R. .-«* 5621. S:?- A". 1883. Maandag 22 Januari. Feuilleton. VERLOREN. inschrift, Z ©ven ©n H)ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. - "l-J, -fcC f, i ABONNEMENTSPRIJS, pur kwiu taal franco per post, door liet goheele Rijk Afzonderlijke iioimners 9() deze Courant behoort een Mijvoegsel. Schiedam, 20 Januari 1883. «De Republiek kan niet ongedaan maken, dat de gi aaf van Chambord -V hoogst geplaatste (persoon blijft in Frankrijk, wacr hij weldra /als Koning komen zal. Aldus de Union, een blad, dat de partij der Bourbons is toegedaan. Het blad schrijft dit naar aanleiding van het voorstel van Floquet, den afgevaardigde, die voorstelde, dat alle leden van famüiën, die op den troon van Frankryk hebben gezeten, uit Frankrijk zouden verbannen worden. Hoewel er 328 afgevaardigden werden ge vonden, die niet deu voorsteller meenden, dat dit voorstel urgent was, en dus spoedig in behandeling diende te worden genomen, jal de Fransche opgewondenheid wel spoedig tot zoodanige bescheiden grenzen zijn terug gekeerd, dat dit dwaze voorst»! verworpen wordt. Anders kunnen twee leden vau de familie Bouibon, drie en twintig Orleansen en zes Napoleons hun koffers pakken. Doch 't zal .zoover wek niet-'koinen want de RegeQiina: zal wam schijn lijk een wets ontwerp indienen, waarbij hnar machtiging wordt veileend om in voorkomende gevallen gestrenge maatregelen tegen kroonpreten denten te nemen, en waarbij het openbaar aanplakken van geschiemi ofgediaktestuk ken op de.muren verboden wordt. Onder alle pretendenten naar de Fransche kroon dwingt de Graaf van Chambordde Bourbon allecu eerbied af. Zeven maanden aft zijn vaders dood werd hij geboren29 September 1820. Van zijn tiende jaar af heeft hij als balling geleefd; hy heeft een Oileans, een zijtak der Bourbons op den troon gezien twee republieken beleefd; den derden Napo leon zien opkomen en vallen; zijn rechten op den troon van Fi ank rijk, goddelijke rechten, zooals ze door hem beschouwd worden, heeft - 12- Do wascbvrouw nam haar mand op, en om helsde Marcello hartelijk bij 't heengaan. Dikwijls had zij in den Iaatsten tijd, en opmerkende wat er omging, er aan gedacht madame Favrot voor te stellen,' om, nu Marcello zoover gekomen was haar verdere verzorging aan cone of andere mensclilievendo dame, die 'tgoed betalen kon, /over te dragen. Zij gevoelde nu echter dat, voor t oogenblik, zulk een voorstel geon kans van slagen hebben zou. De eigenliefde van madame Favrot, was er mee gemoeid. Zij wilde den *oem van haar edelrabèdigo daad niet verliezen, «n bovendien had zij nu toch ook eenig voordeel 9 if J 1.85. - 2.50. - 0.10. BtHlEAlli 91 A. K KT, K, 12 4. Advertentieprijsvan 1—1U gewone ïegels met inbegrip van eene Courantf i.ia, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. hij nooit laten vallen. Hij wil terugkomen, niet door den wil des volks, maar krachtens het recht, dat hij op Frankrijks troon heeft. Met deze leer heeft hij zyn leven doorgebracht, en op ongeveer drie en zestigjarigen leeftijd de hoop nog niet opgegeven, als Hendrik V, Koning van Frankrijk te zijn. Sterft hij, dan treden de Prinsen van Orleans zijn neven in zijn rechtende graaf van Parijs, zoon van den in 1842noodlottig omgekomen hertog van Orleans, m de eerste plaats. Eenmaal heeft deze den giaaf van Chambord bezocht; voor het overige hebben de Prinsen van Orleans in den,iaat sten tyd weinig' vau zich doen hooreu. Als gewone Fransclien hebben zij betrekkingeu bij het leger aangenomen en van