Gemengde Berichten, slacht voor ons verkwikten, ook thans met die waardeering worden ontvangen, waarop te too teer aanspraak hebben. De Staatscourant van heden bevat de sta tuten van de vereeniging: sDe Schiedamsche Moutwyn-Vereeoigiog" te Schiedam. Alle dragers der Citadel-medaille worden uitgenoodigd tot deelneming aan de feesten te Amsterdam en tich daartoe aan te melden vóór 25 deter per brief of briefkaart, met duidelijke opgaaf van naam, voornaam, rang en adres, aan den kapitein der infanterie .T. O. Va» Schermbeek te Amsterdam. Zy «ier middelen niet toelaten reis en verblyf- ko1 ten te betalen, worden verzocht daarvan bi; hun schrijven kennis te geven. De Minister van Binnenlandsche Zaken; '„•tiet op art. '1 van het Koninklijk besluit van 3 October '1873 (Staatsblad no. 135), beeft goedgevonden: met ingang van 23 dezer, de artt. 1, 3, 4-, 5, G en 7 van het aange haald Koninklijk besluit van toepassing te verklaren in de gemeente Overschie, op de perceelen, in gebruik bij S. Heinsbroek, on kadastraal bekend sectio D, nos. 395 en Gil. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlauden te Kopenhagen heeft de Deensche Regeering da quarantaine-bepaling ingetrokken, die voor schepen, komende van IJstad, waren uitgeschreven. De Minister van "Waterstaat, heeft voor de Tweede Kamer laten vervaardigen een kaart van den nieuwen Mansmond, aanwijzende den toestand van dat werk in October jl., en twee exemplaren van de 18e opname van het zeegat aan den Ilook van Holland, door de hvilrographie, beide in kleuren bygowerkt, waarvan het een dan toestand in April jl, en het andere in October jl. aantoont, dit laatste ia overeenstemming met de hierboven genoem de kaart. Het Bestuur van de Vereeniging van gepeDSionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger heeft een circu laire in 't licht gegeven, die met een overzicht van geen reeds door haar is gedaan tot tenigitig van deu nood harer beschermelingen (oud-militairen, die vóór het in werking treden van de wet van 29 Mei 1877 gepensioneerd ï'yn) een beroep doet om ondersteuning op de' skern der Nederlandsche natie." Tot 31 Augustus hebben in 't geheel 2332 Nederlan ders, 't zij voor eens. 'tzij voor jaarlijks, bijdragen verleend, waardoor de Vereeuiging in staat was aan een GOtal der meest hulpbe hoevende leden eeu vaste loekelijJcschc toe lage te vetstrekken van f 1 tot f 2, terwijl omstreeks een 150-tal een gratificatie (meestal van f 10) hadden ontvangen, in afwachting ,i»t de kas een voortdurende ondersteuning kon t lestuan. De oproeping is ondertcekend door de genei aal» Van Swieten, Knoop, Weitzel, Booms, Belprat en Jhr. Van Merlen, en voorts door de tieeren Kool, lid der Tweede Kamer, \Yen- -liger, le luit. der grenadiers, Doorman, Van Uuijl, IX Perk, Van Löben Seis. gcp. hoold- officier,. Van Sloten, gep. kapt, en pastoor Brouwen s. Tot lid vau de Provinciale Staten van Noord-Holland is te Amsterdam verkozen de neer J. Boissevain met 713 stemmen. De heer Van Nierop verkreeg er 450. De heer Mr. J. A. Sillem, candidaat der liberalen, werd verkozen tot lid van den Amsterdamschen gemeen ternad met 1146 stemmende heer Mr. Th. Heemskerk, can didaat der anti-revolutionairen en Katholieken, bekwam 587 stemmen. In het begin van dit jaar werd lusschen Ie Hooge Regeering en de gemeente Retter- Uana eeti evereenkomst gesloteu, regelende het beheer en het onderhoud van twee strooken gronds benoorden den spoorweg-via duct tusschen de Raampoortlaan en het Hof plein, 'welke er toe leidde, dat vanwege de ge meente aldaar twee op elkander uitloopende straten zouden worden aangelegd. Onmiddellijk hierop aansluitende tusschen de Raampoortlaan en de Schie, lag het ter rein, waar thans de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen verrezen is en waarvan een strook gronds overschoot *cr breedte van -4 M., welke de gemeente thans ook tot straat ,wil inrichten in aansluiting op bovengenoem de straten. liet Rijk vvenschte daarentegen het geheele terrein en alzoo ook deze straat ten behoeve der Rijkskweekschool in beslag te'nemen, en wel om reden dat de aldaar onder den spoor weg-viaduct liggende pakhuizen gebezigd worden tot desinfectie-lokaal ten behoeve van de afdeeling besmettelijke ziekten der kraam zaal. Bleef de bedoelde strook gronds dus een openbare straat, dan zouden de besmette goede ren steeds over den publiek'eu weg gevoerd moeten worden, waai tegen