van Maandag 12 laart 1883. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Varies. P E A N K B 13 K. De gearresteerde Byrne is en gisteravond op vi ye voelen gesteld. Aangezien zijn otir schuld bewezen is, heeft de Fiansche Ttegee- ring zijn uitleverimz aan Engeland geweigeid. Het plein der Invaliden, waar de bijeen komst der (werklieden moest plaats hebben, heeft zijn gewoon uitei lijk. Men ziet er eemge weinige voorbijgangers en wandelaars, bene vens een twaalftal politiebeambten. Er bestaat tot dusver nog geen de minste schijn tot het doen eener manifestatie. Te 2ys uur zijn 5 a 6000 personen op het plein der Invaliden bijeengekomen. Zoodra zich een samenscholing vormde, werd deze echter door de politie uiteengedreven. Een vijftiental arrestatiën hadden plaats. Ook Louise Michel was gekomen, maar is bijna terstond weder vertrokken. Andere berichten luiden dat het getal personen, op genoemd plein bijeenge komen, de 2000 niet heeft overtroffen. Een 50ütal personen richtten zich naar het Elysée, doch werden door de politie tegenge houden en verstrooiden zich toen vanzelf. Tegen 4 uur 's namiddags kwam een dui zendtal personen naar het plein der Invaliden terug, maar werd gemakkelijk uiteengedreven. Zy verbrijzelde een aantal glasruiten door steenworpen en wierpen verscheidene rijtuigen omver. Het aantal werklieden was gering; de leiders "der manifestatie waren personen van verdacht karakter. De pers keurt een stemmig de manifestatie af. Het bericht dei- arrestatie van Louise Michel wordt tegen gesproken! Prins Camille de Polignac (zoon van den beruchten minister van Karei X) heeft, voor het hof van assises verklaard, dat hij, geplaatst voor het alternatief, dat Mane Camille Blan- chard de la Bretesche, zyn natuurlijke zoon, hem had gesteld, het schandaal had geko zen. Wè! mocht hij zoo spreken: schandaal heeft hij gebracht over zijn hoofd. De advo caat van den beklaagde heeft ten aanhooie van een volle gerechtszaal het verachtelijk leven van dien hoog adellijken heer blootge legd, en zyn pleitrede, door alle dagbladen bekeud gemaakt, is dadelijk door millioenen gelezen. De zoon heeft de misdaad: het in brand steken van 's Prinsen gordijnen,' die hy vooraf met terpentijn evenals eenïge meu belstukken. had besproeid, niet ontkend; maar van zijn vrijspraak de jury moest hier beslissen hield een ieder zich overtuigd. Een stuitender geyal van hardheid en ge meenheid in de liooge kringen, zegt een be- - richtgever, is nooit voor een gerechtshof in al zyne,naaktheid voor den dag gebracht. De moeder van het jonge mensJi, een schoon meisje, was van een goede familie uit New-Orleans. De prins leerde haar ken nen en vroeg haar ten huwelyk. Haar vader weigerde toestemming te geven. Toen vluchtte hjj met haar en kocht te Valenciennes een priester om, die het huwelijk kerkelijk inze gende, voeder dat de burgelyke huweiijks-vol- trekking was voorafgegaan, zoodat er voor de wet-miets bestond, hetgeen Leda (zoo> heet zij) niet' wist. Hy ging, nadat hij twee kin deren bij haar gekregen had, met haar naar Amerika en nam in den burgeroorlog dienst in het leger der slavenhoudende Staten. Overal waar hij kwam, maakte hy Leda bekend als zijn vrouw. Hij werd generaal en vervolgeus opperbevelhebber ju Texas. Van daar zond hij Leda en zijn kinderen terug naar Fiank- r'yl» en beloofde haar dat hij,hen spoedig volgen zou. Twee jaren vei liepen er zonder dat zij iets van hem hoorde. Eindelijk ont dekte zy dat hij ternggekeeid was. Zij kwam by hem, maar hij gaf haar kort en goed te veistaan. dat hun hinvelyk niet wettig was, zoodat zy niet de minste [rechten op hem had. Hij zeitle haai tevens dat hij te ann was om haar te ondersteunen Weinige maan- deu daarna trouwde hy een schali ijko Duitscbe dame, voor wie zijn hooge titel meer dan genoeg was. Ziedaar in korte Uekken het leven van Pnns Camille de Polignac, die ten overvloede zijn zoon en de moeder gebrek liet Tydeti. E üliEI k N D. Volgens den Dublinschen correspondent van de Gentral News zou de justitie