De nieuwe effectenbelasting, onlangs in de ^Eerste Kamer aangekondigd, zou naar men bericht, door het departement van financiën reeds geheel zjjn ontworpen. Volgens dat ontwerp zou een uniform zegelrecht van één per mille voor alle effecten, die hier te lande worden verhandeld, ingevoerd worden. Het verhandelen van papieren, waarover het ver schuldigde zegelrecht niet betaald is, zou een zware boete tengevolge hebben. Tot pensionaires voor de schilderkunst van HH. MM. den Koning en de Koningin zjjn aangenomen: tnej. C. Van der Hart te 'sHage; de heeren W. O. Rip, J. H. Scheltema en J. Weiland te Rotterdam; li. W. R. Wenkebach te Utrecht, mej. G. I. F. Vester te Heemstede; de heeren Jac. H. Hol- lestelle te Middelburg; D. L. Kooreman te Brussel; Henri Luyten, Gerard J. Bos en J. Dunselman Jr. te Antwerpen; Louis Ch. Bombled te Parijs; mej. Clara Bruius, J. E. Van Son, Bertha Valkenburg en de heeren G. H. C. Overman, C. L. Dake, Jan-Voer man, J. Voskuil, I. H. F. C, Nachtweh, Jac. Van Looy, G. J. Van Sosreti, I. II. Geer- ÜDgs en H. Smith te Amsterdam. Gratifica tiën zijn toegekend aan de heeren G. H. C. Overman, J. H. F. C. Nachtweh, J. H. Schel tema, Henri Luyten, Jan Voerman, D. L. Kooreman en Gerard J. Bos. De heer van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, die gedurende het reces een reis naar Italië heeft ondernomen, is teruggekeerd. Eergistermiddag heeft de trein van den Hollandschen spoorweg, die te 42.10 van Amsterdam vertrekt, nabij Halfweg een op onthoud gehad van di ie kwartier door 't sprin gen van een der vlampijpen; ongelukken hadden er niet bij plaats. Het is eindelijk gelukt de brug te Kampen over den IJssel te openen, zoodat de schepen er weder kunnen doorvaren. De conclusie der- commissie in zake de Billiton-kwestie luidt, zooals reeds vroeger gemeld is, volgenderwijze s>De Kamer besluite, dat het noodzakelijk is sop grond dat de overeenkomst tusschen de Indische Regeering en de Billiton-maat- schappij, op 7 Januari 4882 gesloten, is aangegaan met terzijdestelling van de wet- telyke bepalingen vervat in het Koninklijk .besluit van 4873 (2nd, Stil 4873 No. 217«), en dat bij deze overschrijding van hare be voegdheid de behartiging van 's lands belang piet op den voorgrond is getreden ïdat het Opperbestuur, niet berustende in de door de Indische Regeering in deze gepleegde handeling zjjn volle vrijheid band- - have, om bij het eindigen der oorspronkelijk aan de Biüiton-Maatschappjj verleende con cessie voor de naleving der bestaande wette lijke bepalingen en de behartiging van 's lands belang te waken." Door den heer Mr. J. Vau Gennep is thans de volgende conclusie in de plaats daarvau voorgesteld »De Kamer spreke als haar gevoelen uit: »dat by de overeenkomst tusschen de In dische Regeering, als vertegenwoordigende den lande, en de Billiton-Maatschappij, d. d. Jan. 4882 gesloten, ten onrechte geen rekening is gehouden met de openbare ver ordeningen, waardoor de bevoegdheid der Indische Regeering tot afstand van gronden in erfpacht en ter ontginning van delfstoffen in Nederlandsch Indië is gewijzigd, beperkt of aan zekere formaliteiten onderworpen; jdat tot dekking dier overschrijding van bevoegdheid niet ontvankelijk is het beroepss van den Miüister van Koloniën op de Konink-^" lyke beschikking van 20 Oct.4882, houdende goedkeuring dier overeenkomst, omdat daar- £1id, als niet voorzien van de onderteekeuing van een