t )n Maandag 4 December. 5587, Feuilleton. DE EEDGENOTEN! 9 s ©n Dertigste J-a a r g a n g\ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bïnnenjandsche Berichten. Ze ur, in us, er. 'I lijn. jUOIMSMKSTaPKI,», pel kVV4iW.lt Tram per Jieist, door het geheele Kijk Afinwterlijke nomiiwis J 1.8a. - 2.5U, - 0.10. BUKEAV: KARMT; 134, Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,40. tedere gewone reget meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 2 December 18S2. Sinterklaas te paard gezeten Laat aan atte kinderen weten, r Dat hij als verleden jaar, Hartjes heeft en gardjcs klaar. ■Verbljjde bij ous Vaderlandtegen zijn iaaamdag, tegelijk met wat helder, vriezend weer. Kon het tevens 7-ijn, dan jage een ffjjsche Oostenwind tegen gezegden dag de wa teren naar zee, en wijze die de rivieren binnen haar bedding; terwijl hij, de door aanhoudenden damp ei vochtigheid en gemis aan zonneschijn aeiwatnairig gestemde inenscheukinderen, weer eeus aau wat gezonden levenslust helps. Laten we nog eeus %veer kindeten lijs in deze donkeie daeen, kinderen inelds onien, kimieieu met de armen. Eu dat laatste is we! uoodig. Vroeger tiok zich op dezen dag nog eens een dames commissie de tali ijke kinderschaar der behoeftigeu aan. Is de goede geest, die dringt tot het verspreiden van vreugde ook al geweken, of hebben ouder- vonden tegenwerking en geniepige kleingees tigheid dit goede wei kin duigen doen vallen? Wat Hiervan zij, we hopen dal wilei hetzijue ia! doen, om den korten, voor velen iiaar- geesligen winterdag, voor liet arme kind te veivrooljiken. De aanblik op ouze stad stemt wezenlijk tot opgeruimdheid, een stemming, die men immers, als rnon /elf iu 'net bezit daar van is zoo gaarne aan andeieu mededeelt. Op eeue wandeling door onze straten valt ous het magazijn van den heer C. J. II. Schmidt ia goud-en zilverwerken in het oog. Zij, die zich de weelde kunnen veroorlooven hun lieve ver wanten iets kostbaars en tegelijk smaakvols aau te bieden, kunnen hier hun gading vinden. De heer A. A. Mure mocht gerustelijk tot 5. Het stuk was geëindigd, cn de gasten maakten zitli gereed om aan tafel te gaan. De hertogin, die nog altijd den graaf aan hare zijde had, gaf blijken dat ze gaarne van zijn go- zelschap ontslagen wilde zijn. Daarom nam ze bij het opstaan een jong, schoon man, een ver ren bloedverwant van den vorst Radzowill, in den arm. Deze vorst had vroeger voor Rus land gestreden. De jonge prins had zich echtor bij geen der eedgenooten aangesloten, 't welk aanleiding gaf, dat men hem met wantrouwen bejegende. Menig gelaat verdonkerde, menig fluisterend woord werd er gesproken, toen de hertogin haar cavalier uitkoos. Ja, 't liep z.oo vor, dat er aan tafel een heftige wooidcnstrijd ont stond tussclien den Siarosi van Wielan en den een bezoek aan zijn magazijn uiinoodigen. Hot unttige en aangename gaan hier gepaard; de industrie in kristal, poicelein, Beripsr.h zilver gaat van jaar tot jaar vooruit en 'de heer Muré zorgt steeds, dat hij van het beste daaronder ruim vooi zien is. Onze stadgenoot Muré maakt ons de keuze zoo ruim, dat het niet uoodig, is, voor zijne artikelen een naburige plaats op te zoeken. De étalages van den heer J. B.C. Hulsman in gewone tijdea reeds een lust der oogeu, be reiken om dezen tijd vau het jaar steeds haar glanspunt. We kunnen niet anders verwachten dan dat onze stadgeiiooten den ondernemenden eigenaar ijverig zullen steunen en den bloei van zijn etablissement zullen bevorderen. Luxe