-<A toegde zyde de opmerking, dat 206 Mr, N. C. ets Grijselaar voorzien hid dat die verzameliag de Leidsehe hoogeschool zou worden «ntrokken, hjj zeer stellig zyn particulier kabinet aan een ander zou hebben vermaakt. Dergelijke overdreven centralisatiezucht als thans beoogd wordt, ie steden, die geen hoofd steden zijn, tot «en intellectueel versterven veroordeelen, merkt zeer terecht de schr'jver dier opmerking as». {Arnh. Ct.) Naar me» verneemt, heeft de Senaat der Leidsehe Hoogeschool met algemeene stemmen besloten om een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te richten tot behoud vut het Leidsehe Kabinet van prenten en pleisterbeelden. Het was Maandag jl. 25 jaren geleden dat de hoogleeraar W. F. R. Suringar te Leiden het hoogleraarsambt aanvaardde. Namens zyn tegenwoordige en oud-leerlingen werden hem als blijk van waardeering aangeboden 'een prachtige collectie etsen van Unger (de Wiener Gallerie), een jardinière met tafeljte en ee» album met de' portretten der deelnemers. <Des avonds is den jubilaris een serenade -gebracht. De school met de» Bijbel te Charlois is saet 300 leerlingen geopend. De Passage te Rotterdam zal in den loop volgende maand dectrisch worden verlicht door de Ned. EScctriciteits-Maatschappij te Amsterdam. Ruim 50 particulieren hebben insgelijks reeds aanvrage 'gedaan voor aan sluiting. Aanvankelijk wordt een proef geno men met ongeveer twee duizend lichten. Eergisteren namiddag zyn door de politie te 'Delft twee personen aangehouden, beiden ■wonende te Delfshaven, wegens diefstal, van eerie hoeveelheid spek uit een winkel aldaar; Op 't oogenblik dat een van hen in den winkel ging, stond de ander op den uitkyk. Beide zijn naar 's Hage opgatonden ter beschikking van de justitie. De liberale Maaslriclitscha kiesvereeniging is, na een bestaan van eenige jaren, opgeheven. Er worden volgens De Tijd in Indië po- gingen aangewend om een Katholiek dagblad opterichten. Ds. Lion Cachet had zich verklaard tegen de zending van den heer Jonkman naar Transvaal en gezegd, dat hij als correspondent van Zuid-Afrikaansche bladen de Transvalere tegen hem zou waarschuwen. De commissie noodigde hem toen uit, kennis te komen maken en in afwachting zijn correspondentie op te schorten. Ds. Lion Cachet nam dit met warmte aan. Plaats en tyd werden bepaald ep even voor het bekende tijdstip ichreef hy niet te zuilen komen en hernieuwde zyn -bedreiging, om de Transvalere tegen Dr. Jonk man te waarschuwen! Dit deelt de commissie voor Zuid-Afrika officieel, in het V. D. mede. Prof. Kuyper werd uitgeaoodigd tot bijwo ning van de bestuursvergadering om over de zending van Dr. Jonkman te spreken. Hij schreef dat hij verhinderd was de ver gadering bjj te wonenmaar hoopte een schryven aan de commissie to kunnen richten. En hij zond een memorie van vier folio zijden druks. Deze bijdragen zijn zeer geschikt om het karakter van de tegenwerking te leeren kennen. Over de zaak spreken durven zij niet, omdat zij niet overtuigd willen zijn. Wegblijven en memcri'm schrijven is wel zoo gemakkelijk. Het HU. ontvangt de volgende particuliere correspondentie uit Atjeb, gedagteekend Ketta- Badja, 25 Sept. ïVan Samalangan, waar in den laatsten tijd zulke ongunstige tijdingen kwamen, en welke post van drie zijden was ingesloten, zoodat met moeite de gemeenschap met het strand kop behouden worden, ziju nu gunstiger berichtenontvangen. Van hier zijn 50 man