Gemengde Berichten. Laatste Ber chten. fcen lijst van inteekeniug zal doen circuleren. JWy vertrouwen dat vele ingezetenen van déze gelegenheid, om ongelukkigeo in hun ellende eanigszina tegemoet te komen, zullen gebruik maken, door die lysten met hun handteekening te voorzien. 24 Januari aanstaande hopen de echtelieden, Adrianus Smit en Jacoba Markus, wonende in de Houtstraat, No. 647, hun gouden bruiloft te vieien; daar de man reeds meer dan 3 jaren door verlamming aan hat bed gekluisterd is, hopen wij dat meer gegoeden hen in de gelegenheid zulle» stellendezen voor hen zoo gewichtigea dag toch nog feestelijk te kunnen herdenken. Het eindverslag over het wetsontwerp betreffende de leeaing is door de Commissie uit ile Tweede Kamer uitgebracht. De Com missie acht de openbare beraadslaging ge noegzaam voorbereid, Tijdens het aanstaand bezoek van Z. M. den Koning aan Luxemburg zal de ïSocieté des Arquebusiers" Z. M. een eerewedstrijd aanbieden, tot deelneming waaraan alle ver- eenigingen uit het land en uit den vreemde zullen genoodigd worden. Op 's Rijkswerf te Nieuwediep wordt dag en nacht doorgewerkt om Zr. Ms. jacht »Valk" in orde te brengen voor de reis des Konings en der Koningin naar Engeland, 'De Londensche correspondent van de if. M. Ct. seint: De Nederlandsche gezant heeft aan de commissarissen der Jockeyclub alhier medegedeeld, dat Z. M. de Koniag der Nederlanden voornemens is, dit jaar voor de Ascott-wedrennen een kouingsprys, onderden naam van Qraujeprijs, ten bedrage van GOQ sovereigns, aas te bieden. Een later bericht meldt, dat de eerste wedrennen voor dien prys zullen plaats hebben den 6 Juni, naar de regelen door de Jockeyclubs vastgesteld en door den Koning bekrachtigd. Alleen paarden door Engelschen bezeten, gefokt en bereden, mogeu deelnemeo. Had men reeds sedert vele jaren, moeite het noodige kapitaal voor de instandhouding der Hoogduitsche opera te Rotterdam bijeen te krijgen, ook thaus voor het seizoen 1883/84 ziet de fioancieele commissie zich weder genoodzaakt den termijn van inschrijving voor coupons en garantie-aandeelen te verlengen, daar liet veieischte bedrag voor een behooi lyke exploitatie niet is ingekomen. De termijn is thans verlengd tot 1 Februari-a. s. Indien onza inlichtingen juist zijn, zegt do Amt.- bestaat er groote waarschijnlijkheid dat de ontwikkelde Katholieken in Nederland aan het aanstaande eerbetoon aau Hugo de Groot hunne medewerking niet zullen ont houden. van Marcello gevoelde beter te verdienen. Toch zweeg zij, en als naar gewoonte, maar nu mot eon overkropt, vol gemoed, dekte zij, bediende, on nam later de tafel weer of, met een netheid -::i vlugheid verre boven haar jaren. Het drietal begaf zich na 't eten weer in den winkel, waar 'tgas reeds %vas opgestoken. De regen kletterde tegen de ramen, en tusscben ul do voorwerpen door waarmee zij behangen waren, zag mon 't licht der lantaarns op de natte -traat glimmen, 't Was een van die eerste gure winteravonden, waarop men zomer en herfst be treurt, en de eerste rillingen door de leden gaan. De winkel was door 't gas verwarmd, maar een '•.skoude Jtocht tkwam door de reet der voor keur, en devloer bewee& hoe bemodderd de -Craat was. Ik heb trek in kastanjes, zei Louise eens klaps, nadat zij het beste plaatsje achter de toon bank had ingenomenlaat Marcello zo ^uan balen. De mislukte poging 'door eenige drijvers aangewend om den heer Jonkman te weren als Nederiandsch commissaris in Transvaal, wordt op beschaamde wyze aan de kaak gesteld van de zyde van hen, ter wille van wie het juist heette dat zjj ondernomen werd. 