15 laiiuar! 1883. Hal dten, arscii India ien- slijke ree- ikeni iken, t N l:f het I' Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. ■J4" 1! cf I Il'ffiil "fris yrol ersche evolea, iag, is- tarrh, s door Ver- to- Ei 2VER ui 2 P B A S I K IJ K, Jl, Donderdag heeft de Kamer van afgevaar digden bij de nieuwe stemming tot vierde onder- voorzitter den lieer Spulier gekozen met 182 stemmen tegen 145, die op den heer Boysset' waren uitgebracht. Van de acht secre tarissen die de Kamer telt, zijn er 6 gekozen. Uit de rechterzijde zyn er twee genomen. De verkiezing der beide overige secretaiissen is bepaald op heden. Tot kwestore» zijn gekozen de heeren Madier de Montjau, Margaine en Nadaud. De heer Leroyer, is, zooals wij reeds mede deelden, door den Senaat tot voorzitter herko zen. Hij kreeg 1C6 stemmen van de 168. Do heeren Buffet en Léon Say bekwamen elk dén stem. De Senaat heeft tot vice-presidenten ge kozen Peyrat, Humbert en Calmon. De keuze van den vierden onder-voorzitter heeft heden plaats. De Lilerté geeft te kennendat de hardnekkige pogingen om Jozef Gambetta te dwarsbootnen in zijn dierbaarste wenschen en het lijk van zijn zoon te Parijs te houden, ten j hoogste af te keuren en eenig en alleen het uitvloeisel zijn van staatkundige berekeningen. De opportunisten namelijk hopen, dat Gam- betta's graftombe op Père Lachaise. jaarlijks een groote bedevaart er zal doen heentrekken te hunnen profijte. Het is hoog tijd, zegt het blad, dat er een einde komt aan dezesliuk- sclie overleggingen en dat er meer eerbied getoond worife voor den rouw eener familie. Te Nice is alles in de weer om het lijk au Gambetta plechtig te ontvangen en het en indrukwekkende begrafenis te geven. Al Ie burgerlijke en militaire autoiiteiteri, de gewestelijke, gemeeutelijke en aiTondissemeuts- raden, depulatiën vau een groot aantal andere gewestelijke RadeD, de troepen der bezetting, de velschillende vereeuigingen te Nice en in het departement, enz. enz. zullen het Syk opwachten aan het station. Op voorstel van den inspecteur van het onderwijs is er be sloten de schooljeugd deel te doen nemen aan den lykstoct. De voorzitters van al de syndicale Kamers vau werkgevers en van weiklièden hebben een bijeenkomstgehoudeu om de noodige maatregelen te nemen, ten einde aan de plechtigheid zooveel mogelijk luister by te zetten. De voorzitter van de Sotiété des commis et employés te Nice heeft ie kennen gegeven, dat de leden alle voor nemens ziju in den stoet te verschijnen. Aanhoudend spoeden zich velen naar het huis van Gambetta Sr., om er hun naam in. een1 register te schrijven. Ook het graf wordt bij voorbaat door een menigte msnschea bezocht. De grafkelder, opgericht door Léon Gambetta, is een zeer eenvoudig monument, jen de eenvoud komt nog meer uit doordien aan weerszijden 2ieh twee praalgraven be vinden. De grafkelder is gelegen op het hooger deel van den doodenakker, welks midden pad leidt tot de Joodsche begraafplaats. Aan- den, voet vindt men het opschrift; Concession, a perpetuité, sen daarboven de woorden nFainilie Gambetta." De grafsieen is van wit Carrai'iscli marmer, omstreeks zes voet -lang en. drie voet breed. In het midden van het front van het monument is er een broozeu medaillon met het borstbeeld van tante-Massabie, die Gambetta zoozeer in zijn •ji-B hart, droeg. Boven het medaillon leest men v.vjI de woorden A mon amie en daar beneden ziet men eon gebroken kruis. Ziedaar, sehiijft een beticlitgever, de een voudige giafiomba, die Léon Gambetta op lichtte voor de laatste rustplaats der familie, eu hier was liet dat hij den wensch tot zijn vader sprak om to midden der z'ynen be graven te worden. Naur meu nit Weeneu 'neiicht, heeft Engeland voorgesteld den 19 dezei te Londen bijeen te komen voor de Douan conferentie. Oostenrijk maakt bedenkingen en stelde 31 Januari voor. Men gelooft dat Oostenrijks voorstel zal worden aangeuomeu. Hot lijk van Gambetta is gistermorgen ten G u. 45 m., in het bijzijn van weiuig omstanders, uit den grafkehlei genomen. Er had geen manifestatie bij plaats. Ten 9 u. 5 m. is het lijk, veigezeld van een 50ta) afge vaardigden of vrienden, met een extra trein, vei trokken. Het zou heden ochtend te Nice aankomen. Waai schijn lijk zou de begrafenis ten 10 u. 