Gemengde Berichten. Ba heer Schaapman heeft de volgende motie {van $rde voorgesteld WOe-TCamer, van oordeel, dat de wet op het beoger ouderwys ook met het oog op 's lands financiën, herziening behoeft; >dat met name het getal Ryks-universiteitsn behoort te worden verminderd: ïgaat over tot de orde van den dag," De heer Kool heeft voorgesteld art. 176 der begrooting van Binnenlandsche Zaken te verhoogen met f5500. De bedoeling van het amendement is om het subsidie, van Rijkswege toegekend aan <le Koninklijke Muziekschool*'! 's-Gravenhage, to brengen op het bedrag ten vorigen jare door de Regeering voorgesteld, doch bij amen dement door de Kamer teruggebracht tot het tegenwoordige subsidie. De reden voor de subsidievorhooging is daarin gelegen, dat by de.tegenwoordige geide- lyke middelen der Muziekschool, .het behoud van een goed en bekwaam leeraar-personeel .onmogelijk is. Offlcleele Mededeellngon. De gewone audiënties van de Ministers van Marine en van Koloniën zullen op Vrijdag den 15 dezer en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag de® 16 dezer niet plaats hebben, DEN RAAG, 13 December 1882. BH. MM. de .Koning en de Koningin brengen Vrijdag a. s. een i bezoek aan het landgoed Oranje-Nassau. SCHIEDAM, 13 December 1882. De heer H. W. Creutzberg, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, is heden morgen na een langdurig en smartelijk lijden in den ouderdom van 44 jaar overleden. De om zijn goede hoedanigheden bij velen beminde leeraar, vervulde zijn ambt bij ge noemde gemeente sedert 22 Februari 1874. - Met vurigen y ver vervuld voor wat hij voor waarheid hield, en zyn herderlijk werk met voorbeeldige nauwgezetheid vervuilende, heeft by "zich daardoor niet minder dan door 'Zyn onbekrompen milddadigheid vele vrienden weten te verwerven. Het was gisteravond wederom een van die avonden voor de leden der Volksvoor- lezingen, die wij onder de feestavonden reke nen. Voor de pauze zong een zestigtal leer lingen der 1ste openbare armenschool, onder leiding van den heer Sellemans, een tiental liedjes. Reeds die opgewekte kinderen daar geschaard te zien, deed ons goed, vooral de orde, die onder de kleinen heerschte, viel ons op en de frischheid en juistheid, waarmede zy de liederen voordroegen strekken hun onderwijzers tot eer. De commissie ont haalde de jeugdige zangers op chocolade en St. Nicolaas. Na de pauze sprak de heer Haverschmidt. Reeds het applaus bij zijn optreden was be- wya genoeg hoe men de medewerking van dien spreker waardeert. ïGrootva" uit >Van allerlei slag" van Justus Van Maurik g'mg vooraf en yrie heeft zich daarbij geen geweld aan moeten doen om de traan te bedwingen, die er toch uit moest, by de smart van Louwers? Wie gevoelde zich niet verontwaardigd met majoor Smit over de wijze waarop met den ouden sBïoropot" werd gehandeld. Het is met de gave van een opmerker van den echten stempel geschreven, maar wie vertolkt het zoo als de heer Haverschmidt? Als een kleine verkwik king voor het gemoed kwam daarna de gees tige voordracht van de Amsterdamsche figuur ilsaac op den Dam". Het gaf veel stof tot lacbeD, maar tevens liep er menige zet door die raak was. Meermalen woonden wy ook bij andere vereenigiogen een lezing bij en als dan de spreker eindigde en het applaus bijna was uitgestorven stond men al op, knoopte zijn jas toe streek de hoed glad en tippelde alvast de rij uit in'het pad; zoo zacht' mogelijk, maar toch altyd zoo dat men den voorzitter niet kon verstaan, die de vergadering sloot. Bij de volksvoorlezingen is dat anders: het is nog niet uit, als het eigeulyk uit is; want het slotwoord van den voorzitter rekent men ook onder de bijdragen. Men wacht tot de heer Henkemans voor den dag komt met zyn woord van dank in dichtmaat aan Lezer en overige medewerkers, en onder een daverend applaus vertrekt men. De commissie der school met den Bijbel alhier, voor de .eene helft bestaande uit leden der Hervormde gemeente, en ,voor de,andere helft uit leden der Christelijk Gereformeerde gemeente, heeft op voorstel van haren voor zitter, gesteund door nog drie leden 'der Herv. gemeente, het besluit genomen ofschoon niet zonder krachtigen tegenstand van de Christelijk Gereformeerde leden om in der minne te scheiden. Volgens de meening van den voorzitter verkreeg het Christelijk onderwijs alhier, ter oorzako van de samenstelling der commissie, niet de ge- wenschte en