DE EEDGENÖmm DöndepüatTipëbe M, 5589. Feuilleton. te'> 'lp a 3 "8 T I I?, Z es en Dertigste! Jaargang. herschijnt dagelijks, uvtgezo|ierd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. h- pONNKMKNTbl'RlJS, pel kWiltHHl kl*/KMO per post, door hot geheele Rijk sondeilijke nouuneis Lij 11 j Aan het Commissariaat van Politie zijn als instraat gevonden aangebracht een bonte jjanddoek; een tafellaken, eer, hand doek en twee slabbetjes, alsmede een glaapnmts gemerkt W. C. v. 1». 1 3 t. Advertentieprijs: van -t—10 gewone regels met inbegrip van aene Courantf 1,10; iedere gewone regel meer0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. li E L G II 1 De zitting van het hof van assises te Brussel omtrent de zaak der gebroeders Peltzer, was Saterdag minder druk bezocht dan tot dus ver..Sedert het verhoor van de wed, Bernays 'neemt de belangstelling af. Verschillende ge tuigen werden weder verhoord, waaronder *40k een viertal exppits, die geroepen zijn in de zaak, om het schrift te herkenneu der telegrammen van Armand Peltzer aan Léon en van, dezen aan Armand, welke met gefin geerde namen waren onch'rteekend. De experts /houden vol dat er volledige overeenstemming misstaat tusschen het schrift dier telegrammen d> 'dat van de handschriften der beide be- "jcbuliigden. Naar aanleiding hiervan deelt de verdediging mede, dat zij van haren kant ook een expert heeft aangesteld, die echter gerst over een paar dagen inet zijn rapport kan gereed rijo. In de terechtzitting van eergisteren werden eerst de eigenaar, alsmede een bediende en de portier, van het Hotel Brittannique te Brussel ondervraagd en huane verklaringen kwamen goed overeen. Alle herkenden in den vermomden Henry Vaughan, Léon Peltzer. Hij was in December 1881 met den trein van Parijs in het Hotel Brittannique aange komen en had een salon verlangd, voorgevende dat hij zijn vrouw en kinderen verwachtte. 6. Nog denzelfden nacht schroef Mortschalky een brief aan do abdis van het Galicischeklooster te ?rezbow, waarin hij 'smeekte voor buisvesting voor een arme bloedverwante. Met zich zelf voldaan sloot hij den brief. «Daar is ze ongenaakbaar voor mijn dapperen Duitscher," dacht hij, en ik zal ook zorgen, dat hij lmar op 't slot Soltczin niet in haar vrome overpeinzingen store." - -Den volgenden dag ontving Herman een sier- lijk geschreven briefje van Jozefa's hand, waar van de hoofdinhoud was, dat zij tegen haren wi! naar hot slot Soltczin moest vertrekken. Het eindigde mot het bericht, dat zij denzelfden avoud o zes uur een afscheidsbezoek bij mei rouw Van zou afleggen. Toen droeg hij zijn arm in een draagband. De getuigen Guizot, meubelmaker en Almain, de eigenaar van het huis in de Wetstraat, waar de moord gepleegd is, brengen weinig aan het licht. Léon had het huis gehuurd met het doei hier den zetel te vestigen van een op te richten stoomvaartmaatschappij naar Australië, waarvoor hij hier verschillende personen moest raadplegen, 't Was daarom dat hij den meubel maker opdroeg vooial eerst het vertrek in orde te brengen, dat tot bureau ingericht moest worden. Daar de meubelmaker Vaughan niet kende, ontving hij '1000 francs tot waar- 'fÏJ borg. De inspecteur van politie Degauque had ontdekt dat Léon in het Amstei-Hólel te Amsterdam gelogeerd was en dataSsocaat Asser een bezoek van Vaughan had ontvangen om inlichtingen in te winnen op welke wjjze men in Nederland de toestemming kan be- komen een naamlooze maatschappij op te