der hóófden van de Ministerieele --f Departementen, geenerlei staatsrechtelijke be- teekenis kan worden toegekend; adat bedoelde overeenkomst ook overigens geen aanbeveling verdient en 's lands belang bij hare nietigheid zal zijn gebaat." In De Amsterdammer verschenen voor eenigen tijd artikelen tot ondet steuning van het denkbeeld van het lid der Kamer, Donner, om de fitiancieele betrekkingen tusschen Staat en Kerk geheel te doen ophouden. De schrijver betoogt, dat er van de zijde der kerkgenoot schappen geenerlei rechten bestaan. Het staken van dien band, zou een besparing teweeg brengen van een paar millioen. Vroegere voorstellen tot vermindering van den post werden in de Kamer gedaan door leden van de vrijzinnige richting; thans nu het voorstel uitgaat van de rechtzinnige richting, vertrouwt de schrijver, dat geen wantrouwen meer be staan zal tegen de bedoeling, wanneer over de motie van den heer Donner zal worden gestemd. Deze belangrijke artikelen zijn thans als brochure .verschenen bij den uitgever J. L. Beijers te Utrecht. Naar aanleiding van het bericht omtrent oneenigheden tusschen de Stoomvaartmaat schappij Zeeland en de Londou-Chattam Dover railway Co., schryft men het volgende aan het D. v, W. De pier te Queensborough is, na den daar eeuige maanden geleden plaats gehad heb benden brand, zeer onvolledig ingericht vooral de gelegenheid tot ontvaogst vau rei zigers Iaat veel te wenschen over. Aangezien krachtens een contract tusschen de maatschappij tot exploitatie vau Staats spoorwegen, de stoom vaaltmaatschappij Zee land en den London Chattam Dover railway Co., laatstgemelde die pier moet voorzien van behoorlijke inrichtingen voor de ontvangst vao passagiers der eerste en tweede klasse, hebben contractanten daarover herhaaldelijk geklaagd, doch zonder het gewenschte re sultaat. Mocht dit resultaat zich nog langen laten wachten, en de L, C. D. Co. in haar niets doen blijven volharden, dan zullen èn de Maatschappij Zeeland èo de Expl. Maatschappij wel verplicht zijn, langs wettelijkeu weg de uitvoering van het contract te eischeu. De heer J. L. J. Jansen, directeur der Noord- en Zuid-Hollandsche Stoomtram-Maat schappij, heeft zjjn funcliën als zoodanig nedergelegd. In zijn plaats is tijdelijk opge treden de heer J. J. S. Van Heekeren te Sassenheim, commissaiis der Maatschappij. Een eigenaardig geschenk heeft Brielle aan Leideu gedaan. De heer Serrurier, directeur van het Ethnografisch museum te Leiden, heeft den raad van Brielle vei zocht, een zich op den zolder van 't raadhuis aldaar bevin dende cano vau Eskimo's aan genoemd mu seum te wilieu afstaan. Met algemeene stem men werd dit verzoek ingewilligd. Jl. Zaterdag heeft te Brielle de opening plaats gehad der Morula- bewaarschool, iu tegenwoordigheid der regenten van het Mei u- la-weeshuis, de leden van den gemeenteraad, do plaatselijke schoolcommissiè en eeuige genoodigden. Iu De Vereeniging te 's Uage heeft de vorige week een vergadering plaats gehad vau hier gevestigde kasteleins en tappers. Zjj moeten o. a. besloten hebben onderling een kiesvereeniguig op te richten. (Vad.) Amsterdams gemeentelaad wordt als be stormd met adresseu tegen de-vooigestelde ■r.dempi/ig van den Nieuwezijds Vooi burgwal ""'aldaar. Thaos weder volgde een dergelijk adres van Arti et Amioitiae. waarin voorna melijk geprotesteerd wordt tegen de misken ning van het karakteristieke, dat Amsteidam zoo aantrekkelijk maakt voor ieder, die eenig gévoel voor het schilderachtig schoone heeft en dat, den vreemdeling bewondering afdwin gend, aan Amsterdam den eerenaam van Noordsch Venetië deed bekomen. De 40ste algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal plaats hebben Zaterdag 24 Februari a. s., 's voorm. 