A ■K 5593. P 0 L 1T E. m°. 1882. Woensdag 13 December. Zes en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. m M: Buitenlandsche Berichten. «KM mu AHORNEHENTSl'BUS, pér kwailaal franco per post, door het geheele Rijk ifioiviiei'lijUe Hammers Aan hut Commissariaat van politie zijn als tip straat ge votuien aangebracht. een geklear» -4e strik, een rooil kindcrwantje, en twee gouden oorbellen. K A N K (t IJ K. In de Kamer van A'gevaardigden consta teerde de lieer Tirard hij de beraadslaging over de buitengewone begrooling, dat iiet dezelfde is als die van zijn voorganger Lóón Say, behoudens de daaruit verwijderde over eenkomst met de Orleans-spoor weg maat schappij. De uit die ovei eenkomst voort vloeiende hulpmiddelen zal men terugvinden, als men dit zal willen. Hij had de ontvang- gten kunnen vermeerderen en do amortisatie iri&ërmin deren, maar hij wilde niet terugkomen sip- hetgeen reeds- - beslist - was. De toestand, iyèïeischt voorzichtigheid, maar heeft niets /onrustwekkend*. De Minister deed uitkomen dat er nog 441 rnillioen te atnnrtiseereu overblijft. Hij zeide dat de hegrooting aan zienlijk is, maar niet oyerdreven. In elk geval zal de rogeering alle snpplementoii e krediet- jtanvragen, die niet gerechtvaardigd zijn, af- ■wjjzeri,. Hij verdedigde de uitgifte der 3 pet. amoi tisubie. De eerste uitgifte was zeer duur, de tweede is geslaagii. De Staat onthoudt zich van speculation. Hij toonde aan dat er 95 millioen bezuinigd zijn op de openbare werken en op de begrooting van het depar tement van oorlog. Er bleven nog 491 rnil lioen beschikbaar op de kredieten voor de openbare werken, enz. die onmiddellijk aan gewend moeten worden tot goedmaking van oiitgaveu. Daardoor zal men een leening vermijden. De Minister is van meening, dat ,de openbare werken binnen zekere grens moeten uitgevoerd worden. De Minister ein digde met te zeggen dat de finnncieele toe- «tand goed is. Hij beriep zich op het oordeel van den héér Say in de maand Juli jl. Da heer Haenljes dong het een en ander jsf op de juistheid van de door den Minister j. gegevene cijfers enbeweerde dat er een te-, kort' is. De heer Ribot, rapporteur der begrooting, viel hem in de rede, zeggende dat het budget geen tekort zal opleveren. De heer Haantjes .erkende daarna dat de oeconomische toestand des lands niet slecht is. Ou Panische Kamer van Koophandel, heeft Zaterdag ter eere der leden van de Néderlandsche commissie voor de Amste'rdam- BChe internationale tentoonstelling een feest- •,maal gegeven. Verscheidene gemachtigden van Kamers vaa koophandel uit de provincie |,>waee» er by tegenwoordig. .Bij het nagerecht sprak de heer Roy, voorzitter der Parijsche Kamer van koophandel, van de wederzydsche J I .Sa. - 2.30. - 0.10. BVttËAV: HARKT, K, 12*. Advertentieprijs-, vau 110 gewone regels met inbegrip van èene Courantf 1.10," Iedere gewone regel meer - o.tO. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. gevoelens van achting, diuer tusschen Frank rijk en Nederland bestonden, en gaf hij ziju leedwezen over de verwerping van hetFransch- Nederlaadsche handelstractaat te kennen. De tegenwoordigheid van gemachtigden van proviueiale Kamers vau koophandel gaf den spreker aanleiding om den wensch kenbaar te maken, dut er in 't belang van de ont wikkeling van 's lands bande! meer dan tot dusver het geval was bijeenkomsten mochten plaats hebben tusselien de vertegenwoordigers van den handel in de provinciën en die te Parijs. Onder de volgende sprekers was ook