At 1883. Maandag 19 Februari. 564t. Feuilleton. VERLOREN. Z even en Dertigste «Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. pwnBAti Jï A K K T k, iaa. /rS 0 U R A1T. &30NNEJIEN'TSPRIJ9, j)ar kwartaal JVafioo per post, door het geheele Pvk Afzonderlijke nommeis By deze Courant behoort een Bijvoegsel. J 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantt.lo, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen v wee haal berekend. Schiedam, 17 Februari 1883.' De goede President der Fransche Republiek Jules Grévy beleeft zeer onrustige dagen. Sedert den Nieuwjaarsdag tot op heden heeft Jijj zich met allerlei-lastige kwestiën te be moeien gehad en is de ministerieele crisis niet van de lucht af. Do biave President onder handelt dan met dezen, dan met genen, maar het lukt niet. Eu nu komt een deputatie uit den handelsstand hem nog bovendien lastig tallen met een zeer erkende waai beiddat ge durig herhaalde ministerieele crisissen voor de belangen van het land ;n het algemeen, voor die van handel en nijverheid in het bijzonder leer schadelijk zijn. De handelstand, de kern der burgerij, is vol komen in ziju recht als bij met gepasteu eer bied het hoofd van het uitvoeiend bewind wijst op den treuiigen toestand van de zaken, maar de President kan weinig aan den toe stand veranderen. Als eclit constitutioneel man en met het voorbeeld van den vorigen President Mac Mahon voor oogen, wacht hij zich wel eenigeu maatregel te nemen, die van partijdigheid blij kou zou geven. Hij heeft aan de heeien verklaard, dat hijzelf misschien nog meer afkeer bad van gedurige verandering tan ministers, dan de leden ian de deputatie zelf en daatmede was de zaak voorloopig uit. In de Fransche Kamer heeft men eerst heftig geredeneerd over den Senaat, eu dien bedreigd met afschaffing, als het ooit eens weer tot een congres komt, dat is tot een vergadering, die de constitutie zou hebben •te herzien. Nog meer mooie tbeoriën en stellingen zijn er veikondigd. Als er gewezen werd op de onsehuid van de Prinsen vaD Orleans aan 24. Wel zekerwas 't antwoord van juffrouw 'Dermine, Laat hot u niet spijtenNVat er ook gebeure, zelfs als ik maar noen, dat is nu onmogelijk, en daarom moeten wij er ook niet aan denken! Wat er ook gebeure, zeg ik, dat •kind zal goed verzorgd worden, zal. liefde onder- 'cn> ®n mag niet weer in de doorgestane sllende teruggevoerd worden. Donk in de verste verte niet, dat ik 't u kwalijk neem, of ooit nemen sul. mij met Marcello in aanraking gebracht te hebben. Integendeel, ik neem 't u in dank af want tnijn hart hoeft in lang zoo warm on flink niet geklopt, en het is mij een genoegen zoo Iets recht degelijks te mogen doen't Is of 'tmij jonger maakt Z'j zuchtte en er ging op dat oogenblik méér haar hart om, dan zij goed vond uit te spreken. politieke kuiperijen, roept een lid der Kamer ia vollen ernst uit, dat die Prinseu wel niet zoo ounoozel ziju, om openlijk iets tegen den Staat uit te richten, maar dat ze zeker en gewis op deu loer liggen, om bij de perste de beste gelegenheid van de omstandigheden gebruik te maken, eu dat meu daarom gerust met hen geen omslag behoeft te maken. Zulke woorden klinken allei minst in een Republiek, die immers de draagster van vrijheid voor elk individu is, de beseherm- viouw van de rechten van elk burger van den Staat. De man, die zich het verstandigst heeft getoond, is uiernand anders dau Fioquet, dezelfde, die voor vier weken door de indiening van zijn ontwerp op de pretendenten den brand heeft aangestookt, eu die nu pogingen tot