thaus bewyzeu in handen hebben dat er verschei dene Iersche parlementsleden bij het moord- kompiot dei j>0 n v erwmbara n" betrok ken zijn geweest. Te Mentone overleed Woensdag de heer J. R. Giaen, welbekend door zijn vooitreffe- lijke History of the English People. De heer Greeu behoorde tot de uieuwe school van geschiedschrijvers, die zich niet bepeikt tot de daden van vorsten en staatslieden, den loop van allianties t»n ooi logen, maar hoofd zakelijk hare aandacht wijdt aan de ontwik keling van het nationale leven-en-deszelfs Instellingen. De stoomboot Navarredie Zondagavond van Kopenhagen naar Leith vertrok met 81 peisonen, waaronder een vijftigtal landver huizers, is Maandag gezonken. Daarbij zyn 66 der opvarenden omgekomen. De politie heeft gisteren in het schoeps dok te Dublin acht dolkmessen gevonden van deiwelfden vorm als door den koetsier Ka vanagh, die de mooideaaars naar het Phoenix-park reed, aangeduid werd. In het Lagerhuis heeft Fitzmaurice medegedeeld, dat de Donau-confeientie haar weikzaamheden nog niet ten einde heeft ge- bi acht, maar dat hij hoopt aanstaande weplc de daarop betrekkelijke stukken te kunnen overleggen. Goist zal Dinsdag de volgeude resolutie voorstellenHet Huis betieuit de grnweldadea dei Boeren an is van nieening, dat onmiddellijk ei nstige stappen behooren gedaan te worden om een stipte uitvoering der conventie van •1881 van de zijde der Transvaal te verzekeren en om de rechten der inboorlingen te waar borgen. Lord Granville heeft in het Hoogei huis gezegd, dat in beginsel geen enkel bezwaar bestaat tegen het tractaat met PortugalPor tugal zou vrijheid vao scheepvaarten handel toeslaan op de Congo en zijn nevenrivieren, en op alle teiritoiren het mercantieelestelsel van Mozambique toepassen. Indien Engeland zekerheid verkrijgt voor de afschaffing van den slavenhandel en voor vrijheid van handel, kan binnen zekere geograpisch aangeduide grenzen Portugal's juusdictie worden erkend, zonder het standpuut van Engelaud op te geven ten aanzien van Portugal's wettelijke rechten. SPANJE. Eeu der personen, die te Cadix gevangen was als behooiende tot de bende der Zwarte Hand, is in den kerker vermoord, uit vrees dat hjj geheimen zou openbaren. GRIEKENLAND. Koumonilouios ligt op het uiterste. SCHIEDAM, 10 Maart 18S3. De Gemeenteraad, alhier hield gister- nnmiddag een openbare zitting, die door alle leden werd bijgewoond. 1. De notulen van het verhandelde in de veigadeiing van 9 Februari werden gelezen en goedgekeurd, na eenige discussie over de al dan niet juiste formiileering van liet besluit beti effende de volgorde op de lijst der leden en plaatsvei vangende leden voor het stem bureau bij verkiezingen en nadat de heer Beukers had aangekondigd aan 't einde der vergadering eeu voorstel te zullen doeu tot wijziging der volgorde, zooals die door den Voorzitter was opgegeven. 2. Ingekomen was eeu missive van dt-n Minister van Bitmeninndsche Zaken, houdende goedkeuring van de benoeming vau den leeraar aan het Gymnasium M. Horn, Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, een missive van Gedeputeerde Staten, houdende bericht, dat over 1883 bij wijze van voorschot zal worden uitgekeerd f 15968.40 wegens 30 pCt. der, kosten van het lager ondetwijs. Gelyk besluit. i Idem, als boven tot goedkeuring van het suppletoir kohier der plaatselyke directe belasting voor 1882. Gelijk besluit. 5. Idem, als boven tot goedkeuring van het laadsbesluit van 9 Februari tot onder- handsche aanbesteding van een gedeelte bazaltkade'aan de Nieuwe Haven. Gelyk besluit. 6 Idem, als boven tot goedkeuring vau het raadsbesluit van 9 Februari jl. tot wijzi ging der gemeentebegiootiug voor 1883. Gelijk besluit. 7. Idemtwee ontwerp-besluiteu voor af- en overschrijvingen op de gemeeutebegroo- tmg voor -1882een ontwerp besluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst '1882, een ontwei p-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1882 en een idem voor 1883. Al deze ontwerpen, die bereids ter visie hebben gelegen, worden aau de orde gesteld om hedeu te worden behandeld. 