r u i 8 ii w s. F er Telegraaf. \im- U' Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. Inhoud van Tijdschriften. ir? De peilschaal teekent 18.73 M. boven .Van de te Vught ia aanbouw zijnde R. K. 'kerk is een stelling ingestort, tengevolge traarvan vijf werklieden gedood en twee zwaar gekwetst zijn. Ter versmelting worden nog steeds dage'ijks kisten mpt oude koperen centen bij de Rijksmunt ingevoerd. Blijft men aan het verlangen van den Minister van Financiën voldoen, door ze 8p de Rijkskantoren in betaling te nemen, dan kan men spoedig van den last der oude centen bevrij! zijn. Behalve de Rijkskantoren kunnen nok diaconiën en winkeliers de behulpzame hand bieden, om de oude centen spoedig buiten omloop te brengen. (V. D.) Het bericht vaa Prof. Pabnieri's dood, dat onlangs de ronde deed in bladen, was, naar men thans bericht, ongegrond. De beroemde meteoroloog is nog in leven. Ook te Leeuwarden is op uitnoodiging van den heer Draisma een Citadel-feestgevierd. Aan het door hem gegeven diner namen 50 personen deel. Verschillende toosten werden ge dronken, terwjj I een vuurwerk het feest besloot. Fransche wetenschappelijke journalen weten vaak meer van onze zaken te vertellen, dan ons zelf bekend is. Zoo dpelen zij thans mede, dat onze Minister van Binuenlandsche Zaken, sPynooper Hordijk", niet alleen de genees kundige inspecteurs heeft opgedragen »hem een bijzonder rapport te doen toekomen nopens den toestand van het drinkwater in alle steden en gemeenten van het koninkrijk", maar dat ook sliet college van de ingenieurs is belast met de taak, om de vraag betreffende de noodzakelijkheid van wettelijke maatregelen, die uitvoerbaar en afdoende zijn, te onderzoe ken, ten einde overvloed van drinkwater voor alle klassen der bevolking te verzekeren." Omtrent den verkoop der sEmerentia" uit het hofje van Beresteijn deelt de 1V*. R. Ot. nog mede, dat volgens een bevoegd beoor- deelaar, den heer A. J. Van Wijngaardt, het stuk, wegens zijne vele leemten, de hooge som niet waard was die er voor was geboden. De regenten gingen tot den verkoop te eerder j>ver, omdat het hofje overgeringe middelen te beschikken heeft en door dezen verkoop in slaat kooit zijn liefdewerk te kunnen uitbreiden. De oudste inwoonster van Kampen, "Wie- gertje Hendriks, wed. Jan Willem Lieber, is iergisteren in het stadsziekenhuis aldaar overleden. Op 15 Januari a, s. zou zij den leeftijd van 101 jaren hebben bereikt. Da toevoer uit en naar het noorden en het zuiden van Sinterklaaspakketten was o. a. eergisteravond te Zwolle zóó groot, dat twee lokalen san het station vol stonden en de beambten den geheelen nacht werk hadden. Zondagnacht is M. De Bont, de vermoede- lyke dader van den diefstal met voorafgaande poging tot moord te Raamsdonk, onder de gemeente Blade!, gevat en den volgenden dag," zwaar geboeid, over Eindhoven naar -Breda getransporteerd. Den jager "Van der Mark bij Naaldwijk gelukte het verleden Vrydag, in den Vliet- poider een levenden otier te vangen. Na het dier door het toebrengen van slagen eenigszins machteloos te hebben gemaakt, werd het naar des jagers woning vervoerdwaar het 's nachts twee bijna voldragen, doch waarschijnlijk ten gevolge van de ondervonden mishandeling doode jongen ter wereld bracht. De moeder was ondanks al haar wierwaardigheden nog vinnig genoeg om Ie trachten, uit haar gevangenis te breken, ïoodat de eigenaar verplicht was, ook