Bi n n enlandscheBerichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting pan 9 December. In deze zitting is Hoofdstuk III der Staats- begrooting voor "1883 verzonden naar de «fdeelingen, Omtrent een aantal ontwerpen werden de eindverslagen uitgebracht, terwyl de, beraad slaging daarover nader zal worden bepaald. Op voorstel van den heer Van Limburg Stiruin werd met 16 tegen 13 stemmen "besloten tot behandeling op Maandag ten 2 uur, van eenige ontwerpen, waarover reeds Donderdag deeindverslagen waren uitgebracht. Ten slotte zyn een negental ontwerpen xnet algemeene stemmen aangenomen. Zitting van 11 December De Kamer heeft in haar zitting vau heden met algemeene stemmen aangenomen, ver schillende wetsontwerpeu tot bekrachtiging der Indische cmlieten, tot vaststelling van het slot der Indische rekeniugeu en tot wijziging der begrooticg voor Nederlandsch Iudie voor 1882. De Zaterdag door de Tweecu Kamer aau- geuomen wetsontwerpen zijn verzondeu naar de nfdeelingen. Tegen Woensdag zijn weder eenige ontwer pen aan de orde gesteld. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 9 December. In deze zitting is de behandeling van het Hoofdstuk Justitie der Staatsbegrooting voor 1883 voortgezet. De heer Rutgers van Rozen burg bestreed krachtig de handelingen van den Minister ten opzichte van de duiven- schieters. Z. i. hebben de Minister en de Justitie zich vergrepen aan machtsoverschrij ding door, ia strijd met de jachtwet, zich toegang tot een afgesloten buitenplaats te verschaffen. Diep betreurde bij deze krenking van recht en viijheid. Hij en de heer Van der Feltz constateerden dal bijna uiemand 's Ministers houding heeft verdedigd. De beer Roëll nam daarop die hande lingen in bescherming, ais gegrond op de jachtwet en de wet op het recht van vereeni- ging' en vergadering. Nadat de Minister van Justitie de hevoegd- heid tot het optreden der Rijkspolitie nader bad verdedigd, werd de algemeene beraad slaging gesloten. Dij de behandeling der onderdeelen is een voorstel van den heer Gratama, om het getal van 13 Raaclsheeren van den Hoogeu Raad op het rninimum (12) te brengen, verworpen. Teruggenomen werden de posten van f 13,000 voor den bouw van een kantougerecht te Rerlikum en van f 100,000 voor den bouw eener gevangenis te Amsterdam, welke som daarentegeu verdeeld is ten behoeve van den gèvangenisbouw te Den Haag en Rreda. De begrooting werd daarna eenparig aan genomen. Maandag voortzetting van den begrootings- arbeid. Zitting van 11 December, In deze zitting heeft de heer Brantsen van de 'Zijp na eedsaflegging zitting genomen. De algemeene beraadslaging over de begroo- tiDg van Bianenlandsche Zaken bewoog zich hoofdzakelijk over de door dea heer Schaepman ingeleide stelling, dat hij de Kamer en der halve zich zeif bevoegd achtte de begrooting af te stemmen, indien daarin gehandhaafd worden uitgaven, eenmaal door de wet, met name de schoolwet, voorgeschreven. De heer Van Nispen tot Sevenaer beaamde die zienswyze, doch de meeste sprekers, zooals de heeren Brouwers, Lieftinck en Gratama protesteerden tegen deze h. i. revolutionaire en inconstitutioneele leer. Acht men de school wet verfoeieiijk, zooals de heer Vau Nispen, meu doe dan eeu poging tot wyziging der onderwijswet. De Minister zeide, dat zijn eed van ge trouwheid aan 's lands wetten, hem ook tot uitvoering der schoolwet verplichtte. De ge noemde leden stemden dit toe. By deze beraadslaging beaamde de Minister de noodzakelijkheid tot verruiming van het belastinggebied der gemeenten en beloofde zooveel mogelijk ingezetenen der gemeenten tot burgemeester te zullen benoemen, al ont veinsde hij zich de inoeiefijkheden niet, met het oog op het gering aantal sollicitanten uit de ingezetenen die in kleine plaatsen, niet altijd waarborgen voor geschiktheid bieden. Met 34 tegen "23 stemmen stond de Kamer toe een verhooging der jaarwedde van de provinciale ambtenaren in Gelderland, doch verwierp de tractements-vermeerdering der ambtenaren ter provinciale griffie van Lim burg, omdat deze in de ten vorigen jare toege stane verliooging deelden. Op een vraag van den heer Wichers, autwoordde de Minister, dat der Regeering, verschillende bepalingen van de grondwet, betreffende do defensie voor een behoorlijke regeling der militie en schutterijen in den weg staan. De heer Keuchenius, zich