artikelen zijn hier in den ruimste» voorraad te verkrijgen. Niet minder boek- en plaat werken en kindei speelgoed. De heeieu P. A. R. Biommendal, G. Odé en J. M. Stolk hebben een ruimen vooriaad van al hetgeen Koster's kunst en daarmede verwante bedryven opleveren. Het artikel scheut kalenders is bij genoemde neeren ruim vertegeuwooidigd eu in allerlei vormen, een voudig en prachtig uitgevoerd. De heer Stolk voegt er een collectie kinder speelgoed en galantenëu bij, in welk laatste artikel de heei E. H. Gabel mede zeer luim gesorteerd is, en wat vooral niet mag vergeten worden, in zeei variëerende prijzen. Het depót der Singer-maatschappij en de heer L. Kok zijn ruim voorzien van ver schillende soorten naaimachines, die we. de moeite waardig zijn te gaan be/iclitigen eu zich een daarvan als piactisch huismeubel voor zijn gezin aan te schaffen. Hulde aan deu heer R. Sclinabel voor het genot, dathij dekleineo, degrootere immers ook? door zijn schoone étalage verschaft. Sneeuwwitje en de Dwergen zijn aan de orde van den dag in den mond der kleinenze leven ia de wereld der idealenmen loone de' 'moeite dóór den heer Schnabel aar 'één en ander bèsteed, door een druk bezoek en hetgeen dar gewoonlijk volgt. Een bezoen, aan de heeren Gehr. Bertels, J. Héimeriks' ën J. Molenbroek wier maga zijnen verwante artikelen als dat van den heer Schnabel bevat, zij dieus begunstigers zeer aanbevolen. Vau een bijzonder geschikt cadeau voor dezen tijd, de> nieuwe chemische voet- pn bedwarmers kan men zich voorzien bij de heeren Gebr. Berteis, die dit artikel in veiséhiilende prijzen voorhanden hebben. Onze confisëurs wedijveren op hun gebied; we hebben de' namen der heeren C. F. Coin- panus, T. 0. Eugering, D. Henkemans, J. M. Kater, N. J. H. Koks Sz., D. Krabbendam, J. M. Van Leeuwen, L. H. Palmer, P. Sanders, P, Schot, A. J. Snijders, M. Vlug en H. P. Wijsbroek slechts te noemen, die op verschil lende jjupten^der ad keur van zoetigheden tefitoonstellén, eu bun begunstigers zullen hun jaarlijkse!) bezoek zeker hei halen. De heer C. Montfoort heeft in zijn sierlijken winkel een tombola geopend. Men kan niet weten, hoe een stuivertje rolt, misschien valt hem of haar, die waagt een of ander smaak vol voorwerp ten deel. De tombola viade goeden aftrek. Op St. Nicolaasavond is een venassing, in den vorm vau oesters geschenken, zeker een der aangenaamste voor de liefhebbers. Aan zoo iets valt in dezen duren tijd niet dagelijks te denken. Welnu, onze stadgenoot H, C. Van Abshoven zal als altijd, deze en andere bestellingen van "den Vischhandel prompt uitvoeren, terwijl de Oud Hollaadsche smaak voor verschillende worstsoorten ea fijne ham bij den heer N. Van Zon bevredi ging kan vinden. Hen die liefhebbers zijn vau een geurige sigaar worden ue étalages van de heeren J. BijlaadtJ. H. Kuypers en van de ürma Theyse Co., aaubevolen, die van dit artikel in verschillende merken ruim voorzien zyn. De hee I. M. Hitlenhausen wenscht den ■liefhebbers van muziek en zang, een gezelligen avond te verschaffen. Zijn gunstig gelegea en wel ingericht lokaal zal het aan een druk bezoek zeker niet ontbreken. Eindelijk, de koude kan gevoelig worden. Zie, wat de heer C. Van der Touw op het gebied van bontwerken te leveren heeft, en maak intijds gebruik van zyn smaakvolle aanbieding. Een vroolijke, huiselijke feestviering zij onzen stadgenooten ieder in zyn kring bereid! Offleieele Mededeolingen. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Dinsdag 5 December niet plaats hebben. SCHIEDAM, 2 December 18S2. De hier ter stede bestaande Vereeniging >de Spoelingbeurs" hield gisteren hare jaar- lyksche vergadering, waarin de rekening over het afgeloopen jaar werd ter tafel gebracht en goedgekeurd. Hiei uit bleek dat de financieële resultaten zeer gunstig waren daar er, niet tegenstaande door de leden per branderij slechts f 10 'sjaars gecontribueerd wordt, een batig saldo van f 266,80 werd behaald. Dat bedrag zal even als hut in het vorig jaar ver- kregene als reserve kapitaal iu de spaarbank worden belegd. prins, die de verbitterde woorden van zijn tegen stander had opgevangen. In 't eerst matigde men /icli wel omdat dit de tegenwoordigheid der dames oisciito, doch allengs geraakte ieder in vuur toen de geheime plannon, die beiden hadden gesmeed in betrekking tot het kiezen van een koning, werden aan 't licht gebracht. Allen waren reeds van hunne zitplaatsen opge staan, en de-sabels der Polen kletterden. Onrustig bewoog de menigte zich door de zaal. Eindelijk gelukto hot Herman, ondersteund door eenige landgenooten, de menigte tot bedaren te brengen, en was de Starost van Wielan met zijn aanhangers genoodzaakt het slot te verlaten. De hertogin had zich intusschen weenend op een divan neorgewoipen, torwij! de anderen zich om haar hadden verzameld. De vroolijke stem ming was geweken, en de moeston maakten zich reeds gereed om te vertrekken. Herman echter bleef. Hij had opgemerkt, dat do graaf Maria onophoudelijk had bespied, en Lu- bowsky's vrees kwam hem nu niet meer onge grond voor. Lag liet in zijn plan, Maria met geweld tot iets te dwingen, dan was het een eerste vereischte, liaar uit de omgeving der hertogin te verwijderen. Dit zou een vredebreuk tussclion liem en de hertogin ten gevolge hebben, doch sodert liet voorgevallene van dezen avond kwam hem deze zeer gewenscht voor. Het scheen dat Mortschalsky de beleediging hem aangedaan, reeds lmd vergeten, althans hij had zich gedurende den woordenstrijd geheel onzijdig gehouden. Herman kon zich maar geon denkbeeld van dien man vormen, want, ofschoon hij gevoelde, dat zo elkaar wantrouwden, gedroeg dograaf zich tocli zoo hoffelijk jegens hem, dat Herman bijkans niet durfde ondcrstellon, dat hij iets in zijn schild voerde. Terwijl Herman zijn wagen besteeg, hoorde hij van verre de volle tonen van een Foolsch liod, waarin van den witten adelaar werd vernomen, die zegepralend naar de wolken opsteeg, door zijn kinderen bevrijd van hel vreemde juk; docli het broederlijk verbond was verbroken en liad het s eeuwige vuur" van den vricndschapstempel slechts weinig dagen overleefd. Voortaan deelde men zich in tweo verschillende partijen, zoodat er nu in Poien 179 bondgenootschappen be stonden. Middernacht was voorbij. In het vertrek d?r gravin Jozefa branddon nog waskaarsen. De graaf liep met groote schreden door de kamer, terwijl zijn gemalin op een sopha lag, en hem met een uitdagenden blik aanzag. vlk wil do hertogin niot verlatensprak zij. sMeent ge, dat ik onder roovers wil vervallen?" Met een driftige beweging bleef do graaf voor haar staan. »En ik zeg u, gij zult vertrekken. Niet al leen omdat ik heden beleedigd hen, maar ook omdat ge hier veel te duur leeft. Daar onder do sroovers", zooals ge zegt, leeft men voel eenvoudiger. vMijn garderobe kost niot half zooveel geld, als u uw wonderlijke buren hebben gekost," sprak Jozefa schoudei ophalend. VJl

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1