hunne ver wachtingen omtrent de hoogste macht blijkt niets. Zien we weldan zal de daad van Pi ins Napoleon de republikeinen hun onderling krakeel, althans voor eenigen tijd duen ver geten. Als een bijzondui heid mag nog vermeld worden, dat Piinses Oiotilde, de echlgenoote van Prins Napuloon, dsesedei t jaren gescheiden vau hem leeft, op het vei nemeu van het gebeurde naar Pai ijs is gekomen. Is het, om het toezicht over haar zonen op zich te nemen. Wie 7al 't /egge». Genoeg, om een kroon wordt veel gedaan. Terwijl alzoo iu liet noorden van Frankryk stof tot sprekeu was, werd te Lyou het proces tegen de auuichisten behandeld. De Russische Prins Krapolkin, van Wien in dit proces zooveel sprake was weid tot niet minder dan vijl jaar gevangenisstraf veroor deeld, waarna hij nog tien jaar onder politie toezicht /al staan. Veischeidoue andere be schuldigden hebbeu insgelijks gevaogenisstiaf. beloopen. Het vonnis is streng en werd met rumoei begioet. Dn taliijkeat'beideisbevolking te Lyon is nog ai licht op te winden, en het feit, dat een Prins bovenaan op de lijst der beschuldigden was geplaatst, dioeg er zeker toe by aan dit proces een zeker belang te geven, dat het anders niet zou gehad hebben. Troonpretendenten en anarchistende Fransche Regcericg weet dus wat ze te doen heeft. Uit Duitschland verneemt men, dat de be trekkingen van dit Rijk met Rusland beter zyn dan in den Iaatsten tyd het geval was. Men herinnert zich, wat daaromtrent in de laatste maanden werd medegedeeld, welke onrustbarende berichten werden verspreid. De Russische gezant te Berlijn, die afwezig was is thans op zyn post teruggekomen,'en er zal bij de ieesten aan het hol, gedurende dit seizoen te geven, onder audeien by de viering van het zilveren bruiloftsfeest van deu Kroonprmti vaa Pruisen, gelegenheid genoeg zijn, om 'aar te nemen, hoe de Russische gezant door den Keizer en "diens omgeving wordt ontvangeu. Zoodanige ontvangst is een soort van -barometer, waarop vrij wel kau veitrouwd worden. Verder houdt men zich iu en buiten Pruisen vooial bezig met de vraag". ïWat is er toch van ondeihandelmgen tusschen den Keizer en den Paus". Keizer Wilhelm heeft aan den Paus geschreven? Wat, dat weet niemaud? Zijn er aan den eeneu kant, die van een gaan naar Oaiiossa mompelen, eu het betreuien, dat van deu Keizer weer stappen tot verzoeniug zyn uitgegaan, aan deu audeieu kant woidt beweei d, dat de Paus dun Keuei heeft uitge- uoodigd de ondei handelingen met den Heiligen Stoel weder op te vatten, voor zooverre het de Staatkundige zijde der hangende kwestiëu betreft. Eindelijkde kroning van den Keizer van Rusland zal dit jaar waarschijnlijk te Moskou geschieden. Immers op de receptie, den 43ea Januari, den Russischen Nieuwjaarsdag, te Petersburg gehouden, heeft de Keizer het volgende gezegd i Terwyl ik het nieuwejaat begin, vast vertrouwend op God en zijn be scherming van Rusland, verheugt het my, dat de dag niet meer ver is, waarop Moskou geheel Rusland met ons vereenigd zal zien voor de heiligdommen van het Kremlin, tot een groole godsdienstige feestviering. Door het kiescollege bij de Hervormde gemeente alhier 'is gisteravond, tot het be roepen van eeu predikant bij die gemeente, ter vervulling der vacature ontslaap door het overlijden van deu heer H. W. Creutzber'g, het volgend zestal geformeerd, bestaande uit de heerenG. II.' Bleeker te Tjamsweér,' A. H. De Klerck te Weesp, G. J. Van Lim- burgh te Thamen a/d Amstel, T. H. Nahujj# te Zeist, C, B. Oorthujjs