m Binnenlandsche Berichten, klingen beletten, evenals hot onderwijs en de kerkelyke opvoeding. Onder deze conditie, die overigens zeer rekbaar is, zou de Paus de benoeming der titularissen voor de vacante curies toestaan. De Germania is genoodzaakt te bekennen dat deze voorwaarde zachter is dan het clericale centrum in Duitschlaud stelde, maar zij dringt toch op de moeielyk- heden aan, die men zal hebben om van de Pruisische regeering te verkrijgen, dat zij vol doening geeft aan de voorwaardea, die door dsn Paus zijn gesteld. Over 't algemeen is de centrumpartij ver van tevredeo over de houding door de Romeinscho curie aange nomen, evenmin als over do bekendmaking van den Pauselgken brief. Volgens een offi- cteuse mededeeling van de Nordd, Allyem. Zeitung is dat gebeurd op verzoek van de Pruisische regeering, die wilde laten zien, dat er verschil vau inzichten bestaat tusschen den Heiligen Stoel, die de .Katholieke belangen vertegenwoordigt, en de Duitsche clericalen, die alleen hunne partybelangen verdedigen, ENGELAND. Daily News verneemt, dat de Donau-con- {prentie haar werkzaamheden in het midden der volgende week zal sluiten. In het Lagerhuis zeide Fits Maurice dat de ontvangen antwoorden, betreffende de voorstellen nopens het Suez-kanaai, gunstig luiden. De Sultau heeft geen direct geldeljjk belang by de scheepvaart door het Kanaal. In het Lagerhuis werd by de beraad slaging over het adres van antwoord O'Kelly «et 305 tegen 20 stemmen geschorst wegens minachting vau het gezag van den Speaker, m viel Forster voortdurend in de rede en maakte hem voor een leugenaar uit. SPANJE, Brieven uit Manilla melden, dat de machine dpr stoomboot, die tusschen de Philippljnsche «landen dienst doet, is gesprongen, en een honderdtal meuschen daarbij is omgekomen. T D R R IJ E. Daar door het arresteeren van de schul digen te Tripoli dezerzijds een einde is ge maakt aan het tweede incident aldaar, zoo maakt de Italiaansche gezaut to Konstaoti- nopel, graaf Corti, toebereidselen om naar Rome te vertrekken. ITALIË. Volgens een correspondentie van de Fan- fulla, zouden de ondei handelingen tusschen Pruisen en het Vaticaan afgebroken zyn totdat door den Paus een beslissende stap wordt gedaan. EGYPTE. Een Fransch fregat is te Alexandne aan gekomen SCHIEDAM, 28 Februari 1888. Door den keurmeester van het vleesch is in de afgeloopan week voor de consumtie afgekeurd Het vleesch van een rund behoorendeaan de wed. G. v. d. M. en 20 kilogr. paardeu- vleeeeh behoorende aan O. L. H. Het vleesch is onder toezicht der politie begraveD. Gisteravond hield Dr. H. G. Hagen vaa Leiden voor de leden der Vereeniging Paulus een belangrijke rede over het gewicht vau Jezus' persoonlijkheid voor ons godsdienstig leven. Aan de hand van Prof. Scholten werd de twijfel omtrent het historisch bestaan van den Christus bestreden, en vervolgens aan getoond, hoe wij iu Jezus den steun bezitten van een geheel eenig gezag op godsdienstig gebiedeen in wien de godsdienst volle werkelijkheid is geworden, het afdoend bewijs hoe de mensch worden kan wat hij zijn inoet. De Minister van Bmnenlandsche Zaken heeft by circulaire van 31 Jac. ji. eenige voorschriften gegeven betreffende de wyze van oproeping van miliciens-verlofgangers voor de inspectie, de naïnspectie of ter opkomst in werkeiyken dienst. De Minister van Financiën heeft het verzoek van de Israëiietische gemeente te Rotterdam, om de kwitaotiën ter invordering vau con tributie enz. vry te stellen van zegel, niet ingewilligd. De afdeelingen der Kamer benoemden tot rapporteurs der kiesdistrictenwet de heeren Schaepmau, Yan Eysinga, Beaufort, Godin da Beaufort en Van Asch Van Wijck en over het wetsontwerp op den kinderarbeid de heeren BorgesiusDe JongHeydenryck Ruys en VaD der Kaay. De triangulatie van Sumatia, door den gouverneur-generaal van Neerlandsch-Indië opgegeven, zal binnenkoit toch doorgaan. De Koning heeft zyn goedkeuring geweigerd aan het besluit tot intrekking van het plan. Aan de hoofden van scholen iu Nederland is door de vergadering vau geueeskundige inspecteurs eene circulaire gezonden, waarin gewezen wordt op de vele bewijzen van vaccinatie, die niet voldoen aan de voor schriften der wet. De onderwijzers worden uitgeaoodigd zulke bewijzen niet aan te nemen. Naar wij vernemen, zal waarschijnlijk in de volgende week het Census-outwerp iu de Tweede Kamer in behandeling kernen. Gedep, Staten