A". 1883. Vrijdag 16 Februari. 5639. Kennisgeving. Kensi'Sgeving, ©ven en Dertigste Jaargang. ferschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. JBui.ten I and s che Berichten. Binnenlandsche Berichten. D O U R A £B0NM5MKNTsri!Uï, per kwaitiml franco per post, door het geheele Rijk iftonderlijke noinm»rs J 1.85. - 2,50. - 0,10. BUREAU: niRKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewoue regels met inbegrip van eene Courantf l.tft, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgllngcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 tier Wet van deu 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenendat op heden aan D. KRABBENDAM Fz. en zijn feglverkrügenden vergunuing is verleend, tot Uitbreiding /iiner Brood- en Boekbak- herU aan den Singelwijk Ano. 168, kadaster Sectie G, nos. 1531 en 1532. Schiedam, den 13 Februarij '1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. f Inrlgtingen welke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; IV/ien het ingekomen verzoek tan T. GROENENDAAL dd, 3 Febiuaii) jl.om ver gunning tot opngtmg een er Spekslagerij, ia het pand, Kethelstraat wijk A, no. 11, kadnstci sectie A, nos. 651. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den Üden Junij 1875 Staatsblad no. 95); Dnen t<» weten: Dat voormeld veizoek met de bijlagen op de Secretaiie der Gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 1 Maart a. s., des middags ten 13 ure, ten Raad huize gelegenheid zal tvoi den gegeven om bezwaren legen het toeslaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schiifteltjk too te lichten; eu •lat gedurende drie «lagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van deschrifturen, die ter zake mogten ?yn ingekomen, kennis kan worden genomen. Er is luervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 15 Februarij 1883. Burgemeester on Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. 1' RANK 11 IJ K. De Commissie uit de Kamer voor depie- tendentenwet heeft het ontwei p-Waddmgton Riet algemeeue stemmen veiwoipen. De inister betès, die gehooid werd, vei klaarde, dat de Regeenug zich slechts ueei legde by de eosste twee artikelen van het plan Barbey. Pe Commissie nam weder liet onlworp-Floquet S8n met 6 steinineu tegen 5 en 1 onthouding. In de handelsklingen te Parijs is een adres aan den President der Republiek ter teekening in omloop, waaiin deze verzocht wordt aan den heer De Freycinet desamen- stelling van een nieuw ministeiie op te dragen, onder medewerking van de aanzienlijkste personen uit de republikeinsche partij. De National ddelt mede, dat Grévy gister ochtend een deputatie uit den koopmansstand eu de i: veiheid heeft ontvangen, die hem een petitie ter hand stelde, waarin zijn aan dacht werd ingeioepen voor den hachehjken toestand, aan den handel berokkend door de onvastheid van de Ministeries en de veel vuldigheid der crises. Grévy antwoordde, dat hij meer dan iemand getroffen was door den moeilijken toestand der zaken en dat hij met alle mogelijke middelen zou trachten de verhdlffug van den nationalen handel en industrie behulpzaam te zyn. Het aantal ondei teekeuaren der petitie beantwoordt reeds aan een omvang van handelszaken, de 200 milhoeu te boven gaande. Men verwacht ver dere handteekenmgen in Parijs eu de Pro vinciën, Freycinet, die sinds langen tijd Grévy eist had gezien, had gisterochtend een samen komst met hem, daar de Piesident Freycinet's gevoelen over deu politiekeu toestand wilde inwinnen. Er is geen aanbod gedaan en dus geen grond om aitu te nemen of af te slaan. Fieycinet bepaalde zich tot het blootleggen der indrukken en waarnemingen, door hem opgedaan. Waaischijnly'k zal Giévy onmid dellijk de piesidenten der beide kameis raad plegen. Het tegenwoordige Kabinet, schoon demissionaii, zal zijn functiëu noggedmende eau zeker aantal dagen moeten blyven waar nemen. De bureaux der diie republikeinsche groepen hebben in veieeuigde zitting het geamendeei de vooistel-Barbey met 9 tegen 5 stemmen aaugenomen. Giévy heeft gisteravond een conferentie gelmd met Bnsson en zou hedenochtend Le Royer spiekeu. Daarna zal hij velschil lende invloediijke leden van Senaat eu Kamer ontbieden. ENGELAND. De Times deelt eene depêche uit Durban van gistereu mede, volgens welke de Boeren den 5 dezer de hoofdsterkte vau het Kaffer- hoofd Mapoch te Vlugkraa! met gedeeltelijk succes hebben aangevallen, maar toch ten slotte genoodzaakt vvareu, zich tijdelijk, met veilies van 3 man aan dooden eu 9 man aan gewonden, teiug te trekken. Den 7 dezer vernieuwden de Boeren den aanval, toen zij de steikte door middel van dyu&miet in de lucht lieten springen, waarbij zjj 5 man aan dooden en 7 man aan gewonden verloren. By liet naubieken van deu dag maakten zich de Boereu van de voorste stellingen van Mapoch meester en deden twee ladingen dynamiet ontploffen. De vijand, die een hevigen tegen stand bood, moest ten laatste met zwaar verlies afti !»