I door de gewisselde schrifturen voldoende is voorbereid. De meerderheid der commissie teht bet evenwel, met het oog op de vrsgen van bevoegdheid, die lich bg dit wetsontwerp voordoen, raadzaam dat het niet in beraadsla ging gebracht worde dan in verband met de andere wetsontwerpen betreffende het bestuur van en het oppertoezicht over den waterstaat, waaromtrent het antwoord der Regeering op het voorioopig verslag wordt verbeid. SCHIEDAM, 17 November 1882. De verkiezing van vier laden voor de Kamer van Koophandel eu Fabriekei alhier, in de plaats van hen die dit jaar naar den rooster moeten aftreden, zyrnle de heeren J. T. Witt- kamp, Mr. A. K. J. Van der Drift, T. P. Jan ten en P.J. Wouteriood, en van één lid, ter vervanging van den heer T. H. B. Snijders, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen wegens het verlaten der gemeenteen in 1884 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag 28 November 1882, ten Raadhuize, van des voormiddags ten elf, tot des namiddags ten half twee ure; na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. De tweede spreekbeurt bij ons Nuts-depar- tement werd op gisteren vervuld door den heer H. T. Chappuis, van Breda. Zoowel vóór als nè, de pauze droeg spreker een no velle voor. Meenen we, ook in navolging van het goede voorbeejd van andere nieuwsbladen, ter wille van hen, die met die verhalen nog moeten kennismaken, den inhoud daarvan niet te mogen mededeelen; we moge» echter niet verzwijgen dat in beide stukken gelukkige grepen uit het dageljjksch leven bevattende, vele recht schoone bladzijden voorkomen. Komt het bij dergelijke vruchten van letter kundigen arbeid in den regel minder op den inhoud dan wel op de voordracht aan, deze laatste vooral mocht, uitstekend heeten. Gisterochtend is de alhier thuis behoorende 'brik Berndina, kapt. M. Brussaard, by Texel gestrand, doch heden weder vlot gekomen en opgesleept naar Nieuwediep. De brik was op reis van Archangel naar Harlingen en geladen met pek en teer. De alhier thuis behoorendesloep Cosmopoliet, Stuurman Groeueveld, is heden morgen in deze haven gearriveerd, na op zee zwaar storm weder te hebben doorgestaan. Woensdag morgen ten v'gf uur onder de Engelsche kust jjjnde sloeg onder een hevigen sneeuwstorm do matroos Gerrit Lubbe, van Groningen, overboord. Het mocht de overige ekwipaga miet gelukken hem terug te vinden. Met ver lies van een boot, gescheurde zeilen en ge deeltelijk weggeslagen verschansing ontkwam de Cosmopoliet het doorgestane gevaar. Hedenavond wordt hier weder een prachtig Noorderlicht waargenomen. Namens den Koning is door den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de Nederlandsche Bell-Telephoonmaatschappy te Amstordam tot wederopzegging vergun ning verleend tot het aanleggen en exploiteeren van voor publiek verkeer bestemde electrische geleidingen te Schiedam. "Volgens de Corr. 2Bavas is den nieuwen Franschen gezant by ons hof de bijzondere last opgedragen om met onze Regeering te onderhandelen over de sluiting van,een han- delstraktaat. De Nederlandsche handel, zegt de Oorrespondance, lijdt zoozeer onder de toe passing van het algemeen tarief, op de invoer rechten, dat het Kabinet in Den Haag zeer verlangt om tot een overeenkomst te gerakea. Frankrijk is bereid om met welwillendheid .de voorstellen te onderzoeken, hot Loo, een ondsrzook ingesteld, naar den omvang dar kneuzing, welke Z. M. jU Zater dag aa» de knie bekwam. Dit onderzoek moet tot geenerlsi ongerustheid hebben aan leiding gegeven, zoedat de geneesheer dan ook denselfden dag weder naar 's Gravenhage is teruggekeerd. Eenige dageu rust zouden het been wader in zjja normalen toestand brengen. {D.) Z. M. de Koning moet voornemens zjjn zich voor zjjne knie onder behandeling van Dr. Mezger te stellen. Na de verzending op 47 dezer zullen, langs den weg van New-York, brieven e» andere stukken naar Curajao kunnen verzon den worden op 4 en 22 Dec., 8 en 26 Jan., 9 Febr., 2 en 49 Maart, 6 en 23 April, 41 en 28 Mei en 45 Juni e. k. De laatste buslichting voor die verzending geschiedt ten postkaotore te Amsterdam ten 4.45 u. 