van Zuid-Holland hebben aan Prov. Staten (den 2 Maart buiteugewoou bijeenkomende om de zaak te behandelen) voorgesteld te vei zoeken in het aanhangig wetsontweip betrekkelijk een nieuwe vei bin ding van den Holl. IJsel met de Gouwe de richting voor Gouda te bepalen sin noorde lijke richting, om het noordelijk uiteinde van de Turfsingelgracht in zich op te nemen en met weggraving vao het zoogenaamde labat in de Gouwe te vallen op het punt, waar deze in de stadssingelgrachten van Gouda elkaar kruisen." Inmiddels kau de vraag of de toegezegde subsidie aan de met deze zaak in verband staande verbetering van eeu vaar weg tusschen Amsterdam en Rotterdam-open blijven. Voorts willen Gedep. Staten dat, overeen komstig het verlangen vau Noord-Hollaud vóór de verdere verbetering van den Water weg een ovei eenkomst tusschen het Rijk en de beide provinciën worde aangegaan omtrent wijzigingen van lichtingen audere ïo het door beide provinciën in 1878 voorgedragen plan, met bepaling dat het gebruik van liet kanaal en zijn werken kosteloos zal zyn. liet huldeblijk, dat door de ingezetenen van Noord-Biabant naar aanleiding der wet tot verlegging van den Maasmond aau de Regeering zal worden aangeboden, zal be staan in een gedenkpenning, die in goud aan den Koning en aan den Minister vau "Waterstaat zal worden aangeboden, en voorts iu brons algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. De N. B. Ot, noemt in zyn nr. van heden het bericht betreffende den predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Oud-Beierland, iu zijn nr. van 21 dezer geplaatst, als zou deze ontslag genomen hebben als lid van het bestuur der Christelijke school aldaar, in zoover onjuist, dat hij niet zyne kinderen op de openbare school heeft geplaatst. De reden voor zijn ontslag was niet gelegen in het beginsel der Cluistelyke schooi. De Stationschef te Voorburg eu zyn adsi- steni ontvingen Dinsdagmiddag bericht, dat zy, wegens het bekende spooi wegougeluk, uit hunne betrekkiug onmiddellijk weiden ontslagen. De heer Zimmerman, chef bij den stoom- tramdienst den Haag-Scheveningen, is be noemd tot stationschef van het Ryuspoor- station te Voorburg. Vroeg onlangs eeu gemeentebestuur wy meenen dat vau Haarlem aan de ingezete nen een opgave van alle personen, die niet tot hun gezin behooren, het Haagsche gemeen tebestuur richt een ander verzoek thans aau het geheele' land, om uamelijk mede te duelen aan den maiktmeester, of zij plan hebbende Haagsche kermis te bezoeken en, zoo ja, hoeveel ruimte zy vei langen. Voor een waren kerinisganger welk ras schaarsch wordt is, vooral na de drankwet, dit laatste nog al moeielyk op te geven. De roeesteu zullen we! het geheele teneio vragen. {Artik. Ct.) Een ex-kapitein schryft inde Teen Jammer Courant,- t Het is algemeen bekend, dat te Newcastle een recht van de kolen geheven wordt, die uit die baven worden uitgevoerd, te betalen door den uitvoerder- Maar als de kapitein van het schip iu het bezit is der lading, behoeft hij het eerst te betalen, als hij het schip uitklaart bij het Customhouse. Zijn makelaar krygt het weder terug van den uitvoerder der lading. Nu volgt de meest eenvoudige vraag: Heeft da'makelaar eenig recht, om dit gelddat een belaugrjjke som uitmaakt, te behouden, of moet hij hot aan den kapiteiu of eigenaar van liet schip terug geven Dezelfde kwestie doet zich voor, ale makelaars te "Londen gemachtigd worden voor een vierde van het zeer hooge loodsgeld, dat moet worden teruggegeven, als een schip op de rivier of ook vei der een stoomsleeper neemt. Als een schip naar Londen opgesleept woidt, komt dit eemierde loodsgeld in Hen tegel terecht, maar hij vei trek moet het volle bediag vooi uitbetaald woiden, en wordt liet eenvierde tei uggegeven, dat men later dik wijls vergeet te restitueereu dit kan ver meden woi den, ais de kapitein op de décharge van den loods schryft, tot hoever stoom gebtuikt werd. Vrij aardige sommen zullen langs dien weg behouden worden. Daar ik zelf scheepsgezagvondar ben ge* weest, zie ik nu in, hoe veikeerd ik behan deld ben geworden, en daarom is het mjj een genoegen de bovenstaaade opmerkingen te maken, welke ik in staat ben door authen tieke ophelderingen te bevesligeu en zflff noodig verder te staven. Do Amsterdammer verneemt, dat Louis Bouwmeester zich op het Eugelsch toelegt om te Londen gastvoorsteilingen in Shake- speare-roilen te kunnen