verwachte ontwikkeling weike me* er zich van had voorgesteldterwijl door voorstanders van -de school met den Bijbel het verlangen werd uitgesproken, dat de commissie mocht worden samengesteld uit leden van dezelfde kerkelijke gemeente. Als esn bijzonderheid verdient vermelding dat heden 'middag op de rivier de Maas, nabij Vlaardingen, 8 wilde witte zwanen wer den geschoten door A. Schouten en diens zoon L. Schouten, te Vlaardinger-Ambacht. Op den staat van brieven, gedurende de 4e helft der maand November door het post kantoor te Rotterdam verzonden, welke door onbekendheid van de geadresseerden' niet bezorgd zijn kunnen wordenkomt o. a. voor, van het hulpkantoor Overschie: Adrian us "Weerheim te Maassluis. Het Rott. Nil. bevat het volgende bericht uit Berlijn: Ia de voornaamste kringen verwekt de plotselinge dood van deu eersten Nederland- schen gezantschap-attaché, den heer La- bouchèie, algemeeue deelneming. Voor on geveer tien dagen kreeg de nog jeugdige mevrouw Labouchère in hevige mate het roodvonk. Haar echtgenoot week niet van haar sponde, doch vier dagen geleden werd hy zelt door die ziekte getroffen. De ziekte sloeg by hem naar binnen en Donderdag avond kwam daarbij een doodelyke hersenbe- roerte. De'heer Labouchère is eerst 28jaren oud zijn echtgenoot ligt nog' ziek te bed. De ouders vau den heer Labouchère zijn hier aangekomen. Vermoedelijk zal het lijk niet naar Den Hang worden overgebracht. Blijkens telegram van den inspecteur van den waterstaat Rose, is de buiteugewone rivier-correspondentie ook langs de Maas, van Cuyk tot Woudrichem, opgeheven. Het Noorderhoofd aan den mond van den Nieuwen Waterweg onder Hoek van Holland zat binnenkort door gecomprimeerd gas wor den verlicht. Prof. M. L De Goeje te Leiden is tot eere- iid van het ÏJeutsohe Morgenlandieshe Qe- selhchaft benoemd. Het Indisch genootschap te 's Ilage zal op 19 dezer, 's avonds te half acht uur, een algemeeue vergadering houd?», waarin'de heer Corn. De Groot de Billiton-concessie zal inleiden. - Dr. J. A. Stamkart deelt in het Sil. mede dat wijlen de hoogleeraar Stamkart, zijn vader, geenszins zyn weduwe onVerzorgd heeft ach tergelaten. Deze heeft een voldoend pensioen uit eon levensverzekeringsmaatschappij. Dr. Stamkart brengt echter, alle hulde aan de leeders die zich vereenigd hebben om zijn moeder een bewys van erkentelijkheid aan den overleden hoogleeraar te geven. Weder heeft zich een comité gevormd, welks soortgelijke in ons land niet bestaat noch bestaan heeft, nl. een comité dat zich ten doel stelt om bij gelegenheid der Amsterdamsche tentoonstelling de algemeene aandacht te vestigen op de beteekenis, kracht, invloed en vrucht der zending onder en op de niet-Christei'yke volken en langs dezen weg bevorderlijk te zijn vaan de verbreiding der Christelijke waarheid en de verheerlijking van God." Reeds hebben eenige binnenlandsche genootschappen hun ingenomenheid met dit plan betuigd eu zullen ook aan het doel, hetwelk.het comité zich voorstelt, medewerken door het doen van inzendingen op het gebied der zendingszaak. Op het tentoonstellings terrein wil het comité een gebouwtje oprichten voor het teutoonstellen van binnen- en buiten- landsche tijdschriftenenz., mede op het gebied der zending. Tevens zal aan dat gebouwtje een lees- en con vei satiezaal worden verbonden, waar men behalve dat men er van de vermoeienissen kan uitiusten, tevens spreken uit binnen-en buitenland zal kunnen hoortü. Op het geld na is alles gereed, zoodat het comité verwacht dat belangstellende Christenen hun offervaardigheid met onbeloond zullen laten er is ongeveer f20.000 noodig. In het comité hebben o. a. zittiDg de heeren Mr. Th. Heemskerk, Mr. L. W. O. Keuchenius en Mr. Th. P. Baron Mackay. Een commissie uit den Geneeskundigen Raad van Friesland en Groningen heeft een ouderzoek ingesteld naar de beweerde scha delijke gevolgen van het hedendaagsche onder wijs op het gestel der leerliugeu. De commissie komt tot zeer beviedigende conclusion. Onder andeieu op grond van de verklanng der'diiecteuren van krankzinnigen gestichten, dat er geen personen daarin ver pleegd werden, die tengevolge van te veel werken op de middelbare scholen krankzinnig waren geworden. Zoover we weten is dit ook nooit beweerd men iieeft alleen betoogd, dat er geen eveu- wicht was tusschen geestelijke eu lichamelijke ontwikkeling. Het rapport vau genoemde raadscommissie zal