41 uur, in een der lokalen van het Genootschap Nalura Artis Magistra, te Amsterdam. Tot de punten van behandeling behooreu Schets van het landschap Boluiing—Mon- gondow op het noordelijk schiereilaud van Celebes, door den heer F. S. A. De Cletcq. De reizen van Juan Marie Schuver in het gebied van den Blauwen Njjl, door prof. C. M. Kan. De Nederlandsche architecten zijn in de gelegenheid mede te dingen naar aauziealjjke premiëo, verbonden aan goede antwoorden op de prijsvraag door het bestuur der Maatsch. tot expl. vau duingrontlen te Noordwjjk uit geschreven voor een ontwerp voor een »Kur- haus" met hotel aan het strand aldaar. Het beste ontwerp wordt bekroond met f 1000, een tweede premie bedraagt f 300, een derde f200. Antwoorden moeten vóór 45 Maart a. 3. bjj den burgemeester van Noordwjjk zijn ingekomen. Het beursbezoek te Amsterdam heeft door de ingestelde beursbelasting niet geleden. Dagelijks wordt de beurs door ongeveer 4000 personen bezocht. Naar wjj vernemen, bedraagt de uetto winst der naauil. venootschap Groot Nationaal Panorama van Rotterdam, over het afgeloopene jaar, na aftiek van alle kosten f 40864.63 ll7/a pet. over het kapitaal. Eenige jongelieden te Alkmaar gaveu den 8slen dezer, ten bate der slachtoffeis van de ramp te Muideu, een tooneelvooisteliing die f78.54 opbiacht. Men meldt uit Breda aan de AT. JR. Ct. De dubbele inooid, alhier gepleegd, blijit nog steeds bet onderwerp vaü veler gesprek. De vermoorde weid gisteieu vanwege de justitie geschouwd, eu men zegt, dat het lichaam van den ongelukkige er altera'banne- lijkat moet uitzien. De audeie ligt nog steeds stervende, en is niet minder ueeseiijk gehavend. Elk oogeablik wacht meu zijn dood, De moordenaars, die afzoudeiljjk zijn opgesloten, ontkennen de misdaden gepleegd te hebben, doch er schijnen genoegzaam ge tuigen te zijn, om huune schuld in het licht te stellen. Het moet toch waarheid zijB, wat men primitief beweerde, dat de beide slacht offers in gezelschap van andere personen de herberg van Kroes hebben verlaten, welke iaatsteu evenwel op den loop giugen, toen de ongeiukkigeu werden aangerand. Zjj moeten toen op een afstand het moordtooneel hebben gadegeslagen, en op het hooien van de kreten zmooid" te hulp zjjn gesneld, waarop de misdadigers het hazepad kozen. De viouw vau een der gearresteerden beviel op denzelfden avond der misdaad, eu moet ten gevolge van den schuk in een bedenke lijke» toestand veikeeren. Men deelt aan de AT. 22. Cf. medeDe brieveugaaider N. te geniet een tiak- temeut vau f 375. De wijkeu ter bestelling zjjn zóó uitgestrekt, dattiwee bestellers ge biedend noodzakelijk zijn. Aan bestelloon moet hij daaraan wekelijks f 5.95 betalen dit geeft per jaar eene uitgave vau f309.40. Hem rest dus f65.60 per jaar. Voor dit geld lust op hem; le de plicht steeds tegen- wourdig te zjjn bjj aaukomst of vertrek der boden; 2e de verantwoording van alle aan hem toeveitrouwde geldeu, 't zjj voor ver zending of postspaai bank3e de postpakket- dienst; 4e heeft hjj alle mogelijke circulaires te beantwoorden, waaronder ér zjjü die 33 vragen bevatten5e de administratie