht iets beters te krijgen en dan nog, waar zou het geld voor de verhuizing vandaan moe ten komen. Ik zeide dus, dat ik or eens met mevr. Barton over spreken wilde, wat ik ook deed en waardoor ik hare bezwaren voldoende overwon, zoodat wij overeen kwamen, dat liet huwelijk dadelijk zou plaats liebbon en wij allen bij elkaar zouden wonen. Wij besloton dus liet spooksel, en wat nog noodzakelijker was onze mociolijko omstandigheden, te zamon het hoofd to bieden. Zoo traden Lucie ea ik dus in liet huwelijk, natuurlijk onuitsprekelijk gelukkig en eerst toen lik drie dagvaardingen had ontvangcu om mijn schulden te betalen, nadat mijn gaspijpen waren afgesneden on mijn huisbaas mij gezegd had, dat ik verhuizon moest, begon ik mot een gevoel van angst te bedenke»?, wat wo in 't vervolg zouden beginnen. Op zekeren nacht, nadat wij langen tijd roet elkander over den staat der zaken gesproken hadden en Lucie schijnbaar in diepen slaap lag, want ik hoorde zelfs hare ademhaling niet, stond ik haastig op, daar ik mij verbeeldde beneden een geluid te liooren. Zeer zachtjos, om mijn vrouw niet wakker te maken, sloop ik da kamer uit en ging op de trappen staan, waar ik in den winkel kon zien. Een flauw licht scheen door een paar openin gen boven aan de vensters en tot mijn groote ontsteltenis en schrik zag ik een witte gedaante achter de toonbank, bezig naar het scheen oen der doozen te openen. Was dit de geest tan Mr.' Jenks? Het licht was te flauw om mij iets meer te laten .zien dan alleen do omtrekken van een mensohelijk lichaam en een lichte beweging van den arm. Ik zag dit met een kloppend hart aan, dit moet ik bekennen, maar' slechts ocnige minutentvant mijn verstand zei mij, dat ik in plaats van inet oen geest hier' waarschijnlijk met een dief in hemdsmouwen te doen had. Ik besloot dus mijn kieoderen aan te trekken en naar den winkel te gaan, maar daar ik bang was mijn vrouw wak- kor te maken en te versclirikkon, ging ik naar een andere kamer om iets aan te doen on ging toen weer naar beneden. De gedaante was ech ter verdwenen en toen ik in den winkel ging om to onderzooken was alles in orde. Ik begreep or niets van en terwijl ik mij in allerlei gissin gen verdiepte ging ik weer naar bod. Toen ik het den volgenden morgen verlelde( waren de .anderen vreoselyk ontsteld en mijn vrouw riep hartstochtelijk uit: O, laat ons toch uit dit verschrikkelijk huis hoe eer.hos liever vertrekken. Al moet je er ook veel geld op verliezen. Harry, verkoop liever alles en zie, dat je een andere betrekking krijgt, welke liet ook zijn moge. Ik herinnor mij, dat do man van een heel verre nicht van murna, wat hij is weet ik niet meer, een kennis heeft, die lid va,n liet t,,Parlement is en die moet >val voor je doen, d.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1