1882. Vrijdag 24 November. M 5580. Kennisgeving, a Zes en Dertigste' Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenfandsche Berichten. JIOÜKEMENTSPRIJS, per kwartaal ftitet per pest, door liet geheele Rijk jjonteüjke nommers J 1.85. - 2.50. - 0.10. B UK B AII t MAR KV, E, 124. ADVBRTENTiEPRUa: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10, Iedere gewone regel meer 0,10. DruRM.ui. plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. larlgtlngcnwelke gevaar, schade of ^hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam Gezien het ingekomen verzoek van C. Kt BIN aldaar, dd. 22 dezer, om vergunning tot plaatsing van een Stoomwerktuig met betel van 2Vs paardenkracht, tot het in beweging brengen van machines orn hout je bewerkenin het pand staande aan de Groenelaan wijk G, no. 95, kadaster Sectie D, to. 1247. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet vau den Sden Junij '1875 (Staatsblad no. 95); Hoen te weten: kt voormeld verzoek met de bijlagen op SSecretarie der Gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den Decembers, f,,des middags ten 12 ure, ten Baad huize gelegenheid zal worden gegeveu om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mogtsn lijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 November '1882. burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK YAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. ITALIË. De Koninklijke troonrode heette de vertegen» (foordigers van het vaderland welkom, dat rersterkt is door de uitbreiding vau het stem recht, welke totstandkwam op den wensch ma Emmanuel. Dit bewijst, werd er ge- dat het volk van Italië rijp is voor ie vrijheid en legt ons den plicht op, tot een einde te brengen de vreedzame overwin- liog, waarin voor ons de ware grootheid is [elegen. ervolgens werden geprezen de vroe- jer totstandgebrachle wetten, welke de finan- regelden, de belastingen verlichtten, de rde herstelden, de muntcirculsuie ontwikkel- |ffl, de ecoaomische krachten verbeterden en organisatie der militaire krachten. De monrede beveelt aan de ontwerpen betreffende. !fl toestand van de nijverheid, den landbouw, handelsvloot en de spoorwegen. Zij belooft de openbare veiligheid en de openbare tö k ek zullen worden verdedigd eu de Miooale instellingen ongeschonden zullen wor- gehandhaafd. De betiek kingen met de andsche regeeringea zijn vriendschappe-. 5yk en hartelijk. Wij ontvangen zóó heet het van allen de blijken van welwillende sympathie, en wij beantwoorden die door nauwgezet in acht te nemen de verdragen en in den raad der mogendheden altijd voor te staan een zuivere, loyale staatkunde, welke ten doel heeft het behoud van den vrede, de verzoening van het «atiouaal belang met de algemeene belangen van Europa, Het huwelyk van den Hertog van Genua met een prinses uit een doorluchtige, oude dynastie van Duitsch- land is een nieuw onderpand der vriendschap tusschen de twee volken. Vervolgens wordt herinnerd, met hoeveel moeiten de wedergeboorte van Italië gepaard ging,Die moeielijkhedenzyn overwonnen zóó heet het slotte. Italië's toekomst ligt nu in uwe handen. Geen buitenlandsche macht is tegen haar gekant. In volle vrijheid kunt gij uwe besluiten overwegen en rustig de groote burgerlijke en maatschappelijke vraag stukken oplossen. Daardoor zult gij by Italio's ouden roem den roem voegen der bevrediging van het nieuwe Italië. Do troonrede werd levendig toegejuicht. ENGELAND. Dt; Maritzburger correspondent van de Daily News bracht aan zijn blad het volgende getuigenis over van een oud er welbekend Engelsch kolonist, die gedurende de jongste jaren in de Transvaal nabij Swazi-land ge vestigd was. Het strekt hem tot sprekend bewijs hoe de Boeren niets liever weuschen dan den vrede te bewaren, indien men hen slechts met rust wil laten. »Ik was", zoo zeide deze kolonist, atégen de Boeren tijdens den oorlog. Zij wisten dit, en maakten het mij dus zeer lastig. Doch sedert het herstel hunner onafhankelijkheid gedroeg dit volk zich zoo nobel als het maar vrezen kon. Nu en dan, 't is waar, ontmoet gy een dronken Boer, die u tracht te sarren met Engeland's nederlagen maar niemand stoort zich aan zulk een persoon, en de betere klasse der Boeren zet hem spoedig op zijne plaats. De waarheid is, dat de Boeren zeiven veel meer dan men buiten de Transvaal wel meent, de grootmoedigheid op prijs stellen van Gladstone's politiek, en dat zy besloten zijn te arbeiden voor hunne toekomst. Ik zelf heb my in dit land over niets te beklagen. Ik geloof in de Transvaal. Ik geloof dat zy in een gezonden toestand verkeert, en dat alles hier goed zal gaan, mits men in Enge- laud ons slechts aan ouszelven overlaat." Deze meetiitig (voegt de correspondent er by) wordt bevestigd door de houding van andere Brïtselr* onderdanen, die groote be langen hebben in de Transvaal, en in bet volste vertrouwen daarheen