ontegenzeggelijk bezwaar bestaat. liet gemeentebestuur wil daarin echter niet treden, omdat het daardoor de geregelde passage van de Schie tot het Hofplein zou verliezen. Vandaar alzoo tusschen het Rjjk eu de ge meente langdurige onderhandelingen, welke tot lieden nog niet toteenig resultaat hebben geleid. Men meldt uit Nijmegen van 22 dezer: De Waal is hier in het laatste etmaal 19 centimeter gevallen, zoodat de peilschaal thans teekent 12.04 M. boven A. P. of 5.82 M. Nymeegsch peil. De overtocht geschiedt nog steeds met behulp eener stoomboot. Men meldt uit's Hertogenbosch van22dezer: De stand van het water bedroeg gisteren ochtend 5.49 meter boveu A. P., was sedert eergisteren 1 centimeter. Volgens de gister ochtend ontvangen berichten werkt do Beng- i denmond der Beersche Maas met2Gcentimeter, de Baardwyksche overiaat met 37 centimeter en de overlaat RossumSt. Andries met 74 centimeter. De weg van O-ss naar Oijen is door het Boersche Maaswater overstroomd. De dijken verkeeren over het algemeen in goeden staat. Voor de sluis te Crevecoeur staat een verval van 42 centimeter. De gemeenteraad van Zntfen overwe gende dat de gemeente, die gas levert, gas meters plaatst in baar belang, ais onmisbaar hulpmiddel om te weten, hoeveel de ingezete nen verbruikten en' dus te betalen hebben heeft het logisch besiuit genomen, de huur van,gasmeters (een geniepige verhooging van den gasprijs) af te schaffen. (12. Jfbl.) Men meldt uit Utrecht, dat het Utrechisch Dagblad met 1 Januari e. k, van eigenaar verwisselt. De firma L. E. Bosch Zn. zou namelijk hare courant verkocht hebben aan een combinatie, bestaande uit de heeren J. W. R. Gerlach, Mr. E. Van Lier, W. Dolk, Metzier en Henri Boers. Eerstgenoemde zou met de leiding der redactie worden belast. Louise Michel zal, uaar men verneemt, ook te Utrecht en te 's Hage voordrachten houden. De gemeenteraad van Dordrecht heeft be sloten uit de gemeentekas een jaarlijkscti subsidie van fiOOO toe te kenuen aan de ambachtsschool benevens het vrij gebruik van een geschikt lokaal. Het stelsel van doorgaande zelfwerkende remmen Westinghouse-rern) dat de Rijn spoorwegmaatschappij zich voorstelt in toepas sing ie brengen, is door den Minister vaa Waterstaat, Handel en Nijverheidgoodgekeurd. In het zoogenaamde ïSuikerhuis" te Amster dam logeeren op dit oogenblik ongeveer een 200 tal Italianen, die verleden week van New-York zijn aangekomen om weder naar hun vaderland terug te keeren. De ekwipage van het bij Petten gestrande schip Ddslce Smit, kaptein Blak, van Bergen naar Vlaardingen, werd door de reddingboot der Noord- en Zuid-IIollandsche Reddingmaat- schappy, waarin zich de burgemeester van Petten mede bevond, van boord gehaald. Het schip is uit elkander geslagenslechts onge veer 1200 stokvisschen zijn geborgen. Dezer dagen was een nieuwe, grootsch ingerichte firma in modezaken te Amsterdam eenige kisten met nouveautés te wachten, die echter uitbleven. Toch waren zij aan gekomen en afgeleverd, maar aan een naam genoot dor firma, by wie de facturen bij vergissing waren bezorgd en die van deze gelegenheid gebruik maakte om zich de kisten te doen leveren, zelfs na den expedi teur zijn ongenoegen te hebben-1 te-1 kennen gegeven over het lange uitblijven. Eindelijk kwam natuurlijk uit dat de kisten aan den verkeerde waren geleverd en toen bleek dat er niet voel meer van den inhoud ta vinden was, zoodat men den ontvanger der goederen in hechtenis heeft genomen. Door de politie te Haarlem is weder proces verbaal opgemaakt tegen een tapper, wegens het toedienen van sterken drank aan kinderen beneden de zestien jaren. Een Berlyner, die met eenige honderden mudden aardappelen naar Heiland was geko men om die te verkonpen, heeft zich door zyn commissionair te Nijmegen laten oplichten. Deze is na den verkoop met het "geld, p. m. f900, verdwenen. De heer W. P. Woiters. wien men reeds verscheidene romans en novellen dankt waar van de stof is ontleend aan de geschiedenis der kunst, zal weldra waer een bundel novel len in dat genre onder den titel Trans Alpina uitgegeven. Goeverneurs's Oude Dicisvriend zal voortaan verschijnen onder hoofdredactie van H, Van Roordahuizen. Na 40 welbestede dienstjaren meende de heer Gouverneur de hoofdredactie vau dat tijdschrift aan jeugdiger handen te moeten overlaten. Toch blijtt zijn naam, zijn geest aau dat tijdschrift verbonden eu het is ons aange naam te kunnen ineedeeleu, dat