's voormiddags plaats hebben, De Bey van Tunis heeft 300,000 frs. beschikbaar gesteld voor de Tunesische af- deeling der internationale tentoonstelling te Amsteidam. Uitdejougste volkstelling is het gebleken, dat er in Frankrijk, op 34Vs millioeo inwoners, hïeer dan een milloen vreemdelingen zijn. Het Rteikst zijn vei tegen woordigd de Duitschers, Zwitsers, Belgen, Italianen eu Spanjaarden. De laatsten zijn meerendeels in en om Bordeaux ge vestigd; de Italianen vormen een sterke kolonie te Maisedle. De Duitschers hebben zich hoofd zakelijk in hot departement der Seine en in het Noorder departement nedergezet eu be- hooren meereodeels tot den handelsstand, evenzoo de Zwitsers, terwyl de Italianen en Belgen in den regel de ai beidei sbevolking vei sterken. In het depaitement Seine wonen 278,000 vreemdelingen, in het Noorder depar tement '193,000, in het depaslernent Douches du Rhone waarvan Marseille de hoofstad is, 76,000, Voor de vergelijking is het belangwekkend na te gaan hoeveel vreemdelingen er zijn in Duilschland eo Engeland. In eerstgenoemd land, met een bevolking van 45 millioen, slechts 270,000 en in Groot-BriUaunie, met een zielental van 27 millioen, 140,000. BELGIE. De Etoile Beige meldt, dat de bisschop van Douruik, Msgr. Durousseaux, door de justitie in zyn paleis onder preventieve bewaking ge steld is wegens een behandeling, door hem gepleegd in de instructie tegen den kanunnik Bernard, die indertijd met de enillioeneu der bisschoplyke kas naar Amerika de wijk ge nomen heeft. Een ander hoogst belangrijk bericht brengt do gisteravond ontvangen Independence, name lijk de aanhouding van den dader, of althans een der daders van de vreeselijke misdaad op de '1 (jarige Marie Walsehaert gepleegd. Da verdachte is Philippe Lafont, van beroep schoenmaker en suisse der kerk van den Heiligen Johanues deu Dooper te Molcnbeek- St.-Jean. De arrestatie geschiedde op aan wijzing van twee vriendinnetjes van het slacht offer, welke de mis in die kerk hadden bijge- ,wooud en beideo in hem den persoon herkend hadden, met vieri zij Marie Walsehaert het laatst in den vooiavond van '27 December 'gezien hadden: Dientengevolge werd door den 'rechter van instructie in het huis van den verdachte en in de sacristie, tijdens zijn af wezigheid, e«n nauwkeurig onderzoek gedaan, hetwelk door een bevel tot aanhouding ge volgd werd. Hij is 't geweest, die oeuige dagen na de misdaad de gebroken parapluie van het slachtoffer, volgens zijn zeggen iti een tegen de kei k geplaatst urinoir gevonden bij de politie ingeleverd heeft. S E L A Ji D. In de Times woi dt meegedeeld, dut er voor de Britsehe afdeeling op de Arnsterdainsche, tentoonstelling meer plaats is beschikbaar gesteld, nadat de haar toegewezen ruimte al zeer spoedig was opgevuld. Het bla i betieurt het, dat er tot een eenvoudige versiering van de Bvitscbe afdeeling volstrekt geen gelden beschikbaar zijn. Een officieels aantiaag, door de Londensche commissie ten behoeve daar van tot Financiën gericht, werd afgewezen. Er,bestaat dus viees dat de fhitsche afdeeliug er ruw en onoogelijk zal uitzien. Gladstone, die een verkoudheid gevat heeft, houdt dientengevolge zijn kamer. De Daily Telegraph verneemt, dat Glad stone zich Maandag a. s. gezondheidshalve naar Cannes zal begeven. De Times is van meeuing, dat Eugeland in de afschaffing der capituiatiën te Tunis zal toestemmen. Dientengevolge zal Fiank- rijk de schikkiugen van Engeland in Egypte aannemen en ook in de afschaffing der finan cieels contróle aldaar berusten. DDIISC11LAND. Prof. Moramsen is nu ook in hooger be roep, door het Landgericht te Berlijn vrijge sproken van de aanklacht wegeus beleedigeude uitdiukking, door Vorst Bisuiai ck tegen hem ingediend. Het hof heeft geloof geslageuaan de verzekeringen van den geachten geleerde, dat hij in