A°. 1883 ■m 5655. eui ileton. VER LORE N. Zaterdag 10 Maart Zeven eu Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. ëinnenlandsche Berichten. .tSONNtabNTöl'KIJS, |B» k'V.UC.1,»! Franco per post, dooi het geheele Rijk Afzonderlijke noimneis J - 2 50. - 0.10. BBttEAC: HARKT, K, 134. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F BASKS IJ K. De Senaat heeft, ter vervanging van wijlen Genei aal Chanzy, tot senator voor helleven benoemd den heer Lalanne, lid van het Instituut en oud-directeur der JUco/e des ponls et cJtaussées. Da Senaat heeft met '169 stemmen tegen 122 verworpen art. 4 van het ontwerp op het recht van vereeniging. Dit artikel stelde de gelijkheid van de burgerlijke en godsdiens tige vereenigingen vast. De Minister vau Bmnenlandsche Zaken heeft het artikel bestreden en aangekondigd dat de Regeering bij verwerping der voor dracht weldra een nieuw ontwerp zal indienen. De Regeprmg heeft de meeting verboden, die tegen lieden op het plein der Invaliden was belegd. Het verbod is uitgevaardigd kiachtens de wet van 3 Juni 4881, waarbij slechts openbaie veigadenngen wordeu toe gestaan in besloteu lokalen, geopend voor het publiek. Weldra zullen twee nieuwe Fransche kranteu verschijnen- Le Jouro. a. onder redactie van Andrieux, en VEtendard, waar van de leider zal zijn Castelar. EHEU X D. Heulers Office meldt uit Tamatave van den 3 dezer, dat de Fransche kanonneerboot Vandreuil aldaar is aangekomen, en dat vier ainlere Fransche oorlogsschepen op de Nooidwestkust van Madagascar zijn ver schenen. De bevolking op Madagascar ver keerd in een zeer opgewonden stemming. Er «orden toebereidselen gemaakt, om aan da Franschen kiacbtigen tegenstand te kunnen bieden. Tot dusver is aldaar nog geen En gelse!) oorlogsvaartuig aangekomen. 34. Marcello snelde als eèn pijl uit een boog voor- uit. Uiterst langzaam volgde juffrouw Ilormine, Was of haar voeten loodzwaar waren. Zij kwam niet vooruit, hoewel zij toch dacht haar gewonen gang te hebben. Dc wind dreef haar de natte sneeuwen 't aangezicht; bij herhaling moest zij stilstaan om diep adem to scheppen. Dan ging 't weer voor eenige oogenblikken goed, maar weldra gevoelde zij de benauwdheid tcrug- keeren en pijn op de borst. Met groote moeite en inspanning bereikte zij hek. Marcolle had het met voordacht niet geslo ten, maar slechts aan laten staan, 't Kostte juf frouw Hermine moeite om 't open te duwen; ij vond het verbazend zwaar. Hoe heeft Marcello dat kunnen doen dacht Aan het Engelsche Parlement is een Dieuw Blauw boek aangeboden over de Transvaal, bevattende de officieële correspondentie, van 45 Nov. 1882 tot 15 Febr. jl. gevoerd. ITALIË. In do Kamer van afgevaardigden heeft de heer Baccelli, Minister van onderwijs, bij de beiaadslagirig over zijn begrooting verklaard, dat de Regeering voornemens is aan de hoogescholen een volledige autonomie te geven, het openbaar middelbaar onderwijs over te laten aan de provinciale besturen en voor den Staat het toezicht te leaerveeren op het lager onderwas. Dit alles kan echter slechts het uitvloeisel zijn vau nieuwe wetten. AMERIKA. Ter zake van het schieten van het Neder- landsche fort te Curajao op het Amerikaan- sche schip Talentia hebben de Nederlandsche autoriteiten den Amerikaanschen consul hare verontschuldiging aangeboden. Het fort, ver klaarden zij, heeft uit misverstand geschoten. DEN HAAG0 Maart 1883. Gisteren had Z. M. de Koning een lang durig onderhoud met den Minister van Financiën van het demissionaire kabinet, graaf van Lynden van Sandenburg SCHIEDAM, 9 Maart 18S3. Iu de zitting van den Gemeenteraad van heden, die door alle leden weid bijgewoond kwamen o. a. in, nadere adressen van de heeren "Vau Kretschmar van Veen en Dirksen te 'sGiaveohage en Van der Honert en Punt, te Amsterdam, namens den heer E. Lavril te Parijs, wijzigingen brengende in de voor waarden waai op zij concessie hebben aange vraagd voor den aanleg eener waterleiding, welke adressen voor kennisgeving werden aangenomen om zooveel noodig daarop te letten bij de behandeling van het onderwerp waarop :y betrekking hebben. Over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding voor rekening der gemeente werd zeer uitvoerig beraadslaagd. De heeren Jansen, J. J. G. Nolet, "Melchers, Beukers en Hoogendatn bestreden het voorstel met 't oog op de behoeften van de industrie aan eene waterleiding ook voor de brandergen en omdat zij den gemeentelijken aanleg zeer nadeelig achtten voor de financiën der ge meente. Deze bedenkingen werden weersproken en wederlegd door de heeren J. B. Nolet, Visser, Vryland, Loncq en den Voorzitter. Na langdurige discussie werd het voorstel van Burgemeester en "Wethoudersin omvraag gebragt en4 aangenomenmet 42 stemmen tegen 7. Vóór hebben gestemd de heeren Loopuyt, J. B. Nolet,*" J. A. Nolet Wz., Elzevier Dom, Loncq, Vrijland, Van der Schalk, Visser; Roe- lants, Schieveen en