haar dooden, Een persoon, dis Zondagavond in de Ruige Weide, naby Gouda, uit minnenijd zyn aan staanden schoonvader met een pistool in de borst heeft getroffenis gisterochtend dooi de rijksveldwacht uit Gouda te Rotterdam in verzekerd» bewaring gebracht. De toestand van den gekwetste geeft r.og hoop op zyn behoud. Een ooievaar, die hoogstwaarschijnlijk niet de tijdrekening in de war is, heeft sinds Maandag jl. zijn domicilie op de kerk te Berg-Ambacht gevestigd. In de Iluisvr. wordt aangeraden zout in de petroleum te doeneeu forsche greep in de kan en eeue kleinere hoeveelheid in de peer. Daardoor krijgt men beter lichten min der reuk. "Vlaardlngeu. Gistermorgen kwam alhier in het logement »De Posthoorn" een persoon, die zich uitgaf voor iemaud belast met de opneming van een teiepboonleiding van Schie dam naar hier. Na zich goed gedaan te hebben en nog eeóig geld bij de» kastelein te hebbeu op genomen, is hij met de noorderzon vertrokken. Den Haag. Ter benoeming van een onderwijzer-plaatsvervanger van het hoofd aan de openbare school voor minvermogenden aan het Kortenbosch alhier, zijn voorgediageir de hh.: D. J. De Klein, onderwijzer 'le kl. aan die school; D. Uezemer, onderwjjzer te Schiedam; N, P. J. Woensdrecht, onderwijzer te Leiden. Breda. Door eentge heeren, een zooge naamde St, Nicolaas-commissie, werd heden alhier aan de leerlingen der tusschenschool en der scholen voor kosteloos lager ondei wijs een alleraardigst feest bereid. Van 4 tot 7 uur werden in de zaal dei- sociëteit Concordia eeu duizendtal kinderen onder 't genot van koek en chocolade bezig gehouden met marionetten- en Janklaassen spel, dissolving views enz, enz. alles opge luisterd met muziek. De orde werd gehandhaafd door de ouder wijzers. De Commissie hield zich met de veizorging van 't kleine volk bezig eu had het daarbij zeer druk, want het ging er vroolyk,v soms uitgelaten toe. Nadat ten slotte ieder kind een' cadeautje eu een stevig stuk speculaas ontvangen had, keerde de blijde schaie huiswaarts. Een flinke daad van een veelbelovendeu achtjarigen knaap worjt door de Fransche dagbladen verhaald. Te Thiais viel een vier jarig meisje, dat met haar broertje aan het spelen was, in een put. I)e moeder, die er bij was, riep om hulp, maar er kwam niemaud opdagen, en er moest spoedig gehandeld worden. Toen nam de achtjarige knaap een kloek besluit; hij maakte den ketting van den put los, ging in den emmer zitten, liet zich naar beneden zakken, greep zijn zusje, zette haar in deu emmer, en liet haar' door zyn moeder naar boven halen, terwijl hij zich, aan den wand van den put geklemd, boven water hield. Toen de kleine behouden was, liet de moeder den emmer voor de tweede maal neder, om den knaap op te halen. Maar toen hij halver wege boven was, gevoelde de arme, diep geschokte vrouw dat haar krachten bezweken, en dat zij deti ketting zou moeten loslaten, en haar kind aan een wissen duod prijs geven. De kuaan berneikte dat, en wist ook daarvoor raad. Hg liep haar toe, den ketting vast te makeu, klauterde daarlangs naar boven, en lag weldra ia de armen van zyn moeder. Een tentoonstelling van kinderen, tot op driejarigen leeftijd, zal binnenkort te Hom burg gehouden worden. De prys voor het mooiste kind is 300 Mark, terwijl de tweede en derde prijs 200 en 150 Mark bedragen. De kinderen, die hieraan deelnemen, zullen eeu uitstekende oppassing en behandeling genieten, en