't Is jammer, zegt de Transvaaische Volles- stem, dat er zoo dikwijls gift gemengd moet worden in tiet uitvoeren eener goede zaak, doch wij gelooven vrijmoedig aao Dr. Jonkman eeu harteiyke ontvangst te mogen beloven, in weerwil van de verdenkingen, dia naar ons weten ook hier tegen hem zyu uitgestrooid. Toen gedurende onzea worstelstrijd de Neder landsche natie voor ons in de bresse sprong en met woord en schrift en beurs onzen strijd medestreed en onze smarten lenigde, toen vroegen wij niet naar de geloofsover tuiging of de politieke inzichten ouzer wapen broeders iu zedelijken zin daar ginds in betoude moederland. En zullen wjj dan nu dau man verstooten, die door een in vloedry ke Vereeni- ging, en mot zulk een aanbeveling als die van den waardigsten onzer vrienden iu Nederland, tot ons gezonden wordt om den band tu->sehen de beide stamverwante volken nauwer toe te halen, omdat hy andere godsdienstige en politieke overtuigingen toegedaan is, of gezegd wordt te zyu toegedaan dan wijï Zulk een bekrompenheid en ondankbaarheid iu ous volk te vooronderstellen zou beleeiligeud zijn. De man, dis uitgezonden wordt, heeft zelf veel voor ons gedaan. Hij komt niet om zich iu te laten met onze geloofsovertuiging ot onze politieke inrichtingen daarvoor hebben wij het woord vau onzen warms ten vriend in Nederland en volmondig beloven wy Dr. Joukmao een hartelijk welkom, wanneer hij onze Republiek komt bezoeken. Een inwoner van 's-Giaveuhage vestigt er de aandacht op, door eigen onaangename onderviudiug verkregen, dat de voui laatste ti eiu uit Brussel naar Rotterdam niet te zes uur maar te half zes veitrekt, een veran dering in de dienstregeling, die door de Ne derlandsche spoorwegdirectiën niet is bekend gemaakt. Sedert Zondag worden te 's Hertogèubosch vermist de 18-jarige De B,, klerk op het tele graafkantoor aldaar, de ingenieur R., alsmede een korpoiaal van het garnizoen. Omtrent het lot van geen hunner is tot dusver iels met zekerheid bekend. {ZT. D) JaDoetje Struik schy'nt even karig in haar mededeeiingeu te zyn, als ze vroeger kwistig met haar rijksdaalders, was. Al zoekende, komt het fyne van de zaak echter ook zonder haar mededeeiingeu aan het licht, 't Schijnt haar overigens in de gevangenis volstrekt niet te ;erve!enze is zoo gezond als eeu visch en laat zich den gewonen kost der gevangenen goed smaken; in haar jeugd was ze trouwens niet beter gewend, 't Eeuige, waarover ze klaagt, is. dat ze 't bijzijn moet missen van haar viiend Hoetink, die zich echter veel Maar cr zijn nog geen kastanjes, ant woordde madame Favrot. Wei ja, ik verzeker 't u! hernam Louise. Ik heb ze van middag in de rue de Trévise gezien. Do corste kastanjes! Daar gaat niets boven. Geef Marcello vier sousmoeder. Kom, kleine, haast je wat. Madamo Favrot aarzelde, tusschen tweo tegen strijdige gevoolenszuinigheid, om na een goed maal, dat zelfs om de thuiskomst van Louise boter en itiimer dan anders was geweestnu nog weder geld voor een snoeperij uit te geven, en vrees. Zij zag er tegen op, zij vond liet ge waagd, Marcello zoo laat, 't was al negen uur geslagen, dwais door de rue Lafayette, altijd vol rijtuigen en omnibussen, heen te sturen. Terwijl madame Favrot nog besluiteloos was trok Louise zelve de Iade open, nam er twintig centimes uit cn gaf ze 't weesje in do hand met de woorden Je weet do rue Trévise toch wel? Vlok minder goed in zyn toestand schikt dan de miliioeneujulïrouw. (iü. JVtl) Gisteren en eergisteren heeft een duiker der firma Bickers Zu., te Rotterdam, pogingen in het werk gesteld om den toestand van deu pijler der Kamper IJselbrug ouder water te onderzoekeu. Door den feilen stroom heeft dit echter tot geen resultaten geleid, waarom dit onderzoek voorloopig is gestaakt. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen de Haagsche Tramweg-maatschappjj, thaos een Belgische onderneming, te doen ovei guan in eeo Nederlandsche. Woensdagavond werd te Zwolle een verga- deriug gehouden van de Vereeuiging ter be vordering van het welzijn der dienstboden, in '1866 opgericht door leden van het Nuts- departement aldaar. Or.dar gepaste toespraak van den Voorzitter'Ds. Kerbert, werden vier diet>stbodeu bekroond, die /.ioh hadden onder scheiden door trouw eu goed gedrag. Bij die gelegenheid ontving ieder eeu staand klokje ten geschenke. Dclfshaven. In de plaats van den heer H. Peters, die voor ae benoeming tot lid der Kamer van Koophandel eu Fabrieken had bedankt, is gekozen de heer J. H.-.Van der Vloodt. In het onlaags verschenen nieuwe werk over den «Mau met het yzeren masker" beweeit de schrijver, zekere heer Ubalde, dat deze geheimziouige persoon niemanu auders was dau Molière. De beroemde dichter zuu volgens hem, met by de opvoering van de Mulade- imaginaire gestorven zyu, .maar de Koning zou hem hebhen laten oplichten au gevangen zetteu, op aandringen van de machtige vijan den die de schrijver van Tartujfe zich ge maakt had. Weer heeft op een Italiaaaschen spoorweg een poging tot roof en moord plaats gehad. Een jong Duitscher, die met zijn viouwopde huwelijksreis was, en naar Genua ging, werd toen de trein de Giovi-tunnel binnenreed, onverhoeds aangevallen duor eeu heer, die sedert eentgeu tijd by hen in de coupé zat ea met een revolver in de hand, zjja geldof zyn leven eischte. De Duitscher verweerde zich wakker en wist zyn aanvaller de pistool te ontrukken; maat de rnuu haalde daarop een dolk te voor schijn, en toen, op het augatgeschrei der dame, de trein stilhield, hulp kwam opdagen en de roover gevat werdvond men den Duitscher door twee kogels eu vyf dolksteken ernstig gewond en ziju vrouw uan üu hand gekwetst. De roover, die in een goederenwagen werd opgesloten, wint onderweg lew'snuppett, doch hy werd te Poute Dccnno sveder gevat en in handen van de politie gesteld over 't station van de omnibussen Rep je nu! En pas op, dat je onder weg niet van de kas tanjes snoept. Wees toch vooral voorzichtig, Marcrile, zei madamo Favrot 't krioelt er van rijtuigen, en eon ongeluk zit in een klein hoekje Marcello antwoordde met een glimlach, vertrok terstond en zette 'top een loopen. Iloe voorzichtig zij de winkeldeur ook achter zich had toegehaald, toch rammelden de slaap bollen, pakjes kruiden, guirlandes van fteschjes en wat cr al meer voor uitgestald hing, togen de ruiten. Madame Favrot bewaarde 't stilzwijgen. 