?r Binnenlandsche Berichten^ -!%ê fjjM&r teruggewezen is, aan de aftreding van den Minister van Oorlog niet meer gedacht wordt. OOSTENRIJK. De directe en indirects belastingen over 1882 hebben netto 269,598,634 fl. opgebracht, sjjade 10,184,921 meer dan over 1881. SPANJE. De afgevaardigden, behoorende tot de partij tan maarschalk Serrano, hebben besloten om «en levendige oppositie te voeren tegen het tegenwoordig Ministerie. BVMEIIE. De Kamer en de Senaat in overweging nemende den kritieken toestand die er voor Rumenie uit de beslissing der Londensche conferentie voortspruit, hebben op aanvrage van het Kabinet besloten, het debat over de herziening der Grondwet tot nader orde te verschuiven. De Kamer rekende zich den 15 dezer te ontbinden doch men gelooft dat zy tot Mei bijeen zal blyven, indien de toestand dit mocht vergen. AMERIKA. De overstroomingen in de Westelijke staten nemen toe. In Cincinnati heeft de waterstand de ongekende hoogte bereikt van 64 voet en Wyft hy nog steeds ryzen. Er zijn troepen tot hulp gezonden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 13 Februari, In deze zittiog zyn, zooals wij in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mede deelden, de beraadslagingen over de conclusie van de commissie in zake het Billitoo-contract aangevangen. De president der commissie, de heer Mi* raudolle, betoogde breedvoerig dat, met ter zyde slelliug van 'stands weiten, het alge meen belang bij het sluiten der overeenkomst js verwaarloosd en dat de Konioklyke goed keuring niet kan in de plaats treden van de Stet gevraagde Koninklijke machtiging. Indien, merkte hy op, Bilhton doör roofbouw voor het eindigen der concessie kan worden uitge put, dan bestond te minder grond om de concessie 35 jaren te verlengen. De heer Wintgens bestreed de overeen komst uit een constitutioneel oogpunt, door te ontwikkelen dat 's Konings gezag bij het Biet aanvragen der machtiging is miskend es meende voorts, van het economischstand punt, dat in den tegenwoordigen benarden flnancieelen toestand, de exploitatie der tin- pynen in''gouvernement8handen behoorde over-ufégakn, ook. in verband met een gezond cuUuürstèwel. De heer De Savornin Lohmann verdedigde eene afw'y'kende conclusie en meende, dat de Regeering door de goede trouw verplicht was de concessie te verlengen en de bepalingen op de mynconceseiën op deze verlenging niet toepasselijk waren. De heer van Nispen tot Sevenaer vereenigde zich met het eerste gedeelte van de conclusie der commissie. De Minister van Koloniën verdedigde daarop uitvoerig het verleagings-contract. Hg betoogde, dat de onderhandelingen over de verlenging en deze zelf maanden lang bekend waren, zonder aanstoot te hebben gegeven en dat eerst de oppositie is ontstaan na de goedkeuring door den Koning, door hem, Minister, uitgelokt, omdat hij inderdaad de Koninklijke machtiging noodig achtte. Wel degelijk eischte de goode trouw, de toezeg gingen aan de Billiton Maatschappij tot ver lenging gestand ta doen. 's Lands belang is geenszins geschaad, want het bei ekend nadeel is totaal fictief eu ongegrond. Morgen zal de Minister zijne rede voort zetten. SCHIEDAM, 14 Februari 1888. De v'yfde bijeenkomst der leden van de Volks voorlezingen was niet zoo druk bezocht als wij dat in de laatste maanden gewoon waien. De lezing vooral was wel waard aangehoord te worden. Na een koite inleiding over de vergankelijkheid en het verdwijnen van soms zeer goede zeden en gewoonten wees de heer P. Van Vlaardingen er op, hoe »Het Ganzebord", het onderwerp zijner lezing, had stand ge houden trots alle wjjzingen die men in den loop der tijden wilde aanbrengen en het optreden van zevenzot-, schimmel- en andere spelen. Weinigen zullen vermoed hebben, dat het eenvoudig kinderspel zooveel bevatte voor het leven. Met de meeste aandacht volgden de aanwezigen den lezer van het eerste gansje en de brug door alle moeieijjkheden heen op het ganzebord, een trouw beeld van den weg des levens, tot den pot, waar niets was te vinden dan eeoige beduimelde peper noten. Het was nu geen kleine lezing maar een groote, vol van menschkundige opmerkingen en wijze levenslessen. Door omstandigheden ontbrak muziek doch na de pauze gaven de heeren W. Wapenaar, P. Van Ylaardingen en J. Van Rliijn Gz. nog iets ten beste. Uit het herhaaldelijk applaus bleek, dat ook de bijdragen in den geest vielen. Na de mededeeling dat na Paschen een extra bijeen Uornst zal gehouden worden legen een laag entree, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. De Minister vaa Financiën heeft ter kennis gebracht van de ambtenaren der invoerrechten en acc'ynsen, dat het bij artt. 1 en 3 van het koninklijk besluit van 9 Nov. 1869 be doelde goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 4883 te bezigen, zal zijn by den ijk en herijk der maten en gewich ten de letter S in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den yk van gasmeters de koninklijke kroon. De Minister vau Financiën heeft bij reso lutie van 25 Januari jl. bepaald, dat hand- kopieerpeisen met behooren tot de fabrieks werktuigen of gereedschappen, die by art. 2 der wet van 6 April 1877 Stblno. 