richten. Ook te Hamburg en Bremen heeft Léon eenigen tijd doorgebracht, waar hij onder meer een telegiam ïd ontvangst nam onder den naam van Wauters, en welk tele giam latpr gebleken is van Armand afkomstig te zijn. De Kevser, officier van politie, die Léon aan het station te Keulen in hechtenis genomen heeft, verklaarde dat Léon na de arrestatie zeer ontroerd was en bekende Léon Peltzer te z'gn en hij Betnayspei ongeluk ge dood had. Een hevige woordenwisseling ont stond er tusschen de verdedigers en de ge tuigen, die het handschrift der depêches hadden onderzocht, waai aan de voorzitter met moeite een einde kon maken. Gisteren werd getuigenis afgelegd door den heer £*Jenengeneesheerdie belast was met het ondetzoek naar de oorzaken van Bernays' dood. Hij verklaarde, dat de dood is teweeggebracht door een schot met een vuurwapen voegde er bij, dat de bloedvlek op hetttapijt 20 uur na den dood is gemaakt bevestigde, dat het lijk van Bernays' in een liggende positie is verstijfd, en dat het 24 uur na der 'Jt'od in een andere houding is gebracht. Duc/vir Laroche bevestigde eveneens, dat het lij» niet verplaatst is binnen den tijd door Leon aangegeven. Doctor Ylemminckx heeft dezelfde overtuiging als zijn collega's. Volgens hem is tiet lijk minstens 28 uur na den dood verplaftstf Deze getuigenissen maakten den diej indiuk. |n het proces-Peltzer wordt voortdurend gesproken over een zekeren Murray, die algen; in als een gefingeerd persoon beschouwd wordt.. Dienaangaande leest men in het Antwsrpsch Handelsblad van gisterensOp den zólder vau een dokter te Luik heeft men den rpinp van een lijk ontdekt, dat reeds in bedorven staat verkeerde. Dit lijk zonder hoofd, armen of beenen, lag in een wit-houten kist, met 'net opschrift: j>29 Murrays New-York" en verder öenige onleesbare woorden. De dokter, waarvan sprake is, zit sedert 3 maitnden in een gekkenhuis. <Zal men er in «lagen het geheim te ontdekken In elk geval heeft Léon Peltzer nu reden te zeggen: «Gij ziet wel dat Murray bestond 1" I) I T S C H L A K I>. Volgens de Franlcf Ztq. hebben tusschen de voornaamste leden der Fortschriits-paitu samenspieking plaats gehad, die het waar schijnlijk maken, dat de dreigende scheuring zal woiden bezwoien en dat althans een gemeenschappelijke gedragslijn voor de in Landdag en Rijksdag te volgen tactiek zal worden aangenomen. De libeiale partijen zitten eenigszins in verlegenheid, wat aan te vangen met de twee jarige begrooting. aan denlt-jksdag voorgelegd. Het is te bar deze door den Rijkskanselier toegediende pil zoo maar te slikken, en nadat men het plan dar tweejarige begrootingen heeft verworpen, het hoofd te buigen, nu de Rijkskan selier eenvoudig, zonder door de wet gemach tigd te zijn, een budget voor 1883/84len voor 1884/85 tegeljjk indient. Men staat tusschen deze vuren: èf beide begrootingen naar de budget-commissie te verwijzen met opdracht de indiening der tweede aan de grondwet te toetsen, of eenvoudig door een votum van den Rijksdag de tweede begrooting te verdagen tot over 6 maanden, gelgk men in Engeland doet als men een wetsontwerp van'de baan wil schuiven. liet water zakt overal, op Necker, Main, Moezel en Ryu, Toch zal op den Rijn de stoomvaart nog In geen acht dagen hervat* kunnen worden. Op den Moezel is de vaart gisteren reeds aangevangen, tui wij 1 dienzeifdea dag de UessiscJte Ludwipsbahn haar dienst van Frankfort en Aschaffenburg-Darmstodt' naar Mainz en over Bingen heeft hervat. Het