en 6ff het gebruik van een kamer. Herhaalde malen is door den man verzocht orn een billijks verhooging. en de Inspecteur van liet post* wezen heeft hem op de ljjst aan den Mini-Ier tot vei hooging voorgedragen, doch als eenige troost wordt geantwoord, »de Minister wil wel, tnaar er is geen geld In een uitvoerig artikel betoogt de heer B. J. G. Volck, dat het ontvangen van tij dingen uit het hooge noorden, betreffende da Nederlandsche Noordpoolexpeditie, voor het oogenblik tot de onmogelijkheden mag gerekend worden. Ook is er niet aan te denken om thans een expeditie uit te zenden of over Russisch grondgebied een onderzoe kingstocht te ondernemen. lii dezen tijd tan het jaar blijven zelfs de bewoners van de oevers der Karazee niet in hun woouplaatseu. Met den winter trekken zij verder om da zuid. Het uitzenden van een tocht zou dus bjj gebrek aan hulp op de tusschenstatioas gioote kans vnu mislukken hebben. Tot nu toe verkeerde men in den poolnacht; hoe te reizen? eo aan welke gevaren zou men zich blootstellen? Kortom, zelfs da poolbewoners zouden weigeren iemand op zulk een toclit te vergezellen. Het hoofdcomité blijft intus- schen werkzaam. Het plan om de Willem Barents opnieuw uit te zenden wordt door den heer Voldk zeer toegejuicht. Een der achtbaarste familie» van Kortryk is door een groot ongeluk getroffen. De jongste zoon van den beer Tack, vollssverte' geuwoordiger, oud 20 ,tar, is een slaapwan delaar. In een zjjner aauvallen is hij Zater' dagmoi'gen tan 4Vs uur, door het venster dér eeiste verdieping gevallen. De ongelukkige werd met gebroken beeneu opgenomen eu is kort «Jaarna ovei leden. Op een publieke veiling,' "Woensdag le Amsterdam in De Brakke Grond geboudon, hebben o. a. opgebracht: een antiek geschil' derde waaier f 800een zilveren bekertje Hausje iu den kelder f300 (de zilverwaarde was f30), terwjjl alle antieke voorwerpen, vooral ook het oude Delftsch aardewei k, tot hooge prijzen gretig door kooplieden en lief hebbeis werden afgermjud. Te Vlissingen is voor eenige dagen eed vrouw overleden, waarvan men vermoedt dat zij, om welke redenen dan ook, een aanzienlijks soin geids met" zich in de kist heeft medege nomen. Voor haar dood had zij haar man, met wien zjj niet best overeenstemde, verzocht vooral met de kleeren aan begraven te mogen worden. Dit werd haar natuurlijk vergundi Nu zal de man pogingen aanwenden om het lijk vau zijn vrouw te doeu opgraven, teneinde te onderzoeken of het vermoeden juist is. Als eeu bewijs, dat de teiephoon hier reetó poputariteit bezit, verdieut het vermelding, dat een huismoeder op een prjjscouiaut de woordeu jzonder verbinding" lezende, daaruit opmaakte, dat de winkelier zicli niet doof den teiephoon verbonden had. (Arnh. Ct.) botterdam. Door burgemeester en wet' houders is bij den geineeuteraad ingediend een voorstel om ten behoeve vau de vermeil' wing der kade langs de boompjes, auntoschaffen een gioote duikerklok, waarvan de kosten geraamd worden op p. m. f 30.000. Wilde men voor dat doel een waiei keerends dam leggen, dan zou dit een uitgaaf vereisehen van f132.000; buiten rekenin^latende (ie kosten' vau het drooghouden|cj|l|put en dtf kans vaa doorbraak of val. Daar de toepassing van eeu duikerklok echter nieuw is en aizoo, voor de eerste mad dal een zposamengeteld plan in piaktijk werft gebracht, teleurstellingen niet onmogelijk zjjd

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2