Bottmi.) - V '.VI Jhk 1 de begrooting van Buitenlandsche Zaken is behandeld een amendement van de heeren "Viruly c. s„ om te doen uitmaken, dat voortaan de verdeeliag van een overschot onder diplo matieke ambtenaren niet geoorloofd is.; Na discussie over het deelen van don Minister in de toelagen aan diplomatieke ambtenaren m het verleenen van buitengewone toelage aan onzen gezant te Parijs, als in stryd met het besluit der Kamer, houdende weigering tot iractementsverhooging, werd het amende ment door de voorstellers ingetrokken, die acte namen van 's Ministers verklaring, om voortaan geen toelage uit overgeschoten gelden te verleenen. De begrooting zelve is aange nomen met 65 tegen 12 stemmen. "Vóór de pauze werd de conclusie der min derheid in zake den luitenant-genernai Van der Heijden verworpen met 56 tegen 22 stemmen;'die der meerderheid aangenomen met 04. tegen 12 stemmen, en bracht de heer Mirandolle rapport uit over de overge legde stukken in zake de verlenging der Biiliton concessie. De commissie stelt voor, dat de Kamer de noodzakelijkheid uitspreke, dat het opperbestuur, niet berustende in de door de Indische Regeering in deze gepleegde behandeling (het aangaan der overeenkomst met terzijdestelling van de wettelijke bepa lingen waardoor 's lands belang niet op den voorgrond trad), zijn volle vrijheid hnndhave om bij het eindigen der oorspronkelijke con cessie voor de naleving der wetsbepalingen en de behartiging van 's lands belang te waken. Do algeineene beraadslagiug over het hoofdstuk Justitie der staatsbegrooting weid ingeleid door don heer Oorver Hooft, die de uitvoering der vogelenwet en drankwet be sprak en de houding vau den Minister in Zake de duivenschieterij niet kalm noemde. De heer Van der Feltz verdedigde de stelling, dat de Burgemeesters uilsluitend bevoegd waien een openbaar vermaak, in aasu den duivenwedstrijd, te verbieden. Door tal van spiekers werden velschillende onderwerpen van wetgeving en rechtswezen besproken. De heer Van Eek laakte zeer het papieren- onderzoek bij Advocaten, als in strijd met hun plicht van geheimhouding. De heer Des Amorie van der Hoeven prees 's Ministers houding bij het weren der dui venschieterij, en verzocht hem toe te geven aan de bezwaren tegen de vivisectie, waar tegen de heer Rombach opkwam. Morgen voortzetting. RE.V HAAG7 December 18s2. Naar wij vernemen, is ook de baron Taets van Amerongen, gepensioneerd ritmeester, be noemd tot dienstdoend kamerheer des Koninfs, De heer A. F. J. A. giaaf Van der Duyn van Maasdam, by Kon. besluit van 7 Mei 1882, no. 30, benoemd tot consul der Nedei landen te Port-Said, is in dio hoedanigheid door de Turksche Regeering erkend. Naar wij vernemen is de heer luaiager, lid van den Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en thans in Italië verblijf houdende, ernstig ongesteld. SCHIEDAM, 7 December 1882. Op de voordracht van Burgemeester en Wethouders ter benoeming van een leeiaar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium en van een leeraar in de Hoogduitsche taai en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier, om in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad tol een benoeming over te gaan, is voor beide inrichtingen van onderwijs geplaatst de heer M. Hoin, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Hooin. Naar rneu verneemt moet er kans bestaan dat spoedig met Frankrijk een nieuw vei diag gesloten wordt, van weerszoden op den voet der meest begunstigde natie. Dat verdrag zou echter slechts voor één jaar geldig zijn, doch telkens vernieuwd kunnen wordtin. Dp term »op den voet der meest begunstigde natie legt aan menigeen het zwijgen op; men weet echter dal dit van de zijde van Fiankiijk op het oogenbhk niet heel veel meertebeteekeuen heeft, daar alle natiën ongeveer iu gelijke ongunstige conditie tegenover haar staan. Zr. Ms. iaderstoornschip Vdlh wordt met spoed gereed gemaakt aan 'sRijks wuif ie Willemsoord, ten einde, naar meu vei neemt, in het begin van het volgende jaar in dieust gesteld te worden tot het overbrengen van het vorstelijk gezin naar Engelauds hoofdstad. De opbreugst van de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij in de maand No vember jl. bedroeg: op de Hollandsche lyn f 27S,059.33i/2 eu sedert 1 Januaii f3,274,034.88Vs. Op de Oosteilijo was dc op brengst iu November f 221,500.69^ en sedeit 1 Januari f 1,694,593.71. De deelneming van Nederland nan het streveD onzer eeuw om door reizen voor han del, n'y ver huid en wetenschap nieuwe bronnen te openen, door Prof. P. J. Veth. Het goedkoope retourbiljetten-tai lef in het verkeer met den Staats-, Centiaal- en IIol- Iandschen spooiweg wordt inet 1 Januaiia. s. ingetiokken. De negen en-dertigste algemeone vergade ring van het Aardrijkskundig Genootschap zal plaats hebben op Zateidag '16 December a. s., 's voorm. 