71) van invoerrecht zijn vrijgesteld. Zij zijn mits dien naar hoofdbestanddeel als ijzerwerk" enz. belast. Aan de Tweede Kamer is door eenige aanzienlijke suikerraffioadeuts, gevestigd te Amsterdam, Rotterdam en DelfshaveB, een adres gezonden, strekkende om het wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den acc'yus op de suiker, te verwerpen, tenzij daaruit alvoiens bij amendement art. 4 mocht worden gelicht. De opbrengst der belastingen van de eerste rnaand des jaars is ïeeds f 320,373 hooger dan dezelfde roaaüd van het vonge jaar. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de meer dere opbrengst der zegelbelastiogtot een bedrag van f442,403, iu dit jaar een gevolg vau de gewijzigde wet. Of dit zoo zal vol houden over het geheele jaar is te betwijfelen, waarschijnlijk heeft meuigeen zich in de eerste rnaand ruim voorzien van piakzegels. Maar bij een trouwe toepassing der wet, als die eenmaal in de zeden des volks doorgedrongen is, zal zeker de opbieugst belangrijk zyn en met zoo bezwaiend, wanneer maar de leve- lanciers, zoo als de wet vooischr'ylthet zegel brengen cp de rekeningen uie zij uit schrijven. Verder hebben alle accyusen meer opgebracht, behalve de suiker-accijns, die ten vongen jaie ïeeds veel opbracht. Het gedis tilleerd is weer nagenoeg 1 69,000 gestegen. De uitkomst der maand zou nog gunstiger zijn, waie het niet dat de registiatierechten f 154,372 en de successierechten f 435,697 minder hadden opgebracht, De laatste iechten zyn altijd wisselvallig, daar zij athaugen van sterfgevallenmaar de lagere taxatie der vaste goederen kan toch daarop wel invloed hebben gehad. Overigens valt uit de opbrengst van ééne maand nog weinig te zeggen voor eeu geheel jaar, daar de opbrengsten niet" gelykelyk verdeeld kunnen worden over elke maand. Ware dit het geval, dan zag het er al heel treurig uit, want de gezamenlijke inkomsteu per maand berekend zijn nagenoeg 2 millioen beneden de raming gebleven. De aanvulling der zegelwet, waai toe het eergisteren door de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerp van den Minister van Fiuancidn strekt, komt, ook met hetgeen daarorntimt reeds vóór de indiening is vermeld, in hoofd'-'' zaak hierop neder: P De wetsvoordracht wcnscht een einde te maken aan het ongezegeld laten, evenals vroeger handelspapieren en kwitanliën, van de meeste polissen van verzekering en wel door lager recht (25 cent van iedere flOO) met strenger en beter geregelde strafbepalin gen. Do Minister vond daarin steun bij onder scheidene assuradeurs zeiven. Verder vervalt in het belang der schatkist de vrijstelling van zegel van de loten der Staatsloterij, op grond dat de speler zich een bij uitnemendheid belastbare weelde ver oorlooft. Per lot wordt eeu belasting van f3 betaald, omdat alle loten onderhevig worden aan een recht van vyf cent van iederen gulden, waarvoor liet lot verkrijgbaar is gesteld. Met het oog op de splitsing vau veneweg de meeste loten zal voor 4/20 het recht slechts 45 cents voor de klassikale loten niet meer dan 3 cent per klasse bediagen. Onder loten verslaat de wet niet aaadeelen in gcldleenin Loten opgemaakt buiten het Rijk, of in 's Ryks overzeesche bezittingen, worden voor ver handeling binnen het Rijk met 's Rijks zege! gestempeld. By de uitgifte der loten in de Nederi, Staatsloterij neemt de directeur dezer lotery' het zegelrecht in ontvangst, van de doorge fourneerde loten dadeljjk het geheele bedrag, van de klassikale loten telkens een vijfde daarvan, tegelijk met den inleg voor elke klasse. Het recht wordt berekend penjj#, over de inlegsom daarvoor betaald. Voort* worden alle buitenlandsche effecten aan een?,, j J- zegel belasting onderworpen van tien cent van iedere honderd gulden zoodra ze binnen het Rijk tot onderwerp van overeenkomst dienenr Een evenredige belasting voor alle binnen- landsche effecten, gelijk aan dia van de buitenlandsche, wordt eveneens vooigesteld. W'ijzigitig betrekkelyk het zegel