beroepende op de wetenschap die in de vaccine een bron van besmetting voor het menschelijk lichaam ziet, zag strijd in de sommen, uitgetrokken voor de bestrijding van épidemiën en voor aanmoediging der koepokinenting. Hij werd bestreden door da heeren Ür. Rombach en Lieflinklaatstgemelde vroeg of de anti-revolutionairen zich en hunne kin deren niet lieten vaccineeren? Het antwoord der heereu De Savornin Lobman en Seret hierop was, dat hunue geestverwanten in beginsel niet de vaccine afkeuren, doch opkomen tegeo den vacciue- dwang, die slechts de keuze laat om onge vaccineerd of ougeleerd te blyven. De Minister zeide, dat deze subsidie-post meer de animale vaccine bedoelt. De begrooting is verhoogd met fiiS,40O tot inrichting der rijksgebouwen te Medemblik voor een krankzinnigengesticht voor 500 lijders, zonder daarvoor te beslissen. Morgen is de afdeeiing ouderwys aan de orde. Het by de Tweede Kamer ingediend voor stel vau wet door den heer Buma, tot het instellen van eeu onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee, bedoelt4. liet van staatswege dichten der zeegaten, om de vrije gemeenschap tusschen de Noord- en Zuiderzee te verbreken, en da Zuiderzee te hervormen tot zoetwatermeer 2. dam na Ue drooglegging en kaualiseeiing van dit meer, mede vau staatswege, te ouüeruemen of de uitvoering daarvan, althans voorloopig, over te laleo aan den particulieren onder nemingsgeest. Het eeuig artikel van dit ontwerp luidt ïEr zat een onderzoek worden ingesteld om trent de uitvoerbaarheid en de wyztj van uitvoering betrekkelijk eeu afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee." Officicole Mededeellngen. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zai op Donderdag den 14 dezer, niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo vau 's Rijks schatkist by de Nederlandsche Bank op 9 dezer bij deu be taalmeester aanwezig, bedraagt de som van f 7,200,150.491/9. DEN HAAG12 December 18s2. Bij Kon, besluit van 3 dezer, no. 15, zyu, met ingang van 1 Januari 1883, ter vervangiog van de 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden voor Zuid-Holland tot leden dier raden be noemd, de heeren: Dr. H. Van Vollenhoveo, te Den Haag, Dr. G. D. L. fluët, hoogleeraar te Leiden eu G. W. Boot, apotheker te Goriuchem. SCHIEDAM, 12 December 18S2. Bij Kon. besluit is aan den heer A. J. J. Jansen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, en is benoemd tot Isten luitenant, de heer A. II. "W. Van Luik, thans '1ste luiteuantü la suite en tot 2dea luitenant de hear T. A. J. Zoetmulder, thans 2de luitenant a la suite. De Minister vau Bitinenlandsehe Zakeu heeft bepaald dat met ingang vau "10 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het Kon. besiuit van 3 October '1873 uiet langer vau toepassing zijn op het in die beschikking opge noemde gedeelte vau de gemeente Schiedam, in gebruik bij Theod. Van den-Burg. Onze stadgenoot de heer G. J. Juffermans is door deu Bisschop vau Haarlem benoemd tot kapelaan der St. Jozelskerk te 's Hage. Omtrent den jl. Zaterdag alhier in hechtenis genomen koopmau A. V. S. uit Dordrecht, rneldt de Dord. Cé. dat hij sedert het begin van dit jaar aldaar woonachtig was eu dat hij ongeveer 6 jaren geleden door de recht bank te Rotterdam wegens diefstal moet ver oordeeld zijn tot 45 dagen celstraf. Zijn vrouw en kindereu verlteereu thaus in volslagen armoede. Op voordracht van den Minister van Finan ciën is bij Kou besluit bepaald, da.t, te rekenen van '1 Jauuari "1882, de controleurs, adjunct controleurs en surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten enuceynsen, bij tijde lijke ambtshalve waarneming van een ont vangkantoor voor den duur dier waarneming, boven hun eigen bezoldiginghet. vast tractement of de percentsgewijze beluouing, benevens de bureaukosten, indemniteiten eu biljetgelden zullen genieten, wt-lke aan het kantoor zijn verbonden. De op "16 dezer vastgestelde vaart van eeu stoomschip uit Amsterdam naar New- York vau de Nederlandsche-Ameiikuanselic- Sloomvaartmaatschappij zal niet plaats vinden. Dien ten gevolge zal ook op gemelden dag geen gelegenheid-bestaan om uit Nederland rechtstreeks over zee, brieven en audere stukken naar Amerika te verzenden. Ten gevolge vau de intrekking met "1° Januari e. k. van du goedkoops retourbiljetten tusschen