Dijkrhans. Tegen de heeien Van der Drift, J. J. G. Nolet, Melchers, Beukers, Hoogendam, Rijn bende en Jansen. Tengevolge van dit besluit werd afwijzend beschikt op de verschillende aanvragen om consessie. In deze zitting is o. a. nog de heer J. M. Van der Schalk herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De scherpe nawn lor had gisteravond een goed deel van Paulus' leden niet weerhouden, de vooidiacht bij te wonen, waartoe hun vooimalige, maar vriend gebleven, leeraar Dr. I. Hooykaas bereidwillig van Rotterdam was overgekomen. Niemauds verwachting zeker ook werd teleurgesteld, terwijl de aandacht gevraagd werd voor het, bij al ziju bespottelijkheid» belangwekkend ziekteverschijnsel onzef dagen (herleving van het bijgeloof vóór de tijden der beschaving en verwant met den heksenwaan van voorbijgegane eeuwen), waaraan men den weidschen naam van het Spiritisme heeft gegeven. Na eeD blik op soortgelijke buitensporig' heden, de kwakzalverij met behulp van »hel« derzienden" (slapende juffrouwen), het biolo» giseeren, enz. werd het beloop dereigenlyka krankheid nagegaan en daarbjj gewezen op de duidelijke blijken, hoezeer hier, naast treurige zelfmisleiding, maar al te dikwglS opzettelijke bedriegerij in het spel komt Niettemin viel by het spiritisme ook een ernstigeu achtergrond niet te miskennen, da behoefte namelijk aan iets hoogeis dan de zinnenwereld. Aan dien drang gehoor te geven was zonder twijfel 'smenschen plicht, doch niet langs den voorgestelden dwaalweg, overspan ning van het zenuwleven, maar door de schatten op te sporen en aan de stem te gehoorzamen van gemoed en geweten. Met het slot van het schoone gedicht van den j'ongen A. des Amonie van deu Hoeven, ïGeloof des Harten", wekte de spreker zijn hoorders tot die heilige taak op. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 78 paarden aan de l'y'n, waarvan de prijzen hepen van f50 tot 300. Hiervan zijn verkocht 44 stuks, waarvan de laagste pryi was f 70 en de hoogste f 450. Ook bevonden zich 3 ezels op de markt De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Kouings de vol* gende aanschrijving gericht: zij Men moet con grenadier als Rose wezen om die ijzeren massa te bewogen. Wat is dat lieve kind sterk Toen zij aan Rose dacht, kwam de wenseh bij haar op, dat dio oude getrouwe toch maar weer thuis mocht zijn. 't Was wel aardig zoo met Marcelle huis te honden, maar toch, bij al het ongerief van den -winter was haar afwezig heid wel een gemisEn ik ben zoc moe, zoo afgemat't Is vieemd Hermine was voet voor voet eindelijk den tuin doorgebaggerd en trad haar woning binhen. In de huiskamer kwam de rook haar te gemoct. Marcelle lag op de knieen voor den haard, om 't vuur aan te maken, maar de schoorsteen trok niet best. 't Meisje keerde zich even tot haar om, en vroeg of zij naar de slaapkamer zou willen gaan, totdat het beneden goed warm was; De kolen glimmen al aan, maar de vlam wil nog niet komen. luffrouw Hermine ging stilzwijgend naar bo ven, maar verwonderde zich, dat zij, 't geen haar nog nooit gebeurd was, nu de trap niet op kon, zonder zich aan de leuning vastte houden. Mar celle had in de slaapkamer de ramen wel reeds gesloten, maar nog heerschte de vochtige koude in 't vertrek. Zij viel op een stoel neer en was niet bij machte, om zich van haar natte kleede ren to ontdoen. Hare tandon begonnen te klap peren, en vergeefs verzette zij zich er tegen. Zij bleof ineengekrompen zitten wachten, totdat zij hulp zou krijgen. Het duurde niet lang. of Marcelle kwam bo ven. Zij schrikte toen zij juffroüw IJerminezag. Wat deert u? riep zij uit: Gij beeft van kouga zijt vuurrood en uw oogen gloeien en glinsteren.Zoudt ge ook te bed gaan? Juffrouw Herminc knikte toestemmend, en zoo dra Marcelle als eene liefhebbende dochter haar geholpen lmd, kreeg de kachel een goede beurt. Maar niets hielp, welke moeito Marcello zich ook gaf. Ondanks de verkwikkende warmte eti de bijna kokende thee, die 't goede kind voO! haar gereed gemaakt had, de rillingen en 't klappertanden bleven aanhouden, en de vriende lijke glimlach was van 't gelaat der zieke ver dwenen. 't Kwaad schuilt hier, zeide zij, en wees op hare borst. Zij kon niet dan met moeite en zeer kort adem halen. De vraag zweefde op Marcelle's lippen, of zij ook naar den dokter zou gaan, maar zij durfde er niet van reppen. Als haar of Rose 't minste of geringste deerde, werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, maar voor zich zelve wilde juffrouw Hermine er niets van weten, en zij maakte er zelfs voor den 'doktèr geen geheim van, dat naar hare meening, de wil onl niet ziek te zijn, het beste middel was om gezond te blijven. Zorg nu ook voor u zelve, Marcolle, want als ik werkelijk '?iek mocht worden, zult ge uwe krachten wel noódig-h'ebben, zei jufliouw Herminega nu' ontbijten. Gij kunt mij nU

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1