'k Heb verkeerd gedaan, zcido zij na eenige oogenblikken'k bad Marcello niet mooton laten gaan. Zo is nog zoo jong, en niet gewoon alleen door die drukke straten to loopen. Maar laat ge haar dan de boodschappen niet doen, moeder? vroeg Louise, roet zekere verbazing en zelfs eenigszins verwijtend. Ja', 'dat wel, antwoordde de zwakke moeder, Met het oog op de herhaalde voorvalietL van dien aard in den laatsten tijd, dringt me ann op het gebruik van in elkander loopeWe wagens op de Italiaansche spoorwegen, alsmede het aanbrengen van eleetrische schellen ea politietoezicht iu alle tieinen. Anders dreigen de spoortreinen ai even gevaarlijk te wordea als vroeger de diligences. Te Berlyn is Zondagnacht een treurige zelfmoord gepleegd door een moeder, die ook haar beide kinderen tegelijk het leven wilde benemen. Zij was met haar man, nadat zij ,de kinderen te slapen had gelegd uitgegaan en tegen middernacht thuis gekomen. Daar de man een bierbrouwer, dien nacht dienst had, begaf hij zich naar de brouwerij Wegens huiselyke oueeuigheden had de vtouw het plan opgevat zich het leven te bonemen en thuiskomende zette zij drie kopjes gereed, die zij meteen vooraf bereid zuringzout vulde, en waarvan zij een voor zichzelf eu de twee andere voor haar beide kinderen, eeu meisje van 8 en eeu jongetje van 6 jaar, bestem(de. Zy wekte het meisje, welke het kopje half slapende aan baar mond bracht, doch het vucht wegens deu slechten smaak onmiddellijk uit spuwde. De moeder had haar hoeveelheid reeds ingenomen en het vergif werkte zoo spoedig, dat zjj, voor zy haar zoontje het kopje kon toedienen, reeds deu geest had ge geven. Toen de vader 's morgens va» zijn werk kwam, vond bij zijn beide kinderen slapende in huu bed en de moeder dood op den grond uitgestrekt. De Minister vau Oorlog is heden, verge zeld van zijn adjudant, uit de residentie naar Muiden veitrokken, ten einde aldaar iu over- leg te treden met de militaire autoriteiten, op ziju hevel naar het tooneel van de ramp gezonden tot het verluenen vau hulp. Hartverscheurend waren de tooneeleu die zich gisterochtend bij het binnentreden van Rluideu voor deden. Vun Naarden komende ontmoette men hier en daar reeds vluchtende mannen en kinderendoch by de fabriek zelve was de ellende ten top gestegen; vrouwen eu kinderen verbeidden daar met oiitzettendea angst liet lol dat hun in het verlies van man en vader beschoren was. Twee kindereu waren door moeder uitgezonden om naar vader te vernemeu; liet gerucht verspreidde zich dat hij wa3 gevonden, en zy snelden naar de baar waarop een gewonde of doode werd ge irageo. Met nog eenige hoop bezield sloegen zij hunne vragende blikken op de dingers, helaas, vader was iset meer, met moeite was zyo lijk herkend. Van sommige vermiste werklieden wei den slechts brokstukken gevonden, enkele zijn nog niet van onder het puin te voorschyn gekomen. Eeu vrouw, die haar man dood waande, vond hein weer; 'twas alsof de blijdschap' alsof zij rich wilde verontschuldigen, maar nooit 's avonds. Welnu, dan moet zij er maar aan ieereir wonnen. Waarlijk, moeder, gij bederft- haar! Bedenk toch dat het kind niets is, niets bezit, en dat, ais zij u eens niet meer had, zij zou moeten bedelen. Welk een droevige wijsheid in den mond van een vijftienjarig meisje! 't Was alles waar wat zij zeide, en madame Favtot had er meer dan eens ook zoo over gedacht, maar uit den mond van Louise had zij die opmerkingen tool) liever niet willen hooren; zij was er eenigszins door ontstemd, maar zeide niets en nam iiaar breiwerk weer op, terwijl Louise, in afwachting dat Mar cello root de kastanjes terug zou komen, de groote kat streelde, die liaro liefkozingen spinnende beantwoordde. (Wordt vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2