blussching van denzelfden biand gaat aanwenden. Hij beeft van zijn eigen ontwerp afgezien, eu tracht zijn medestanders over te lnlen tot overeenstemming met den Senaat te komen. Prins Jeróme Napoleon is van zijn uitstapje naar Engeland teruggekeei d. Ilij heeft ge meend, de beleefdheid van Keizeiiu Eugenie, die om zijnentwil de reis naar Fiankrijk had gemaakt, met een tegenbezoek te moeteu beantwooiden. Twee uren, zegge twee uren, hebben de beide vorstelyke verwanten tezamen doorgebiacht; en uu schijnt alles pays en vree tusschen de Bonapai ti«ten. Ziedaar iels, dat wel niemand zou vei wacht hebben! Leven en beweging, in Londen altijd aan wezig, doen zich in verhoogde mate kennen, nu het parlement weder bijeen is. Met een troonrede werd het begioet; waarin het o. a. heet, dat de sociale toestand in lerlund be gint te verbeteren, en dat de regeermg ver dere maatregelen tot verbetering zal nemen. Inderdaad wel noodig! Het gekozen maar .niet toegelaten lid voor Northampton, nam deze gelegenheid waar, om een nieuwe proef te nemen of het hem zou gelukken zya zetel in te nemen. Iu Trafalgar-square werd er voor zijn zaak een meeting gehouden, die door duizenden werd bijgewoond, en waar het aan bijvalsbetuigingen voor Bradlaugh niet ontbiak. De hevige regen maakte de open lucht nu we! juist niet geschikt \oor zulk een bijeenkomst in de open lucht; maar dat schrikt een Eugeischmau niet af. De troon rede beiatte een zinsnede op deze aangelegen heid betrekking hebbende. De Minister Har- tiugton verklaarde namelijk, dat het voornemen bij de regeering bestond, een wetsontwerp op den parlementairen eed in te dienen. Overigens was een groot deel van de troon- lede gewyd aan de Egyptische aangelegen heden. De rust is er hersteld; het gezag van den Onderkoning begint weder een feit te woiden; er zullen pogingen worden in liet weik gesteld lot het verkrijgen van een volksveitegenwoordiging. Dit laatste is niet nieuw in Egypte; reeds de vorige Onder koning had een volksveitegenwoordiging in het leven geroepenmaar deze was den geldveispiileuden voist wel wat lastig; ze ver dween even onopgemerkt, als ze gekomeu was. Natuurlijk, dat als de Engelscheu over hun legeenngsbeleid m Egypte spreken, het Suez-kanaa! niet woi dt verzwegen. De veilig heid van dit kanaal is schei mg en inslag, 't Is te hopen dat Engeland te allen tijde ziju woerd gestand zal doen, wat deze zeer te waarden en veiligheid betreft. De consti tutie van Egypte zal overigens onder buiten gewone omstandigheden tot stand komen. Het ontwerp is in Egypte gei eed gemaakt; van Can o is het verzonden naar liet Ministerie Roso was 't er nog alles behalve moe eens 'tEind za! wezen, pruttelde zij, dat de juffrouw zelve dood ziek wordt, en dat wil ik niet. Maar als ik 'twól wil? gaf Hcrtniuo, en mogelijk nu voor 'teorst van haar loven, vr'.j heftig, ten antwoord. Rose stemde baar toon dan ook dadelijk wat lager: Met alle respect, dat ik u schuldig ben, geloof ik toch, dat ikdie u zooveel jaren gediend lieb, wel bezoigd mag wezen voor uw gezondheid, en u doen opmerken, dat het toch eigenlijk geen taak voor u is? Hoe dat, mijn taak niet? Rose je bazelt! Met uw verlof, maar als de juffrouw zelve ziek wordt, mag en moot niemand anders haar oppassen dan ik, en wie zorgt dan voor Mar- cclle?Dat is 'tDat maakt mij bezorgd! En zij zotte een zoo benepen gezicht bij die woorden, dat juffrouw de Beaurenom er hartelijk ora begon te lachen; Wel, mijn liovo besto Rose, gij diont mij nu al dertig jaar, en weet ge dan nog niet boe stijf ik op mijn stuk sta, en zijt ge nog niet aan mijn manieren gewoon? Pi uttel nu snaar niet langer, en /.eg, boe gij liet dan liever geschikt zoudt willen hebben. Mogelijk worden wij het dan weer wat eens! Dan zou ik zeggen, hernam Rose, w ij moesten Marcelle niet langer in uw kostelijk ledekant laten liggen, maar baar op do logeerkamor brengen, en daar zal ik haar oppassen. Dan slaapt de juffrouw weer op haar eigen bed, en 'tis nu ook zonde, zoo als hot er door lijdt, mot al dat afdruppen van 't ijs. 