de heer Pouyer Quertier, voorzitter der Kamer van koophandel te Rouaan. De heer Cordes, voorzitter dor Kamer te Amsterdam, nam daarna het woord, iu uit stekend Fransch, zegt de Temps, Hij gaf den wensch te kennen, dat Frankrijk ruim mocht deelnemen aan de tentoonstelling te Amster dam. Frankrijk, zeide hij ten slotte, heeft aan iie wereld het voorbeeld der vrijheid gegeven. Het vindt bij ons te hinde de ijverigste apostels. Uit naam der staatkundige vrijheid, der vrijheid van handel en geweten, groet ik u. Veroorlooft mij aan al uwe vrijheden hulde te brengen uit uaam der onze. 1 Volgens de ISgalité zijn twee personen, betrapt op het aanplakken van oproerige biljetten, Zondag te Armonlières gevat. Hetzelfde blad meldt dat de Delg Dietitlonné, een oud-gedeporteerde, het land uitgezet is. Luideus de opgaaf'iu dezen herfst door het Ministerie van Landbouw in Frankrijk gedaan nopens den staat van den oogst in dat land in -1882, zouden de uitkomsten zeer gunstig worden. In 1882 werd de opbrengst geraamd van tarwe 115,702.772 beet. (tegen 95,637,510 in 1881), van rogge 8,259,109 (tegen 6,327,148 in 1881), van tarwe en rogge als mengkorea 28,110,312 (tegen 23,575,857 in 1881). De gemiddelde opbrengst van de hectare dei- bebouwde vlakte werd geschat in 1881 bij de tarwe op 13.56, bij de rogge op 15.56 en bjj het ineugkoren op 12.85, en in 1882 resp. 16.00, 20.46 en 15.30. B 6 Y P T Arabi moet zeer in ziju schik zijn met zijn verbanning naar Ceylon, waarheen zes zijner vrienden mede worden gezonden. IIjj acht het namelijk een groots eer te mogen gaan naar het land, waar ons aiier stamvader na zijn verstootiug uit het paradijs ets na vele omzwervingen rust voud. Volgens den Koran namelijk kwarn Adam ten slotte op Ceylon en Eva in Hedja-z terecht. Baker-pacha raamt het budget der gendar merie, die 4000 man tellen en waarvan er 3000 reeds ouder de wapenen staan, op -150,000 p. st. De ministerieele crisis duurt voort. Het ontslag van Riaz is aangenomen, maar de pogiugon om in zijn plaats Nubar in het ministerie te krijgen, zijn tot nog toe mislukt. Het schijnt, dat Nubar niet onder Sherif wil dienen. Zondagmorgen heeft een talrijke bijeen komst plaats gehad, waarin een besluit is genomen om opstaanden voet een demonstratie voor de consulaten der vreemde mogendheden te houden, teneinde de onmiddellijke betaling te vragen der schadeloosstelling. De demon stratie had plaats en daaraan werd door verscheidene duizenden personen deelgenomen. Bijtia al de consulaten beloofden aan hunne Regeeringen te seinen. De Fransche consul sympathiseerde vooral met de manifestatie. De Eugelrche consul was afwezig. lacoub-sami en Mahmoud-fehmi ziju ter dood veroordeeld. Dit vonnis is eciiter veran derd ih verbanning. j IIElGIk De procureur-géneraal heeft gisteren zijn requisitoir begonueu. Hij gaf iu breede trekken het verhaal van de misdaad eu ontwikkelde - met bijzonderen nadruk de beweegredenen voor de buitengewone zorg, waarmede de denkbeeldige persoon van Vaughan tegenover de derden als eeu serieuse persoon was voor gesteld, waaruit hij het bewijs putte dat de misdaad met voorbedachten iade is gepleegd. Hij zeide dat Armand den geheolen toeleg verzonnen en georganiseerd heeft, omdat hij de weduwe Bernays wilde huwen, terwijl haar kind als erfgenaam zijns vaders eeuig fortuin bezitten zou. Daartoe was noodig een acte van overlijden, fin vandaar de brief uit Bazel, waaromtrent de beide broeders na de misdaad een mondelinge afspraak hebben gemaakt en