te Woudrichena en. W. L. Welter Jr. te Dedemsvaart. Naar wij vernemen is de heer F. W. Van Wees, pastoor van de kerk van den H. Joannes deu Dooper alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Tiel en zal ziju plaats vervuld woiden door den heer A. Van Megea pastoor te Leeuwarden, vioeger kapelaan alhier. De heer Van Wees, die hier gedurende GVz jaar zijn betrekking vervultheeft zich iu dien korten tyd de liefde en achting weten te vei werven zijner parochianen, dio zyn verplaatsing met leedwezen hebben vernomen. Naar wij vernemen is de Harmcmievei'- eeuiging «Apollo" alhier, voornemens een conceit te geven ten voordeele der nagclatbn betrekkingen van de slachtoffers van de ramp te Muiden, waartoe zjj in de volgende week van Marcello, want Marcello begon haar een dionst- meisjo uit te winnen. 't Pleegkind was van lieverlede een ware Asschepoester geworden! De laatste Zaterdag in October was voor Louise een groote uitgaansdag. Dat wil zeggenvan Zaterdagsavonds tot Muandagsmorgenswas een ander in don drogistwinkel de baas dan madame Favrot. Eerst van der jeugd af door haar moedor verwend, was Louise- er door haar verblijf ter kostschool niet op verbeterd. Zij had er omgegaan met meisjes boven haar stand en daardoor zeker gevoel van meoderheid gekregen, dat zich onbedwongen uitte wanneer zij thuis was. Madame Favrot zelve boog er voor. Daarbij kwam nog, dat do moeder nu eerst recht trotsch begon te wordon op haar dochter, die zoo lijn, jjqo voornaam elegant werd. Zij word niet mnede Louise aan te zien, keurig ge kleed zoo als de aiulore meisjes op de kostschool. Dio costumes waren wel wat tc duur voor de financieele krachten van madame Favrot, maar 't streelde haar moederlijken hoogmoed, "t Bleef er niet bijop een goeden dag had Louise ge zegd, dat zij een horloge met gouden ketting wilde hebben«omdat al de dames op de kostsciiool voor lmar eerste communie het ge kregen hadden", ten minste die, welke zulk een voorwerp van hooge noodzakelijkheid niet reeds lang bezaten, liet gouden horloge en do ket ting werden gekochtWie .woet of die aan koop de zwakkemoodernictin schuld gestoken had? Mademoiselle Louise Favrot, niomand in de buurt durfde haar meer als voorheen enkel bij haren naam noemen, kwam Zaterdagmiddag tegen /es uur bij haar moeder thuis. Toon zij den winkel inkwam, die, terwijl madame Favrot haar dochter was gaan afhalen, aan Marcello en haar vriendin de waschvrouw toevertrouwd was geweest, groette Louise madame Jalin met een genadig hoofdknikje. Marcello was opgevlogen om haar voormalig speelkameraadje om den hals te vallen toen zij den drempel betrad. Louise beantwoordde die hartelijkheid met neerbuigende vriendelijkheid, maar koeltjes. Marcolle was er verwonderd van en geheel uit hot veld geslagen; zij bleef ver legen staan en zag naar haar beschermster, 't Verschilde niet veel of de waterlanders waren, te voorschijn gekomen. t Toen madame Favrot 's middags met do beide kinderen in de kamer achter den winkel aan talel zou gaan, had Louise 't hoogste woord en wel op eou toon, die haar moeder beschouwde als een bewijs van hooge beschaving, maar-die anderen, minder verblind, etnigszins impertinent zouden genoemd hebben. En lioe maakt het de kleine? vroeg zij eindelijk, op do arme wees wijzende: Godraagt zij zich nog al goed? Vrij wol, ten minste niet al te slecht, antwoordde madame Favrot. Niet al te slecht't Kinderlijk, opreckto hart

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1