8. Idem het beredeneerd verslag omtvent het Gymnasium over 1882, Ter visie, zul lende het woideu opgenomen in het gedrukt verslag der Handelingen en in liet Gemeente- vei slag. 9. Idem als boven, omtrent het middelbaar onderwijs over 1882. Gelijk besluit. 10. Idem als bovenomtrent het lager onderwijs over 1882. Gelijk besluit. 11. Idem, het verslag der Biandweer over 1882. Ter visie, zullende het worden op genomen uit het Gemeenteverslag. 12. Idem, rapport van den gemeente- architect over hut voorstel der raadsleden L. W, Jansen, G. Visser en O. J. P. Van der Schalk, betreffende de verbetering van het water in de Noordvest enz. Op voorstel van den heer Visser, waarmede Burgemeester en Wethouders zich vereenigdeu, in handen gesteld van de Commissie van Fabricage. 13. Idem, adres van Jhr. Vau Kretschmar vau Veen en Dirksen, betreffende de water leiding: opheffing der bepaling omtrent de rente gaiantie in de gevraagde coucessie, Aangenomen voor kennisgeving, ,teu einde' bij de behandeling van het onderwerp zooveel noodig er op te letten. 14. Idem, adres van Van den liooert en Punt, voor E. Lavrii, als boven, houdende nadere toelichting hunner con cessie-voor waarden. Gelijk besluit. 15. Aim de orde zyn twee ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1882. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 16. Idem, een ontvverp-besluit tot betaling uit du onvoorzieue uitgaven, dienst 1882. Gelijk besluit. 17. Idem, een ontwerp besluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1882. Gelijk besluit. 18. Idem, een ontvverp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1883. Gelyk besluit. 19. Idem, de benoeming van een lid van het Burgerlyk Armbestuur. Met 16 stem men wordt herbenoemd het aftredend lid de heer J. M. Van der Schalk, zynde 1 stem uitgebtacht op den heer A. Rijnbende en 1 biljet in blanco. 20. Idem, adres van den sluiswachter N. Van der Sluijs om zijn jaarlijksche gratifi catie. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om het verzoek onder de gewone voorwaarden toetestaan wordt met algemeene stemmen aangenomen. 21. Idem, het vooistel van Burgemeester en Wethouders tot aanleg eener drinkwatei- leiding voor rekening der gemeente, in verband met iugekomeo rapporten der Commissie ad hoe en verdere stukken. 'De heer Jansen motiveerde de stem, die hy tegen het voorstel zou uitbrengen met'toog op de belangen der industrie, die, naar hy verzekerde, ongetwijfeld in ruime mate zou gebruik maken van een waterleiding, die ook in al de behoeften der branderijen behoorlyk kan voorzien. Bovendien zag hy groots finan- cieele bezwaren in den aanleg van een drink waterleiding door de gemeente. Na een gedacliteuwisseling tusschen de heeren Elzevier Dom en Jansen over een zinsnede in het verslag van eerstgenoemde, bracht de heer Visser eenige beschouwingen in het middeu ter staving van de beteke ningen in zijn rapport gemaakt, en kwam hij tot de conclusie dat de gemeentelijke drinkwaterleiding zeer goed rentabel zouz'yo, indien slechts '4 van het geheel aantal huisgezinnen in Schiedam daarvan gebruik maakten. De beer Hoogendam bestreed den aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding door B gemeente, waardoor mea zou uitdooven deu particulieren ondernemingsgeestdeu schuld der gemeente zou vermeerderen, do krachten uitputten die voor meer noodzake lijke wei ken bewaard dienden te bjyven en in stryd handelen met de voorschriften der Gemeentewet. De heer J. J. G, Nolet sloot zich by deze beschouwingen aau en achtte aaoleg door particulieren den besten weg voor degemeeute, die daardoor de lasten niet zou behoeven te verzwaren en voor de industrie, die dan goed- kooper het water zou kuunen verkrijgen voor' alle doeleinden, dan door gebruik te niakou voor sommige doeleinden van het water uit de drinkwatei leiding. r BijMpeta Nciieloii 'am, fm xcxsxj*t*KS& m ^amairayaxwgnayraWB wurwKf^immnwiyLi f

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 5