van Maandag 19 Februari 1883. Buitenlandsuhe Berichten. DENEMARKEN. Minnenlandsche Berichten. ÉtfadJI Bijvoegsel Tan «Ie Sebieiamsche Courant, FBAU!! IJ K. Er is te Pai gs een nieuw Bonaparlistisch (Jérómistiscli) blad verschenen, getiteld: Appel auPeuple, onder leiding lanCunéo d'Ornano. Het geeft in de eerste plaats het bekende manifest van Pfins Jéróme. Dan volgt een artikel van d'Ornaijo. ter aanbeveling der volksstemming over Fiankryks bestuur. Het blad deelt ook het telegiarn mede, cat Prins Jéióme aan Keizerin Eugéuie gezonden heeft, om haar z'yn in vrijheidstelling aan te kon digen, onder bijvoeging van deze woorden sik wil dat de eerste daad na mijn in vrijheid stelling een bezoek zal zijn aan Uwe Majes teit, om haar al mijn eerbied te betuigen, tegelijk met myn dauk voor de edelmoedige sympathie, welke zij door haar komst te Parijs my betoond beeft." De Pi ins is gisteren van zijn uitstapje naar Engeland te Parijs teruggekeerd. Lepelletier, directeur van het Crédit de Prance en van het Crédit do Paris, ia in verzekerde bewaring genomen. De senator Baragnon is voorzitter van het Crédit de France. Aan Figaro wordt uit 's Hage geschre ven, dat de familie de Bourbon, afstamme lingen van Naundorff, die te Delft overleden is, en de uit den Tetnple gevluchte zoon van Lodewijk XVI beweerde te zijn, zich tot de Regeer'mg der republiek gewend heeft met aanbod, om van haar rechten op de kroon in Frankrijk afstand te doen, indien het gouver nement een onderzoek wil instellen naar zekere papieren, door Lodewijk XVI op HeTuileriën achtergelaten. De Naundot ffs verklaarden dat zij, des verlangd, de plaats willen aanwijzen waar de papieren verborgen moeten z'yn. Wor den ze gevonden, dan dit is hunne voor waarde moeten ze aan hen, als de wet tige eigenaren, ter hand gesteld worden. In den Senaat heeft Devès het oDtwerp van wet tegen de pretendenten, zooals het in de Kamer is aangenomen, ter tafel gebracht. Leon Say vroeg de urgentie en onmiddellyk discussie. Aldus werd besloten. De vroeger benoemde commissie kwam terstond bijeen, en de zitting werd geschorst, om haar rapport af te wachten. De commissie uit den Senaat heeft met 8 stemmen legen één besloten hare vroegere conclusion, betreffende de pretendentenwet te handhaven, en heeft daarna het door de Kamer aangenomen ontwerp verworpen. Met 138 tegen 130 stemmen heeft de Senaat de discussie hierover tot heden verdaagd. In den Paryschen gemeenteraad heeft de intransigent Geoffrin de motie voorgesteld, dat de Raad, overwegende dat de Kamers óf onmachtig tegenover óf de medeplichtigen van de kroonpretendenten z'yn, en dat het nood- zakelijk is de Republiek van geen harer ver dedigers te berooven tegenover eventueele monarchale aanslagen, den wensch uitspreke, dat aan de veroordeelde anarchisten van Riom en Lyon amnestie geschonken worde. Deze motie is, nadat de beide overwegingen daar uit geschrapt waren, aangenomen met 36 stammen tegen ééu. De rechterzijde van den Raad nam aan de stemming geen deel. vDe staat der handelsbeweging gedu rende de maand Januari is openbaar gemaakt. Be invoeren bebbea bedragen de som van 368,4f 1,000 fr., tegen 342,639,000 in dezeltda maand van liet vorige jaar, eo du uitvoeren het cij fer van 197,667,000 fr. tegen 191,255,000 in Januari 1882. (I E L U D. Id antwoord aan Hicks Beach heeft Ashley in het Lagerhuis gezegd, dat de Transvaal de met 't eiudo vau 1882 vervallen 50,000 p. «t. uog niet betaald heeft; de gouverneur Robinson heeft in last, op de vervulling der vei phchtingen van de Transvaal aan te drin gen. De commissie voor de neerzeltingen der inboorlingen is weinig met haar werk gevorderd tengevolge vau de vyandelykheden met de iuboorlingen. De coirespoucleotie ovel de Tiaosvaal, welke Maandag overgelegd wordt, zal opheldering geven omtrent de houding der Engelsche Regeeiiug tegenover do bemaebtiging van zekere teiritoriën van nafferhoofden door de Transvaal-Regeering, ondauks de weigering vau het Engelsche Gouvernement om daaraau goedkeuring te schenken. Hij hoopt dat de geheels corres pondentie