geven. Bij een onderzoek, door scheikundigen tü Dordrecht ingesteld op eeu staal van liet bekende Cretonne, is daaiiu een aanzienlijke hoeveelheid arsenicum gevonden. Voorzichtig' heid is dus aan te bevelen bij het aanschaffen van die zoo zeer iu den sinaak vallende stof»' In het onlangs opgerichte diaconie Oude- Mannen- eu Viouwenlmis te Winterswijk, heeft tnon Woensdagmorgen twee oude man»., uen in een kamertje dood in hun bed ge- vouden; vermoedelyk zyn zij door het niet dichtdraaien der gaskraau gestikt. Op de visschersschuit van E. M., liggeuds op de réede te Vollenhuve, ontstond jl. Dins dagochtend een hevige brand, zoodat hef vaartuig voor een aanzienlijk gedeelte ver nield werd. De ooizaak van den brand wordt toegesclueven aan het vuur, hetwelk d< knecht voor het vei laten van het vaartuig- had aangelegd en dat zich aan het houtwerk schynt te hebben medegedeeld. Een jeugdige (lelijke hand op het deksel: sDcze doos behoort apn Marcelle Monfort". Gij ziet hetuw naam staat er nu op, cn daardoor hebt gij het recht cr om te vragen. Beiden zwegen, door droevige gedachten over stelpt Marcelle viel juffrouw Hermine eensklaps om den hals, on barstte in tranen uit. - Dat komt nu van de nieuwsgierigheid, zei de nude dame met een vriendelijk glimlachje, en streelde haar onder de kin. Toen beantwoordde zij hare omhelzing op de hartelijkste wijze, wischte zich torsluiks de oogen af, terwijl Mar celle nog niet het lieve kopje op haren schouder rustte, en zei: Kom, .wij moeten aan die treurigheid niet toegeven, kind t Dat is voor geen •yan ons beiden goed. Gajwat in den tuinfrissche lucht en beweging zijn de beste geneesmiddelen vroor die zenuwachtige aandoeningen. .Marcello vertrok, en juffrouw Hermine bleef in gedachten verzonken voor de geopende secretaire ritten. Toen lmalde zij haar kasboekje voor den dag. Zij zag eens na, hoe 't met de contanten stond, en toen zij globaal wist, wat zij nog noodig kon hebban, oer hare renten weer verschenen waren, nam zij eenige goudstukken, wikkelde zo in een papier, en deed ze in de doos, die Marcelle toebehoorde: Ik zal nu toch eens noar mijn notaris^ gaan. Men kan nooit weten mompelde zij. Twee en vijftig jaar is nog wel zoo oud niet.maar voorzorg kan geen kwaad. 't Was verstandig gedacht en wijs gesproken maar aan weinig voornemens wordt zoo weinig gevolg gegeven, weinig plannen worden zoo lang uitgesteld, als die om naar den notaris te gaan, Ou beschikkingen te maken voor een tijdstip, da men liefst zoo ver mogelijk zou verdaagd zien. XX. o Weedat is jammer I riep Marcelle. Zij had wat te hard geslagen, en haar splin ternieuwe volant vloog over den muur in den tuin van de buren. Juffrouw Hermine had vroeger eens en voor altijd gedecreteerd, dat alles wat dien weg oj)- ging als stellig verloren moest beschouwd en niet terug gevraagd mocht worden. Even wel werden do ballen en volants dikwijls in den tuin van juffer Hermine weergevonden, zonder dat Marcelle gezien had hoe. Iemand moest dus de goedheid hebben ze terug te werpen; dat was zeker. Maar wie die -»iemand" was, wist zij niet. In zekeren zin was dat ook maar bijzaak. Doch, toen het feit zich meer malen herhaalde, werd zij wel eens nieuwsgierig, wie haar don toch dien goeden dienst beweos, zonder ooit op een woord van dank aanspraak te maken, of 't af te wachten. Hij moest do uren kennen, waarop Marcelle inden tuin was, want zij had nooit gezien, dat er iets terug ge worpen werd. 't Moest zeker ook iemand wezen met grijze krulletjes, een vriendelijk gelaat en een kanten muts, zoo als juffrouw de Beaurenom, want Marcelle kon zich de grootste welwillend heid en goedhartigheid onder geen andere vor men voorstellen. Haar uitroep»0, wee! enz." werd van de andere zijde met een spottend: »Aeh! Ach 1'* beantwoord Marcelle zag op. De volant ging den weg terug dien zij afgekomen was, en viel, na een sierlijken boog beschreven te hebbent haar precies op den neus, terwijl zij «MJ boven keek. Een schaterend gelach van dezelfde zijde volgder en nu zag Marcelle een jongenshoofd boven dtü muur verschijnen. Wel zoo! Betrap ik je cindel.jkNuweet ik wie 't zoo aardig vindt om ballen en volants in mijn tuin te werpen, wel zoo! j Ik deed het niet opzettelijkstaraeliW Marcelle, geheel verbluft. Dat ontbrak er nog maar aan! zoi dff knaap en zoo bar mogelijk. Wordt vervolgd,^

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2