gezonden, die met 150 man landingsdivisie der Marine den vijand uit zijn stellingen hebben verdreven. Doch later zijn vandaar tijdingen tot ons gekomen, die tn«!dcn, dat da vijand op nieuw aan zijn loopgraven werkt, dus wederom een insluiting wil beproe ven, In het geheel heeft ons die geschiedenis weer tien dooden en gewonden gekost. Eeninlandsch soldaat moet zich te Samalangan voorbeeldig dapper hebben gedrageneen lichtkogel namelijk, die op eene verkeorde plaats terecht kwam, heeft hij, de banting daartoe verlatende, brandende op genomen en naar hot juiste punt gebracht waar de vijand vertoefde, en kwam daarna ongedeerd in de benting terug. Tockoe Nak Hassan heeft nu wederom een schot bekomen, thans in bet been. Er was te Toengkocp vernomen, dat de Atjehers voornemens waren, onze wegwerkersdekking aan te vallen; een op die tijding uitgerukt detachement bracht hun een verlies toe van ongeveer een 30tal dooden .en gewonden onder de laatsten ook Hassan; 7 lijken 'vielen in onze handen, terwijl wij een be trekkelijk gering verlies leden. Ook heeft eenige dagen daarna onze wacht te Toengkoep 40 At jehers, waaronder ren 4tal hoofden, overvallen eenigen sneuveldendoch de meesten werden levend door ons bemachtigd. Toekoe Lamara was daar ook bij, en zit nu hier achter slot en gren del, Do gouverneur lieett die gevangenen niet de hoofden eens geducht aangepakt, ze hebben hun wapens teruggekregen, maar zijn gestraft mettien dagen ten arbeidstelling aan den openbaren weg te Toengkoep! Behalve eon aanval bij nacht op een steen bakkerij te Kotta Alam vlak bij ons kampe ment en een op een kampong bij Nesoek ook vlak bij ons kampement van het 14e bataljon, viel niets bijzonders voor; bij den eerstgenoemde vielen vier Chinezen als dooden en gewonden. Dat er niet meer onrustbarende berichten zijn te meiden, moet volgens sommigen te wijten zijn aan de cholera, die, vooral in de Atjehscbe kam pongs, geducht huist; anderen schrijven die stilte toe aan den rijstoogst, waarmee, zij zich onledig houden. De zooeven genoemde ziekte is sedert een tien tal dagen epidemisch verklaard en heeft reeds vele óffers geéischt. De Atjehers trachten haar te bestrijden door een onthoofde koe op een vlot van pisangstammen de rivier te laten afdrijven, en op dat vlot tevens twee ter dood veroordeelde lieden of beruchte boosdoeners te plaatsen, die, aan de riviermonding gekomen, de koe in zee werpen en nog een dag tien of twaalf biddende, wakende en vastende op het vlot doorbrengen. Of dit middel radikaal is, mocht ik nog niet vernemen. Tot besluit nog het bericht, dat te Poeloe Bras een 30tal siharaudeurs" zijn gevat. P.S, Zooaven komt van Samalangan particu lier bericht, dat het laatste verlies der Atjehers 150 dooden moet bedragen." Te Delft is een druk bezochte meeting gehouden, uitgeschreven door de afd. Delft van het Anti-dieastvervaugingbond, waai in de kapt. der art. P. J. Te Winkel eeu belaug- ryke voordiacht hield over den persoonlijke dienstplicht. Aan de discussie weid behalve door genoemden spreker deelgenomen door de hh.Prol Pekelharing, Knuttel, Veischoor, luit.