binnen een tiental dagen iu handen van de leden vau het Huis zal zijn. By de voortzetting van het debat over het adres van antwoord stelde Balfour op het amendement tan sir Wilfrid Lawsou een sub-amendeineot voor, hetwelk oudersteund werd door den zoon van Northcote, waarby verklaard wordt, dat het Huis de maatregelen, vereischt tot een bevredigende oplossing der Egyptische kwestie, zal steuoen, maar hel betreurt, dat de Regeering niet vroeger stappen gedaan heeft, om de bereiking der voor Enge land belangrijke doeleinden te verwerven zonder dat daarvoor oorlogsmiddelen te baat geuomen moesten worden. De diplomatieke correspondentie be treffende de Egyptische zaken is aan het Parlement overgelegd. In een dépêche van 18 November schryft lord Dufferin aan lord Granville, dat het naar zijn meening ontijdig" zou zijn, de Notabelen-kamer op dit oogenblik te herstellen. Hij stelt voor een staatsraad in 't leven te roepen, bestaande uit 30 leden, welke vertegenwoordigers der provinciën en steden zuIIbd zjjn, naar het model der Indische Regeering. Misschien zou het mogelijk zijn later daarnaast een lichaam te scheppen, op meer democratischen grondslag gebouwd, met consultatieve stem. Een dépêche van 28 December van lord Giauville houdt ia, dat te beginnen met 30 September de kosten van onderhoud der Eugeische troepen in Egypte komen ten laite vau het Egyptische gouvernement, tot een maximum van 720,000 p. st. 's jaars. Do slotting van het bediag wegeus onderhoud gedurende de eerste 6 maanden, hetwelk met Maart vervalt, moet zonder fout vóór het einde van die maand hebben plaats gehad. Het Engelsche bezettingskorps zal verminderd worden naar gelang de Egyptische militaire macht in staat zal zijn om de Eugeische te vervangen. De Morning Post meldt, dat graaf Karolyi Woensdag aan den Minister Kalooky te Weenen geseind heeft, dat de Mogendhedeu het voorstel-Barrière aangenomen hebben; dat de conferentie Zaterdag hare laatste zitting zal houden, en dat Dinsdag het protocol geteekend zal worden. Verder meldt het blad, dat de Minister Gieis aan Mohrenheim ge seind heeft, dat Rusland er in toestemt, dat de bepaliugeu omtrent de scheepvaart op den Kiiia-arm dezelfde zulien zijn, als die geldende voor den Sulina-mond van den Donau. j i DUIl'SCllIiAKl), De R'yksdag heeft iu een avondzilling de begrootiug in derde lezing aangenomen, en eveneens de leeningwet. De begrooting sluit in ontvangst en uilgaaf met een bedrag van Mark 590,556.634. De Rijksdag heeft daarop -.het. voorstel vau den Rijkskanselier tot ver- daging zijner zittingen goedgekeurd. De Minis ter Scholz las het keizerlijk besluit voor, waai bij de zitting tot 3 April verdaagd wordt. E G Y P T JE. Het ontwerp eener nieuwe grondwet voor Egypte is naar het Ministerie van Buiten- landsche Zaken te Londeu gezonden, om de bekrachtiging van de EDgelsche legeeringte ei langen. Het laatste detachement troepen voorSoudan is Donderdagochtend vei trokken. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Prof. Nordenskjöld voornemens is in dit jaar een Noordpooltocht naar Oostgroeniand te ondernemen. AMEltlKA. De Ohio-rivier blyft, ten gevolge van den voortdurend zwaren regen, wassende. In Nieuw-Albanie zijn 600 huisgezinnen en in Ji ersonville 5000 personen zonder huisdak. By de catastrophe van het spoorwegstation te Cmcinnati kwamen ruim 100 personen om. De Raad heeft 75,000 dollars beschikbaar gesteld om tegemoet te komen in de eerste behoeften van de noodlijdenden. Meer dan 15,000 personen z'yn in de hoogste verdiepingen hunner huizen gevlucht en z'yn alleen door middel van booten te bereiken. De Kamer van Koophandel schonk 5000 dollars en door pai ticuliereu werd dadelyk 10,000 dollars bijeengebracht voor de noodlijdenden. Onge veer 5 mijlen van de stad staan onder water. Alle 2aken staan natuurlijk stil. De wateren van den Ohio rijzen en dalen afwisselend eenigermate, doch men gelooft, dat de hoogste stand is bereikt. De regens duren vooit, de overstroomingen ver- mindeien niet en de nood blyft even groot. Overal in het land worden inschrijvingen