't Hoofdkussen is nu reeds bedorven! Die doktors vinden wat uit! 'tis of zij 'ter op toeleggen om 'tlastig te maken. Niet naar de logeerkamer met liet kind, daar komt niets van in, zei juffrouw Hermino op stelligen toon: Maak dat wij een klein ijzeren ledekant krijgen om hier in de kamer te zetten. Dan brengen wij do zieke daarin over; maar ik blijf bier bij haar. En waar zal dat dsn moeten staan? Laat mijn linnenkast wegnemen, dan is er ruim plaats. Maar Rose, nu wordt het vervelend! hernam van Buitenlandse.'" Zaken te Londen, waar het in de bureaux zal onderzocht worden, om dan, als alles in orde blijkt, door de Engelsche regeering goedgekeurd te worden. De Nederlandsche volksvertegenwoordiging heeft met groote meerderheid haar afkeuring te kennen gegeven over een daad van de Indische Regeering, welke, zonder tusschen- komst der vertegenwoordiging de concessie der Bill1,tem-maatschappij had verlengd. 'sLauds belang was daarbij niet in het oog gehouden. De Minister van Koloniën en de Gouverneur- Generaal zullen tengevolge van dit votum wel dienen af te treden. Het driedaagscli debat over deze zaak kenmerkte zich over het geheel door waardigheid en gaf den heer Wintgens gelegenheid, den eersten concessio naris der Billiton-maatsehappij, Prifts Hendrik der Nederlanden te gedenken. Ziehier wat de heer Wintgens sprak: »üe ooispionkelijke concessie werd verieend onder het eerste Ministerie Thorbeckei waaim een conservatief Minister van Koloniën, do heer Pahud, zitting had, aan Prins Henduk der Nederlanden en twee andere concessiona rissen. Ik heb altijd gedacht en meen het nog, dat die concessie niet alleen ten doet had om aan een zeer prijzenswaardigeu onder nemingsgeest een ruim veld van werkzaam heid te openen; maar dat zy ook wel degelyk het karakter droeg van te zijn eene dotatie* een soort van apanage aan een vorst uit het Huis van Oranje, door eene Nationale Regee ring verleend. »Ik zag steeds in de concet 'ie aan dien vorst eene daad van nationale toewijding, in verband met de bevordering van een groot Nationaal belang: de ontginning van den minei alen rijkdom in Indië. juffrouw do Beaurenom, en ditmaal op een toon die Rose haar minderheid gevoelen deed, en dat verdor verzet niet geduld zou worden. Zij zwoeg dan ook, en ging om te doen wat haar gozegd was. Een uur later werd er oen klein, ijzeren ledekant geplaatst, dat /ij bij de naaste buren ter leen gevraagd bad. Spoedig werd het in gebruik genomen, en Marcelle er in over gelegd. De zieke scheen niets van de verandering te bomeikcn. Zal ik nu ook voor een pleegzuster gaan zorgen vroeg Rose. Neen! Maar de dokter heeft dat voorgeschreven Op't recept? antwoordde juffrouw Uar- mine spottend, Dat weet ik niet, hernam Rose, maar de dokter heeft uitdrukkelijk gezegd, dat er iemand noodig was Dan zal ik komen, zei madame Jalin, e« bood zich van ganscher harte aan, op gevaar al van haar klanten te verliezen. Juffrouw de Beaurenom zag haar schuinsth aan. Hctl iïs&sJöyVM* i

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1