's avonds, te 's Gravenhage ten 5.30 u. s' avonds. Onze twee oudste zeeofficieren in actieven dienst, de vice-admiraais R. L. De Haes en J. Van Gogh, herdachten gisteren den dag, waarop zij vóór 50 jaren in den dienst der marine traden. By da Tweede Kamer zyn ingekomen acht adressen, als van Tjeerd Van der Zee, Burgemeester van Monnikendam en Katwoude, en anderen Coro. Coran van Assen e. a. te Zaandam; C. Van Kempen e. a., allen Nederlanders en ingezetenen van Beverwijk C. T. Van Assendelft de Coningh en 296 auderen te Haarlem Henricus Mennga, gepensioneerd kapitein van het O. I. leger, te Kampen, en anderen Peereboom, gepens. majoor, e. a. te Breda F. A. Gosselaar eu anderen te Assen C. H. Schneider e, a; te Nieuwer-Amstel; allen over den toestand van Atjeh. Zr. M. Ijjfarts, Dr, Yiukhuyzen, heeft op Aan het voorioopig verslag der afdeelingen over de begroo'tiug van mai ine, outleenen wij het volgende: Algemeen werd betreurd, dat het rapport omtrent het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van den rammonitor Adder, tijdens het sectie-onderzoek dezer begrooting, nog niet was ingekomen. Reeds nu echter klaagde men over onthouding aan de natie van de noodige inlichtingen ten opzichte van dat onheil, een stilzwijgen dat een sterk contrast leverde met de volkomen overbodige opschudding over de duivenschieterij te Veenenburg. De meerderheid onthield zich, in afwachting van het bovengenoemd rapport, van een nadere bespreking over het zinken van den Adder. Waardiger en meer in overeenstemming met een officieel bezoek aan Engeland, had men het gevouden, wanneer de Valk bij de overbrenging vaa 11H. MM. den Koning en de Koningin naar GrootBrittaunie dooraudere bodems geëscorteerd ware. In twee afdeelingen meende men, dat onze marine niet in staat zou zijn tot het vervuilen eener actief-defensive rol, tenzij men zich zeer op de natie drukkende uitgave zou geti oosten. Het laatste vond echter weder tegenspraak. Tot den Minister worden verschillende viagen gericht, di a of het mogelijk is den Adder te lichten en voor den dienst geschikt te makeuof met het oog op de^eventueele verbetering der gemeenschap te water tusschen Amsterdam en Rotterdam, verdere aanvulling vnu ons drijvend materieel onnoodig is. Wat denkt de Minister over de bruikbaarheid van monitors in ooriogstjjd? Met genoegen had men de vermindering vau het tekoit aan onderofficieren op 's lauds vloot ontwaard. De meesteTedon waren ingenomen met de nieuwe regeling van het korps officieren van administratie by de marine. Naar aan de A. Ct. wordt medegedeeld, behoort onder de financieels plannea, door de Regeering weldra aan het oerdeel van den Raad van State te onderwerpen, ook een betere regeling van den suikeraccjjus, waarbij van de grondgedachte wordt uitgegaan om een hoogere opbrengst voor de schatkist te verkrijgen, zonder daardoor schade aan de suikerindustrie zelve toe te brengen. Ook zal de zoutaccyn* aan een herziening worden onderworpen in den zin van meer gelykmatigen druk over de bevolking.' Van een afschaffing van den zeepaecijns moet geen sprake zijn. Naar men van goederhnnd verneemt, zou de Regeering het plan hebben, aan elk der citadel medaille-dragers op den aanstaanden gedenkdag van den aanvang van het beleg der citadel te Antwerpen een verrassing te bereiden, BNbl.) Vanwege de rechtbank te Roermond heeft, zooals gemeld is, te Venlo een onderzoek in loco plaats gehad ter zake vau de door het faillissement Wolters verdwenen gelden. Niet alleen de hh. Wolters maar ook de burge meester en de secretaris der gemeente Venlo moeten voor den rechter verschijnen. Naar de Cottrr. de la Heuse meldt, moet het onderzoek vooral betrekking hebben op de kapitalen van het bureau vau weldadigheid. Eeaige aanzienlijke ingezetenen vau Venlo, meenende dat de armen er recht op hebben, niet om ten deele schadeloos gesteld te worden, maar oin weer ia het oaverkort bezit te geraken hunner fondsen, hebben de tusschen- komst der rechterlijke macht ingeroepen. Men schrijft uit Zutfen aau het Vad. dat de heer Jhr. Mr. H. B. Vau Tets, lid van de Provinciale Staten vau Gelderland en districtsschoolopziensr, zeer iu aanmerking komt voor de in dat district bestaande vaca ture voor de Tweede Kamer. TeylersGedgeleerd Genootschap bericht, dat als schrijvers van de twee onlangs bekroonde verhandelingen zich hebbeu bekendgemaakt de heeren Otto Zur Linden, Gjjmnasiallehrer in Bern, en W. S. Leeadertz predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Veeuwouden. In het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem wordt van 14 Nov. tot 1 Dec. een bijzondere tentoonstelling gehouden van een verzameling werkstukken van de leerliugen aan het Kunstgewerbe-museum te Berlijn. Door de grnote welwillendheid van