welke tot de ontdekking van het lijk geleid heeft. Iu België zullen van den 15n Dec. af brief kaarten verkrijgbaar worden gesteld, die ge sloten kunnen worden, onder den naam; jcat'- tes lettres". Ze zullen 10 centimes kosten en zullen, met een gewonen postzegel gefrankeerd, voor het buitenland kunnen worden gebruikt, DOIT8CH1ASII, By de voortgezette algemeene beschouwin gen-in den Rijksdag over de rijksbegrooting, (waarbij de RegeeriDg, nevens het budget voor '1883/84 ook dat voor '1884/85 had ingediend) is het voorstel om eenige onder- deeleu van het laatstgenoemde budget aan eene Commissio te verzenden, met 224 tegen 43 stemmen verworpen. Évenzoo verwierp de Rijksdag eeu voorstel om die onderdeelen aan de Begrootings-commissie te verzenden met opdracht: te onderzoeken of de geop perde bedenkingen tegen het indienen van tweejaarlijksche begrootingen gegrond waren. Daarna werd een voorstel aangenomen om slechte enkele onderdeelen der begrooting voor 1883/84 aan een commissoriaal onder zoek te onderwerpen. ITALIË. Menotti Garibaldi werd dezer dageu op het Kapitoo! genoodigd om daar uit handen van deu syndicus de gouden medaille te ontvangen, die door den Gemeenteraad van Rome bestemd was voor deu generaal Guiseppe Garibaldi,' wegens het geven van den sloot in zake de •werkeD van den Tiber. Menotti gaf den wensch te kennen dat de medaille en het daarbjj behoorend perkament, beide prachtig uitge voerd, mochten gevoegd worden bij de overige gedenkstukken van, zijn beroemden, vader, welke zich se "srt eenigen tijd op het Kapitool in bewaring bevinden, en verzocht alleen voor zich en zijne familie twee bronzen kopieën der medaille te ontvangen. De hertog van Torimia. beloofde hieraan te zuilen voldoen en dankte Menotti uit naam der stad voor dit besluit. ENGELAND. Daily News verneemt, dat lord Derby onverwijld in het kabinet zal optreden. Voor de byeenkomst van het Parlement zullen nog verdere veranderingen in het kabinet plaats vinden. Gladstone namelijk zal binuenkort den post van kanselier der schatkist neder- leggen, maar blijft premier in het kabirist. Hevige sneeuwstormen verstoorden in ver scheiden gedeelten van Engeland het verkeer per spoorweg en den dienst per telegraaf.' Ettelijke treinen zijn vastgesneeuwd on d# reizigers moesten onderweg overnachten. TURK IJ E. Alle mogendheden hebben de "Porte aan* bevolen, een rechtstreeksche verstandhouding met Montenegro, betreffende de grenskwestie," tot stand te brengen. Na het aannemen vaa een grenslijn zouden die beide mogendheden een commissie tot verdere grensafbakening derwaarts zenden. Ingeval dat het verkrijgen eener overeenstemming niet mogelijk war®^ zou een internationale commissie de grenslytt vaststellen. SPANJE. Jl. Zaterdagavond, tijdens een 'voorstelling in het Odéon-theater, heeft een zakkenroller si brand" geroepen, waarschijnlijk om in de verwarring zyn misdadig handwerk des to gemakkelijker te kunnen uitoefenen. Zijn list gelukte hem maar al te zeer, want een grooto paniek ontstond er, waardoor een aantal der aanwezigen onder den voet geraakten. Eeli dezer personen is dood getrapt en een acht tiental bekwamen verwondingen. RUSLAND. De bekende koopman Sibiriakow, die zich door zijn vorstelijke giften voor de Veg% en andere Noordpool-expeditiën onderscheidde,1 verkeert volgens een Berlijnsche depêche aan de Fr ank f. Zig. in staat van faillissement.1 Het passief moet verscheidene millioenea bedragen.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1