Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Koloniën. Inhoud van Tijdschriften. Omtrent den overgang in andere handen van de Amslerdamsche Courant heerscht. 'volgens een Amst»rdnmsche brief in de Prov. Gr. Oi., dikke duisternis. De AL. Ct. is verkocht voor f11,040 aan den heer Noothoven Van Goor, die van de redactie niemand aan zich heeft verbonden. Nu zegt de een, dat de heer Van Goor het blad weer verkocht heeft aan een anti-revolutionaire fractie, met Mr, Th. Heemskerk aan het hoofd, eo den ander zegt, dat 't niet waar is, maar dat Mr. Heems kerk daarom wel aan het hoofd kovnt van een nieuw anti-revolutionair blad, dat echter niet de Amsterdamsche Courant is. Deze zou in het formaat van het N. v. d. D., goedkoop en gematigd liberaal, *s morgens en 's avonds verschijnende, bescheidenlijk haar uieuw leven intreden. Het proces tegen den magnetiseur Gunters, en den speciaal arts van het magnetisme, 'heeft aan die firma een algemeene bekendheid 'gegeven. De vrijen aak heeft het vertrouwen 'in het magnetisme hoewel er dat niet mede te maken had, daar het pioces slechts de rechtskweste betreft van sommigen beves tigd. Zeker /al die uitkomst niet verkregen worden, wanneer men het verslag van een consult leest, dat de heer J. Kasteel den 17dea November 1882 bij de somnambule nam. Onder anderen werd bij die gelegenheid door de somnambule aan den heer Kasteel veizekerd, dat hij met hst rechteroog evengoed zag als niet het linker eu dat oog ook geheel zou herstellenDe heer Kasteel nu heeft een glazen oog Het boekje is voor 25 cents bij deu heer .1. Kasteel te 's IJage verkrijgbaar. In den avond van Zondagjl. is telleken- dorp een moordaanslag gepleegd op den per soon van D. Niermeyer, klompenmaker aldaar. De dader is zekere H. Amersfoort, schippers knecht, wonende te Zwammerdnm, 24 jaar oud. De aanleiding hiertoe waseen raitinary die1 genoemde Amersfoort sedert 4 jaar had met de dochter van genoemden Niermeijer, die steeds tegen die verkeering was. Dit had reeds meer, dan eens aanleiding gegeven tot onaangenaamheden en zoo ook Zondag toen Amersfoort met zijn meisje wandelde, en Niermeijer tussehen hen in kwam loopenen Amersfoort weldra 'bij de keel greep, waarop deze laatste twee revolverschoten loste om hem bang te maken en vervolgens een derde schot dat Niermeijer in de zijde trof. De kogel is Dinsdagmorgen uit het lichaam ver wijderd, zoodat er alle hoop is dat de ge kwetste weder zal genezen. De revolver is gevonden onder Het bed van Amerfoorts moeder, terwijl hij zelf is gearresteerd te "Bodegraven in de boot, Maandag geboeid naar Gouda is gebracht eu Dinsdagmorgen ge vankelijk naar Rotteidam vervoerd. Hagemans, de besteller van "Van Gend Loos te Eindhoven, bij wien de vermiste gouden voorwerpen door de poiitie gevonden werden, heeft zich uit de voeten gemaakt. Uit Zalt-Bommel schrijft men aan het Yad. Indien naar het woord van deu dichter verontwaardiging werkelijk verzeu in de pen gaf, dan zouden ook de jongste handelingen van onzent. Gemeenteraad blijven leven in menig gedicht. Het bederf van het onderwijs jin het algemeen eo dat van het openbaar Ondeiwjjs in liet bijzonder heeft in den laatstee tijd in onze gemeente belangrijke vordeiingen gemaakt, «veranderingen", zooals de Maasbode het in Juni 1!. noemde, sdie inen vóór kot ten tyd nog onmogelijk waande". Wat toen Eet Vaderland, het Schioolblad en de Arnhemsche Courant o. a. schreven over het besluit om de tien nieuwgebouwde lokalen der volksschool niet in gebruik'te