-kol. Meijueis en Buisman. Na afloop der vergadering tiaden vele niet-leden tot liet Bood toe. Ook te Londen heeft zich eeu commissie, samengesteld uil iuvloediyke manna» ter bevordering van de Butsche belan gen met betrekking tot zie Auisteidam- sche Internationale Tentoonstelling. Wij zijn in staat gesteld hieronder de namen der leden van het Engelsclie comité te vermelden. Eeie-conulé voor Groot-BmtanuiêGiaaf Van Bylmult, Nederlaodsch gezautjhr. J. W. May, consul-genei aal der Nederlanden; sir J. Whitaker Eiiis baint., laatstelijk lordino- yorsir Reginald Hanson, eheriff van Londen sir "W. A. Ogg, als voren; lord Alfred S. {Churcbill; lord'Reay (mr. D, baron Mackay 'van Ophèmart); lórd Thurlow; Right Hon. Lyon Piayfair, lid van het Parlement; sir J. L. Lawrence, barnt., idemsir Danl. Cooper, barnt.; sir H. Drummond Wolflj parle mentslid air Rutherford Aicoek sir P. Cun- liffe—Owen, directeur van bet South Ken sington Museum'; sir Penrose G. Julyanjsir Edward W. Stafford; «ir Donald Currie, parlementslid; air Arthur Blyth, agent-ge- peraal voor Zuid-Australiësir F. D. Bell, ageut-genëraal voor Nieuw-Zeelandsir Saul Samuel, agent-generaal voor Nieuw Zuid- Wallis sir Chas. Cliffordsir Geo. C. Brid- wood, in Indische» dienstcapt. Charles Mills, agent-generaal voor de Kaap-koionieJ. S. Forbes, president van dou spoorweglord Claud John Hamilton, plaatsvervangend voor zitter van laatstgenoemde maatschappijsir Hy. BaFklygeneraal sir H. C. Daubeney; Arthur Hodgson S. W. Silver; W. WalkerJames A. Youl; Fred, Young, eere-secretaris, allen van het bestuur van het koninklijke koloniale instituut; R. Murray Smith, agent-generaal voor Victoria; Thomas Atcher, agent-gene raal voor QueenslandHyde Clarke, corpo ration of foreign Bondholders. De heer P. L. Simmonds, die de taak van Bntsch ge committeerde op de Amsterdamsche tentoon stelling van 1869 vervulde, is door hei uit voerend Comité benoemd tot gedelegeerde, belast met da regeling der plaatsen. De voornaamste Britsche bezittingen en koloniën hebben zich reeds de noodige ruimte verzekerd, o. a. Britsch Indie 10,000Nieuw- Zuid-Walhs 5000; Victoria3000 voet; Mauri tius en Ceylon onbepaalde ruimte; Jamaica, de koiouiën van Britsch Guyana, Natal en Canada wenschen eveneens in te zsodea. Eergisteravoad laat werd te Schevenin- gen een brief ontvangen van schipper A. Groen, voerende de Vrouw Jaeoba, Hy meldt dat hy te Lawestoft is binnengeloopeo, vooreerst wegens het ongunstige weder, en ten tweede omdat hy op zee had ontmoet een boot, waarin ac inenscben waren ge zeten, verkleumd vau koude, die hua schip hadden moeten verlaten en op zee rond dreven. Hij had het geluk die mensclien te redden (zy waren van Hartlepool) en be houden te Lowestoft binnen te brengen. Te Utrecht is een »Te-Huis" opgericht, dat teo doel heelt aan vrouwen,- in bet bijzoader aan onderwijzeressen of dienstboden, tydelyk zonder vast verblyf zijnde, eeu goed en goedkoop onderkomen te verstrekken en haar Christelijke hulp en bijstand te vellessen. Ook aa» haar, die va» vrienden of familie betrekkingen verstoken zyn, wordt de gelegen heid aangeboden om op uitgaansdagen of avonden, haar vryen tijd daar door te brengen. Allen, die van deze nuttige instelling wenschen gebruik te maken, moeten van onbesproken zedelijk gediag ziju; geen godsdienstige ge zindheid wordt uitgesloten, Een electrische tramway en een ïballon caplit" zullen waarschynlijk worden aacge- btacht op de terreinen der koloniale tentoon stelling te Amsterdam. Twee kindeien van den heer V. G te Rotterdam, meisjes van 9 en 6 jaar, die Vrij- dagmoigeu van huis naar Bchool zijn gegaan, ziju aldaar niet aangekomen eu worden tot heden vermist. {De Tijd.) Toen zekere B. onlangs zyn vrouw en kinderen te Helder