de baten er van tevens zullen strekken om den ouden en geliefden dichter een pensioen te verzekeren, zoo mogelijk tot het bedrag van het tot heden genoten honorarium. Portefeuille Georg Ebers heeft een nieuwen roman geschreven, die nog vóór het eind van dit jaar verschijnen zal. Het werk heet Jiin Wort, en de geschiedenis speelt, evenals zijn vorige roman, in do 16de eeuw. Da held is een' Duitschei die uit de bergeu van zijn vaderland uaar vreemde gewesten wordt g».dreven door het lot. i DelfsliaTen. Do«r de aannemers van de Waterleiding werd Zaterdag dat werk ge staakt, wegens faillissement van den aannemer de W. Naar men verneemt hebben de borgen echter besloten het werk voort te zetten. Zou hiermede wellicht ook in verband staau, dat de inschry ving f 20,000 benéden de raming isgebleseu, (J2. Ct.) Ben Haag. Het geschil tusschen het bestuur vau pDiligeutia" en den heer Ver hulst is tot oplossing gebracht. De werken van Wagner, Liszt en Berlioz zullen dexen winter op één der concerten worden uitgevoerd ouder leiding van een anderen directeur, naar men zegt, de heer Richard Hol. Voor de overige concerten blijft do heer Verhulst de leiding op zich nemen. Ridderkerk. De gemeenteraad heeft aan i den heer M. Sijmons, te Rotterdam, vergunnin verleend om een stoomtram te exploiteerers laags den straatweg ouder deze gemeente. j Middelharnis, - De heer O. S, alhier heeft aan al de huurders 2ijner landerijeu een vierde gedeelte van de pachtsom kwijtgescholden wegens den ongunstigen oogst in dit jaar. Nieinvedieii. De luit. ter zee 1e kl. II, Ny'gh en de ingeuieur der marine G. Turk, beiden gedetacheerd geweest bij de proeven tot lichting van de Adderzijn alhier torug- 3 gekeerd, Bnarn. Gistermorgen kwam Z. M. de Koning alhier perspeeialen trein ten 9 uur 45 aan. Een groote menigte had zich op 't stations- plein vereetiigd, die Z. M. met luide hoera's ontving. Na door den Burgemeester dezer gemeente te zijn toegesproken, vertrok Z. M. naar Soestdyk. Z. M. keerde gisteren in den namiddag naar 'tLoo terug, j Baamsdonk. Zaterdag voormiddag heeft alhier een verschrikkelijke gebeurtenis piaats gevonden ten huize vau don landbouwer J, P, Terwijl deze naar de kerk was en zijn zuster tehuis bleef, is een persoon of zijn meerdere personen (dit is nog onbekend) h'et huis biuneogekomen, en hebben de zuster zoodanig mishandeld dat men voor haar leven vreest. Al de wonden schijnen toegebracht te zijn met een groot stuk hout hetwelk in het veitiek is gevonden, waarna do daders de sleutels uit haren zak hebben geuomen en daarmede het kabiuet hebben geopend, waaruit alles door het vertrek lag verspreid. Groote geldswaarde was er uiet aanwezig, zoodat er weiuig vermist wordt. De broeder vond bij zijn teauiskomst zijn zuster op den grond liggeu onder een lakes, hetwelk over het lichaam schjjut geworpen te zijn. De politie was cergister namiddag ijverig in de weer om een ouderzoek in te stellen, doch tot gisteravond heeft zij nog niets met zeker heid kunnen ontdekken. - i _i i i. Zekere vrouw Laurent, in een dorp viM het dep. Morbilian wonend, verraste haar man met drielingen. Die verrassing was minder aangenaam, omdat Laurent niet meer dan 1 fr. daags verdient. De Minister Faliièies heeft thans aan het gezin 300 fr. doen toekomen. Tegen een dame iu Bamberg is onlaugs eeo rechtsvervolging wegens rustverstoring inge diend, omdat zij 's nachts piano had gespeeld. Elk geval vau dien aard zal voortaau, naar de overheid mededeelde, als rustveistoriug gestraft worden. Een aardig voorbeeld van dieren-vriembchap heeft rneu in deu dieientuin te Bei lijn waar genomen tusschen den jongen koningstijger aldaar on 2 mnsschen. De tijger laat niet allen toe, dat de beide vogeltjes in hetstroo van zij» hok hun voedsel zoeken, eu zorgt wel hen daarbij niet te storen door de minste beweging te maken, maar hij schijnt tiet zélfs bijzonder aangenaam te vinden als zij op zijn lichaam rondhuppelen. Professor Dr. Van Nussbaum te München heeft een soort van armband uitgevonden, waardoor de zoo lastige sehrijfkiamp ge heel weggenomen wordt. De penhouder wordt derwijze aan den armband vastge schroefd, dat de pen het papier taakt, als men de hand nederlegt. Iemand, die hevig door kramp gekweld werd en zyn «aai» niet eens teekenen kon, schreef met dit vernuftig uitgedacht hulpmiddel zonder moeite een paar bladzijden.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2