11 uur, in een der lokalen van het Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Tot de punten van behandeling behooien: Een tocht door het oosten van Ruslanda. Nisjni en Kazan, en de verbinding met Siberië; b Orenburg en de steppe der Ivir- giezeu, door den heer F, G. Kt amp. Terwijl Woitek de eerste helft van don nacht in het woud doorbracht, kon Horman nergens rust vinden. Wat was toch de oorzaak dat de brief was uit gebleven 7 Was Jozefa misschien mot haar echt genoot naar Polen vertrokken? Die vragen rezen heihaalde malen bij hem op. Eindelijk besloot hij, den volgenden dag nogmaals naar de kapel te gaan, en als er dan weer geen brief mocht zijn, den weg naar het slot Soltczinin te slaan. Zoo kwam hij, na een vergeefscho reis naar de kajïel gemaakt te hebben, op de bestemde plaats aan. Jozefa ijlde hem van verre reeds te genioot. «Goed, dat ge gokoinen zijt," riep zij, uwe hebben hier vervelende dagen doorgebracht" »Waar is Maria?" vroeg lierman sWaarom vraagt ge mij naar Maria?" was het antwoord, «hebben wij elknnr niet veol te zeggen?" »lk vieesde," sprak Herman snol, «dat u of uw zuster een ongeluk was overkomen daar ik te vergeefs om een brief gezocht heb." Verschrikt staarde Jo/ofa hom bij deze woor den aan. «Hebt go den brief niet gevonden? IIos kan dat mogelijk zijn? En ik schreef u toch, dat ik u heden verwachtte »Ik ben gekomen, omdat ik bezorgd over u was, doch don brief heb ik niet ontvangen." Jozefa drukte hem dankbaar do hand en sprong toen plotseling op. «Woitek! Woitek!" riep zo luide. Inplaats van de geroepene verscheen do kame nier der gravin en vertelde dat Woitek eeist dezon middag was thuis gekomen. Terstond na zijn aankomst had hij zich ter rust begeven, en op dit oogenblik sliep hij nog vast, «Ilij heeft weder te eel gedronken," sprak zij sen wanneer men dan goedo vrienden niet hein wil blijven, moet men hem ongestooid zijn gang laten gaan." Jozefa schoen een oogenblik besluiteloos wat zij met den dienaar zou aanvangen. Doch ze bedacht, dat hot een korte tijd was, dien Herman en zij ongestoord konden doorbiengen, zoodat zij het meisje wegzond en zich nu wcor naast Horman neerzette. De grondwet van Nooi wegen bepaalt dat de Koning ridderorden kan uitdeelen aan wien hij goedvindt, tot belooning van buitengewone diensten, die openbaar moeten gemaakt worden. Nu is de pasgeboien zoon van den Kroon prins benoemd tot ridder der Serafijnen- eu St. Olafsorde, maar de buitengewone verdien sten worden niet vermeld. 't Is, dunkt ons voor den stamhoudei eener dynastie al vei dienste genoeg, dal hij ter wereld kwam. omdat daardoor het land geied wordt van de moeilijkheden, die ,1e onstentenis van een mannelijk oir teweegbrengt. Er wmden wel orden veileend voor nog minder gewichtige diensten. (Arnh Ct.) Om het mogelijk te maken, dat de tochten uaar het bange Noot den worden vooitgezet, worden donr rie Amsterdnmsche plaatselijke commissie der Barents-Vereeniginy giften van belangstellenden gevraagd. H»t hoofddoel dier veieeniging is de belangstelling in die tochten gaande te houden, welke zeemanschap kweeken sn de oude leei school dei De Ruyteis, Heemskei ken en Nelson, eu het piestige van onzo vlag, van onzen naam als zeemogend heid zoo ioeiniijk mogelijk te handhaven. De internationale ge/ondheidsiaad te Alex andria heeft de quaiantaine van 24 uren, opgelegd aan schepen, komende van Ned. Italië, ingetiokken eu zija deze nog slechts, aan een geneeskundig onderzoek ondei vvoi jien. Het classicaal bestuur van Harderwijk heeft een adrca gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Geueiaal, inhoudende ver zoek, om, bij voorkotneude bespieking van post- eu spoorwezen, het daarheen te willen leiden, dat, naar het voorbeeld van Engeland en elders, de dienst op Zon- en feestdagen in liet belang van het dienstpersoneel iu liet bijzonder en vau ons volk in het algeineer, zooveel mogelijk worde bepeikt. Een niet ailedaagsch geval heeft in de gemeente Axel plaats gehad. Op een aanklacht was het lid van den gemeenteraad, de heer D. J. Oggel, in die bets