zyn gewraakte redevoering het stelsel en geen bepaalde pet soueu bedoeld heeft. ZUID-AFRIK A. Het bericht dat Mapoch den £den dezer maand de Boeren tot den aftocht gedwongen zou hebben, wordt tegeugesproken. Integen deel, hebbeD de Boeren gezegevierd en een positie veroveid, welke die des vijauds be- heerseht. AMERIKA. üe productenuitvoer uit de havens vau New- Yosk vertegenwoordigde in deafgeloopen week een som van D. 7 350 000 tegen D. 5 490 000 la dezelfde week van het voiige jaar. SCHIEDAM, 19 Januari 1888 De lokalen der Dullertslichting zijn sedert eenigen tijd voltooid en voor het doel inge richt. De zaal voor de vergaderingen der commissie bestemd, pry kt met het levens groots afbeeldsel van den stichter, door den heer B. L. Hendriks geschilderd. De gelij kenis is treffend en het stuk zelf bezit al de verdiensten, aan de werken van den heer Hendriks eigeo. Dullert is in officieel kostuum afgebeeld met de ridderorden, welke hem vei leeml werden. lu deze zaal vindt men voorts een aantal van de kostbaaisto en belangrijkste herinne ringen aan den medeburger, van wiens groote weldadigheid de Stichting een blijvende iheiinneriug zal zijn. (Arnis. Ct.) B'y de gisteren gehouden aanbesteding 'voor het bouwen van een school met woning aan de Willem Barentsstraat te Rotterdam wareo 13 in-'chrijvingsbiljelteo ingekomen. De laagste inschrijver was de heer J. Tiiathamer, alhier voor f38,495, hoogste de firma E. Dé Haas Zo. te Rotterdam voor f45,850. In de buuuschap Hulshorst, nabij Nuns peet, woont een vrouw, Styiitje Bieedeweg, die ruim 102 jaar oud is. Uit Zatulvoort wordt aan het JV. v. d. D. geschreven, dat men op het spoorwegstation aldaar, sinds eenige dagen een uurwerk ziet, dat inderdaad merkwaardig mag geuoemd worden. Iemand die gelooveu" kou dat de droombeelden der oude dagen aangaande het perpptuurn mobile verwezenlijk! zuilen woideu, zou hier in de nieuwe stationsklok zijn ver wachting vervuld mennen te zien. liet is een uurwerk vau Belgische vinding, legulaleur perpétuel Dardenue genaamd, dat nimmer behoeft te worden opgewondendaar dit automatisch geschiedt door een iuchtsti oom, die zoodanig op een speciaal mechanisme werkt, dat zonder de minste afwijking, zeker en regelmatig, steeds het juiste uur aange wezen wordt. Nieuweuhoorn. Gisterochtend had bij den heer J. v. d. P., alhier, een treurig ongeluk plaats. De dienstbode verzette by het opruimen van de kamer een geweer, hetwelk geladen was, dat plotseling afging. De onge lukkige ontving het schot in het onderlijf, en niettegenstaande onmiddellijk geneeskun dige hulp veileend werd, verkeert zij in hoogst zorgwekkendeu toestand. Leeuwarden. Het Friesche slot SLvma— State, wordt den 15u dezer voor afbraak verkocht. Van den Keulschen sneltrein zijn Woens dag ochtend bij Hannover drie wagens ont spoord. Een passagier, de kapelaan Brünner uit Dusseldorp, verloor bij dit oDgeval het leven eu een der conducteurs werd licht gekwetst. Te Londen stierf zekere Maiy Baster van gebrek en koude. Men vond haar den 30n Dec. op den vloer van haar kamer, die geen deur of raam had. De huisheer had beiden laten wegnemen omdat hij geen huur kou krygen. Mary Baster was half bewusteloos haar weinig huisraad was reeds in beslag ge nomen evenals hetgei eedschap yandeaschoen- nmker, die de kamer met haar deelde. De laatste woorden die Mary sprak waren rsGeef mij tijd". Zij is in het St, Pancras-armhuis gestoiveu en heeft dus geen lijd of iets auders meer noodig. De jury voor de lijksehouwiug gaf in krachtige woorden haar verontwaardi ging te kennen over het gedrag van den huisheer. Te Weenen heeft onlaugs weer een dame. zich een bloedvergiftiging op den hals ge haald door schadelijk blanketsel, dat, zooals later bij onderzoek bleek, loodwit bevatte. Zy viel op straat plotseling bewusteloos neef en het duurde 20 minuten voor meu haar weder bijgebracht had. Zij is nog ernstig ziek maar zai, met behulp der noodige geneesmiddelen, waarschijnlijk spoedig herstellen.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 5