nemen op den vastgestelden termijn is op de ergerlijkste wijze bevestigd. Het heette in die dagen partijdigheid en overdryving: er was immers alleen sprake van gezondheidsmaatregelen en van eon on beduidend uitstel tot de behandeling der begroeting 1 Q De Maasbode wist beter, en zij had vol komen recht tot jubelen. De uitkomst heeft het geleerd. Bij de behandeling van de begroeting heb ben de heeren P. U. Den Ouden eu J. Henri Evers c. s. gezegepraald. Er is besloten, dat de tien lokalen in het geheel niet in gebi uik zullen woideu genomen door de volksschool, waarvoor ze wat en gebouwd, en dat er geen vermeerdering van personeel zal plaats hebben. Na het besluit in Mei om de lokalen eerst wat te laten (hogen, en bij de begroot!r.g in October daaraan volgende te beraadslagen of zij dsn 15n Augustus daaraan voorgaande in gebruik zouden genomen worden, (zóó luidde het voorstel, dat aangenomen werd,) werd de R.-Kath. bewaaischool uitgebreid tot meisjesschool voor lager ouderwijs, waarop eerst geen pian was geweest. lu tussehen ver lieten slechts 55 van de 385' kindereu de volksschool. Er bleven klassen va« G3, 59 en 54 kindeieu; de minst bevolkte telde er nog 44; aanhoudend zijn ei vacaturen onder de ondei wijzcis. Eerstdaags wordt er een na 5 maanden vervuld; in eeu klasse waren er4 in Óen jaar. Uijua geregeld moeten de kin deren de straat opgestuurd ot veieeuigd worden in zoo grooten getale, dat onderwijs een onmogelijkheid wordt. Het mocht niet baten. Ook de verdedi^ei s, O die ui Mei li. nog wakker op hnn post stonden, werden uit het veld geslagen, en -noen zal afwachtenof er misschien niet ook eeu R.-Kath. school voor jongens en eeu school met den bijbel wordt opgericht. Dit geschiedt in Bommel, dat geen hoofde- lijken omslag, maar een inkomen heeft vau ca. f50,000, waartoe niemand iets bijdraagt, dat de 30 pCt. geniet zouder dat de heer Den Ouden c. s. kon toelaten, dat ze uitsluitend aan liet onderwijs zouden ten goede komen, en bovendien aan het ouderwijs onttrekt de duizenden, die daarvoor door de vaderen uit- t drukkelijk waren bestemd. Nog werd op advies van den heer d. O. besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van al de hulponderwijzers in onze gemeente en vele uit den omtrek om een opleidir.gs- klasse tot stand te brengen, ouder verband van hun zijde, een aanmerkelijk deel in de onkosten te dragen. De heer d. O. bewees opnieuw welk eeu schandaal er gepleegd is, toeu hij ondanks de meest ernstige, inet feiten gestaafde be strijding als voorstander van «Volksonderwijs" werd aanbevolen voor den Gemeenteraad. De Geieformeerde oefenaar, die met de pas toors Van Rossum en Diiel ijverde voor zijn verkiezing in de Provinciale Staten, heeft juister iuzieht gehad, hoe hij dienstbaar kon ziju aau hun streven, al behoorde hij in geen enkel opzicht tot hun richting. Het was zelfs een anti-i evolutionair, die ia het openbaar op de financiëeie z'y'de van des heeren d. O. verkiezing wees, en op den schriftelijk ge- stelden eisch, de beschuldiging in te trekken met bedreiging van vervolging, schriftelijk antwoordde, dat hij -van holle fiases wenschte verschoond te blijven en ten allen tijde bereid was het" ^esptokene in het openbaar te herhalen. Alle vervolging bleef daarop achterwege. Dergelijke teilen teekenen toestanden. Het is wanhopig, hoever de invloed reikt van een centrum vau demoratisatie, dat over gild kan beschikken, als ook inteliectueele krachten ziclt dienstbaar stellen, zomils dit hier ge schiedt. Het