geopend. Ie Cincinnati z'yn 50,000 menschen zonder weik. Lawienceburg is geheel vei- woest, en de meuschen komen er om van den honger. Het rapport van het bureau van land bouw bevestigt, dat de kaloenoogst 6,800,000 balen heeft opgebracht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 16 Pelruari. De Kamer heeft in hare zitting van heden, zooals wij in ons vorig nummer als telegra fisch bericht mededeelden, tot kaudidaten voor de vervulling der faadsheers vacature in den hoogen raad gekozen de heeren Mrs.lo. van den Acker, raadsheer te den Bosch2o. S. J. Hiogst, rechter te Amsterdam; 3o.jhr.R.C. Da Jongepresident der rechtbank te den laag; 4r>. W. van der Kaay, kantonrechter te Leiden en lid der tweede Kamer; 5 J. Van Heukelom, vice-president der rechtbank te Rotterdam. Voorts werd verworpen, met 47 tegen 9 stemmen, hetregeerings-ontwerp tot teruggaaf van het waarborgkapitaal ad 4 tou aan credi teuren der failliete massa van de spoorweg onderneming Rotterdam Munster. De haeien Bastert, Wintgens en Van Eek betoogden, dat voor dit geschenk noch gronden van recht, noch vau billijkheid pleitten en de restitutie het lichtgeloovig publiek niet genoeg-/ zaam in bescherming nam tegen de insoliede ondernemingen, De Minister van Waterstaat beriep zich voor de teruggaaf op het gemis vau schade voor den staat. By het einde der zittiug wees de heer 1 Buma er op dat de Kamer, heden ochtend,;1 .beslissende op een verzoekschrift tot invo ling van den leerplicht, daaromtrent tof overgang tot de dagorde had besloten, op grond dat leerplicht in strijd zou z'yn met het SurgeiTyk wetboek, hetwelk slavernij en persoonlijke diensten niet gedoogt. Als lid der commissie voor de petitiën, was hij in deze conclussie niet gekend en hij hield zich overtuigd dat liet rapport aan de aandacht der Kamer ontsnapt was. Wegens bezwaar van den voorzitter om op het eenmaal genomen besluit terug te komen, verklaarde de heer Buma zelf een nieuw adres in te dienen, ten einde over het besluit, in •tryd met de bedoeling van vele leden ge nomen, nader te beslissen. Dinsdag is de leeningswet aan de orde. Naar aanleiding der memorie van antwoord over het gewijzigd ontwerp van wet tot herziening der kiestabel is de commissie van rapporteurs met de Regeering in schriftelijk oveileg getreden over bet verband tusschen dit wetsontwerp en dat betrekkelijk de indee ling der kiesdistricten en over verschillende punten, de invoering der gewijzigde kieswet betreffende. Zy heeft mitsdien aan den Minister vau Binneniandsche Zaken een nota verzondea bevattende hare vragen en opmerkingen. De commissie heeft daarop van den Minister antwoord ontvangen, waaruit o. a. het vol gende ter kennis van de Kamer wordt ge bracht: De Regeering meent, dat, wordt het voor ste! tot censusverlaging aaugenomen, ontbin ding der Kamer niet zal moeten volgen voordat over de herziening der kiestabel (indeeling der districten) beslist zal z'yn. Laatstgenoemd ontwerp zal tijdig genoeg kunnen behandeld worden om die ontbinding aan den tweeden Dinsdag van Juni a. s. te doen voorafgaan. De censusverlaging zal, met hét oog op de aanvulling der kiezerlysten, niet veel later in werking kunnen treden dan 20 April 1883. Is voor dat tydstip de beslissing over dn indeeiing der districten niet genomendan zal de invoering der censusverlaging, is zy tot stand gekomenniet kunnen vermeden worden. De Minister meent dat het zeer moeieijjk za! vallen, de aanvullingslijsten zoo spoedig gereed te maken, dat zij by de periodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden ïn dezen zomer zouden kuonen gevolgd worden. Hg ontkent dat volgens de Grondwet de lijsten van de kiezers voor de Provinciale Staten en van de kiezers voor de Tweede Kamer, gelyktydig moeten worden vastgesteld. Ter tegemoetkoming aan het bezwaar is in ai t. 2 bepaald dat ook de verkiezingen voor de Prov. taten naar de nieuwe regeling zal plaats grijpen. Ten aanzien van de gemeente- raadsverkiezingen kan hij in dien zin geen voorstel doen. X j

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 5