en de bedrijfsbelasting; 60 opcenten op de ge bouwde en 50 op de ongebouwde eigendommen. "Verschillende leden gaven reeds hunnen isdruk over die toezegging te kennen, waaruit bleek dat de meesten in afwachting daarvan ditmaal voor de begrooting zouden stemmen. De Minister vermeed thans alle debat. De algerneene beraadslaging is gesloten. Ofltcieele Mededeellngenj^" 'J\ 1 De audiëntie van den Minister van Watery staat, Handel en Nijverheid zal fop a. s. Donderdag, den 21 en die van den Minister van Marine op "Vrijdag den 22 dezer niet plaats hebben. DEN HAAG19 December 1882. Z. M. de Koning zal gedurende zijn verblijf in de residentie weder een paar soirees ten hove geven. SCHIEDAM, 19 December 1882. De gemeenteraad aihier zal Donderdag den 21 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee uur een openbare vergadering houden de alsdan ter behandeling aan de orde ge stelde on derwei pen zijn: Ingekomen stukken. 5 ontwerpbesluiten, als: 1. tot betaling uit onvoorziene uitoaven; 2. tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-be- grooting voor 188'2; 2. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1882. Benoeming van één lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs; idem van twee leden der plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs; idem,van een leeraar voor het Gymnasium en de H. Burgerschool in de hoogduitsche taal en letterkunde. Aangelegenheid waterverversching en water leiding. En verdere voorstellen en mede- deelingen. Eenige dagen voor zijn doodhad Ds. H. "W. Creutzberg zijnen ambtgenoot Ds, C. De "Wilde verzocht, na zijn overlijden, de gemeente en in het by zonder zijn leeilingen, in zijaen naam toe te spreken. Zondagochtend kweet' déze zich van die droevige taak, naar aanleiding van heigeen Jacob zegt, Geri. <ié vs. '21sZie ik sterf, maar God zal niet u lieden wezen." Eer hij zijn toespraak, die diepen indruk maakte eindigde, stonden de aanwezigen op en ontvingen, als van hunnen geliefden ontslapene, den zegen Gods met de woorden van Num. 6 vs. 24, 25 en 26. Voor den aanvang der godsdienstoefening werd door den organist, den heer II. J. P. Textor, op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht de ïMarche Funèbre" van Chopin en bg 't uitgaan der kerk treurmuziek, fan- tasiën van den heer Textor, welke muziek een diepen indruk mnnkte. In de avondgodsdienstoefening kondigde Ds. J. C. Montijn aan, dat de kerkeraad, gevolg gevende aau een hem te kennen gegeven wenscli, besloten had zich te bela-ten met het ontvangen van giften, tot het oprichten van een eenvoudig monument op liet graf. In de collecte bij de voormiddag gods dienstoefening waren voor dat doel leeds giften ontvangen, en sedert zijn bg heeren diakenen nog verscheidene giften ingekomen. Ter aanvulling van ons bericht betreffende de begrafenis van het stoffelijk overschot van Ds. II. W. Creutzberg meenen wij nog te moeten vermelden, dat op de begraafplaats ook vele leerlingen tegenwoordig waieu om hunnen geliefden leeiaar de laatste eer te bewyzen. En dat op uitnoodiging van den predikant Dr. T. F. Westnk het door den overledene geliefde psalmvers (Psalm 84 veis 6.) werd gezongen. Door de milddadigheid van den heer "W, A. Tan dei\Buig, is het fiaaie kerkgebouw der JRoomsch-Cathulieken aau den Singel alhier, verrpt geworden met eeu eikenhouten predik stoel in gothischen stijl, vervaardigd door den heer Pierre Peeters - van Antwerped. Deze