hulpbehoevend achtei liet, om te Purmerend met een ander te gaan leven, kon de wet hem niets doen. Maar toen hij het veel minder ergerlijk vergrijp pleegde om een jas te stelen, toen werd hy gearresteerd. (E. Ml) r T '/'•t'Y '7 Ook in de provincie Groningen boort mètf veel klagen over hooge wildprijzen. Patryzen gelden fl.20 &fl.30, houtsnippen totf2.5Q en hazen van 4 k 4Vs kilogram worden zelfs met f3 betaald. Te Borkel (Noord-Brabant) verliet de vrouw van P. J. v. d. D. voor een oogenblik hare woning en liet de zorg voor haren zuigeling aan haren 8 jarigen zoon over. Zoodra de moeder vertrokken was, zag de jongen een geladen pistool, dat in de schoorsteen hing, en begon nu, evenals bij zijn vader wel had zien doen, met dit wapen te exerceeren, waarby het schot ongelukkig afgiug au de kogel in het voorhoofd van de kleine, die in de wieg lag, terecht kwam. Alhoewel het kind nog leeft, verkeert het toch in zorgwek- kenden toestand. Zondag-avond is te Nijmegen een knaapje van ongeveer een jaar oud onder een vreeselyk lijden gestikt, doordien hij een hazelnoot, waarmede hy speelde, in den mond stak, welke hem in de luchtpijp schoot. Tydeno het gebeurde waren de ouders in de kerk en was de zorg voor den kleine aan andere kinderen toevertrouwd. Aan het strand bij de Koog op Texel, zijn Woensdag twee lijken van onbekende schepe lingen aangespoeld, In de laatste dagen is veel hout aan het strand gedrevensommige pianke» wat en met een 27" aan beiden einden gemerkt- Wegens den storm, die den geheaien dig aanhield, zijn onderscheidene stoombeotea die de Zuiderzee bevaren, Dinsdag van Schel' lingwoude naar de ligplaats teruggekeerd. Twee whistipelers te Dommelen hebben by het spelen ruzie gekregen om. een cent. Daar du een den ander voor dief enz, uitmaakte, werd er proces-verbaal opgemaakt en wordt »de zaak" vervolgd. Te Os» is Zaterdag een tweejarig jongentje in een waschtobbe verdronken. Een Haagsch officier had dezer dagen zyn oppasser bevolen heen aan 't station af te halen. De oppasser kwam en zou de bagage van zyn heer naar huis dragen. Nu, de bagage was zoo zwaar niet; vandaar de verwondering van den luitenant, toen zijn oppasser na eenigen tyd, door en door nat van zweet, kwam aan stormen. >Maar kerel, hoe beu je zoo warm geworden", vroeg de officier. »Ja luitenant", hernam de slimmerd, azwaar ia de bagage niet, maar dat blding is zoo erg heet." Eu heal bedaard haalde de oppasser een beete water stoof onder zyn jas uit. De man had gedacht, omdat mijnheer het laatste uitstapte, dat alles wat in den wagen was tot mynheers bagage behoorde, dus ook de waterstoof. Delft. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor de Kamer van Koophandel ea Fabrieken alhier zijn de aftredende leden de heeien I. Den Braanker, F. W. Biaat, I. J|I, De Kuyser, P. O. Lans en A. N. De List herkozen. Den Haag. De markies d'Arcicoilar, buitengewoon gezant eu gevolmachtigd Minis ter van Spanje bij het Nederlandsche Hof, is gisteren, na een langdurig buitenkindsch vei lof, op ziju post teruggekomen. Burgemeester en Wethouders imbbe» am den gemeenteraad het nemen vau een gun stige beschikking voorgesteld op het verzoek der Koninkl. Nederl. Harddraverij- eu Ren- vereeaigiogom subsidie voor de in het volgend jaar alhier te houdeu wedloopen, Het bedtag wensciit het dagelyksch bestum wederom op f 1000 te bepalen. - I"'

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2