-n. De Boeren gebruikten ladingen dynamiet van 400, 500 en 700 pond zwaar, welke zij door raiddel van electriciteit lieten ontploffen. Gladstone ontmoette Clémenceau te Cannes en had een onderhoud met hem, dat onge veer een kwartier duurde. Over Ierland spre kend, zeide de «premier", dat centralisatie de vloek van Ierland was geweest; hij streefde thans naar het decentraliseeren van het ad ministratief gezag in Ierland. Omtrent de gezondheid van den «premier" luiden de berichten gunstig. Hij hakte een boom om op het landgoed van den heer Lumbey en gevoelt zich zeer opgewekt. Waar schijnlijk zal hij nog meer dan 14 dagen te Canne3 blijven. De postpakketdienst zal in Engeland met 1 Juni in werking treden. DVITSCDLAND. De jy'orddeutsche Allgemeine Zeitung zegt, naar aanleiding van de door de Kreuzzeitang veispreide geruchten omtrent de aftreding van den Minister van Oorlog, dat het haar verwondert zulke mededeelingen uit die bron te vernemen, want het kon der Kreuzzeitung niet ontbreken aan een gelegenheid om beter ingelicht te worden. Bij de Kreuzzeitung had ineu ten minste ook evengoed als elders moeteu beseffen, dat men hetzy ia vredes- of in oorlogstijd zijn positie gedurende den strijd niet pleegt te verlaten. EGYPTE. De nieuwe Duitsche zaakgelastigde Deren- thal is te Alexandrië aangekomen. De terecht stellingen der moordenaars te Tantah duren voort. Eergisteren arresteerde men een lid van liet nieuwe gendarmei ie-corpsdie her kend werd als een der Mustafazeërs, die by den opstand te Alexandrië aan 't moorden waren. Dit feit vermindert het vei trouwen in de gendarmerie. BDSLAO. De kroonwaarmede de Russische Czaar te Moskou zal gekroond worden, heeft eeu waarde van 3,000.000 rbs. Zij is met prach tige diamanten, paailen en robijnen versierd. Den eersten keer heeft zij gediend by de kroning van Catharina II. De scepter is ver vaardigd bij de troonsbestijging van Paul I. Deze prykt met den diamant OilofT, evenals de Koh-i-noor afkomstig uit de schatkamer vau den Grooten Mogol. De Orloff wordt ge schat op 8,000,000 rbs. eö de kroonjuweelen hebben eengezainenlijke waarde van 32,000,000 roebels. OOSTENRIJK. Het apèl van de veroordeelden in het Itingtheater-pvoces is thaus iu hoogster instan tie verwoi pen, en het vonnis bevestigd, waarby de Dnecleur Jauuer tot vier maanden opslui ting, de verlichting-inspecteur Nitsche tot acht maanden en de gebouw-inspecteur Geringef tot vier maanden strenge gevangenisstraf ver oordeeld werden. ITALIË. Te Urbino worden toebereidselen gemaakt om den aanstaanden vierhouderdstcn verjaar dag der geboorte van Rafael feestelyk te vieren. Ook te Rome wil men dien dag een feest geven op het Kapitool. AMERIKA. De overstroomingen houden aan. Bjj Louisville zijn de dijken, die de benedenge deelten der stad beschermden, tegen midder nacht bezweken. Het water stortte met eea val van zestig voet neder op de daar gelegen woningen, waardoor een 30tal personen ver dronken. Er zyn thans 5 fi 8000 menschea zonder dak. Een deel van het spoorwegstation te Cincinnati is bezweken en in 30 voet water neergestort, waarbij, zoo men zegt, een 50tal personen in de diepte medegesloept zijn. Bij Cincinnati begint de rivier te vallen. Daar zijn ongeveer 35,000 arbeiders zonder werk en 1000 huizen onder water. i -fa—— -T. ii ~ra> TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL' Zitting van 44 Februari. In deze zitting is, zooals wij in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mededeelden,1 het Bilhton-debnt vooitgezet. Do Miuister van Koloniën ontwikkelds Dader dat het staatsbelang en de goede trouw de concessie-vei lenging eischten en hield het voor onmogelijk, dat de verordeningen op de mijnconcessién naar de letter waren toe tc passen. De lieer ICeuchenius achtte het Billiton- contract reeds nietig uithoofde dat het ge schreven is op een gewoon iu plaats van op een proportioneel zegel. Hij handhaafde zyn# in deze zaak bekende ovettuiging. Het con tract beuadeelt 's lands kas, de overeenkomst, vóór 40 jareu aangegaan, werd niet gesloten met de toezegging van vernieuwing; de Re- geering heeft nooit eenige toezegging tot terinijnsverlengiug gedaan. Hij meeut dat op onjuiste voorstellingen in het rapport van deu Minister 's Konings goedkeuiing op de over eenkomst is verkregen. De overeenkomst vau 4882 is ten eenenmale onttrokken geweest aan do kennisname van het oppei bestuur. Met die van 4864 was het opperbestuur integendeel bekend. De ovcrenkomst werd gesloten in slryd met de bevoegdheid vau deu Gouverneur-Generaal. Do heer Rutgers van Rozeuourg verklaard# zich voor de afkeurende conclusie der com missie. De verlenging der concessie noemt hij een misslag, waarby 's lands belang ten voordeele vau particulieren is geschonden. De Koning kan niet in de zaak worden betrokken,

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1