predikstoel is een kunstwerk dat het fraaie kerkgebouw tot sieraad en den kunste naar die het vervaardigde tot eer verstrekt. De grondvorm is naast den spitsboog zes hoekig, waardoor op de kuip vier zijden vrg blyven, welke ingenomen zjjn door viertafe- reeisn uit de gewijde geschiedenis, nt de ne- derdaliug van den H. Geest, de zending der Apostelende leering van den H. Thomas van Aquine en de instelling van den H. Ro zenkrans; deze voorstellingen zyu sen haul relief" en door versierde spitsbogen omlijst. Op de hoeken staan de beelden van de heiligenLudovicus Bertrandus, Vincontius Ferrerius, Pius V en Antonius. Zondagavond is een matroos van de Duitsche schoener Qretcheh in de Buitenhaven alhier te water geraakt doch werd zeer spoedig door eenige personen gered eu behouden aan boord van zgn schip gebracht. Het alhier thuis behooréode galjootschip Zeeploeg, kapt. D. Glim, van de firma II. J. Piant Sc Co. en geladen met hoepels, is ten gevolge van eeu sneeuwstorm onder de Engel- sche kusten vergaan. De ekwipage is gered. Dezer dagen komt totstand de verdeeling van de nalatenschap van Z. K. H. Prins Heudnk der Nederlanden tusschen Hds. wettige erfgenamen. In het aandeel van Z. M, den Koning komen o. a. de Luxembutgsche domeinen eu het koninklijk' paleis en domein van Soesdijk. In het aandeel van II. IC, H. mevrouw de gioothertogm van Saksen zijn begrepen de Posensche domeinen en het pa leis in het Voorhout te 's-Hage, thaus be woond door II. K. II. mevrouw de Prinses Hendiik, en waarvan het voortdurend gebiuik aan II. K. H. blijft afgestaan. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbendendat bij de gemeen schappelijke loodmgeu van de beambten van den waterstaat en het loodswezen op den '13 dezer, in den Nieuwen Itotterclamschen Walerxoeg naar Zee, bij gewoon laag water, is bevonden: Aan de zwatte tonnenzyde 32 decimeter; 100 meter benoorden de lijn der roode geleiileb<*hten 41 decimetei50 meter benooi den de lijn der roode geleideliciiten 41 decimeter; op de lyn der roode geleide- liehteu 40 decimeter; 50 meter bezuideu de lijn der roode geleideliciiten 37.5 decimeter; aau de witte tonneuzijde 33 decimeter. De wateistaudsseiuen zullen vooi taan aan geven de diepte in de lijn der roode geleicie- iiehteu, zoodat deze seinen voor den vervolge aangeven het minste water ia de 100 Meter bieede vaargeul benoorden de lijn der ïoode geleidelichteu. Door opkomenden mist is de Noordgeul met afgelood kunnen worden. Een matroos-van een.Noordsche baik had Zaterdag te Vlaardingen, bij het uitbrengen van eeu tros, het ongeluk te water te ge raken en te veutriuken alle pogingen om het leven op te wekken bleken vruchteloos. Met 1 Januari a. s., zullen, tengevolge der wgzigmg iu de zegelwet, de zoogenaamde kas-kwitautiën van de Nederl. Bank vervallen en dam tegen veikrijgbaar zijn assignatiêo op naam of aau order, op al de plaatsen waarop nu de kas-kwitantiën woiden afgegeven en 'zzii'ks tegen 30 cent per stuk (rnet inbeglip van liet zegel) .onveisclnllig welk bediag. Het Centiaal-Comité in zake de'Adder heeft beslist dat tv geen blijvend limds zal wouien gesticht, maar ui de ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen blijven, vuorzoover doordesubcoinissiën en geveisgeen beperkende bepalingen zgn gemaakt. Aan het Ministerie van Koloniën is gisteren aanbesteeil de levering van 34 bruggen enz. voor den Staatsspoorweg op Java. De minste inschrijver was dé