bovendien zal nog een deel der ingekomen gelden voor elk kind beschikbaar gesteld worden. Dezer dagen is te Montpellier liet eerste meisjes-gymnusiuin in Frankrijk geopend. De jongejuffrouwen loopeu, evenals dat voor de mannelijke Fransche gymnasiasten gebruikelijk is, in een sooit vau uniform. Te Probersdorf bij Kis Marton, iu Hongarije, hebben eenige dieven niet meer of minder da» de klok uit den kerktoren gestolen, een vrachtje van ongeveer '150 kilogram. Men is er nog niet iu geslaagd, de brutale roovers te ontdekken. Men schat, dat door deu regen in de 2e helft van November het meer vau Genève '140 millioen kubieke meter water heelt ge wonnen. Het niveau rees 252 millimeter. Men schrijft uit Zevenbergen aan de 2F. li. Ct. Ten bewijze dat in deze stieken de veestapel prachtige exemplaren oplevert, kan vermeld worden, dat onlaugs door den heer baron Van der Borcb alhier aan eeu Franschen landbouwer een melkkoe, (ingeschreven onder nommer 300 van het Nederlandsch rundvee stamboek), is verkocht, en dat deze koe op de vee-tentoonstelling, gehouden door de Société d' Agriculture de la Qiron.de te Bor deaux, den tweeden prijs heeft behaald. Dat de landerijen iu Friesland ontzettend in prijs zijn gedaald, kan het volgende bewij zen. Een boerenplaats, die voor negen jaar met de onkosten voor f25,000 weid verkocht, heeft gisteren bij publieken verkoop, niet meer dan f 11,000 kutneu opbrengen. DJEN HAAC, 7 December. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Stateu-Gerieraal is ingekomen een voorstel van den heer Buma tot instelling van een onderzoek, beli effende de droogmaking eu afsluiting vau de Zuiderzee. Na eenige discussie is Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken aangeoorneu met 65 tegen 12 stemmen. De conclusie der minderheid iu de zaak van generaal Van der Heijden is verworpen met 56 tegen 22 stemmen, waarna de couclusie der meerderheid is aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. De commissie tot onderzoek van de Billi- tou-stukken heeft voorgesteld, dat, daar de Iudische regeling bij verlenging der concessie niet de wet naleefde eu het landsbelang be- hattjgde, de Kamer het opperbestuur wenscht uittenoodigen volledige vrijheid te haudhaveu om bij het einde van de oorspronkelijk concessie voor de naleviug vau de wettelijke bepaling en het landsbelang te waken. De behandeling van het Hoofdstuk Justitie is daarna aangevangen. Vooral werd de Minis ter bestreden wegens de houding iu de kwestie der duiveuschieterij. Tal van audeie puuten wei-don ook be sproken. Morgen voortzetting. Tijdspiegel. All. 12. Dr. W. Koster, Voor de eer van Kant en tegen de kwakzalverij iu de geneeskunde. Swedenbor- gisme en spiritisme. J. II. Maronier, Natuurlijke godsdienst. - Dr. B. Vau der Meulcn, liet water, dat wij drinken. (Slot). Dr. S. Sr. Coronel, Volks gezondheid en volksbeschaving. Overgangstijdperk. (Slot). Noormun, De Egyptische kwestie. Jan Holland. Dat getob met onze jongens. Gewin, Henri. Novelle. (Slot). Ohr, De JVederlandsche Spectator. Ho. <t£. Berichten pn mededeolingen. A. study of Spinoza bij Martineau, door Prof. .1. P. N. Land. De cata logus van de boekei ij der Neilei-L Maatschappij tot bevordering der geneeskundeduor Dr. C. E. Daniëls. Oude handelsbetrekkingen tusschenNoord- ou Zuid-Europa, door Dr. J. 0. Vollgrnff. Vivisectie. Coens gedichte», door Arnold Ising. Les deux masques van Paul do Saint-Victor door A. Flament. -Pluksel. Briefwisseling. Ver betering. Plaat: 5 December 1882. Zijn wij werkelijk zoo materieel? Indische Gltlis, December. Een reisindruk, van Java mecgcbiacht door C. Et Van Kesteren. De. politieke toestand van llale- rnahera iu het begin van liet jaar 18Si, I(,Een paar opmerkingen over belastingen iu Ncd.