voor huur- coutiacten wordt voorgesteld om de wets* ontduiking te beiemmeren. Tevens wordt tegemoet gekomeu aan enkele bezwaren tegeu de wet van II Juli jl. dief hare getrouwe nakoming in den weg staan. Zoo woidt thans voorgesteld te verklaren, dat het kwitantiezcgel van 5 cents zal worden geheven, onverschillig of de stukken een ge* schieven of gedrukte ondeiteekening diageuf of dat daaraan slechts ecnig kernnetk gegeven is, waardoor zy bestemd zijn, om tut bewijs van ontvangst te dienen. Aan een vast, derhalve lager zegelrecht voor vijf cents woi den rnede onderworpen, alltt deposito bewijzen door bankiers en kassiers afgegeven. Worden de polissen van verzekeiing belast, zoowel binnen als buitenlands opgemaakt, voor leveusveizekering, is hetiechl lagerdan voor andere verzekering omdat vooi levens* Hoewel de zware overgordijnen beletten, dat zij de bliksemstralen bemerkte, die onophoude lijk flikkerden, zag zij toch nu en dan even op, »ls hevige windrukken de boomen in den tuin, die het geheele paviljoen omgaf, deden kraken, üf de ramen door een donderslag dreunden. Dat wordt een booze nacht, zeide zij op een dier oogenblikken halfluid, zette haar brilletje eens af, liet het boek-op den schoot zinken, en fluisterde: Arme zielen die geen thuis komen hebben, of bij den weg zijn Eindelijk hervatte zij haar lectuur. Plotseling werd zij op nieuw gestoord door een slag, heviger dan te voren, 't Huis dreunde. Juffrouw Herminc schrikte, en luisterde aandachtig, naar 't langzaam wegrollen van het geluid in de verte. Daar klonk de bel aan 't hekmaar zoo zacht, dat zij zich afvroeg, of ze 't zich ook ver beeldde De -wind zal 't gedaan hebben dacht zij, wie zou in zulk een noodweer en zoo laat nog hier komen Zij zag op de pendule. 'tWas élf uur, en 't werd buiten voor een oogenblik weer stil, als had de storm een rustpoos noodig na zulk een geweldige krachtsinspanning. Daar klonk de bel nog eens en harder Maar nu doot de wind het toch niet, mon- pelde juffrouw Hermine, en zij ontstelde werkelijk. Zij hoorde tegelijk voetstappen op de trap, Rose kwam met haar blaker, die onafscheidelijk van haar was, naar beneden. Er wordt gebeld, juffrouw Maar dat kan niet anders dan kwaad volk zijn Hermtne schudde 't hoofd. Zij had te veel romans gelezen om niet te weten, dat die zich gewoonlijk niet aanmelden. Was er gestommel onder den grond gehoed of zoo iets, dan jaMaar dieven, neen; dat ging zoo niet Die overweging stelde haar gerustdoch Rose bleef, haar doodelijk verschrikt aanstaren. Daar klonk de bel voor de derde maal,'en er was nu zoo hard aan getrokken, dat de klepel nog herhaaldelijk, zachter en zachter, 't metaal klinken deed. Wij moeten zien, wat dat is, zoi juffrouw Hermine onverschrokken, en nam meteen een dikken wollen omslagdoek op, dien zij bij haar wandelingen in den tuin gewoon nas te gebruiken, en dio voor de liand lag. Maar zij zullen u vermoorden, juffrouw! Dan moet gij maar: amoord! moord!" voor mij roepon 1 was't antwoord. Kom maar gauw mee! Roso zag, dat er niets aan te doen was. Juf- fiouw Hermine had reeds een lantaarntje aan gestoken, en ging vooruit. Rose wildoen durfde haar ook niet alleen laten, 't Moedige voorbeeld miste zijn uitwerking niet. Veel vlugger, dan men van haar jaren zou verwacht hebben, stapte juf frouw Hermine vooruit; de tuin was door den plasregen in een moeras voranderd; het dcorde haar niet. 't Lantaarntje woei uit. In den donker ging zij voort, en eindelijk aan 't hek gekomen, riep zij met heldere stem, die niet de minste vrees verried Wie is'daar? IIc;" juffrouwMarcélle .„HenfortGij hebt' mij gezegd, datik komen mocht. als En meer kon 't kind niet uitbrengen. Rose en haar meesteres zagen elkander aan, on konden haar ooren niet gelooven. Wat? Gij? De kleine Marcélle van madams Jalin zei juffrouw Horrnino. en 'twas duidelijk, dat zij aan de waarheid twijfelde. Jaikwas 't antwooidmaai' nauwlijks hoorbaar; en 't scheen, alsof t uit tiert grond kwam. Zonder aarzelen schoof juffrouw Hermine zelve de grendels van 't hek, en 'twas wel degelijk Maiccllo, door en door nat, met bloot hoofd, een toonbeeld van ellende, et! bij 't hek neergezonken. Hoe kom je liior zoo laat? En waar van daan vroeg Rose knorrig, en nog altijd vvaiv trouwend. Wel van tldarzij hebben gezegd, dat ik gestolen bad, on dat is niet waar. Kom, sta maar op! zoi juffrouw Heimirtri ontevreden dat Itoso 't kind in dien toestand ei! in zulk een noodweer aan 't bek ondervragen wilde; Sta maar op! Wordt vervolgd') i Jl

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2