metterwoon zijn teruggekeerd, hoewel sommigen hunner inder tijd grootelyks ijverden voor de inlijving. W R A N K K IJ K. De heer Ernest Lefèvre heeft bij de Kamer een voorstel ingediend tot het benoemen eener parlementaire commissie, die.een onderzoek zal instellen naar het staatkundig en sociaal karakter en naar de oorzaken der gebeurte nissen te Montceaux-les-Mines en te Lyon. Een der Parijsche correspondenten van de Koliu Zeit. seint, dat Rothschild eer gisteren (21 Nov.) een onderhoud met eenige bankiers heeft gehad; dat men een groote daling vreesde en volgens gerucht vóór het einde dezer maand verscheidene firma's hare betalingen souden staken. Er is een brief openbaar gemaakt van Soleillet aan den afgevaardigde Gaillart, bin Eagalo, waavin gemeldt wordt dat hij bezit heeft genomen van d» baai van Taiourah, die de Sultan van Laita hem afgestaan heeft. EGYPTE. Het rapport van Borelli Bey, waarin de afgelegde getuigenissen zóó worden samenge vat dat Arabi en de overige hoofden der militaire party onmiddellijk schuld hebben aan den moord en dsn brand te Alexandrië, werd gistermorgen den Khedive voorgelegd en door hem goedgekeurd. Het zou in den namiddag Lord DufEeriu worden overhandigd. Men gelooft dat Egypte's Regeering bereid is de Engclsche Begeering te laten beslissen of de getuigenissen rechtvaardigen een veroordeeling der beschuldigden op de gronden van beschul diging, in het rapport nader aangewezen. RUSLAND. Te Odessa z\jn zeventien personen gear resteerd, verdacht van deelneming aan de nihilistische bewegingen onder hen zijn drie journalisten en twee studenten. ZWITSERLAND. In October had de Gothardbaan 960,000 fr. inkomsten en wel 515,000 uit het goederen en 445,000 uit het personenverkeer. De ex ploitatiekosten waren 335,000 fr. De verbin dingslijn Pino Novara, hoewel officieel met groote feestelijkheden geopend, kan toch de eerste dageD nog niet gebruikt worden. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL Zitting van 22 November. In deze zitting is, zooals wij reeds in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mede deelden, de behandeling der Indische be grooting voor '1883 voortgezet. De Minister van Koloniën deelde mede dat hij, naar aanleiding der Dinsdag jl. gevoerde discussie over een eventueele concessie der havenwerken te Batavia, eeu telegram aan den Gouverneur-generaal heeft gericht. liet amendement om de uitgaven dei- staatsspoorwegen te verminderen met f514,000 voor den aanleg der lijn SoerabaiaOedjong, bestreden door den Minister van Koloniën, die den aanleg in het belang van den handel verdedigde, werd met 38 tegen 35 stemmen aangenomen. Bij het Departement van Oorlog deed da heer Kool uitkomen, het onzinnige der be schuldiging, dat de Indische officieren met het oog op materieele voordeeleo den oorlogs toestand terugverlangen, en toonde aan, dat althans de gehuwde officieren materieel ia ongunstiger toestand verkeeren dan in vre destijd. Hat amendement van den heer Bastert, om van de begrooting af te voeren de som voor overbrenging der fabriek vau Soerabaia naar het marine-établissement aldaar, werd bestreden door den Minister en .do hoeren Wichers en Van der Sleyden, doch met 46 tegen 31 stemmen aangenomen. De uitgaven in Nedeilaudsch Indie zyn aangenomen met 54 tegen 22 stemmen. Hierna werden behandeld de bezwaren der Amsterdamsche reeders tegen de expertise van schepen in de Oost-Indische vaart. De heer Wichers ondersteunde verschillende hunner grieven tegen do wijze van expertise, en drong op meerdere waarborgen tegen onjuiste expertises aan, althans op een ver nieuwd en onpartijdig onderzoek dezer aan gelegenheid. De heer Blussé zag het voordeel eener andere regeling van zaken niet in en beval handhaving van het bestaande toezicht aafl.' Morgen voortzetting van dit debat. Do hernieuwde afdeelingen kozen tot hare voorzitters de heeren Tak vau Poortvliet,' Cremers, Van Delden, Van Eek en "Wybenga. Officieels Mededeelingen. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag den 24 dezer niet plaats hebben. DEN MAAG, 28 November 1S8S. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, de heer W. J. "Wea- terouwen Van Meeteren, candidaat-notaris aldaar. SCHIEDAM, 23 November 1882. Da volledige werken van den Ouden Heef Smits worden opnieuw uitcegeven bij den heer H. A. M. Roelants alhier. Het vereert ons volk dat de uitgave, kort na Lindo's dood ondernomen, is uitverkocht, het ver heugt ons, dat de heer Roelants de werken va» den gevierden schrijver onder een veel breeder klasse van lezers wil brengen, dan tot heden het geval was. Voor eeu verbazend lagen prijs, vooral met het oog op de nette uitvoering worden Lindo's werken thans in vijf daelen aangebodende prijs per deel be draagt slechts een gulden vijftig cents. Mogen de werken, waarvan sommige reeds eeu ge-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1