Actiën Geselschaft fur Bruckenbau, te Duisburg, voor f63295. De Minister van Financien heeft beslist dat velgen, naven en spaken voor houten wielen, ook wanneer ze nog niet geheel ziju afgewerkt, voor de heffing der invoenechten tot den tariefpost swagenmakeisweik" be- hooren. Dezelfde Minister heeft bepaald dat gecon denseerde melk, d. i. melk die door verdam ping in een luchtledige ruimte is geconcen- tieerd en verpakt in bussen of flessclieu, waar uit de lucht zooveel mogelijk verwijderd is en welke vervolgens door stoppen met caout- choucringen, door soldeersel, of door andere dergelijke middelen tegen de buitenlucht zijn afgesloten, wegens die verpakking en haie bewerking, evenals verduurzaamde levens middelen is onderworpen aan een invoerrecht van de 100 kilogiam, De Regeering der V. S. van Venezuela heeft de heeren J. Portengen en B. Hugo Sassen, consuls der Republiek te Amsterdam en te Biussel, benoemd tot hare commissarissen bij de Amsterdarasche tentoonstelling van 4883. De partijdige houding, die de heer Mackay, burgemeester van Winteiswijk, tegenovei het middelbaar onderwijs in het algemeen en de hoogeie burgerschool aldaar in het bij/onder, aannam heeft tot de uitkomst geleid, die wel was te vei wachten. Mr. T. Ph. baron Mackay heeft ziju eervol ontslag als burgemeester van die gemeente gevraagd. Als"het hoofd eener gemeentp met zooveel ijver optreedt tegenover een instelling die een wettig bestaan heeft, waarbij do gemeente groot intellectueel belang heeft, en waai op zeer vele ingezetenen Imogen prijs stellen, en hij vindt in dien stigd geen steun bij de boven hem gestelde macht, dan is de veistandigste party voor hem zich terug te trekken. Zijn heengaan zal dooi velen met dauk- baarheid worden vernomen, ArnhCl De Staatscourant van Zaterdag bevat het oordeel omtient den oogst van 1882 iu Nedeilaud. Daaruit blykt, dat een meer dan middelmatige oogst verkiegpn werd, van tarwe iu 486 gemeente»; middelmatig en minder in 267; voider verkrijgen wij respec- tivehjk voor i ogge 694 boven het middelmatige eu 209 daar beneden; vooi gerst 497 en 259; voor haver 796 en 198; voor panrdenboonen 439 en 349, vo»r aaidappelen 104 en 945; voor suikcibiet 147 en *240; voor klaver 573 en 114; voor grasland 832 en 53. Voor zoover de giaueu betielt, zullen deze gunstige verhoudingen nog welspi ekender woiden, wanneer men nagaat dat hel getal goede oogsten bedraagt voor tarwe 209; rogge 210; 'geist 159 on haver 254. Dit aantal alleen weegt vrij wel op tegen liet aautal gemeenten, waar de oogst middelmatig eu minder was. Alleen voor de geist is het vei schil noeuienswaaiilig groot, hoewel ook dit gewas dooi een genomen nog meer dan middelmatig heelt opgebiaeht. Het is le betieuien, dal de kwaliteit van hel meeste ginan te wenscheu oveilaat en dit te meer, naai mate de oogst later heeft plaats gehad. Van daar. dat de haver en de boekweit het meest hebben geleden. Vau deze twee gewassen is veel verloieu gegaan, zoowel door wind eu regen als door schot. In de oveiige ginueii kwam ook wel is waarschot voor, doch hier is de mindere kwaliteit meer te zoeken in de afwijkende en hiuu.c kleur. De paaideubooneo, hoewel ook hiei van de opbrengst uog ruim middelmatig is geweest, zouden een best gewas hebben opgeleverd, indien bij het oogsten minder verloieu wme gegaan; ook de eiwteu zouden by gunstiger oogststijd nog reden tot tevredenheid gegeven hebben. De aardappelen gaven een