is ongeh oflijk wat daaiaan ook nog in onzen tijd mogeljjk is, en welke eischen de volhardende strijd daartegen stelt. Onze vrijzinnige instellingen in het algemeen, ous ondeivvijs in het bijzonder worden niet het meest bedreigd door de ultrarnontanen en anti-revolutionairenhun grootste gevaar ligt in de beginselioozen, die probiteit, waaiheid en recht met voeten treden, en de onver schilligen en lydelyken, die dit rustig aanzien. Delfsliaven. Het populaire genootschap Hierdoor verder", bezorgde dea leerlingen van de teeken»chonl Woensdag weder een pret- tigen avond, bij gelegenheid van de jaaiTyk- sche piijsuitdeeling. Het znnggezelschap Eensgezindheid voerde ouder leiding van den heer J. Van Katwijk op uitstekende wijze een doelmatig gekozen progiamma uit, tot groot genoegen (.er jeugd en der geuoodigden. Den Unng. Van Zondag tot en met eeigisteien werden door den Postpakketdienst hier ter stede verzonden 2417 pakjes en ontvaugen 2443 stuks. Om in den dienst der bestelling te voovzipnwerden behalve het gewone personeel Dinsdag nog twee malen 10 bestellers met handknieën in dienst geteld en eetgister nog één dergelijke [doeg. Op gewone dagen bediaaat het gemiddeld getal pakketten, dat door (len postdienst hier be steld woidt, 250. Ondanks dit enorm verschil is alles op tyd aan het adres bezorgd, zoodat Woensdag middag nog slechts een tiental pakjes ter bezorging aan het bureau nauvvezig was. De ambtenaren van ineergerneldeu dienst alhier zijn, hetgeen begrijpelijk is, Dinsdagnacht tot twee uur eu den daaropvolgend en tot dén uur werkzaam geweest. Amsterdam. Naar wij vernemen zal door de kiesvereeuigiug Burgerplicht op den iOJen Jatmaii a. s. in eetie veigadonng met intro ductie behandeld worden de na volgende hoogst belangrijke vraag: «Moet bij eventueele grond- vvetshei ziening artikel 194 al dan niet worden prijsgegeven?" Men heeft te Aberdeen weer herhaalde proeven genomen met het uitgieten van olie op de golven om ze te doen bedaren. De uitkomst van die proeven is, dat het middel met vrucht gebruikt kan worden, om kleine vaartuigen b'y stormachtig weder do haven veilig te doen binnenkomen, maar dat het by grooteschepen de gevvenschte uitwerking mist, Hoe graag de meeste menschen er op zijn, om iets uit de lotei ij te trekken, daar schijnon er toch ook te wezen die zich niet meer om het loten bek om mei en. Zoo moeten er twee prijzen van de Windischgratz-che loterij van 1846. ieder van f 20,000, gevallen op de Nos. 32869 en 69888, nog altijd niet opgeëischtzijn. Een Armenisch blad, Mejah getiteld, dat te Tillis in het licht verschijnt, deelt het bericht mede van den plotsehugen ondergang eeu er bloeiende koopstad in Tiirkscb-Ai menie. De bedoelde stad heet Bitlis en ligt aau den - Zuidvvevtelijken oever van het ineer "Wan. Zij stiekte tot middelpunt van den handel tussehen de verder Oostwaarts in Azië gelegen Staten en Armenië, Perzië, Rusland, enz. enz. Op 10 October jl. barstte in den rijkvoor- zienen bazar biaiid uit, die zich snel in 't rond verspieidde. De militaire rnacht, bestaande uit Turksche soldaten en Koerden, als bezet- tiug tot handhaviug der orde en verdediging der stad, te Bitlis ui garnizoen, maakte van deze gelegenheid gebruik om zich tegoed te doeu. In de eel'vte plaats weiden de «oodsge maatregelen genomen, om te verhinderen dat iets gefccliieiide om den v.iotlgang der vlammen te stuiteu. Met de sabel in de vuist dl ong men op de hainJehuen in, die luinne waieu eu huu geld poogden te bergeiWie