dan ook wel niet onbe antwoord blijven. Eene opmeiking er uit stippen we nog aan. De commissie zegt woordelyk, dat het veel zijdig ouderwijs met alleen degelykheid van kaïakler, maar ook lichaamskracht bewerkt. Zij is evenwel zoo welwillend, te erkennen, dat gyinuastieke oefeningen daarby onont- beerlyk zyn. Hoe veelzijdig onderwijs lichaamskracht kan teweegbieugen, zal misschien den lezer niet reeht duidelijk zyn. Ons ook niet, \Arnh. Ct.) Dr. Kievit vestigt de aandacht op de Da- deelige gevolgen, welke overstroomiugen dik wijls na zich isleepeu, niet zoozeer ,wat het financieels betreft mis wel de gezondheid in dergelijke/streken. Menigmaal ontstonden na uitgebreide overstroommgen ook besmettelijke ziekten, als in de jaren,1621,1651,1665,1717, 1727, 1760,1771,1775, 1825,1854. Hy w'yst tevens op de voorzorgsmaatregelen die ieder na overstroomingen te namen heeft, alshet geheele huis zoo goed mogelijk reinigenvr'yén toegang geven aan da buitenlucht; het bewo nen der bovenverdiepingenniet drinken van meer of min bedorven welwater bdz. De laatste der overgebleven oud-strjjders van Waterloo te Oude Tonge, de heer* Qijs— bertus Overgaauw, is dezer dagen in, ruim' 89jarigen ouderdom overleden. Zèfeeie C. werd door de Geldersche Cre- dietvereeniging te Utrecht wegens schulden gegijzeld, doch wist uit de gevangenis té ontsnappen. Nu heeft die credietveieeniging een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen den Minister van Justitie. Tengevolge vau de hooge vleeschprijzeo, neemt te As«en de verkoop vau paardevleesch toe. Onlangs is in de Fi lesche gemeente Dcmia- werstal een boerenarbeider v. d. E. overleden, die in zijn nederig beioep, door vlijt en ijver, eene aanzienlijke som had overgespaard, o. ac had hij een kapitaal, luim f7000, op rente uitgezet. Naar men ons mededeelt, hebben de ge zamenlijke steenfabrikanlen in ons land, ten getale van ongeveer 150, door den hoogen waterstand gemiddeld een schade geleden van 15 pet. Alleen aan buitengewoon arbeids loon is door hen betaald f80,000. {N. 22. öt.J Volgens de» Provincialen Almanak van Limburg voor 1883 bevinden zich in die provincie 71 kloosters, waarvan 46 vrouwen en 25 mannenkloosters. Deze behooien tot de navolgende orden l Minderbroeders 7, Sociëteit Jesus 5, Redemp toristen 3 Tertiaristen 10 Ursulinen 14 f Zusters van Liefde 10, Broeders oubevi. ontv, v. Maria 3, Carmelitessen 2, Arme kind Jesus' 3, Fi anciscnnen 2, Brigittinen 1, Con ven- tueelen 1, Redemptonstinnen 1, Dames v. h. H. Hort 1, Zusteis v. Barmhartigheid 1# Broeders v. d. H Aloysius van Gouzaga i, Missiehuis 1, Zusters d. Goddel. Voorzienig heid 2, Carmeheten 1, Claiisseti 1 eu Domi- nicauen 1. In 't geheel zijn er 3 kloosters sedeithet vonge jaar bijgekomen. llottei dam. In de voiige week zijn alhier 11 gevallen van pokkeu voorgekomen' Den Haag. Burgemeester eu Wethouders alhier hebben bij den Gemeenteraad oeu aan- viaag om ei ediet ingediend voor het luslelleu van veen ''onderzoek uaar de middelen tot waterververseliing van het gi acht water in de Gemeente, bij aldieu de door het Hoogheem raadschap van beiflaud gestelde voorwaarden voor het giaven van e«u afv oei kanaal naai' zee niet mochten worden aangenomen. Dc neer Legiand, gezant der Fiansche Republiek, zal a. s. Zaterdag alhier tuiug- keeieu ter definitieve aanvaarding van zijn post. Den Hang. Aanstaanden Zaterdag zal de plechtige uitieiking plaats hebben vau def .prijzen, behaald bij de in Juni jl. alhier ge houden duiveutentoonstelling vau ,vwege de Postduivenvereniging Dthi Ooijevaa;-",'en de daaraan verbonden geweest zijode nationale 'wedvlucht van Paiijs. De uitreiking geschiedt in het Hotel Guillaums ahvaar tevens ,u» afloop een vriendschappelijk souper gehouden wordt, Lelden. Te dezer stede zijn een drietal personen uit één huisgezin aan de pokken overleden.■- Een afgrijselijk geval wordt aan de landbott .gemeld. Een moeder van twaalf kinderen te Choux bij Monthey (kanton Wallis, Zwitser land), die haar dertiende wachtte, heeft by afwezigheid van haar man en terwijl de acht .oudste kinderen naar school waren, de vier 'jdngsten naar den kelder barer woniDg gebracht ,en daar met een ijzeren haalt doodgeslagen.^ Men vond de lijkjes in een hoek onder, een hoop ströo en de moeder zelvo in de keuken opgehangen. Man zegt dat zij aan den drank (r verslaafd was.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2