slechte uitkomst. De vele en hevige regenbuien hebben den grond te veel geslempt en het loof geknakt. Dam bij kwam al spoedig de ziekte, zoodat hel loof te vroeg afstierf, waardoor de groei van den aardappel eindigde en de kwaliteit te wenscheu overlaat. De suikeibiet kwam laat aan het wassen. Ook aan dit gewas heeft de logmi, door het slempen van de» bodem, veel kwaad gedaan, teiwijl de wemige zonneschijn, tydens den laatsten groeit'yil. ook up de kwaliteit een naileeligen invloed uitoefende. Vlas bleef beneden het middelmatige en de kwaliteit /al niet te best zijn. Het lijnzaad, alsmede kool-, mosterd kanarie- en karwei- zaad, paven onvoldoende uitkomsten. De tabak groeide langzaam en gaf een gering gewicht aan blad, dat echter van vrg goede kwaliteit en kleur blijkt te zijn. Hoewel <le voedergewassen (knol- en wor- telvrucliten)een nog al bevredigende opbrengst leveiden, moet toch worden eikend, dat de voedzaamheid te wenscheu ovei laai, waardoor het voordeel in de opbrengst wordt getemperd en het nut, dat er van getiokken wordt, tot hot middelmatige teruggevoerd woidt. Klaver en gias gioeulen welig. Den ge- heefe-n zomer was er volop, en waie de hooioogst met mot veel regen gepaard gegaan, er zoude eenu ovet vloedige hoeveelheid hooi en van uitmuntende kwahteit gevvonneu zijD. Nu echter is er veel verloten gegaan eu in verieweg de meeste gemeenten is slechts hooi van middelmatige kwaliteit gesclnun d ktinuen wordenin sommigen gemeenten is dit be paald slecht. De tweede snede hooi kan als verloren worden beschouwd, waardoor ook het klaveizaad mislukt is. Hoog water en een te drassige bodem hebben hier en daar den grasgroei belemmerd, in laatstgeuoemd geval is er veel door het grazend vee^vei,treilen. Het ooit is ""mislukt, "als 'een "gevolg van den schralen co hevigen voorjaarswind en van naclitvoist. Het houtgewas heelt mede in dieu tijd veel geledeu, vooral het opgaand geboomte, dat tot Sint Jan meestal bladerloos bleek Hakhout maakte echter epn goed lot<_ Onlangs vei zond do Sophia-Yereeniging tot bescherming van diereu een adios aau Z. M. tien Koning, van den volgenden inhoud: dat zij met bet oog op de vei wacht wordende invoeimg vau liet nieuwe stiafwetboek en bepaaldelijk op ait. 254, luidende: ïnnshan- deling vau een diet woi ill gestraft met" enz zich tot Z. M. wendt inet het diiugend ver zoek, «int omtient de vivisectie, die in het belang der wetenschap geschiedteenige wettelijke bepalingen woiden vastgesteld, zoowel aangaande hare uitoefening als tot voorkoming of beteugeling van misbruiken door onbevoegde handen. De onderteekenaars in de piovincie Fries land van het aihes aan Z. M. den Komug tot aanleg of subsulieeren van staatswege vau een systematisch net van stoomtiainwegeu, s hebben op de vraag van den Minister vaa Waterstaat, Handel en Nijverheid, omtrent de nadere., bedoeling van adressanten o. a. ge- autwootd, dat naar hun oordeel de beste so lutie deze zou zijn. nAanleg van een systematisch tramwegoet ïvoor het geheele land van rykswege; exploi- slatie daarvan door particuliere mnatschap- pijen, kiachtens concessie tegen een behoor*; ndjjke pacht, strengeconiróle over die exploitatie sdoor het staatsgezag, krach ten* een algemeene sryksvvei." Zy liebbeu gemeend zich, to moeten ont-. houden bepaalde l'yuen aan lo'geveu. ten einde iiiei te verdwaleu iu eeu doolnof van locale belangen.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2