tegenstand bood, werd afgemaakt en wat met door de vlammen was veiteërd, viel in handen der bloed dui atige roovers. Een groot aantal personen verloor daarbij het leven, en de bloeiende stad Bitlis is voor het grootste gedeelte een puinhoop geworden. Batavia, 2 November. *an Aijeh ;s er geen nieuws te berichten. Luidens een particulier schrijven aan het Eat. Ilbl. zijn door onze gestadige patrouilles de benden maraudeurs uit elkander gegaan, en vertoonen zij zich slechts nu en dan fn kleinen getale tussehen onze posten. Men heeft daartoe van de troepen niet alleen ge vaarlijke, maar ook zeer vermoeiende dien sten gevergd, want niet alleen werden de patrouilles bijua dagelijks ue kampongs inge zonden, maar om een échec te voorkomen, moesten zij in deu beginne viij sterk zyo, zoodat 'tuiet zeldzaam vomkwani, dat man schappen in 4 dagen tijd di iemaal patrouilles van gemiddeld 0 uien maakten, behalve hunne gewone wachtdiensten. Ter Westerafdeeliog van Borneo lieten rust en orde over liet algemeen weinig te wen- schen over. Alleen vei dient ver mei ding, dat de dajaks van Tei boeug-Lavvang, belioorende onder Sambas, tweemaal werden verontrust door een inval van de dajaks der kampong Tavvang, staande onder het ge/ng van den paneinbahan vau Sanggouw; laatstbedoelde?! werden echter beide kecieri verjaagd. De aanleiding tot deze gewelddadigheden was nog uiet bekend; intusschnn werd door den sultau van Sambas, m overleg met den panem- bahan van San ago uw, een tuchtiging van de kampong Tawang voorbereid. De cholera blijft zieii nog altijd, zij het dan ook spniaiiisch, vertonnen, terwijl de westmoussou zich dooi eenicc flinke legeu- buien in de laatste dagen heeft aangekondigd. Omtrent het beschieten van Passagan, waarvan reeds melding is gernnakt in de Javasche Courant van den 27sleu Oct., wordt door den gouvernem van Atjeh en Onder- hoorigheden bij ziju telegiam gedag teekend A 28 October II. bet volgende medegedeeld Gebied Pnssangan 20, 21 en 22 dezer door Zr. Ms. oorlogsschepen beschoten, den eersten dag op drie plaatsen tegelijk: Kwala-Djangka, Kwala-Doi en Kroeng-Koekoe. Staatjes Tjoen- da, Nizam en Baj hebben heuvelbentings nabij Telok-Semawé doen ontruimen. Als teeken van welslagen werd de Nederlandsche vlag op die bentings gehesehen. JavCt.) De afloop der op 31 October gehouden veiling van Bdiiton tin is geweest, dat ver kocht zijn21,500 bl., pic. 11,513.72, vodr f 69.94 per picul. DE3V HAAG, 8 December. Iu do heden gehoud :n zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd bij het voortgezet debat over het Hoofdstuk Justitie de houding vau den Minister in Zake de duivensehieterij nogmaals bestreden, aangedrongen op beper king van het aantal'ee'dén, herziening vau het notariaat eu Zondagsheiliging. De heer Schaepmau klaagde over achteruitzettiug van Katholieken bij notarieeie benoemingen. De heer-Maskay drong aan op da wering van 5 bookmakers" bij wedrennen. De Minister vau Justitie verdedigde uit voerig zijn houding tegenover het duiven- schieten, ontkende de achterstelling voor be noemingen van Katholieken bij Protestanten, vei klaarde te zullen overwegen om den kleinhandel van sterkeu drank tot een liter toetelat«n. De notariswet wordt in Januari verwacht en anders zal de Minister, pmtieel toezicht eu cautie legeleu. Morgen voortzetting. Wetenschappelijke Bladen. Ail. 13. Liefdadigheidsinrichtingen te bonden.De jeugd van mevrouw D'Epiuay. Over verlenging van het

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3