ergst is nog steeds Mainz door het wafer bezocht, en vooral de Mainzer voorstad Car- tenfeld; verder staan nog Momfaacla, Castel,' Kostheim, Laubesheim, Bodenheim, Nacken- heim, Worms, Oppeuheim en Nierstein onder water. De Hessische en Beiersclie Palz zijn bijna in zeeën herschapen. Van alle kante» komen nog berichten van allerlei rampen* maar alle komen toch daarin overeen, dat het ergste is geleden. ENGELAND, Gisteren zijn Davitt en llealy voor de rechtbank verschenen, overeenkomstig het bevelschrift dat tegen hen uitgevaardigd was, om borgt» stellen voor hun toekomstig goed gedrag. Zjj werden beschuldigd van onlangs oproerig» redevoeringen gehouden te hebben. De zaak Zooals zij verwacht had, was ook Horman daar op denzelfden tijd aanwezig. Jozefa vond nu gelegenheid, hem toe te fluisteren, dat hij haar altijd welkom zou zijn. Terwijl liij haar bij 't afscheidnemen naar don wagen geleidde, rustte ze veitrouwelijker dan anders 'op zijn arm, en hij fluisterde r, Wilt go zoo good zijn mij spoedig eens te schrijven?" Ze'knikte toestemmend. »Ja, ik zal u schrijven," sprak ze. «Tusschen Porado en Soltczin ligt het woud van Solowice. Daar bevindt zich een kapel. Achter hot beeld der hoiligc maagd zult ge iedoren Zondagavond een brief van mij vindon. Ook zal ik u schrijven wanneer gij kunt komen, dat wil zeggen, wan neer wij alleen kunnen zijn." Herman drukte haar zichtbaar ontroerd de hand. «Vaarwel, tot wederziens," sprak hij innig. «Tot wederziens," fluisterde ze nauw hoorbaar. De wagon rolde voort. In een opgewekte stemming bereikte Herman Porado, en schreef toen terstond een brief aan Lubowsky, om tocli spoedig terug te koeren. Hij was zoo vervuld van het voorgevallene, dat hij in 't geheel niet bemerkt had, met wolken blik Jozefa hem bij 't afscheidnomen had aangezien. Toen Jozefa haar bezoeken had afgelegd, bad de graaf reeds alle reisbenoodigdheden bijeen verzameld, en verwittigde haar, dat zij nog dezen naoht over de de grenzen moest trekken, daar hij morgen weer in 't leger werd verwacht. Men was spoedig reisvaardig. Een der vriendin nen van Jozefa zou haar een eind weegs bege leiden, en zoo kwam hot dat deze en Jozefa met den graaf en Maria in éénen wagen moes ten plaats nemen. Maria was buitengewoon bleek. «Ként gij de reden van ons vertrek? vroeg de graaf. Zij zag hem verwonderd aan en sprak «Gij zijt immers beleedigd, en 'tis nu niet meer dan natuurlijk, dat uw echtgenoot van hier vertrekt?" Mortschalsky lachte spotachtig. «Jozefa is niet zoo teergevoelig," sprak hij; «'t heeft me moeite gekost, haar tot de afreis ta bewegen, een afreis die ik zoo hoogst noodzake lijk keut'do In 't kort, Jozefa staat in nauwe betrekking tot een Duitscher. een zekeren Wolfs» hagen, die haar schijnt te beminnen. Om bét niet tot oen schandaal te laten komen, iieb ik J 51, zoo spoedig mogelijk een verwijdering bewerk stelligd." «Geen trek op Maria's gelaat verried, w(at er in imar omging, maar wel werd ze nog bloc ker dan in don aanvang. Zij zweeg. «Wat zegt gij van deze geschiedenis?" vroeg de graaf eindelijk. Maria zag hem een wijle met verachtelijke» blik aan, en sprak toen: alk* beklaag mijn zuster." «Dat is zeer christelijk van u," was het ant woord. Weder zaton ze zwijgend tegenover elkander. «Zoo juist heb ik mij buar karakter voorgesteld," dacht do graaf. «Zij vraagt niet naar bewijzen, want haar trots is doodelijk beleodigd, nu zij_

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1