ekking geschorst door deu Raad; na gehooid te zijn door Gedep. Staten is hij dezer dagen door dat college van zijn lidmaatschap vervallen veiklaaid. De aanklacht betrof het leveien van petro leum aan de gemeente voor straatverlichting. Naar wij vei nemen zal de heer Ogge! bij Z. M. in beroep komen. (T. N. Ot.) Men meldt uit 's Hertogenbosch: De stand van het water bedioeg Gisteiochtend alhier 5 80 meter boven A. P., val ui 24 uien 18 centimeter. Blijkens do ontvangen rivierbe- richten is de overlaat Rossum St. Andriec met 85 centimeter oveistioomd, hot water, stroomt over Hen overlaat van de Waal naar de Maas. De stand van hei water te Creve- coeur bedraagt aan di Maaszijde 6,03, aan de Diezerzijde 7.79 meter boven A. P. De oveilaat te Bokhoven wot kt met 144, die te Baardwijk met 52 centimeter. Gistei ochtend ten 8 uur teekemie de peil schaal te Schoonhoven 3 56 M. boven A. P, "Val sedert eorgisteiochtend 0.27 M. eeigister middag is het dijkcollege v et trokken en wei d de buitengewone nvier-coitespondentto gestaakt, Te Grave was gisteiavoml i l uur de stand van het water 10.45; onveranderd Aan de Pegelbiug 8.65; staande. Sneeuw. Het gemeentebestuur te Roermond heeft een som beschikbaar gesteld urn, in afwachting va» hetgeen door de Algen;,eene Wateisnood- commissie zal woiden gedaan, in de eerste behoeften, van do watersnood lij Jenden in de gehuchten Ilatenboer en de Weerd te vooizieni De collecte, door de commissie voor deu vvatei snood te Deventei szeitoudeo ten behoeve der daar uit hun woningen verduwen ge zinnen, heeft f2800 opgobiacht. Een der giften bestond uit een geldkokeitjo met 25 tienguldenstukken. Uit een opgaaf iu de 2V. Gor. Ct, blijkt, dat sedeit een eeuw Je R'ju hij Keulen slechts dnemaal de hoogte heeft heieikt< waai toe by den 29n Nov jl. gestegen was. Die dl ie keeten stond by zelts nog honger dan nu; in bovengenoemde opgaaf wordt de, vvateistai.d namelijk vernield, van 27 FeblV 1781 (met zwaren ijsgang)39 R.jui. vt. en 9 dm op 26 Dec. 1819: 34 vt. II dm., en op 30 Maait 1845: 31 vt. 2 lm., terwijl de stand op 29 Nov. ji. was: 30 vt. 4din., de drie laatste (tlnnden zonder ys. Al de overige hooge vvatei standen geduiemle ruim een eeuw, vvaaiovei de opgaaf loopt, waren aanmeikelyk lager; de laagste, ofschoon toch nog als hoog meldenswaardig geachb kwam voor op 20 Juli '1817, eu was 19 vb 4 duim. Te Amsterdam is op den leeftijd van 72 jaar ovet leden de heei F. C. Jaski, oud g6- zagvoeuter ter koopvaaidy, Smaad dieinder- tijd door zijn keunis en vooi Uarandheid veel bijgedragen heelt tot hel tot stand komen vau AmsteiJams kanaal naar de Noordzee, In alles, wat in beiiekkit.gstond tot scheeps- zaken, was de oveitedene de vraagbaak van zeer vele. i ceders. De stoomtiaindienst tusschen Leiden ei Vooi schoten werd gisteren voor het publiek geop-Mul. «O, ge weet niet," sprak Jozefa, «hoelang mij dc tijd gevallen is sedert ik van u afscheid nam." «Komt flier dan niemand bij u?" vroeg Herman. «Neen, tot nu too heeft ons niemand bezocht, doch de wegen zijn ook zeer slecht, en ik be wonder u dat gij er nog door gekomen zijt." «O, als men wilkomt men overal door," sprak hij. Deze woorden had lierman onwille keurig met vuur uitgesproken. »0, ge weet niet, welk een troost uw vriend schap mij geeft," spiak Jozefa met een diepen zucht. «Ik ben zoo diép ongelukkig 1" En zij be dekte haar gelaat met beide handen. «Ik heb het uw zuster ook reeds gezegd," spiak Herman, «dat ik ten allen tijde uw vriend wil zijn." «O, mijn zuster is gelukkig," was het ant- wooul, zij is vrij, en kan Lubowsky beminnen; wie kan iiaar dit verbieden? «Wordt haar vrijheid dan niet bedreigd," waagde hij te vragen. «Was ik slechts in haar plaats," was het ant woord. «En mag ik weten, waarom gij zoo ongeluk kig zijt?" Zooals Jozefa daar neerzat, treurig, met ge vouwen handen en vrij neei hangend hoofdhtuu' geleek zij een geknakte bloem. Vol deelneming beschouwde Herman dan ook de «choone vrouw. Eensklaps sprong ze op, boog zich over Her man heen en fluisterde: «Neen iit ben met ongelukkig! Hij is wegen gij zijt aan mijn zijde 1 Wie kan ons thans ver hinderen gelukkig te zijn Als had een adder hem gestoken, zoo ontsteld week lierman van haar /.ijdo. -> Wie was de oorzaak van dit misverstand Had hij misschien onwetend voodsel gegeven aan haresl hartstocht? Deze gedachten schoten bliksemsnel door ziji> hoofd. Wordt rnrvulgd.)

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2