het bestuur van laatstgenoemd museum eu zijn directeur, den heer Grünow, is deze be langrijke verzameling tijdelijk afgestaan. Allen, wien de ontwikkeling vaa het teekenouderwijs hier te lande ter harte gaat, zien dus een zeldzame gelegenheid geopend, om, zonder de reis naar Berlijn te ondernemen, «enigszins op de hoogte te komen van de kunstopwekkicg in Dmtsehland, en de commissie vleit zich, dat een talrijk bezoek aau deze tentoonstelling de nuttige strekking geve, die daarmede is beoogd. Op 15 Nov. is de gesloteu visehtjjd naar zalm op de beneden-rivieren geëindigd en neemt het yisschen met de zegent weder een aanvang. Uit Berlijn wordt ons gemeld, dat de Duit- sche regeering een consulaat-generaal te Rotterdam denkt te vestigen. In de bij den Bondsraad ingediende begrooting wordt dit voorgesteld. Het besluit is gegrond op de overweging: »dut de menigvuldige engroote economische bei&ugen, die Dmtsehland ii; den Nederlaudschen Staat te behartigen heeft, hoe langer zoo meer het gemis van een consulaat generaal aldaar hebben doen ge voelen. Van de stedeta nu, die als zoodanig in aanmerking konden komen, wordt, met het oog op het groote belang van Duitsehlandf scheepvaart, aan Rotterdam" de voorkeur ge» geven. {N. 2R. Ot.) By de theologische faculteit der Rijksuni versiteit te Leiden it tegen het door haar openbaar gemaakt advie3 betreffende de tet haar door den Keulschen rabbijn, Dr. Plato, gerichte vraag, of de Joden volgens hun gods dienstwetten verplicht zijn tot godsdienstige doeleinden een inoord te begaan en menschen* bloed te gebruiken, een bezwaarschrift iisge» komen. De boeken van notaris De IJaau te Amster dam zijn behoorlijk in orde bevonden. Zjjn verdwjjnen kan dus veilig alleen aan familie omstandigheden toegeschreven worden. Ais een staaltje van de belangstelling voor verkiezingen diene, dat te Amsterdam hij het stellen van een candidaat door Burgerplicht voor de Kamer van Koophandel van de 469 leden slechts 8 aanwezig waren. i Te Groningen wordt een adresbeweging op touw gezet aan den gemeenteraad tegen de cafés chantants. Het verzoek luidt om óf de uit Duitschland overgewaaide vrouwspersonen, welke deze inrichtingen in stand houden, over de grenzen te doen zetten, óf de huizen onder toezicht der politie te stellen en ze in elk geval des avonds ten 11 uur te doen sluiten» Door de Brielsche afdeeling van het Ne derlandsche Protestantenbond is besloten een koraalvereeuigiDg in 't leven te roepen. Op den stoomtram tusschen Middelburg ec Vlissingen had eergisteren ee.n ontzettend ongeluk plaats. De heer M. Meijer Jr. secre taris en ontvanger der gemeeute Bresken? was te Souburg uitgestapt, meenende, aan de Keersluis gekomen te zijn, om van daar zyn reis per provinciale stoomboot van Vlissingen voort te zetten. Het abuis bemerkende, wilde hij, terwijl de trein in beweging was, weder instappen, viel en kwam tusschen een muurtje eu den tram terecht, met het gevolg dat h jj werd verpletterd en onmiddellijk dood opge» nomen. De berichten uit Maastricht en Grave van gisteren gewagen van dea gestadigen mi van het water. Een deel van den omtrek van eerstgenoemde stad is reeds overstroomd, en te Grave is gistervoormiddag een kanon schot gevallen, om de werking der Beersche overlaat aan te kondigen. Door nu'jufv. J. J. E. Hubscher, denOu Augustus te 's Hage overledeo, is o. a aan de Utreehtsche Zending-Vereaniging vermaakt de som van f200. tn Fiiesland vermaakt de jeugd zich reeds met schaatsenrijden. Reinder Van den Brink, wiens opsporing door den officier van justitie te Arnhem, als verdacht van poging tot moord, werd verzocht, is eergisteren door de veldwachters te Diereu aangehouden en gevankeljjk naar Arnhem getransporteerd. Naar men verneemt, moet hjj zijn misdaad reeds hebben beleden en had hy van te voren zijn pistool met stukjes lood geladen. Door een paardensiacliter te Arnhem weid gisteren van ecu koopman voor i' 5 een paard gekocht met een gebi oken poot, waarbij eerstgenoemde den koopman no.» bovendien f4 voor zijn moeite gab Aan een stalhouderij gekomen, waar het beest moest'zjjn, werd door hem een bewijs van koop vertoond waarop een knecht hem lacheud een defect hobbel paard overhandigde. De woede van den vilder was groot. Fluks werd de koopman opgespoord, die eerst niets van de zaak wilde weten, doch later de verstandigste party koos en de zaak ia der minne schikte.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2