-lndië, door II. Koloniale literatuur. CoricspotidenUe- artikel: een biief van prof. Kan aan den redac teur. Maleisehe Taalstudiën, door A. Van de Wall. Schetsen uit het Volksleven in Nedei-l.-l Oost-Indik, door K. Van Eek. De Aifoei'nn in de Minahassa van Meniulo. Xlli. tSIot.J liet üloemen- verkoopsterje, door Jan Steen. N- >r\. f'.ei-k Beroepen: te Balk, J. It. Guldenarm, aan de Vunrsche. Krominenii-Jfjk, Van der Moulen, te Driehuizen. Iliudeloopen.L A. Kapt ei ute Oidebeikoop. Amerongcn, II. A. E. ileineeken, te Workum. Nes en Wierum, G. Ter Spill, te Birdanrd. Wavervee», J. II. M. G. Wolff, kand.' Dinteloord, J. A. Goedblaed, te Axel. Nieuwcndntn en Oostzaan, W. Knptein, kand. Pouderuyen, O. Boxman, te Oud-Alblns. Blankenham, \V. Caune- gieter, te Drogelmmc. a. Emmert, T. Moet, te Siddeburen. -Bruiiiisse, J. W, I-'. Roth Sr., te Bei-kei en Rodenrijs. Maassluis, A. Reniei, te Berg-Ambacht. Rijnsaterwoude, J. W. A. Woldring, te Sint. .lansga. Uruehein en Kerkwijk, J. P. Van der Linde, te Schnoniewoeid. Kleveiskerke, G. E. Meloen, Kami. Terborgh, toezegging van beroep, J. F. Ternooy Apel, kand. Bedankt: voor Wetsuige-Sauweidt, J. I.angliout, te Aujum. Nocrdwijk,, A. Wijn, te Hut-abuizen c. a. De Lemmer, Eestergn eu Follegn, Ph. Peter, te Ginncken. Benthuizen, Gt. Boer, Ouderkerk a/d IJsel. Spiang, li. Vnu der Linde, te Schoonrewoerd. Boveusmitdeli. L. Poort kand. Driminelen, Ternooy Apel, kand. Hout rijk en Poiniien, G. E. Mehen, ka uil. Almelo, Dr. P. Van Giieei GildmireeStei-, te Dalfsen. - Kootwijk, E. A. Lasoudei-, te Zegveld. Waver- veen, J. II. M. G. Wolf, kand. Maassluis, Dr. P. G. Datema, te Weesp. Oude- en Nijehoi nu, J, J. Keizer, te Terwispel. Wageningen, A. J. Eijkinan, te Gioningen. Otterloo, Scliijvliet, te Utrecht. Wimlesheim, II. II. Veder, te Abcoude. Surimi- zum, J. P. llattiiick, te Harderwijk. Aangenomen: naar Oldeholtwolde, A. Wijn, te Ilortihuizen c. a. De aanneming der 49 catechisanten van Dr. J. Knappert heeft te Leiden in tegenwooidigheid van twee ouderlingen plaats gehad. Zondag voormiddag zijn de nieuwe leden in de Pieterskerk bevestigd. De lieer G. Boer, pied. te Ouderkerk a/d IJsel, is, naar het N. v, d. D. verneemt, in de waarneming zijner bediening geschorst. Jl. Zondag werd in de Duitseh-Evangclische kerk te 's llage het 25jarig bestaan van die kerk plechtig herdacht. Cbr. Ger. Gemeente.' Beroepen: te Genemuiden, A. Brouwer, to Huizen. Gouda, J. VVesterhuis, te Ter Neuzen. Vrijlioeven-Capelle, A.VanderZande, te Westbroek. Wapenvelde, O. "C. Dorenbos, te Zeist. Emmcn, T. Moet, te Siddeburen. Bedankt: voor Echten, II. De Koning, kand. Aangenomen: naar OosterhesseleuH. De Koning, kand. Waalache Kerk. Beroepen: te Den Haag, J, E. Pfendcr,vrocgci- pred. te Chainbéry in Frankrijk. Hoomseh-Katfcolioke Kerk. Door wijlen den heer J. Hoppenreis is aan het R. K. parochiaal kerkbestuur van 't Loo, gemeente Duiven, onder bezwaren van vruchtgebruik ver maakt een erfstelling, waarvan de waarde ongeveer f16000 bedraagt. i

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3