statious der Staats- en Hollandsche spoorwegen, heeft de Minister vau Water staat tnans dok weder afgezien vaa.devast- stulling van eeu tarief voor zulke biljetten tusschen stations der Staats- en Rijnspoor wegen, waarvoor hij onlangs eeu ontwerp aan de betrokken maatschappijen ter beoor- deeling had gezonden. Naar wij vernemen is er sprake van, een centraal-graanraagazyn voor het leger te Amsterdam op te richten. Vandaar zouden dan de militaire bakkerijen worden voorzien, en moleus zouden aan het magazijn worden toegevoegd. Ook de graaumagazynen U> 's Graven hage zouden uitbreiding ondergaan. (JV. M. Ot.) De officieuse Fordd. Allg. Zeit. heefteen vinnig artikel tegen de Nederlandsche Regee ring 'wegens hare negatieve houding in de Rijn-zalmkweslie. Het blad spreekt van gebrek aan goeden wil en meent dat in het eind krachtiger middelen zullen moeten worden aangewend. In antwoord op het adres, door het Amstèr-j* damseh studentenkorps aan'prpf. Ghaöfleury van IJsseUtéin aangeboden, heeft de hoog»' leeraar bij schrijven aan den Senaat verklaard, dat hij zeer gevoelig was voor dit bewijs van waanleering, maar dat. bij hem overwegende' redenen bestonden om zijn piófessmaat neder' te leggen. De uitvoerende commissie van liet hoofdbe stuur van bet uNerlerl, Zendelinggenootschap" heeft zich bij uitvoerig schrijven verdedigd tegen de aanvallen, waarin het in de Tweede' Kamer van de zijde der hei-ren Dormer en Van Asch vau Wijck heeft blootgestaan. Het ont kent ten stelligste, dat liet leeraren vormt ia moderne richting, en toont aan, dat. de lieer Van Asch van Wjjck zonder kennis vaii zaken gesproken heeft. Omtrent tl» internationale koloniale lammin- stelling te Amsterdam wordt o. a. het volgende' aan het Oir. DU. getneld: Reeds meer dan '1000 inzenders uit ons land hebben te zinnen eeu plaatsruimte aan gevraagd vau 6800 M-, eu wel 4S0O M'1 in het hoofdgebouw en 2000 in de macliiuegalery. Ruim elf honderd Belgen hebben zich annge- geven, die in het hoofdgebouw 9000 i\lJ en in de maehinegaierij 2000 vierk. metêr ruimte zullen innemen. Kiuppte Essen heelt 128 M2 aangevraagd, de firma Grudeu tè Maagdenburg 225 M2. Het huis Sue te Parijs heeft aangevraagd voor deu aanleg van eeu electrischen spoorweg van 800 tot 1000 M-, De grooie machinefabriek Cail en Go. rekent 2500 Ma noodig te hebben. De heer S. A. Wheelwright, t« New-York, door rle Regeering der üuie benoemd tot houfd-agent voor de Amsterdamschu tentoon stelling,. heelt een circulaire verspreid onder de fabrikanten en kooplieden der Vereenigüe Staten, waarin hij hen opmerkzaam maakt op liet hoog belang dier tentoonstelling voor de Onie, en op deiuinlejding die zij kan geveir -' tot uitbreiding der reclitstreeksche betrek kin-" gen meL de Nenërlunilsehe koloniën, waar voor den AineriUaaoschén uitvoerhandel eeu ruim veld open ligt. Naar gemeld wordt, zal door de Centrale Commissie binnenkort de definitieve vast-" stelling der verschillende onderstanden aan de nagelaten betrekkingen in zake do Addef geschieden, opdat die met '1 Januari aan slaande kunnen ingaan. Overigens hebben', zy, die terstond ondersteuning behoefdenr die voortdurend ontvangen. Iii ons nummer van Woensdag hebben wij opgenomen een waarschuwing vau den officier van jiutitie to Amsterdam legen het Generaal-Corresponded tiekuntoor te Amster dam, dat iu verschillende annonces in dag bladen een aantal diverse werklieden tegen hoog loon vraagt voor Amerika, daar bedoelde firma niet iu 't minst eenig vertrouwen ver- dieul eu de zoogenaamde directeur Jetze Vair den Berg geeu relatiëa heeft in 'Noord- Amerikn. Iu de Dordt. Ct. van Zondag II. lezen wij daaromtrent nog het volgende Wij herhalen deze waarschuwing, omdat dit zoogenaamde correspondentiekantoor zekep nog meer slachtoffers maakt dan rnen wellicht vermoedt, en de directeur, er op rekenend? dat veie aanvragen zullen inkomen, reeds bij voorbaat gehectografeerdè antwoorden heeft gereed gemaakt, zónder anderen datuirt. dan de maand. Wy hébben" zulk. een antwoord voor onS aan een werkman alhier, die zich tot genoemd kantoor heeft gewend. Hij mocht beginnen met f 3 in een postwissel over te maken voor de kosten der gezegelde Acteu, terwijl de administratiekosten bedragen f 10, welk laatste bedrag echter éérst op '1 Nov, 1883"

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2